Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Who makes money off of the iPhone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 10/12/2009 - 11:00

To Gigaom.com δημοσιεύει μια πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά σχετικά με το ποιοί ωφελούνται της επιτυχίας του iPhone.

H παρουσίαση αυτή αποτελείται από μια σειρά εικόνων τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Αναρτημένη εικόνα


Αυτά που ξεχωρίζουν είναι το 1 περίπου δις δολάρια που απέφεραν στους κατασκευαστές των υλικών που χρησιμοποιούνται στο iPhone και τα 2 δις που θα βγάλει η AT&T τα επόμενα δύο χρόνια μόνο από τις χρεώσεις στο μηνιαίο λογαριασμό για το ίντερνετ

Αναρτημένη εικόνα


[via GigaOM]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 14:38

Εκεί δείτε !

Πόσο θα ´θελα να ήξερα ποσά παίρνει κάθε Ελληνικός μεταπωλητης iPhone και ποσά η apple ...

#3   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 15:24

To Gigaom.com δημοσιεύει μια πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά σχετικά με το ποιοί οφελούνται ωφελούνται της επιτυχίας του iPhone.

Δε θέλω να φανώ grammar nazi, απλά χτυπάει λίγο άσχημα, είναι και σε πρωτοσέλιδο η είδηση :) fix it!

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 10/12/2009 - 15:24


#4   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 17:16

Δε θέλω να φανώ grammar nazi, απλά χτυπάει λίγο άσχημα, είναι και σε πρωτοσέλιδο η είδηση :) fix it!

Φίλε και εγώ έχω ένα μικρό "κολληματάκι" με την ορθογραφία (το περιορίζω βέβαια σε αυτά που γράφω ο ίδιος) και αν και έχεις δίκιο ήθελα απλά να πω πως...έπεσες στην περίπτωση
Συγκεκριμένα το φαινόμενο το "ο" που γίνεται "ω" (της "εκτάσεως εν συνθέσει" δλδ) αφορά λέξεις που προστίθεται κάποιο συνθετικο π.χ. όροφος - διώροφος. Το όφελος λοιπόν θα γίνει επωφελούμαι αλλά η ωφέλεια και συνεπώς το ωφελούμαι-νται είναι στις γκρίζες ζώνες στο πώς προέκυψαν και είναι πολύ φυσιολογικό να γίνει το μπέρδεμα (από πολύ κοσμο) άρα διαφωνώ ότι "βγάζει μάτι" - άσχετα αν έχεις δίκιο.


Για να περάσουμε στα του iPhone και συγκεκριμένα στο ποιός βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις του...
Αυτό που δεν είδα στην έρευνα και είναι το πιό βασικό, είναι το υψηλότατο περιθώριο κέρδους που έχει η Apple πουλώντας το iPhone ως συσκευή ανεξάρτητα (χωρίς συμβόλαιο) που είναι και το πραγματικό, αφού δεν στέκει να λες πως το iPhone 3GS στοιχίζει $199 αν υπογράφεις διετές συμβόλαιο με υψηλά πάγια με πάροχο κινητής τηλεφωνίας.
Η έρευνα αυτή κατ'εμέ θα έπρεπε να λέγεται πόσα βγάζει η AT&T χρησιμοπιώντας το iPhone...

Επίσης η Apple πρόσφατα κατηγορήθηκε από τους κατασκευαστές των NAND Flash Memory (και από την Toshiba ανάμεσα σε άλλους) πως τους παραγγέλνει εκβιαστικά μεγαλύτερες ποσότητες για να πάρει καλύτερη τιμή και στην συνέχεια... αγοράζει αρκετά μικρότερες ποσότητες χωρίς να τους αφήνει περιθώρια αντίδρασης.
Άρα και οι κατασκευαστές (οι Κορεάτες κυρίως) έχουν τις απώλειες τους - και με τον πολύ μεγάλο ανταγωνισμό στον τομέα αυτό δεν με πείθει κανείς πως βγάζουν υπέρογκα κέρδη.

Αυτό που βλέπω κοινώς στην έρευνα είναι πόσο πραγματικά στοιχίζει στην Apple το hardware μέρος του iPhone και ποιά είναι η πραγματική τιμή στην οποία το πουλάει (ανεξαρτητα αν είναι στην AT&T ή στις Ελληνικές Vodafone και Cosmote όπου βλέπουμε και πόσο στοιχίζει η συσκευή χωρίς συμβόλαιο)
Και βέβαια ο πάροχος - η AT&T εν προκειμένω - προσφέρει και υπηρεσίες όπως internet που της έχουν στοιχίσει πολύ ακριβά (από υποδομές μέχρι κόστη συντήρησης και επέκτασης), άρα ναι μεν χρησιμοποιεί το iPhone για να κάνει τους τζίρους που αναφέρονται αλλά δεν νομίζω να μπορούμε να συνδέσουμε το κόστος κατασκευής και αγοράς ενός hardware με μια υπηρεσία παροχής τηλεφωνίας και ασύρματου internet στις ΗΠΑ.

Κοινώς θα έλεγα πως αν και είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα, στο ερώτημα who makes money off the iPhone η απάντηση είναι: κατά βάση.... η Apple (οι κατασκευαστές των υλικών και οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, που δεν αποκλείεται καθόλου και να αλλάξουν εφόσον η Apple το επιθυμήσει, σαφώς και ωφελούνται αλλά με μια πιό προσεκτική ανάλυση δεν θησαυρίζουν κιόλας ούτε έχουν και σίγουρο ότι θα συνεχίσουν να παρέχουν υλικά ή υπηρεσίες για το iPhone).

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 10/12/2009 - 17:20


#5   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 19:47

Θα συνεχίσω το off-topic :P

Το ωφελούμαι βγαίνει απο το ωφέλεια.
Οφελούμαι δεν υπάρχει. Υπάρχει το οφείλω και βγαίνει απο το οφειλή, όφελος.

Άρα δεν πέφτω σε κάποια περίπτωση :P

#6   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2009 - 22:46

Χεχέ, καλά έκανες από την αρχή και το επισήμανες. Αυτό που εννοώ είναι πως η ωφέλεια προέκυψε από το όφελος κατά τρόπο παράξενο - το πάω πολύ πίσω αλλά αυτή είναι και η χάρη της Ελληνικής γλώσσας.
Δεν το παίζω γνώστης, ίσα ίσα επειδή και εγώ δεν το πρόσεξα το λάθος, το κοίταξα στο αρκετά χρήσιμο - κατ'εμέ - για τέτοια θέματα: tanslatum.gr/forum

Σόρρυ και εγώ για το off-topic, και πάλι να τονίσω πως έχεις δίκιο, αν θες τσέκαρε το link καθαρά ενημερωτικά, καθώς το πως προέκυψαν οι λέξεις και η ορθογραφία τους (τις οποίες σήμερα χρησιμοποιούμε αυτονόητα) από τα αρχαία Ελληνικά είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα. :D

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 10/12/2009 - 22:47


#7   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 00:23

Φίλε και εγώ έχω ένα μικρό "κολληματάκι" με την ορθογραφία (το περιορίζω βέβαια σε αυτά που γράφω ο ίδιος)

Ωχ, σου την είπε! Είδες Τόλη, δε φτάνει που βοηθάς το site να γίνει καλύτερο, έχεις και επικριτές...
:P :P :P

#8   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 04:09

Ωχ, σου την είπε! Είδες Τόλη, δε φτάνει που βοηθάς το site να γίνει καλύτερο, έχεις και επικριτές...
:P :P :P

Και όμως, έχει απόλυτο δίκιο :) let's stop off topic btw

#9   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2009 - 20:31

Και όμως, έχει απόλυτο δίκιο :) let's stop off topic btw

Αστειευόμουν στο παραπάνω μήνυμα. Αλλά όχι δεν έχει δίκαιο, τα ορθογραφικά λάθη πρέπει να επισημαίνονται και να διορθώνονται. Οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανες!

#10   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2009 - 19:40

Τα ορθογραφικά είναι σημαντικό να επισημαίνονται και να διορθώνονται, όπως πολύ σωστά έκανε ο hostolis - ειδικά δε για άρθρο πρώτης σελίδας.

Επειδή έχουμε συνεννοηθεί με προσωπικό μύνημα, αυτό που αναλύουμε δεν είναι για την ορθογραφία πλέον αλλά για την ετυμολογία της λέξης, οπότε ας το κλείσουμε εδώ γιατί δεν είμαστε μόνο off-topic... αλλά και σε λάθος φόρουμ για τέτοιες συζητήσεις... :D :D

Σωστή λοιπόν η αρχική επισήμανση +1...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες