Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Parrot AR.Drone - Remote Controlled Quadricopter from Iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/01/2010 - 13:47

Η Γαλλική εταιρεία (γνωστή για τις συσκευές bluetooth που διέθετε) Parrot, παρουσίασε ένα Ελικοφόρο ιπτάμενο όχημα (Quadricopter οπως το ονομάζουν) που ελέγχεται από το iPhone.

Το σχετικό βίντεο, εντυπωσιακότατο, είναι διαθέσιμο εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=V3KrFV0-WFw


Λεπτομέρειες για το Quadricopter υπάρχουν στην σχετική ιστοσελίδα της εταιρείας εδώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 14:04

Το θέλω !!!! Πόσο λέτε να κοστίζει ;

Α, ξέρει κανείς πως δουλεύει ; Στο βίντεο λέει με WiFi , όμως στο ελικοπτεράκι πως στέλνονται οι οδηγίες; Ποσο μακριά μπορεί να φτάσει;

#3   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 07/01/2010 - 14:15

Χρησιμοποιειτε μεσο wifi


Αναρτημένη εικόνα



έχει δύο κάμερες,μια μπροστα και μια πισω και χρησιμοποιουνται για το παιχνίδι στο iphone που πρεπει να σκοτωσεις με ενα laser
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: jwr, 07/01/2010 - 14:19


#4   slavikos

slavikos

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 14:21

Παρουσιαστήκε στην CES και είναι φοβερό παιχνιδάκι. Δεν έχουν (αν δεν κάνω λάθος) ανακοινώση ακόμα διαθεσιμότητα και τιμή. Θα είναι σίγουρα όμως ακριβώ παιχνιδάκι.

#5   anesi

anesi

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 14:35

παιδες απάτη μου φαινεται. πόση εμβέλια να εχει?

#6   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 15:05

Πωπω δηλαδή θα βλέπω στην οθόνη του iPhone ότι δείχνει η κάμερά του; Αρχίζω οικονομίες....!!!

Ω Ναι! Κι όμως αυτό γίνεται:

http://www.youtube.com/watch?v=1X3VXa7897Y


http://www.youtube.com/watch?v=GA2Av74pjTY&feature=player_embedded


Τελευταία επεξεργασία από: epaminos, 12/01/2010 - 11:03


#7   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 07/01/2010 - 16:11

Το θέλω το θέλω, το θέλω, το θέλω, το θέλω

#8   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 07/01/2010 - 16:21

Ένα λεπτο. Οπως ειπαν και τα παιδια πανω

1) πως θα το ελενχεις με wi-fi αν δεν εχει μεγαλη εμβελια

2) Στην Ελλαδα το μονο μερος που μπορεις να το πεταξεις ειναι στο συνταγμα (εχει free wi-fi) και σε καποια αλλα μερη που εχει επισεις αλλα και στο σπιτι σου εφοσον εχεις wi-fi router/modem.

Πιστευω θα δωσεις πολλα λεφτα για να το εχεις απλα στο σπιτι και να το κοιταζεις. Μην ξεχνατε οτι Γαλλια αλλα και αλλες ευρωπαικες χωρες εχουν free wi-fi σε πολλα μερη (σε σχεση με την Ελλαδα που εχει ελαχιστα εως και καθολου).

Edit:
θα ειναι διαθεσημο για iPhone 3G η 3GS ?

#9   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 16:36

ενα λεπτο. Οπως ειπαν και τα παιδια πανω, 1) πως θα το ελενχεις με wi-fi αν δεν εχει μεγαλη εμβελια, 2) Στην Ελλαδα το μονο μερος που μπορεις να το πεταξεις ειναι στο συνταγμα (εχει free wi-fi) και σε καποια αλλα μερη που εχει επισεις αλλα και στο σπιτι σου εφοσον εχεις wi-fi router/modem. Πιστευω θα δωσεις πολλα λεφτα για να το εχεις απλα στο σπιτι και να το κοιταζεις. Μην ξεχνατε οτι Γαλλια αλλα και αλλες ευρωπαικες χωρες εχουν free wi-fi σε πολλα μερη (σε σχεση με την Ελλαδα που εχει ελαχιστα εως και καθολου).

Ever heard of ad-hoc networks?
Δεν χρειάζεται wifi-router. To iphone θα δημιουργεί wifi hotspot.

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 07/01/2010 - 16:37


#10   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 16:49

Εγώ πρότεινα στον Developer να γίνεται υποστήριξη Bluetooth. Αλλά συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Θα φτιάχνει δικό του δίκτυο το iPhone standar... :rolleyes:

#11   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/01/2010 - 16:56

Ever heard of ad-hoc networks?
Δεν χρειάζεται wifi-router. To iphone θα δημιουργεί wifi hotspot.

Απ' οτι καταλαβα θα γινεται το αντιθετο.
Εφ οσον το ελικοπτερακι εχει πανω του embedded pc εχει τη δυνατότητα να φτιάχνει δικό του δίκτυο, σαν όλα τα access point όχι απαραίτητα ad-hoc. Και το iPhone θα συνδέεται πάνω σε αυτό.
Δε ξέρω άν παρατηρήσατε προς το τέλος του βίντεο (το διαφημιστικό) το κοντρολάρει ένας με το iphone του και μετά φτάνει σε ένα σπίτι και ο άλλος το ελέγχει με το mac του!!! Είναι πραγματικά τέλειο θα το πάρω όπωσδήποτε!!! \ο/

Τώρα για την εμβέλεια που λέτε θα μπορείτε πολύ εύκολα να την επεκτείνετε αμα πάρετε ένα απλο router που πουλάνε στην αγορα να του βάλετε πάνω οτι κεραιουλα γουσταρετε (ναι υπάρχουν και κεραίες των 100 ευρω που πιανουν και 2 km μακρια) και να το βάζετε σε repeater mode ωστε να παίρνει το σήμα και να το ξαναμεταδίδει και σε μεγαλύτερη απόσταση.

έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό :lol: αναμένουμε εξελίξεις!

ενα λεπτο.) Στην Ελλαδα το μονο μερος που μπορεις να το πεταξεις ειναι στο συνταγμα (εχει free wi-fi) και σε καποια αλλα μερη που εχει επισεις αλλα και στο σπιτι σου εφοσον εχεις wi-fi router/modem. Πιστευω θα δωσεις πολλα λεφτα για να το εχεις απλα στο σπιτι και να το κοιταζεις. Μην ξεχνατε οτι Γαλλια αλλα και αλλες ευρωπαικες χωρες εχουν free wi-fi σε πολλα μερη (σε σχεση με την Ελλαδα που εχει ελαχιστα εως και καθολου).


Καταρχάς οι τύποι αυτών των δικτύων όπως στο συνταγμα ή γενικά όλα τα hotspots (τονίζω μιλάμε για hotspot οχι για το ανοιχτο ap του γείτωνα) δεν επιτρεπουν σύνδεση μεταξύ των συνδεδεμένων συσκευών στο δίκτυο, το οποίο σημαίνει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις το hotspot του συντάγματος για να πετάς το ελικοπτεράκι σου. Αυτό γίνεται για να αποφευχθούν οι επιθέσεις απο κακόβουλους.

Παράλληλα άμα θες να το αγοράσεις και πηγαίνεις κάπου για να το πετας έχει αξία, τώρα δε νομίζω όλοι να έχουν βίλες πια και να το πετάνε μέσα στο σπίτι τους :lol: οπότε άμα δε το θέλετε πραγματικά τσάμπα λεφτα θα δώσετε :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: epaminos, 12/01/2010 - 11:04


#12   asxetos32

asxetos32

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G
  • GameCenter:asxetos32

Δημοσίευση 07/01/2010 - 21:34

ενα λεπτο. Οπως ειπαν και τα παιδια πανω, 1) πως θα το ελενχεις με wi-fi αν δεν εχει μεγαλη εμβελια, 2) Στην Ελλαδα το μονο μερος που μπορεις να το πεταξεις ειναι στο συνταγμα (εχει free wi-fi) και σε καποια αλλα μερη που εχει επισεις αλλα και στο σπιτι σου εφοσον εχεις wi-fi router/modem. Πιστευω θα δωσεις πολλα λεφτα για να το εχεις απλα στο σπιτι και να το κοιταζεις. Μην ξεχνατε οτι Γαλλια αλλα και αλλες ευρωπαικες χωρες εχουν free wi-fi σε πολλα μερη (σε σχεση με την Ελλαδα που εχει ελαχιστα εως και καθολου).

Στα τρικαλα.... εκει ο Δημαρχοσ εχει free wifi.... καλο εεε..

#13   coolvaggos

coolvaggos

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 23:10

Παιδιά εφόσον δεν χρειάζεται router και συνδέεται απευθείας με το iphone θα είναι τέλειο!!!!Τώρα από θέμα εμβέλειας μπορώ να δώσω μια απάντηση!!Επειδή έχω σταθερό υπολογιστή και έχω αγοράσει μια ασύρματη κεραία επειδή το modem μου είναι λίγο μακριά στον υπολογιστή πιάνω κάπου στα 70-80% σήμα!!Η απόσταση με τον υπολογιστή μου και το router είναι ακριβώς 14 μέτρα σε ευθεία γραμμή!!!Από ότι άκουσα το Parrot AR.Drone - Remote Controlled Quadricopter λειτούργει κάπου μέχρι τα 35% σήμα από το iphone!!!Τώρα το γιατί!!!!!Επειδή αν η ισχύς του σήματος πέσει κάτω από το 30% δεν θα μπορεί να λαμβάνει τις εντολές καλά και η εικόνα θα κολάει!!!άρα να υπολογίζετε κάπου στα 30-40 μέτρα θα πιάνει!!!!!Το iphone έχεις τρεις γραμμές για να δείξει την ισχύ λογικά μέχρι και την τελευταία γραμμή θα πιάνει αλλά καλό θα είναι στην τελευταία γραμμή να το γυρίζετε προς το iphone!!!!!!!!Αυτά ξέρω!!!!!!


Υ.Γ. Αυτό για την ισχύ του σήματος στα μέτρα το είπα πειραματικά από τον υπολογιστή μου!!!!!!Δεν ξέρω μπορεί το Parrot AR.Drone - Remote Controlled Quadricopter να έχει καλύτερη κεραία!!!!!πάντως αυτό για το 30% και κάτω ότι δεν παίρνει καλά τις εντολές και ότι θα κολάει η εικόνα είμαι σίγουρος!!!

Υ.Γ. 2 giorgos92 δεν κατάλαβα τι είπες ότι μπορείς να κάνεις με 100 ευρώ????Τι να βάλεις είπες???????Δεν κατάλαβα το ξαναλές λίγο πιο απλά!!!!

#14   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 08/01/2010 - 15:27

Ακριβώς παρουσιάστηκε στην CES και θα κυκλοφορήσει αυτό το καλοκαίρι παγκοσμίως.

#15   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/01/2010 - 12:46

Υ.Γ. 2 giorgos92 δεν κατάλαβα τι είπες ότι μπορείς να κάνεις με 100 ευρώ????Τι να βάλεις είπες???????Δεν κατάλαβα το ξαναλές λίγο πιο απλά!!!!


Δε ξερω αν εχεις παρατηρησει τα ασυρματα modem/router που μας δίνει ο οτε forthnet vivodi κλπ μερικα απο αυτα εχουν τη δυνατοτητα να βγαλεις τη κεραία τους και να βαλεις μια δικια σου.
Τωρα γενικα εγω μιλαω για αναμεταδοση του σηματος δλδ εχεις το ελικοπτερακι σου, εχεις την αλλη συσκευη της βαζεις μια δυνατη κεραια που πιανει μακρια και με το iphone συνδεεσαι πανω σε αυτη και ετσι επεκτεινεις την εμβέλεια όσο θες εσυ :-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες