Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

World first 4G network comes to Stockholm and Oslo in 2010!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 19:51

Σήμερα η TeliaSonera ανακοίνωσε πως θα είναι το πρώτο δίκτυο παγκοσμίως που θα προσφέρει υπηρεσίες 4G, ξεκινώντας από τις αρχές του 2010, στην Στοκχόλμη στη Σουηδία και στο Όσλο στην Νορβηγία,

Αναρτημένη εικόνα

Ο Kenneth Karlberg, Πρόεδρος και επικεφαλής των Mobility Services της TeliaSonera δήλωσε στο σχετικό δελτίο τύπου:

We are very proud to be the first operator in the world to offer our customers 4G services.
The use of mobile broadband in the Nordic countries is exploding and customers need higher speeds and capacity. This is why we launch 4G services in both Stockholm and Oslo.
We are very proud to be the first operator in the world to offer our customers 4G services. Being first out with new technology gives us unique experience that we can use on all our markets.
We will continue the roll-out to offer our customers new communication services for the future.

Το δίκτυο 4G/LTE θα προσφέρει νέες δυνατότητες στους χρήστες που πλέον απαιτούν γρηγορότερες ταχύτητες και διαχείρηση μεγαλύτερου όγκου δεδομένων, σε χρήσεις όπως προηγμένες τηλεοπτικές μεταδόσεις μέσω internet, εκτεταμένο online gaming καθώς και ζωντανές συνεδριάσεις μέσω internet.

Αξίζει να σημειωθεί πως το δίκτυο 4G είναι 10 φορές πιό γρήγορο από τα υπάρχοντα δίκτυα Turbo-3G!

Τα δύο πρώτα δίκτυα 4G θα καλύπτουν τις κεντρικές περιοχές της Στοκχόλμης και του Όσλο και θα επικεντρωθούν στην παροχή mobile data, καλύπτοντας αρχικά τις ανάγκες των χρηστών laptop.

Η TeliaSonera έχει τρεις διεθνείς άδειες για κάλυψη 4G/LTE: στην Σουηδία, στην Νορβηγία και η πιό πρόσφατη είναι στην Φινλανδία. Το δίκτυο είναι ήδη σε διαδικασίες επέκτασης ώστε να καλύψει μεγαλύτερες πόλεις της Σοηδίας και Νορβηγίας ενώ θα ξεκινήσει με πιλοτική μορφή στην Φινλανδία.

Το 4G δίκτυο στην Στοκχόλμη το παρέχει η Ericsson, ενώ το αντίστοιχο του Όσλο η Huawei. Τα modem που χρησιμοποιούνται είναι της Samsung. Η TeliaSonera βρίσκεται σε διαδικασία εκτίμησης των παρόχων και μεταπωλητών που θα υποστηρίξουν το 4G δίκτυο της στις Σκανδιναβικές χώρες και στις χώρες της Βαλτικής και θα επιλέξει συνεργάτες και μεταπωλητές στις αρχές του 2010 - Η εταιρεία δραστηριοποιείται στις Σκανδιναβικές χώρες, στην Βαλτική αλλά και στην Ισπανία, την Ρωσσία και την Τουρκία.

[via TeliaSonera press release]

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 14/12/2009 - 19:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 21:00

Θα κάνω και το πρώτο σχόλιο στην είδηση, καθώς έχω φίλους Σουηδία που απολαμβάνουν ταχύτητες internet 100Mbps, οι τύποι είναι πολύ μπροστά... Εμείς θα αργήσουμε να δούμε τέτοιες ταχύτητες internet λόγω υποδομών, αλλά και το 4G mobile δίκτυο - όταν δημιουργηθεί - πίστεύω θα είναι απλησίαστο οικονομικά.

Αν λιώσουν και λίγο οι πάγοι και ζεστάνει το κλιμά τους τα επόμενα χρόνια με βλέπω να ανεβαίνω χαλαρά... τα καλοκαίρια βέβαια επιστροφή Ελλάδα :D

#3   AnKi

AnKi

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2009 - 21:29

Θα κάνω και το πρώτο σχόλιο στην είδηση, καθώς έχω φίλους Σουηδία που απολαμβάνουν ταχύτητες internet 100Mbps, οι τύποι είναι πολύ μπροστά... Εμείς θα αργήσουμε να δούμε τέτοιες ταχύτητες internet λόγω υποδομών, αλλά και το 4G mobile δίκτυο - όταν δημιουργηθεί - πίστεύω θα είναι απλησίαστο οικονομικά.

Αν λιώσουν και λίγο οι πάγοι και ζεστάνει το κλιμά τους τα επόμενα χρόνια με βλέπω να ανεβαίνω χαλαρά... τα καλοκαίρια βέβαια επιστροφή Ελλάδα :D

Μένω Σουηδία και έχω TELIA. Όπως θα δείς και στο screenshot το σήμα μου είναι πάντα full και έχω παντού 3G. Παρακάτω έχω ένα τεστ που έκανα για την ταχύτητα χθες αλλά δεν είναι και τόσο στα καλά του.

Test Date: 13 dec 2009 00.29.37
Connection Type: Cellular

Download: 3670 kbps
Upload: 266 kbps
Ping: 2312 ms

Και φυσικά εννοείται πως έχω 100Mbit στο MacBook και έχω το magic mouse εδώ και καιρό (άσχετο αλλά το είπα για να ζηλεύεται)!

Συνημμένο αρχείο  securedownload-1.jpeg   78,59KB   4 λήψεις

#4   whiteyez

whiteyez

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Whiteyez

Δημοσίευση 14/12/2009 - 21:39

AnKi σε πιά πόλη μένεις; Είχα ανέβει Στοκχόλμη τον προηγούμενο μήνα και έπαθα πλάκα με τις ταχύτητες εκεί, από το νέο έτος σκοπεύω να ανέβω μόνιμα εκεί.

#5   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 21:56

μήπως ξέρουμε εάν θα φτάσει και στην Ελλάδα?

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2009 - 21:58

μήπως ξέρουμε εάν θα φτάσει και στην Ελλάδα?


καλό! :lol:


Κάτσε να πάει και Αμερική πρώτα. Υπολόγιζε περίπου 10 χρόνια για να ρθει

Follow me on twitter


#7   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2009 - 22:03

Μένω Σουηδία και έχω TELIA. Όπως θα δείς και στο screenshot το σήμα μου είναι πάντα full και έχω παντού 3G. Παρακάτω έχω ένα τεστ που έκανα για την ταχύτητα χθες αλλά δεν είναι και τόσο στα καλά του.

Test Date: 13 dec 2009 00.29.37
Connection Type: Cellular

Download: 3670 kbps
Upload: 266 kbps
Ping: 2312 ms

Και φυσικά εννοείται πως έχω 100Mbit στο MacBook και έχω το magic mouse εδώ και καιρό (άσχετο αλλά το είπα για να ζηλεύεται)!


Ζηλεύουμεεεεεεε.......... :D

#8   AnKi

AnKi

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2009 - 22:04

AnKi σε πιά πόλη μένεις; Είχα ανέβει Στοκχόλμη τον προηγούμενο μήνα και έπαθα πλάκα με τις ταχύτητες εκεί, από το νέο έτος σκοπεύω να ανέβω μόνιμα εκεί.

Μένω Lund. Είναι νότια, κοντά στην Κοπεγχάγη.

#9   ser1360

ser1360

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2009 - 10:51

Μέσα στο 2010 το LTE θα γίνει roll-out στη γερμανία χωρίς Mobility όμως για παροχή σταθερών υπηρεσιών από τη Vodafone και την T-Mobile. H Verizon ήδη είναι στα τελευταία στάδια του Testing για το LTE και δεν αποκλείεται να ξεκινήσει και αυτή μέσα στο 10. Για τον υπόλοιπο κόσμο πριν το 12 δεν θα βγει εμπορικά. Αυτό γιατί έχουν γίνει πολύ μεγάλες επενδύσεις στο HSPA και επίσης το HSPA μπορεί να δώσει μέχρι 100Μbps περίπου θεωρητικά. Και αυτό που τους ενδιαφέρει φυσικά δεν είναι τα 100Mbps τα οποία δεν θα τα καταλάβει κανείς γιατί δεν υπάρχουν υπηρεσίες αυτή τη στιγμή που να χρειάζονται τέτοιους ρυθμούς αλλά είναι οι ρυθμοί στα cell edges να είναι ικανοποιητικοί και να μην είναι 200kbps. Και προς το παρόν αυτό μπορεί να γίνει με το HSPA. Και όσο για την Ελλάδα να πούμε πως η Vodafone GR είναι ο πρώτος Operator στην Ευρώπη που έδωσε εμπορικά το HSPA+ 28Mbps με στικάκια της HUAWEI το οποίο βέβαια προς το παρόν δουλεύει μόνο σε λίγες περιοχές της Αθήνας αλλά το εξελίσσει συνέχεια.

#10   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2009 - 11:13

Παιδιά στην Ελλάδα δεν έχουμε λύσει το θέμα των κεραιών. Χωρίς να λυθεί αυτό δεν γίνεται να πάμε μπροστά. Όλοι έχουμε ακούσει ιστορίες για ψεύτικους θερμοσίφωνες και ντου σε κεραίες από τους περίοικους. Δείτε το θέμα εδώ στο Capital.gr
Αντιγράφω:
"Ακόμη όμως, από τις 8.000 κεραίες, τουλάχιστον για το 40% δεν έχουν ολοκληρωθεί οι τυπικές διαδικασίες, ενώ εκτιμάται ότι μόλις το 35% του δικτύου είναι πλήρως αδειοδοτημένες, έχοντας λάβει τις σχετικές εγκρίσεις από τις περιφέρειες. Κάτι που επίσης τονίζεται στην σχετική επιστολή προς τον Ελεγκτή.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΕΚΤ, το 100% των κεραιών της Αττικής έχει λάβει έγκριση ηλεκτρομαγνητικού σχεδιασμού, αλλά ακόμη εκκρεμεί το σχετικό έγγραφο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην Αττική λειτουργεί περίπου το 40% των συνολικών κεραιών, ενώ το ποσοστό των νόμιμων δεν ξεπερνά το 6%.

Όπως επισήμανε ο κ. Γιώργος Στεφανόπουλος, γενικός διευθυντής της ΕΕΚΤ, τα προβλήματα αυτά έχουν μπλοκάρει τις επενδύσεις για την ανάπτυξη κινητών ευρυζωνικών δικτύων, οι οποίες εκτιμώνται στα 600 εκατ. ευρώ ετησίως και για τους τρεις παρόχους. Ως αποτέλεσμα, οι εταιρείες δεν μπορούν να παρουσιάσουν νέες υπηρεσίες που θα ισοσταθμίσουν τις απώλειες εσόδων στις υπηρεσίες φωνής. Χαρακτηριστικά, οι υποδομές για υπηρεσίες τρίτης γενιάς (3G) παραμένουν στις καλένδες, ενώ στην Ευρώπη ξεκινά ήδη η 4η γενιά στην κινητή τηλεφωνία (LTE), που θα επιτρέπει ταχύτητες κινητού Διαδικτύου έως και 100 φορές υψηλότερες από εκείνες των υφιστάμενων δικτύων τρίτης γενιάς (3G). "

#11   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2009 - 21:06

Το πρώτο benchmark τεστ του νέου δικτύου 4G/LTE της TeliaSonera πραγματοποιήθηκε σήμερα και οι ταχύτητες που επιτυγχάνονται είναι... αστρονομικές:

Ping: 27ms
Download: 42,78 Mbps (5,3375 megabyte το δευτερόλεπτο!)
Upload: 5,3 Mbps


Τρελά πράγματα... ενώ η μηνιαία χρέωση μέχρι την 1η Ιουλίου 2010 θα είναι $0,85 (!!!) για μεταφορά δεδομένων έως 30GB, η οποία μετά θα ανέβει στα $85 τον μήνα, ενώ ενδέχεται να υπάρξει και αλλαγή/περιορισμός στον όγκο μεταφοράς δεδομένων ανάλογα με την χρήση που θα παρατηρηθεί το επόμενο εξάμηνο.

[via intomobile, dailymobile.se]

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 15/12/2009 - 21:07


#12   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 15/12/2009 - 21:19

Το πρώτο benchmark τεστ του νέου δικτύου 4G/LTE της TeliaSonera πραγματοποιήθηκε σήμερα και οι ταχύτητες που επιτυγχάνονται είναι... αστρονομικές:

Ping: 27ms
Download: 42,78 Mbps (5,3375 megabyte το δευτερόλεπτο!)
Upload: 5,3 Mbps


Τρελά πράγματα... ενώ η μηνιαία χρέωση μέχρι την 1η Ιουλίου 2010 θα είναι $0,85 (!!!) για μεταφορά δεδομένων έως 30GB, η οποία μετά θα ανέβει στα $85 τον μήνα, ενώ ενδέχεται να υπάρξει και αλλαγή/περιορισμός στον όγκο μεταφοράς δεδομένων ανάλογα με την χρήση που θα παρατηρηθεί το επόμενο εξάμηνο.

[via intomobile, dailymobile.se]


τα λέμε παίδες. φευγω Σουηδία στον θείο μου... :P




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες