Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Review] Statics


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/12/2009 - 20:41

Τι είναι το Statics? Είναι ένα πολύ όμορφο εργαλείο για τον πρωτοετή φοιτητή πολιτικό μηχανικό, ή τον εργοταξιακό (σαν εμένα) που θέλει να τσεκάρει μικροπράγματα στο πεδίο. Τι δυνατότητες έχει? Λύνει απλά υποστηριζόμενα και κεκλιμένα στοιχεία και προβόλους με διάφορες μορφές δυνάμεων και ροπών στην τιμή των €1,59.

Μόλις ανοίξετε το πρόγραμμα ξεκινάτε χωρίς πολλά πολλά με την επιλογή του υπολογισμού που σας ενδιαφέρει.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0242.PNG   41,17KB   1 λήψεις


Κλικάρωντας σε κάθε κατηγορία προβάλλονται οι υποστηριζόμενοι τύποι υπολογισμών.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0243.PNG   38,49KB   0 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0244.PNG   21,95KB   0 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0245.PNG   32,94KB   0 λήψεις


Αρκετά εντυπωσιακό για ένα πρόγραμμα φτιαγμένο για κινητό.

Ας υποθέσουμε τώρα πως θέλουμε να υπολογίσουμε ένα σταθερά μειούμενο φορτίο σε ένα πρόβολο. Επιλέγουμε από το αρχικό μενού το "Cantilever" και από τις επιλογές το "Decrescent load". Τώρα ορίζουμε ένα φορτίο 1kN (100kg) σε ένα 8μετρο UPN 180 με ροπή αδράνειας Iz = 11400cm2. (Area Moment of Inertia "J").

Συνημμένο αρχείο  IMG_0250.PNG   57,53KB   0 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0251.PNG   50,6KB   0 λήψεις


Πατάμε "Calculate" και...

Συνημμένο αρχείο  IMG_0248.PNG   31,73KB   1 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0249.PNG   34,73KB   0 λήψεις


παίρνουμε αποτελέσματα για ροπή, διάτμιση, περιστροφή και κάμψη.

Ένα από τα θετικά του προγράμματος είναι πως εκτός από τον υπολογισμό, σε κάθε κατηγορία περιλαμβάνει και τις ανάλογες εξισώσεις για τον υπολογισμό φορτίων, ένα καλό σκονάκι δηλαδή ;).

Στα αρνητικά τώρα. Το κυριότερο είναι πως οι υπολογισμοί είναι αρκετά βασικοί και για καθημερινή χρήση το μόνο που προσφέρει είναι να επιβεβαιώσει αυτά που γνωρίζουμε "από πείρα" δηλαδή ότι το 180ντάρι UPN δεν θα πέσει να μας πλακώσει. Βέβαια είναι χρήσιμο σε ότι αφορά μεγάλα φορτία και που δεν συναντώνται καθημερινά. Προσωπικά το δοκίμασα στο εργοτάξιο που ασχολούμαι τώρα (βιομηχανικό με πολλά μεταλλικά) και είναι χρήσιμο αλλά όχι εύχρηστο και εξηγώ γιατί.

Το πρόγραμμα έχει μία βασική έλλειψη, δεν περιέχει καθόλου βιβλιοθήκες υλικών για να "τραβάει" πληροφορίες. Μία έλλειψη κατά την γνώμη μου αδικαιολόγητη καθώς υπάρχουν αρκετές ιστοσελίδες που προσφέρουν τις βασικές τουλάχιστον κατηγορίες μεταλλικών στοιχείων με τα γεωμετρικά και μηχανικά χαρακτηριστικά τους. Μία δεύτερη αδυναμία βρίσκεται στον υπολογισμό 2 δυνάμεων καθώς το πρόγραμμα δέχεται μία τιμή για το φορτίο (δηλαδή οι δυνάμεις πρέπει να είναι ίδιες) και σε ίσες αποστάσεις από τα στηρίγματα της δοκού, δηλαδή μόνο συμμετρικά φορτία. Πάλι κατά την γνώμη μου ένας περιορισμός άξιος απόρροιας.

Κατά τα άλλα το προγραμματάκι είναι καλό σε γενικές γραμμές και απλό, κάτι πολύ βασικό αν είσαι στο πεδίο και θέλεις να ελέγξεις την "πατέντα" του μπαρμπα Χρήστου που αποφάσισε να στηρίξει προσωρινά μία 24" σωλήνα με κάτι ρετάλια που βρήκε από "Η" (ή Ι beam όπως το λέω εγώ). Αν έχεις και 3G δίκτυο ρίχνεις και μια ματιά εδώγια μερικά βασικά μηχανικά χαρακτηριστικά.

Το ερώτημα είναι αν θα το χρησιμοποιήσετε. Ποτέ δεν ξέρεις, αλλά το σίγουρο είναι πως οι μηχανικοί φίλοι σας χωρίς iPhone σίγουρα θα σας ζηλέψουν και €1,59 δεν είναι και πολλά για να έχεις ένα βασικό "στατικό κομπιουτεράκι" στην τσέπη σου.

[iTunes link - Τιμή: 1,59€]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 17/12/2009 - 22:31

Χαχα. Το δοκίμασες συνάδελφε?

#3   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/12/2009 - 09:39

Ναι, και είναι όμορφο προγραμματάκι. Θυμίζει λίγο "φοιτιτική" προσπάθεια για ηλεκτρονικό σκονάκι ;) , για αυτό και λέω πως είναι ένα βασικό "κομπιουτεράκι". Η πρώτη μου σκέψη όταν το έτρεξα ήταν "να σε είχα πρίν 10 χρόνια...".

#4   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 18/12/2009 - 12:13

Όντως, από το πολύ καλό review σου (+1) παρατηρώ ότι λείπουν βασικά στοιχεία. Ίσως βέβαια σε κάποιο μελλοντικό update να ενσωματώσουν κάποια από αυτά.. Όπως χαρακτηριστικά διατομών χάλυβα... ;)

Πάντως λύνει απλά ισοστατικά προβλήματα απ' ότι βλέπω και όχι σύνθετα υπερστατικά ή μητρώα..Πολλά ζητάω έτσι? :D

#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/12/2009 - 13:33

Και για αυτό παρέθεσα το link για τις διατομές. Προσοχή όμως γιατί το πρόγραμμα δέχεται τιμές σε cm4 και όχι mm4 όπως είναι στους περισσότερους πίνακες.

#6   odysseas

odysseas

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2009 - 14:37

καλή φάση! άλλα λύνει μόνο ισοστατικούς φορείς (που είναι πανεύκολοι) ... σωστά? (αμφίπακτες , μονόπακτες κλπ. λύνει) άντε σιγά-σιγά θα κάνουμε στο μηλόφωνο τα στατικά χαχα!

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/12/2009 - 16:03

Γμτ εγώ έπρεπε να έκανα αυτό το review ;p

Κανάς συνάδελφος πολιτικός μηχ/κός ΕΜΠ υπάρχει? 8)

edit: Εδώ μπορείτε να δείτε μια λίστα με όλες τις εφαρμογές για ΠΜ που έχω βρει στο AppStore http://www.isepsis.c...5ba3d8ba90ea81f Aν μου χει ξεφύγει καμία στείλτε κανα pm

Follow me on twitter


#8   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 18/12/2009 - 17:44

Γμτ εγώ έπρεπε να έκανα αυτό το review ;p

Κανάς συνάδελφος πολιτικός μηχ/κός ΕΜΠ υπάρχει? 8)



Εγώ συνάδελφε! Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π...Από την εποχή που γινόταν όλα τα μαθήματα στο κτίριο Γκίνη.

#9   prosonicbro1

prosonicbro1

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2009 - 17:56

πριν ενα χρονο θα το χρειαζομουνα και γω για την τεχνικη μηχανικη 1-2 .... by prosonic(γραφω απο το λογαριασμο του αδερφου μου...)

#10   loggos64

loggos64

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2010 - 14:29

Όντως, από το πολύ καλό review σου (+1) παρατηρώ ότι λείπουν βασικά στοιχεία. Ίσως βέβαια σε κάποιο μελλοντικό update να ενσωματώσουν κάποια από αυτά.. Όπως χαρακτηριστικά διατομών χάλυβα... ;)

Πάντως λύνει απλά ισοστατικά προβλήματα απ' ότι βλέπω και όχι σύνθετα υπερστατικά ή μητρώα..Πολλά ζητάω έτσι? :D


Ε.....δεν ζητας και πεπερασμενα στοιχεια ή push over analysis. :P

#11   osfp777

osfp777

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2010 - 19:50

αντε μηπως περασω τεχνικη μηχανικη!

#12   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 14:36

Σε ελληνικά δεν υπάρχει; Πολύ καλή εφαρμογή!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες