Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2010 - 16:18

Η Apple, από τα μέσα περίπου του Οκτωβρίου (40η εβδομάδα παραγωγής και μετά), ξεκίνησε να διαθέτει στην αγορά συσκευές iPhone 3Gs, με αναβαθμισμένη την έκδοση bootrom σε 359.3.2, με αποτέλεσμα, να μην υπάρχει πλέον δυνατότητα εφαρμογής σ' αυτά του exploit (24Kpwn), το οποίο επιτρέπει να υφίσταται το Untethering jailbreak.

Ακόμα και με τη νέα bootrom, υφίστανται jailbreak αλλά, εάν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί να γίνει reboot ή κλείσει το τηλέφωνο, εμφανίζεται η εικόνα με το καλώδιο USB και το iTunes.Σε αυτή την περίπτωση ο χρήστης πρέπει να τη συνδέσει στον υπολογιστή του. To iTunes θα τη βρει σε recovery mode και θα ζητήσει να γίνει restore. Το αγνοεί, τρέχει πάλι το blackra1n, γίνεται εκ νέου το jailbreak και ...συνεχίζει κανονικά να τη χρησιμοποιεί.

Ο μόνος τρόπος για να είναι κανείς σίγουρος για την έκδοση bootrom της συσκευής του, είναι, να το ελέγξει ο ίδιος. Και ιδού πώς:


Σε υπολογιστή με λειτουργικό Mac


- Ανοίγουμε το iTunes.

- Συνδέουμε το iPhone με το καλώδιο USB στον υπολογιστή μας.

- Θέτουμε τη συσκευή σε DFU mode, ακολουθώντας τον οδηγό: 3 τρόποι για να βάλετε το iPhone σε DFU mode

- Τρέχουμε το System Profiler (είτε από το \applications\utilities, είτε από το About This Mac -> More Info...)

Αναρτημένη εικόνα



Στο παράθυρο του προγράμματος που ανοίγει:

Αναρτημένη εικόνα


- Στο αριστερό πάνελ επιλέγουμε USB (1).

- Στο δεξί πάνελ, στο πάνω μέρος, επιλέγουμε USB High-Speed Bus – Apple Mobile Device (DFU Mode) (2).

- Στο κάτω μέρος, εντοπίζουμε τη γραμμή: Serial Number: (3).

- Η έκδοση της bootrom, φαίνεται στο τέλος της γραμμής: SRTG:[iBoot-xxxxxxx] (4).

- Αποσυνδέουμε τη συσκευή μας και κρατάμε πατημένα το πλήκτρο on/off και το home button, μέχρι να εμφανιστεί το μηλαράκι. Τα αφήνουμε και περιμένουμε να ξεκινήσει (slide to unlock).



Σε υπολογιστή με λειτουργικό Windows


- Εγκαθιστούμε (εάν δεν το 'χουμε κάνει μέχρι τώρα) το usbview. Μπορούμε να το κατεβάσουμε κάνοντας κλικ εδώ

Αναρτημένη εικόνα


- Ανοίγουμε το iTunes.

- Συνδέουμε τη iPhone με το καλώδιο USB στον υπολογιστή μας.

- Θέτουμε τη συσκευή σε DFU mode, ακολουθώντας τον οδηγό: 3 τρόποι για να βάλετε το iPhone σε DFU mode


- Τρέχουμε το usbview.

- Επιλέγουμε Config Discriptors από το μενού Options

Αναρτημένη εικόνα


- Επιλέγουμε Refresh από το File Menu.

Αναρτημένη εικόνα


Στη συνέχεια και σύμφωνα με τη παρακάτω εικόνα:

Αναρτημένη εικόνα


- Εντοπίζουμε και μαρκάρουμε στο αριστερό πάνελ τη συσκευή μας (Apple Recovery (DFU) USB Driver) ( 1)

- Στο δεξί πάνελ, εντοπίζουμε το iSerialNumber: ( 2)

- Στο τέλος της γραμμής φαίνεται η έκδοση της bootrom: SRTG:[iBoot-xxxxxxx] (3).

- Αποσυνδέουμε τη συσκευή μας και κρατάμε πατημένα το πλήκτρο on/off και το home button, μέχρι να εμφανιστεί το μηλαράκι. Τα αφήνουμε και περιμένουμε να ξεκινήσει (slide to unlock).

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 14/01/2010 - 16:19

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tasosjs

tasosjs

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2010 - 12:49

CPID:8920 CPRV:15 CPFM:03 SCEP:03 BDID:00 ECID:000003A5BA0C4D8E IBFL:01 SRNM:[82946NN73NP] IMEI:[012028003196588]

Σε mac στην γραμμη seril number αυτο μου βγαζει. Τι iboot εχω;

Και κατι ακομα κατα το συχρονισμο μου βγαζει cannot be synced. An unknown wrror occurred (13019), τα τραγουδια και τις εφαρμογες τις περναει ομως.

#3   cbol

cbol

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:03

Και σε εμένα το ιδιο βγάζει, δεν γράφει πουθενά iboot ταδε.

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:05

Δεν εχεις κανει σωστα την διαδικασια ωστε να μπει σε DFU mode.Mαλλον σε έχει βάλει σε restore Mode...

ezgif_com_crop_2.gif


#5   cbol

cbol

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:30

Ναι μου ζητάει να κανω restore αλλά δεν κανω τίποτα και τρέχω το ubview.

Νομίζω ειναι αναπόφευκτο να σε βγάλει στη διαδικασία restore αν το τρέξεις σε DFU mode ή καταλαβα λαθος;

#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:36

Ειναι αλλη διαδικασια η μια απο την αλλη...Αλλο το DFU Mode και αλλο το restore Mode.

ezgif_com_crop_2.gif


#7   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2010 - 12:40

Για να σε βοηθήσω σου γράφω και τα παρακατω για να καταλάβεις της διαφορές.

DFU: Device Firmware Update


Όταν η συσκευή βρίσκεται σε DFU mode το λειτουργικό σύστημα δεν έχει φορτωθεί και ως εκ τούτου δεν επικοινωνεί "απόλυτα" με το itunes όπως συμβαίνει στην περίπτωση κατά την οποία η συσκευή βρίσκεται σε Recovery mode. Για το λόγο αυτό το itunes δεν εμπλέκεται στη διαδικασία της αναβάθμισης/υποβάθμισης του firmware και αποφεύγουμε τα συνήθη errors. Όταν προσπαθείτε να κάνετε restore στη συσκευή και η διαδικασία καταλήγει σε errors, χρησιμοποιήστε DFU mode αντί για Recovery.

Recovery mode:

H συσκευή βρίσκεται σε κατάσταση κατά την οποία το λειτουργικό σύστημα έχει φορτωθεί σε βαθμό ώστε το iTunes να μπορεί να επέμβει. Όταν κάνετε restore της συσκευής χρησιμοποιήστε το Recovery mode

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 15/07/2010 - 20:57

ezgif_com_crop_2.gif


#8   DOULOUDISP

DOULOUDISP

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:43

Για σας παιδιά. Θα ήθελα να μου δώτε πληροφορείες σχετικά με την bootrom 3gs 32gb. i-boot 359.3, έκδοση 3.1.3(7Ε18), μοντέλο MC134GR, firmware modem 05.12.01. H συσκευή αγοράσθηκε από vodafone Ελλάδα τον οκτώβριο του 2009 με έκδοση 3.1.2 και το έκανα jailbreak αλλά βιάστηκα να την αναβαθμισω σε 3.1.3. α) έχω παλλιά ή νέα bootrom και β) εάν μπορώ να κάνω jailbreak, Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα ήθελα να πω ότι μπράβο σας που ασχολείσται και βοηθάτε όλους εδώ μέσα

#9   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:47

Λοιπον φιλε μου εχεις παλια bootrom..αλλα απο τη στιγμη που αναβαθμισες δεν παιζει καποιο ρολο...ο μονος τροπος αυτην την περιοδο για να επιστρεψεις σε 3.1.2 ειναι να ειχες κρατησει shsh on file 3.1.2 τι εννοω..θυμασαι οταν ανοιγες το cydia πανω πανω να σου λεγε this has shsh on file 3.1.2; Με πρασινα γραμματα;

#10   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:47

Για σας παιδιά. Θα ήθελα να μου δώτε πληροφορείες σχετικά με την bootrom 3gs 32gb. i-boot 359.3, έκδοση 3.1.3(7Ε18), μοντέλο MC134GR, firmware modem 05.12.01. H συσκευή αγοράσθηκε από vodafone Ελλάδα τον οκτώβριο του 2009 με έκδοση 3.1.2 και το έκανα jailbreak αλλά βιάστηκα να την αναβαθμισω σε 3.1.3. α) έχω παλλιά ή νέα bootrom και β) εάν μπορώ να κάνω jailbreak, Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα ήθελα να πω ότι μπράβο σας που ασχολείσται και βοηθάτε όλους εδώ μέσα

1)εχεις παλια bootroom
2)μονο εαν ειχες κρατημενα τα SHSH αρχεια της 3.1.2 στον server του Saurik(Cydia).το εγραφε με πρασινα γραμματα στην κεντρικη σελιδα του Cydia.

#11   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:52

εαν δε θυμασαι..και εχεις χρονο για δοκιμες..μπορεις να δοκιμασεις να δεις μια παρομοια περιπου περιπτωση..κατα το τελος του θεματος ο Παρης(Paris1986) αναφερει εναν συντομο οδηγο ακολουθησε τον και αν ειχες κρατησει..ολα θα πανε καλα..
http://www.iphonehel...κλήσης-τι-κάνω/

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 03/04/2010 - 13:53


#12   DOULOUDISP

DOULOUDISP

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:54

1)εχεις παλια bootroom
2)μονο εαν ειχες κρατημενα τα SHSH αρχεια της 3.1.2 στον server του Saurik(Cydia).το εγραφε με πρασινα γραμματα στην κεντρικη σελιδα του Cydia.

Δεν μπορώ να πιστέψω στην άμεση ανταπόκριση εντός δύο λεπτών, Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

#13   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:55

επρεπε να δεις τι γινοταν πριν 2-3 βδομαδες...απο θεμα ανταποκρισης :)

#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:59

Δεν μπορώ να πιστέψω στην άμεση ανταπόκριση εντός δύο λεπτών, Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

να ΄σαι καλα φιλε μου.εαν εχεις χρονο κανε αυτο που σου εστειλε ο Χαρης...

offtopic:Χαρη βλεπω εχεις αρχισει και γινεσαι γρηγορο πιστολι...χα χα χα

#15   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/07/2010 - 20:43

Εχω το 8695014..αρα ειναι καινουριο σωστα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες