Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

World Tags


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 17:40

Αγαπητοί φίλοι του iPhoneHellas,

Το World Tags απευθύνεται σε χρήστες του iPhone 3GS καθώς γίνεται χρήση της πυξίδας.

Η εφαρμογή αυτή δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να "μαρκάρει" περιοχές ανά τoν κόσμο είτε δύνοντας τις συντεταγμένες είτε με την τρέχουσα τοποθεσία, με σκοπό να μπορεί ανά πάσα στιγμή να τις εντοπίζει γύρω του απ' όπου και αν βρίσκεται.

Λειτουργεί ως εξής:
Ο χρήστης "μαρκάρει τις περιοχες που τον ενδιαφέρουν.
Έπειτα κρατώντας την συσκευή κάθετα καθως θα περιστρέφεται θα βλέπει τις περιοχές αυτές να παιρνάνε μπρωστά από την οθόνη.
Προς το σημείο που κοιτάει κάθε φορά, προς τα εκεί είναι και η συγκεκριμένη τοποθεσία.

Για κάθε τοποθεσία παρέχονται οι εξής πληροφορίες: συντεταγμέμες και απόσταση σε χιλιόμετρα.
Σε περίπτωση που πολλές τοποθεσίες συμπέφτουν προς την ίδια κατεύθυνση, υπάρχει η δυνατότα του "zoom".

Όλα αυτά προβάλλονται πάνω στην εικόνα που η συσκευή παίρνει απο την κάμερα ( το "zoom" δεν αφορά την camera αλλά τα tags των περιοχών που προβάλλονται).

Σύνδεση στο internet απαιτείται μόνο για τον υπολογισμό της θέσης του χρήστη, ενώ για τοποθεσίες που βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση, τα αποτελέσματα είναι ακριβή ακόμα και αν δεν υπάρχει GPS σύνδεση.

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη στο App Store στην τιμή των 0,79 ευρώ

iTunes Link: WorldTags

Screenshots:
Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα



Για υποστήριξη ή σχόλια παρακαλώ επισκευτείται την ιστοσελίδα μου: Cliapis

Banner:
Αναρτημένη εικόνα

Θα ήθελα να ευχαριστώ πολύ το iPhoneHellas για την πρωτοβουλία υποστήριξης των Ελλήνων προγραμματιστών, καθώς και τους αναγνώστες της ιστοσελίδας.


Κωνσταντίνος Λιάπης

Τελευταία επεξεργασία από: Cliapis, 29/10/2009 - 17:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2009 - 16:21

Καλήσπέρα σε όλους,
για λίγες μέρες η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη δωρεάν!

#3   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 15:25

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα έστειλα στην Apple την έκδοση 1.1 του WorldTags με κάποιες βελτιώσεις σχετικά με την ακρίβεια, καλύτερη διαχείριση μνήμης και διόρθωση κάποιων προβλημάτων στην εμφάνιση των tags.

Ευχαριστώ πολύ.

#4   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 15:43

ωραία εφαρμογή Cliapis αλλά μου βγάζει το εξής κουλό: Μένω Πεύκη (Αθήνα) και μου βγάζει ότι απέχω 60 χλμ. από την Αθήνα. Οκ, λεω.. Πάω Κέντρο των Αθηνών, και μου βγάζει 49χλμ!! Μα είμαι στο κέντρο της Αθήνας!
Καλό θα ήταν να έβαζες και ένα search ώστε να μπορούμε να βάζουμε τις δικές μας προτιμήσεις.. όχι απλά να προσθέτουμε την παρούσα θέση.

Πάντως πολύ καλό! Καλή συνέχεια!

#5   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 15:54

ωραία εφαρμογή Cliapis αλλά μου βγάζει το εξής κουλό: Μένω Πεύκη (Αθήνα) και μου βγάζει ότι απέχω 60 χλμ. από την Αθήνα. Οκ, λεω.. Πάω Κέντρο των Αθηνών, και μου βγάζει 49χλμ!! Μα είμαι στο κέντρο της Αθήνας!
Καλό θα ήταν να έβαζες και ένα search ώστε να μπορούμε να βάζουμε τις δικές μας προτιμήσεις.. όχι απλά να προσθέτουμε την παρούσα θέση.

Πάντως πολύ καλό! Καλή συνέχεια!



Φίλε DSOdysseas το γνωρίζω αυτό το λάθος και το update που έχω στείλει το διορθώνει...
Αυτό συμβαίνει γιατι το Wikipedia, απ' όπου πήρα τις πληροφορίες, δίνει λάθος συντεταγμένες για την Αθήνα!

Όσο για την αναζήτηση που προτίνεις, το έχω σκεφτεί αλλά δεν μπορώ να βρώ ένα αποδοτικό και σίγουρο τρόπο για να αντιστοιχίσω τοποθεσίες με συντεταγμένες ανά τον κόσμο.
Διότι σκέψου ότι αυτό θα πρέπει να δουλεύει παντού. Αν ήταν μόνο για την Ελλάδα δεν είναι δύσκολο να φτιάξω μία λίστα με τις μεγάλες πόλεις, αλλα όταν μιλάμε για όλο τον κόσμο, το θέμα παίρνει άλλη διάσταση...

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια....

#6   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 15:58

Φίλε DSOdysseas το γνωρίζω αυτό το λάθος και το update που έχω στείλει το διορθώνει...
Αυτό συμβαίνει γιατι το Wikipedia, απ' όπου πήρα τις πληροφορίες, δίνει λάθος συντεταγμένες για την Αθήνα!

Όσο για την αναζήτηση που προτίνεις, το έχω σκεφτεί αλλά δεν μπορώ να βρώ ένα αποδοτικό και σίγουρο τρόπο για να αντιστοιχίσω τοποθεσίες με συντεταγμένες ανά τον κόσμο.
Διότι σκέψου ότι αυτό θα πρέπει να δουλεύει παντού. Αν ήταν μόνο για την Ελλάδα δεν είναι δύσκολο να φτιάξω μία λίστα με τις μεγάλες πόλεις, αλλα όταν μιλάμε για όλο τον κόσμο, το θέμα παίρνει άλλη διάσταση...

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια....



Wikipedia σου λένε μετά...τέλος πάντων.. Ναι, δίκαιο έχεις.. δεν ξέρω και από προγραμματισμό, αλλά το google map δεν βγάζει και τις συντεταγμένες? Δεν ξέρω, ρωτάω... Αν μάθω τίποτα θα σου πω!

#7   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 16:03

Wikipedia σου λένε μετά...τέλος πάντων.. Ναι, δίκαιο έχεις.. δεν ξέρω και από προγραμματισμό, αλλά το google map δεν βγάζει και τις συντεταγμένες? Δεν ξέρω, ρωτάω... Αν μάθω τίποτα θα σου πω!


Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει με μία διαδικασία παρόμοια του drop pin στην εφαρμογή Maps της Apple!
Θα το κοιτάξω σε επόμενο update....

Σε ευχαριστώ πολύ!

#8   ca6pma

ca6pma

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2009 - 17:33

Πολύ καλή εφαρμογή και χρήσιμη!

Δεν την χρησιμοποίησα εκτενώς ακόμη, αλλά άλλη μία χρήση της είναι να αποθηκεύεις το σημείο που πάρκαρες κάθε φορά, όπως το Car Finder που ανέφερε κάποιος φίλος σε άλλο topic.

Θα βοηθούσε σε αυτή την περίπτωση μία ποιο γρήγορη αποθήκευση τέτοιων one time σημείων.

Keep up the good work!

#9   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 06/11/2009 - 11:48

Επιτέλους, μια όαση μέσα στην έρημο της μιζέριας του Ελληνικού iPhone Developing...

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή: είναι έξυπνη ιδέα, καλό implementation, και ευτυχώς δεν περιορίζεται στα στενά πλαίσια της Ελληνικής πραγματικότητας. Το ότι απευθύνεται μόνο σε συσκευές 3GS δεν αποτελεί πρόβλημα: Σιγά - σιγά ο κόσμος του iPhone αναβαθμίζεται σε 3GS, ενώ από τώρα έχεις εξασφαλίσει την υποστήριξη στα μελλοντικά μοντέλα του iPhone (λες να βγάλει την πυξίδα απο τη συσκευή η Apple; μάλλον όχι!). Εξαιρετικά σημαντικό το ότι ο χρήστης μπορεί να προσθέσει τα δικά του σημεία ενδιαφέροντος (αυτό είναι άλλωστε και όλο το ζουμί). Στα σύν φυσικά και η γρήγορη αναβάθμιση σε 1.1 όπου επιλύονται τα αρχικά bugs.

Αυτό όμως που πραγματικά μου κάνει εντύπωση, είναι ο τρόπος με τον οποίο προωθείς την εφαρμογή: Αρχικά free διάθεση για λίγες μέρες, και μετά πώληση στα 0.79 ευρώ, και ας είναι 3 φορές καλύτερη απο τις εφαρμογές των Ελλήνων που έχουν βγεί το τελευταίο διάστημα με διπλάσια ή τριπλάσια τιμή. Αυτό θα πεί market awareness... Επίσης μου αρέσει πολύ η αισθητική του site σου, είναι σαν να το σχεδίασε η ήδια η Apple: απλό, λειτουργικό και σαφέστατο. Αναμένω και την κυκλοφορία του Gadgets to Go, το οποίο φαίνεται εξίσου ενδιαφέρον.

Ένα τελευταίο σχόλιο. Ελπίζω οι λοιποί Έλληνες developers να δουν την εφαρμογή και το site σου, και να μάθουν επιτέλους 5 πράγματα για το τι σημαίνει σοβαρό developing για την πλατφόρμα του iPhone, εμπορική προώθηση εφαρμογής, market plan με ορίζοντα, και κυρίως τι εστί έξυπνη, πρωτότυπη και χρήσιμη εφαρμογή...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 06/11/2009 - 11:48


#10   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2009 - 12:27

Την κατέβασα και την δοκιμάζω...

#11   Cliapis

Cliapis

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2009 - 12:51

Καλημέρα σε όλους, θέλω να σας ευχατιστήσω για τα σχόλιά σας για την εφαρμογή.
Οι δύο εφαρμογές που έχω υλοποιήσει είναι τα πρώτα μου επιχειρηματικά βήματα και θέλω να πάνε καλά...

Σύντομα πιστεύω θα είνια διαθέσιμη και η άλλη εφαρμογή (Gadgets ToGo) την οποία έχει καθυστερίσει αρκετά η Apple (φανταστείτε ότι το WorldTags το άρχισα ενώ είχα τελειώσει το Gadgets ToGo!!!!!!) ενώ με τόση αναμονή έχω ήδη έτοιμο και το πρώτο update με σημαντικές βελτιώσεις στο περιβάλλον, νέο εικονίδιο, νέα εφέ και 2 νέα widgets!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ...
Κωνσταντίνος

Τελευταία επεξεργασία από: Cliapis, 06/11/2009 - 12:52


#12   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2009 - 13:05

επιτέλους να και μία αξιόλογη εφαρμογή που βλέπουμε μετά απο τόσοοοο καιρό..

good news,keep working

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 06/11/2009 - 13:19

Καλημέρα σε όλους, θέλω να σας ευχατιστήσω για τα σχόλιά σας για την εφαρμογή.
Οι δύο εφαρμογές που έχω υλοποιήσει είναι τα πρώτα μου επιχειρηματικά βήματα και θέλω να πάνε καλά...

Σύντομα πιστεύω θα είνια διαθέσιμη και η άλλη εφαρμογή (Gadgets ToGo) την οποία έχει καθυστερίσει αρκετά η Apple (φανταστείτε ότι το WorldTags το άρχισα ενώ είχα τελειώσει το Gadgets ToGo!!!!!!) ενώ με τόση αναμονή έχω ήδη έτοιμο και το πρώτο update με σημαντικές βελτιώσεις στο περιβάλλον, νέο εικονίδιο, νέα εφέ και 2 νέα widgets!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ...
Κωνσταντίνος


Αυτό εννοώ όταν μιλάω για market plan με ορίζοντα. Σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες developers φτιάχνουν όπως - όπως μια εφαρμογή, την βάζουν υπερτιμολογημένη στο AppStore, και περιμένουν να βγάλουν τα λεφτά που επένδυσαν με τη μία. Αν το θυμηθούν (ή άμα φάνε γερό κράξιμο) βγάζουν update, και αμα δούν πως δεν βγάζουν όσα φράγκα περίμεναν, αρχίζουν να δουλεύουν και δεύτερη εφαρμογή, όλα αυτά φυσικά ενάντια σε κάθε κανόνα και κάθε λογική που διέπει την αγορά ανάπτυξης εφαρμογών, ανεξαρτήτου πλατφόρμας. Ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό είναι βέβαια απλός: Η πλατφόρμα ανάπτυξης του iPhone έχει γεμίσει κυριολεκτικά με κάθε λογής άσχετους, που είτε δεν γνωρίζουν γρί απο developing, είτε έχουν γνώσεις προγραμματισμού αλλά δεν γνωρίζουν τιποτα για την συγκεκριμένη πλατφόρμα, και απλά έχουν μπεί στο τριπάκι "το iPhone είναι το trend της εποχής, με δυο γραμμές κώδικα βγάζεις χρήμα με ουρά"...

Εδώ για πρώτη φορά έχουμε μια πραγματικά λογική, σοβαρή και επαγγελματική προσέγγιση του ζητήματος. Η ανάπτυξη δεν σταματά πότε: το πρώτο update του Gadgets to Go είναι ήδη έτοιμο πρωτού καν βγεί η εφαρμογή στο AppStore, η ανάπτυξη της δεύτερης εφαρμογής ξεκίνησε με το που τελείωσε η ανάπτυξη της πρώτης, ενώ το update της πρώτης εφαρμογής είναι και αυτό ήδη έτοιμο. Η τιμολόγηση της πρώτης εφαρμογής δείχνει ξεκάθαρα πως ο developer δεν τρέφει αυταπάτες πως θα βγάλει τα χρήματα που επένδυσε σύν κέρδη κατευθείαν με την πρώτη εφαρμογή (και υποθέτω ούτε με τη δεύτερη), αλλά σαν κάθε σοβαρός επιχειρηματίας επιχειρεί να αποκτήσει πρώτα μια βασική ομάδα εφαρμογών (την αρχική πλατφόρμα των προϊόντων) και μια σταθερή βάση πελατών, έτσι ώστε σε βάθος χρόνου να κάνει απόσβεση της αρχικής επένδυσης και στην συνέχεια να αποκτήσει και κέρδη καθώς το πλήθος των εφαρμογών θα αυξάνεται, ενώ παράλληλα η πελατειακή βάση θα αυξάνεται σταθερά τόσο μέσω της έμμεσης διαφήμισης (διάδοση απο τον ένα χρήστη στον άλλο) όσο και άμεσης (σχόλια στο ApStore και σε διάφορα sites). Καθώς μάλιστα τα δύο πρώτα προϊόντα - εφαρμογές απευθύνονται στην παγκόσμια αγορά (άλλη μια απόδειξη της σοβαρότητας του developer) και όχι αποκλειστικά και μόνο την Ελληνική, το όλο εγχείρημα έχει σαφώς πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας...

Όπως έγραψα και παραπάνω, το συγκεκριμένο πλάνο θα πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης, αντιγραφής και βελτίωσης απο όλους τους Έλληνες developers, μπας και δούμε στο μέλλον καλύτερες εφαρμογές, γιατί με τις Θερμίδες, τα Εορτολόγια και τα Ανέκδοτα δεν πρόκειται να πάμε μπροστά...

Κωνσταντίνε, έκανες την καλύτερη δυνατή αρχή, και πιστεύω ότι οι χρήστες θα σε τιμήσουν δεόντως. Εύχομαι και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι όπως ξεκίνησες, και να μην πάρουν τα μυαλά σου αέρα (lol). Καλή σου επιτυχία...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 06/11/2009 - 13:23


#14   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2009 - 13:22

+1 απο εμένα

#15   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 06/11/2009 - 14:00

Cliapis συγχαρητήρια για την εφαρμογή σου! Δυστυχώς έχω(ακόμα) το 3G κ δεν μπορώ να την αγοράσω/χρησιμοποιήσω. Μια ερώτηση όμως για το Gadgets ToGo. Κάτι τέτοιο δεν το απαγορεύει η Apple ή έχω καταλάβει λάθος?

----------------
Now playing on iTunes: 2Pac - Holler If Ya Hear Me
via FoxyTunes

Τελευταία επεξεργασία από: soiramk, 06/11/2009 - 14:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες