Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Voice Control Bug


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 02:16

Πήρα και εγώ το καινούργιο μου iPhone 3G[S] και άρχισα να το συγκρίνω με το 3G. Το βγάζω από την κούτα λοιπόν και το συγχρονίζω με το itunes όπου είχα ήδη και τις επαφές μου (οι περισσότερες στα ελληνικά, μερικές στα αγγλικά).

Ρυθμίζω μενού στα ελληνικά και πληκτρολόγια 2 (αγγλικά και ελληνικά).
Ανοίγω λοιπόν το Voice Control και του λέω "Call Σπίτι" -No match found να μου απαντάει η δεσποινίς. "Call father mobile" να της λέω εγώ και να καλεί στην επαφή Father (στα αγγλικά). Φτού λέω, δεν διαβάζει ελληνικά.

Πάω μετά να αλλάξω ένα νούμερο ενός φίλου μου, και παρατηρώ ότι στο "Προσθήκη πεδίου" που είναι κάτω κάτω όταν επεξεργάζομαι μια επαφή έχει το 3G[S] "Φωνητικό Όνομα" και "Φωνητικό Επώνυμο". Ώπα λέω... έχει γούστο.
Επιστρέφω στο "Σπίτι" που είναι και ευκολοδιάβαστο (μην την ρίξω στα βαθιά την νεαρή) και βάζω "Φωνητικό Όνομα"=Σπίτι.
"Call Σπίτι" την ξαναπαρακαλάω και αυτή το κάνει! Πωπω λέω πρέπει να το κάνω σε όλες τις επαφές.
Πάω λοιπόν σε έναν φίλο μου να βάλω φωνητικό όνομα. Έστω ότι λεγόταν Γιώργος Παπαδόπουλος. Βάζω εγώ "μπούλης" για να τον αναγνωρίζει φωνητικά. "Call μπούλης" της λέω, -Calling Αρούλης μου απαντάει. Λέω κάτσε Αρούλης έχω αλλά φωνητικό όνομα δεν έβαλα. "Call Γιώργος Παπαδόπουλος" (και όχι μπούλης) της λέω, και το κάνει!!! "Call Κώστας Παπαδόπουλος" της λέω και το κάνει και αυτό, χωρίς να έχω αγγίξει την επαφή του!!!
Η APPLE ΕΦΥΗΥΡΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ είπα... Η κοπέλα διάβαζε ΟΛΕΣ τις επαφές μου (αρκεί να τις πρόφερα ακριβώς. Δηλαδή αν είχα "Γιώργος Παπαδόπουλος" ούτε το Γιώργος ούτε το Παπαδόπουλος αρκούσαν και ας ήταν οι μοναδικοί.

Χαρά εγώ! Ε μετά από λίγες ώρες πάω να την κάνω φιγούρα την κοπέλα στους φίλους μου, αλλά αυτή τίποτα... Δεν ανταποκρινόταν στα ελληνικά! Πω λέω τι έγινε τώρα.

Εν ολίγης πειραματίστηκα και ανακάλυψα τα εξής:

Το Voice Control μου όταν ανοίξει το κινητό ΔΕΝ αναγνωρίζει ΚΑΜΙΑ επαφή που είναι στα ελληνικά. Εαν όμως πάω σε μια επαφή γραμμένη στα ελληνικά, και επεξεργαστώ τα πεδία της "Φωνητικό Όνομα/Επώνυμο" (είτε προσθέσω, είτε σβήσω αυτό που είχα βάλει) τότε ως δια μαγείας αναγνωρίζει ΟΛΕΣ τις επαφές μου! Αν όμως κλείσω την συσκευή, τότε σχεδόν πάντα μόλις την ξαναανοίξω πρέπει να κάνω το ίδιο.


Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το φαινόμενο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Goodman

Goodman

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 04:31

Βασικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι πλεον δεν κανει τπτ το voice control....μου λεει ολη την ωρα no match found!!!
οποτε κ εγο βαρεθηκα και το παρατησα...
Επισης οταν του ελεγα να πεξει καποιο τραγουδι απο ενα οποιοδηποτε συγγροτημα το επαιζε...τωρα το μονο που κανει ειναι να κανει play
στο τραγουδι που ακουγα...δεν κανει play αυτο που του ζηταω.

Τελευταία επεξεργασία από: Goodman, 14/10/2009 - 04:32


#3   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 15:43

Βασικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι πλεον δεν κανει τπτ το voice control....μου λεει ολη την ωρα no match found!!!
οποτε κ εγο βαρεθηκα και το παρατησα...
Επισης οταν του ελεγα να πεξει καποιο τραγουδι απο ενα οποιοδηποτε συγγροτημα το επαιζε...τωρα το μονο που κανει ειναι να κανει play
στο τραγουδι που ακουγα...δεν κανει play αυτο που του ζηταω.


Σου λέει No match found και οι επαφές σου είναι στα Ελληνικά? Δοκίμασες αυτό που έκανα εγώ? Να κάνεις edit μια επαφή, να της προσθέσεις "Φωνητικό όνομα" και να ξαναδοκιμάσεις? Αν όχι κάντο και θα με θυμηθείς.

Πάντως δεν είναι ΠΟΛΥ περίεργο το να μην έχει μια σταθερή συμπεριφορά ένα τόσο απλό πρόγραμμα?

#4   Goodman

Goodman

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/11/2009 - 09:52

ενα προγραμμα δεν γινεται να αλλαξει συμπεριφορα.... απλα εγω ειχα μπερδεφτει και εδινα λαθος εντολες!! π.χ
ελεγα "play music by nirvana" αντι για "play songs by nirvana" που ειναι το σωστο....

το αλλο μου προβλημα ειναι το voice dialing σχετικα με το να καλει οτι νουμερο του πεις.... no match found λεει...
βρηκα κ εγω λοιπον ενα βιντεο στο youtube που ειναι μια τυπισα και κανει voice dial... το δικο τισ το iphone καλουσε κανονικα πχ
408 211 2345.... βαζω το ακουστικο να το ακουσει και το δικο μου να καλεσει το νουμερο...no match found!!!
του λεω ενα ελληνικο νουμερο πχ 2109475*** τπτ παλι "no match found"

αν μπορει καποιος ας το δοκιμασει λεγοντας την εντολη "dial" H "call" και μετα το νουμερο και να μου πει αν δουλεβει...
thanks

#5   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2009 - 17:42

Εμένα μου δουλεύει πάντα ( αν εξαιρέσεις οτι μερικές φορές κανει λάθος έναν αριθμό ) .

#6   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 22/11/2009 - 20:38

Εμένα κάποιες φορές δούλευει και κάποιες μου βγάζει άλλα αντί άλλων. :lol:

#7   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 21:29

Εμενα γενικα μου λεει οτι θελει...Εβαλα φωνιτικο Επιθετο Δαβιτης του λεω κανει Αλεκα,λεω Αμαλια καλει την Θαλεια....Ουτε το 98 το πρωτο μου κινητο σδεν εκανε τετοια λαθη

#8   Vassoulas

Vassoulas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 14:16

Ακολούθησα τα βήματα που είπε ο πρώτος χρήστης αλλά και εμένα καλεί ότι θέλει...

#9   akis12

akis12

    iPH Member

  • 234 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 15:01

Ρε παιδια εμενα καλη αμα πω αριθμω μονο αμα ξεκιναει απο 2 6103344...
Αμα θελω κινητω και πω 698436...
Μου λει no match found!
To κανει και εσας;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες