Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

CategoriesSB: Ένα Addon για να φορτώνουν άμεσα τα Categories


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2009 - 01:59

Όλοι πιστεύω γνωρίζουμε την εφαρμογή Categories που μας δίνει την δυνατότητα να βάλουμε εφαρμογές σε φακέλους (μέσα στο Categories.app) και έτσι να αφαιρούμε τα εικονίδια των εφαρμογών από το Springboard.

Το πρόβλημα μέχρι σήμερα ήταν ο αργός χρόνος φόρτωσης κατά το άνοιγμα των φακέλων καθώς ουσιαστικά ανοίγοντας ένα φάκελο τρέχει η εφαρμογή Categories στο backround (με την χρήση του backgrounder)

Με το addon CategoriesSB η αργή φόρτωση αποτελεί πλέον παρελθόν, καθώς το addon προσθέτει ένα fast launching hook στο Springboard, οπότε δεν χρειάζεται να τρέχει στο backround. Το CategoriesSB ενσωματώνεται μέσα στο Categories.app οπότε οι φάκελοι μας ανοίγουν άμεσα! Υποστηρίζει icon badges. Επίσης μας δίνει την δυνατότητα να φτιάξουμε ένα Category με την ονομασία "Recents" το οποίο θυμάται και εμφανίζει τις τελευταίες 16 εφαρμογές που τρέξαμε. Εμείς απλά πατάμε στο Category που θέλουμε για να το ανοίξουμε (ανοίγει "σφαίρα") και το Home button για να το κλείσουμε. Επίσης παρατήρησα πως το scroll μέσα στα Categories γίνεται κάθετα και φαίνεται πολύ καλύτερο καθώς τα εικονίδια είναι στρογγυλεμένα.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχον ρυθμίσεις για την εφαρμογή και θα εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε το κανονικό Categories.app για να προσθέτουμε, να αφαιρούμε και να αλλάζουμε σειρά τις εφαρμογές μέσα στους φακέλους. Επίσης δεν υποστηρίζονται ακόμα web clips.

Αναρτημένη εικόνα

Το CategoriesSB διατίθεται μέσω του BigBoss Repo στο Cydia και στοιχίζει $0,99 +25c για Paypal

*Σημείωση: To Addon έχει φτιαχτεί από τον developer Ashikase (που έχει φτιάξει και το app Backgrounder) και το υιοθετεί το BigBoss Repo που σχεδιάζει να αναβαθμίσει το Categories στο μέλλον. Επίσης το Addon φαίνεται να παρουσιάζει ασυμβατότητες με κάποια MobileSubstrate Addons που αν δεν τα απενεργοποιήσουμε μέσω SBSettings θα βρεθούμε σε...safe mode, κοινώς κάνει crash - με την απενεργοποίηση κάποιων ΜobileSubstrate addons δουλεύει τέλεια - σε μένα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα απλά οφείλω να το αναφέρω καθώς είναι σχόλιο στο site του BigBoss

Πραγματικά σωτήριο App για τους λάτρεις των Categories, που έκαναν μεν τη δουλειά τους αλλά...έψηνες καφέ μέχρι να φορτώσουν

[via funkyspacemonkey]

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 25/10/2009 - 12:39
$ price


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kostas-k

kostas-k

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/10/2009 - 09:38

Όντως πολύ καλό πρόγραμμα, το έβαλα και έχω την εντύπωση πως το τηλέφωνο και πιο γρήγορα κάνει επανεκκίνηση και πάει σφαίρα στα μενού του ενώ πρίν είχε ένα κόλλημα. Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι (έχοντας το patch για Virtual Memory) έχω μόνιμα 50-55ΜΒ ελεύθερη μνήμη ενώ πριν έπεφτε και στα 30ΜΒ.

Αξίζει.

#3   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 23/10/2009 - 14:09

Το αγορασα και εγώ . μεχρι τώρα άψογο .πραγματι τα categories ανοιγουν σφαιρα πλέον

#4   georgarasss

georgarasss

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2009 - 14:49

δεν γνωρίζω για τα προβλήματα του προηγούμενου, αλλά αυτό είναι πάρα πολύ καλό!!!

#5   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2009 - 22:03

nice app!

#6   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 24/10/2009 - 09:34

Υπάρχει και free στο be your iphone repo.

#7   fr3q

fr3q

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2009 - 10:35

Και πως σβήνουμε πλέον τα προγράμματα ρε παιδιά?
Πριν υπήρχε το Χ σε παρατεταμένο πάτημα του εικονιδίου.
Τωρα?

#8   mastersifou

mastersifou

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/10/2009 - 15:00

Και πως σβήνουμε πλέον τα προγράμματα ρε παιδιά?
Πριν υπήρχε το Χ σε παρατεταμένο πάτημα του εικονιδίου.
Τωρα?


Φίλε μου για να σβήσεις μια εφαρμογή πρέπει να την βγάλεις από τον φάκελο που έχεις δημιουργήσει και μετά να την διαγράψεις. Καλό είναι να βάζεις εφαρμογές και παιχνίδια αγαπημένα σου που δύσκολα διαγράφεις. Πάντως είναι πολύ καλή εφαρμογή και τώρα το categories είναι τέλειο. Επίσης γνώμη μου είναι να δημιουργείται το πολύ 2 σελίδες springboard μαζί με την αρχική όσοι έχετε το 3G για να καταναλώνετε λιγότερη μνήμη και έτσι θα τρέχει το κινητό σας πιο γρήγορα. Τώρα με αυτήν την εφαρμογή είναι πιο εύκολο να το κάνετε αυτό από πριν που αργούσε να φορτώσει. Για όσους χρησιμοποιούν το categories αυτή η εφαρμογή δεν θα πρέπει να λείπει.

#9   mdspell

mdspell

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2009 - 16:27

Δυστυχώς αυτή η εφαρμογή στέλνει το κινητό σε safe mode με κάποιες εφαρμογές και επειδή δεν έχω διάθεση να δω με ποιες εφαρμογές το παθαίνει απλά θα μείνω με το πιο αργό version του categories μέχρι να γίνει πιο σταθερή:)

#10   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2009 - 16:33

Βγήκε update στο CategoriesSB, το v1.01

Διορθώσεις έγιναν στα εξής δύο σημεία:

1. Η τελευταία σειρά από εικονίδια σε ένα category έμενε κρυμμένη πίσω από το dock

*Σημείωση: αν έχουμε εγκατεστημένο extension που αλλάζει τα rows, π.χ. το FiveIRow, δε θα διορθωθεί αυτό)

2. Οi βαριές εφαρμογές και αυτές που αργούν να φορτώσουν προκαλούσαν ορισμένες φορές crash ή δεν φόρτωναν.

Προσωπικά είχα παρατηρήσει πως μετά από respring αργούσε 2-3 δευτερόλεπτα να ανταποκριθεί το σύστημα - αργούσαν να εμφανιστούν και το carrier logo και το wi-fi, που τώρα δεν το κάνει με το update.
Επίσης μου κράσαρε κανα δύο φορές το folder Recent (που κάνει σπουδαία δουλειά) και πιθανολογώ ότι το δεύτερο fix θα το έχει τακτοποίησει.

Νομίζω πάντως πως δεν θα αργήσει να "σταθεροποιηθεί" σε σχέση με την ασύμβατότητα με κάποια MobileSubstrate addons που προκαλεί τα crash.

Σε εμένα δουλεύει άψογα πάντως και παραμένω στο ένα Homescreen.

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 24/10/2009 - 16:38


#11   mkokkinas

mkokkinas

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2009 - 09:55

Υπάρχει και free στο be your iphone repo.



εχω κατεβασει το Categories,αλλα το προγραμμα categoriesSB ειναι μονο να το αγορασεις
ξερει κανεις που υπαρχει free ή πρεπει οπωσδήποτε να το αγορασεις

ευχαριστω !

#12   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2009 - 12:31

Νέο (free) Update του CategoriesSB: v1.02

Ο developer του CategoriesSB Lance Fetters (ashikase) ασχολείται πολύ ζεστά με το addon που έχει φτιάξει και δέχεται feedback (με e-mail) τα οποιαδήποτε προβλήματα/ασυμβατότητες υπάρχουν. Tο θεωρώ πολύ θετικό και "τίμιο" να μπορεί ο καθένας να του στέλνει το Crash-Log και να περιμένει άμεση ανταπόκριση/επίλυση στο θέμα του.

Έτσι βρήκε άλλο ένα προβληματάκι που το λύνει το νέο update:

Διόρθωση στο νέο v1.02: Ένα memory/timing error που προκαλούσε crash κατά το τρέξιμο μιας εφαρμογής σε ορισμένους χρήστες


Θέλω να αναφέρω επίσης κάτι που δεν έχω διευκρινίσει σχετικά με το addon:

Ο φάκελος Recent που θυμάται τις τελυταίες 16 εφαρμογές που τρέξαμε λειτουργεί αυτόματα, το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι μέσα από το Categories.app να δημιουργήσουμε ένα φάκελο με την ακριβή ονομασία "Recent"

Επίσης το addon στοιχίζει 0,99 δολλάρια (όχι Ευρώ όπως λάθος αναφέρω) οπότε μιλάμε για ένα πολύ χρήσιμο προγραμματάκι με πολύ καλή υποστήριξη για αναβαθμίσεις το οποίο θα μας επιβαρύνει περίπου 0,66 Ευρώ ή 0,83 Ευρώ αν χρησιμοποιήσουμε PayPal

Προσωπικά πιστέυω πως το addon αυτό είναι ένα από τα τρία apps που αξίζει τον κόπο να αγοράσουμε από Cydia (τα άλλα 2 είναι το iFile και το PkgBackUp - προσωπική άποψη πάντα)
Συνεπώς plz μην ρωτάτε για free version που έχει εξάλλου ήδη απαντηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 25/10/2009 - 12:32





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες