Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Keep track of your Data Consumption with Consume for iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2009 - 23:28

Η εφαρμογή Consume έρχεται να λύσει ένα θέμα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι χρήστες iPhone και αφορά στην παρακολούθηση των δεδομένων/data που κατεβάζουν από το internet με κάποιο data-plan, όπου σε αντίθεση με το Download Meter, συνεργάζεται με τον provider του χρήστη οπότε παίρνει πραγματικά δεδομένα από το data plan του.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Η εφαρμογή υπόσχεται την παρακολούθηση (εκτός από τα δεδομένα/data) και των φωνητικών κλήσεων και των μηνυμάτων και υποστηρίζει 44 providers σε 6 χώρες, μία εκ των οποίων είναι η Ελλάδα και συγκεκριμένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την Vodafone.

Να σημειωθεί βέβαια πως απαιτείται η εγγραφή σας online στο site του παρόχου (της Vodafone δλδ) για να μπορεί να πάρει πληροφορίες η εφαρμογή για να λειτουργήσει. Καλό θα ήταν η επικοινωνία με την Vodafone για πιθανές ασυμβατότητες/προβλήματα καθώς δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες στο site της Bjango για την Ελλάδα ενώ π.χ. για την Αυστραλία αναφέρει σχετικό πρόβλημα στο 3G δίκτυο της Vodafone AUS.
Το Consume χρησιμοποιεί ένα απλό text configuration file που το ονομάζει Recipes για να βρει και να υπολογίσει την χρήση που έχετε κάνει. Tα Recipes είναι αναβαθμίσιμα και γίνονται download από το Consume σε περίπτωση που αλλάξει ο provider κάτι στα online δεδομένα που παίρνει η εφαρμογή.

Επίσης η εφαρμογή υποστηρίζει την παρακολούθηση κατανάλωσης data, κλήσεων και μηνυμάτων πολλαπλών λογαριασμών (αρκεί πάντα να είναι στον ίδιο πάροχο)

To Consume διατίθεται στο App Store έναντι 1,59 Ευρώ και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ iTunes Store link

[via mashable, bjango]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2009 - 00:29

Καλό αν και θα ήταν χρήσιμο να παίρνει τα δεδομένα κατευθείαν από το κινητό και όχι online μιας και αυτό προϋποθέτει οτι είναι για χρήστες που έχουν data plan από τους οποίους πάλι θα χαλάει κάτι για να κατεβάσει τα δεδομένα που χρειάζεται.

#3   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 02:00

Το καλύτερο θα ήταν οι ίδιοι οι πάροχοι Vodafone, Cosmote να έχουν iPhone App που να σου κάνει την μέτρηση στο data-plan σου. Η AT&T για παράδειγμα έχει - και παραδόξως το Consume δεν έχει βγει ούτε για AT&T (ακόμα) ούτε για άλλον carrier στις ΗΠΑ.

Οι τύποι στην Bjango είναι Αυστραλοί και εκτός από την χώρα τους έχουν συμπεριλάβει: Αγγλία, Ν. Ζηλανδία, Καναδά, Βέλγιο και εμάς ( ; ) (δεν μπορεί κάποιος Ελληνο-αυστραλός θα παίζει στην εταιρεία...)

Η χρησιμότητα του app εννοείται πως είναι μόνο για όσους έχουν data-plan αλλιώς αν χρησιμοποιείς internet (όχι wi-fi) και περιμένεις το λογαριασμό (ή την κάρτα σου να αδειάσει)... σιγά μην κάθεσαι να κάνεις μετρήσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 12/12/2009 - 02:01


#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 03:17

Επιτέλους μια εκπληκτική και χρήσιμη πάνω απ´όλα εφαρμογή!

#5   sirdiman

sirdiman

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Sir Diman

Δημοσίευση 12/12/2009 - 10:35

Αν καποιος μαθει αν λειτουργει εδω, ας μασ πει :)

#6   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2009 - 10:42

ναι ρε παιδιά πολύ χρήσιμη εφαρμογή .

Εγώ που έχω Wind πως θα ξέρω τι κατανάλωση κάνω ?

#7   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 12/12/2009 - 11:05

Καθόλου χρήσιμη προς το παρόν αφου λειτουργει μόνο για Vodafone Και ΜΟΝΟ για Καρτοκινητό!Συμβόλαιο γιόκ!
Σύμφωνα με το itunes(Prepaid)

Κρίμα!

Τελευταία επεξεργασία από: koukou, 12/12/2009 - 11:05


#8   MaRkUs_

MaRkUs_

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2009 - 11:21

δεν είδα να λειτουργεί εκτός αν θέλει άλη εγγραφή απο το my account της vodafone. εμένα μου λέει last update failed...

#9   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2009 - 12:23

Καθόλου χρήσιμη προς το παρόν αφου λειτουργει μόνο για Vodafone Και ΜΟΝΟ για Καρτοκινητό!Συμβόλαιο γιόκ!
Σύμφωνα με το itunes(Prepaid)

Κρίμα!


έτσι ειναι... δυστηχώς :(

#10   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 15:57

Καθόλου χρήσιμη προς το παρόν αφου λειτουργει μόνο για Vodafone Και ΜΟΝΟ για Καρτοκινητό!Συμβόλαιο γιόκ!
Σύμφωνα με το itunes(Prepaid)

Κρίμα!

Σωστό...

δεν είδα να λειτουργεί εκτός αν θέλει άλη εγγραφή απο το my account της vodafone. εμένα μου λέει last update failed...

Υποθέτω πως έχεις καρτοκινητό Vodafone όπως επισήμανε σωστά ο koukou παραπάνω.

Έκανες add account στα settings της εφαρμογής; Οδηγίες έχει εδώ Consume help - getting started

Επίσης από την ίδια σελίδα μπορείς να δεις το having problems απ'όπου μπορείς να δεις κάποια θέματα καθώς και feedback στο "get satisfaction".

Πάντως η εταιρεία είναι ανοιχτή για επικονωνία για να λύσει οποιοδήποτε θέμα...δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί και η ίδια η Vodafone να βοηθήσει...

#11   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 12/12/2009 - 16:10

Τελικά είναι φοβερά εκνευριστικό να βγαίνει μια τόσο ενδιαφέρουσα εφαρμογή και να έχει τόσους πολλούς περιορισμούς ώστε να καθίσταται μη λειτουργική για την περίπτωση σου...

#12   Jim87

Jim87

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2009 - 19:02

Μια απορία αν μπορείς κάποιος να μου λύσει , άσχετη με το πρόγραμμα , αλλά σχετική με την δουλειά του προγράμματος.

Το iphone μέσα απο τα "settings->general>usage->cellural network data" τα ίδια στοιχεία δεν μας δίνει με την διαφορά ότι δεν μας λέει το συνολικό traffic που όμως βγαίνει με πρόσθεση των τιμών sent & received ?

Εννοώ δηλαδή το πρόγραμμα αυτό όπως και το Download Meter στην ουσία μας βολεύει μόνο για να βλέπουμε το συνολικό μέγεθος + ότι απλά κάθε πχ 1η του μήνα μηδενίζει το counter ?

:)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες