Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

SMS160 Addon


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 01/10/2009 - 00:44

From minos197:

Λοιπόν για όσους θέλουν να δοκιμάσουν το sms160 keyboard τα ανέβασα και τα δύο στο repository μου.Είναι beta το iKeyx γιαυτό δίνω και beta στο πακέτο και σας τονίζω ότι έχει αρκετά dependencies.

Το πακέτο περιλάμβανει τόσο τα αρχεία για το ikeyx όσο και τα αρχεία των 2 ελληνικών SMS160 πληκτρολογίων που είχαμε βγαλει εγώ και ο ppericlis.Δεν έβαλα το UIKIT.layout του System/Framework το οποίο είναι υπεύθυνο για τις αναφορές καθώς και υπάρχει πλέον καλύτερη λύση.

Για να ενεργοποίησετε πηγαίνετα στα settings>ikeyx>mix and match και φτιάχνετε ένα νεο layout πειράζοντας μόνο την πρώτη επιλογή με ένα από τα SMS που θα δείτε να έχει μέσα.Μετά επιλέγοντας το νέο layout θα έχετε το πληκτρολόγιο...


ΠΡΟΣΟΧΗ
.Ειναι σημαντικό να αφαιρέσετε καθε ikeyx από xsellize και bigboss beta πρίν βάλετε το πακέτο αλλιώς hell will break loose

Enjoy


http://ftp4u.gr/iphone/apt3

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 01/10/2009 - 00:47

@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Elveleg

Elveleg

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 08:52

Εγώ με το MySMS που χρησιμοποιώ σπασμένο μου στέλνει ακόμα 70 χαρακτήρες... Δημιούργησα νέα Layout με τις οδηγίες του minos αλλα τίποτα. Ομως εγκατέστησα και το SMS Helper και δοκίμασα να στείλω με το default πρόγραμμα και στ΄λενει όντως 160! Υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει το MySMS;

#48   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 01/10/2009 - 12:21

Εγώ με το MySMS που χρησιμοποιώ σπασμένο μου στέλνει ακόμα 70 χαρακτήρες... Δημιούργησα νέα Layout με τις οδηγίες του minos αλλα τίποτα. Ομως εγκατέστησα και το SMS Helper και δοκίμασα να στείλω με το default πρόγραμμα και στ΄λενει όντως 160! Υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει το MySMS;



Μέχρι τώρα ξέραμε ότι το υποστηρίζει το bite sms και κανένα άλλο, τώρα με το SMS Helper βλέπουμε ότι ίσως το υποστηρίζει και το Νative sms (αυτό θα το δω σε 15 μέρες για να είμαι σίγουρος..)

Αρά παίζει να μην το υποστηρίζει το mysms....

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 01/10/2009 - 12:30

@CaLi@


#49   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2009 - 18:01

παιδιά να ρωτήσω κάτι...με το ikeyx μπορείς να γράψεις με μικρά ή δουλεύει μόνο για κεφαλαία?!!?

#50   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/10/2009 - 18:52

Εμένα δεν δουλεύει με τίποτα το iKeyX. Το SMS Helper δουλεύει κανονικά αλλά δείχνει συνέχει 70 για τα ελληνικά... Μπορεί κάποιος που του δουλεύει στα σίγουρα να ποστάρει λίγο πιο αναλυτικές οδηγίες εδώ για τη ρύθμιση που πρέπει να έχει το iKeyX στα settings;;;

#51   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 01/10/2009 - 21:22

Λοιπόν εντέλει δούλεψε, έπρεπε να φτιάξεις δικό σου Layout, π.χ. KOSTAS, και μετά να ενεργοποιήσεις το Πληκτρολόγιο σαν 3ο πληκτρολόγιο (μετά από τα Ελληνικά και τα Αγγλικά). Για μια στιγμή σκέφτηκα και έξανα remove το ένα πληκτρολόγιο ελληνικών για να μην έχω πολλές αλλαγές κατά τη συγγραφή SMS, αλλά μετά διαπίστωσα ότι δυστυχώς με το custom πληκτρολόγιο (π.χ. το SMSKISS) αν πας να κάνεις search για ένα όνομα στα contacts, μετά το πρώτο γράμμα σταματάει να κάνει αναζήτηση και βγάζει κενή οθόνη σαν αποτέλεσμα! Αυτό με χάλασε πολύ εκεί που νόμιζα ότι είχα βρει τη λύση και όλα καλά.
Γνωρίζει κανείς για αυτό το πρόβλημα;; Κάποια πρόταση για να διορθωθεί και αυτό;;

Πάντως ρε παιδιά μεγάλη μαλ.κία της Apple να έχει αυτό το πρόβλημα με το ελληνικό πληκτρολόγιο! Δηλαδή όσοι δεν το έχουν JB το iPhone τους πληρώνουν SMS κερατιάτ.κα όταν γράφουν ελληνικά!!! Πως και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι;; Εκτός και αν το γνωρίζουν και μας έχουν γραμμένους όπως συνήθως!...

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 01/10/2009 - 21:23


#52   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/10/2009 - 21:36

Γνωρίζει κανείς για αυτό το πρόβλημα;; Κάποια πρόταση για να διορθωθεί και αυτό;;


Αντί για το KISSMS βάλε το ΕΛΛΗΝΙΚΑ SMS .

#53   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:06

παιδιά να ρωτήσω κάτι...με το ikeyx μπορείς να γράψεις με μικρά ή δουλεύει μόνο για κεφαλαία?!!?



τελικά το εγκατέστησα...οπότε για όποιον θέλει να ξέρει ::) με το ikeyx δεν μπορείς καν να γράψεις με μικρά όταν έχεις επιλέξει το νέο πληκτρολόγιο!
Για μένα επειδή έχω πρόγραμμα με 250 δωρεάν μηνύματα και έχω συνηθίσει να φράφω με μικρά και τόνους :blush: μου κακοφαίνεται λίγο οπότε δεν ξέρω αν το κρατήσω!! :P
Πάντως πολύ καλή δουλειά από τα παιδιά! Και πολλά μπράβο! :excl:

#54   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:15

Αντί για το KISSMS βάλε το ΕΛΛΗΝΙΚΑ SMS .


Το δοκίμασα και ούτε αυτό δουλεύει στο search... :(

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 02/10/2009 - 00:16


#55   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:31

Να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου. Εγκατέστησα το iKeyx του φίλου Minos και δημιούργησα ένα καινούριο layout το οποίο και το ενεργοποίησα. Κατα τη συγγραφή του μηνύματος ενεργοποιείται το καινούριο πληκτρολόγιο (κατά την αλλαγή του πληκτρολογίου πατώντας την υδρόγειο στο spacebar δείχνει για ένα δευτερόλεπτο το καινούριο πληκτρολόγιο). Ο μετρητής δείχνει 160 χαρακτήρες όσο πατάω συγκεκριμένα γράμματα πχ. Δ, Φ, Σ κτλ.) Όταν όμως πατήσω το A ή το E αυτόματα ο μετρητής δείχνει για όριο τους 70 χαρακτήρες. Να σημειώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και στο Phone.app και στο bitesms. Στο iKeyX έχω επιλέξει στο Output Ελληνικά (Ελλάδα) και στο Input Manager Αγγλικά (Ηνωμένο Βασίλειο) σύμφωνα με τις υποδείξεις των παιδιών. Δοκίμασα να βάλω και στο Input Manager Ελληνικά αλλά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Σημειωτέον δουλεύω ακόμα την 3,0 έκδοση. Any ideas;

#56   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:35

Να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου. Εγκατέστησα το iKeyx του φίλου Minos και δημιούργησα ένα καινούριο layout το οποίο και το ενεργοποίησα. Κατα τη συγγραφή του μηνύματος ενεργοποιείται το καινούριο πληκτρολόγιο (κατά την αλλαγή του πληκτρολογίου πατώντας την υδρόγειο στο spacebar δείχνει για ένα δευτερόλεπτο το καινούριο πληκτρολόγιο). Ο μετρητής δείχνει 160 χαρακτήρες όσο πατάω συγκεκριμένα γράμματα πχ. Δ, Φ, Σ κτλ.) Όταν όμως πατήσω το A ή το E αυτόματα ο μετρητής δείχνει για όριο τους 70 χαρακτήρες. Να σημειώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και στο Phone.app και στο bitesms. Στο iKeyX έχω επιλέξει στο Output Ελληνικά (Ελλάδα) και στο Input Manager Αγγλικά (Ηνωμένο Βασίλειο) σύμφωνα με τις υποδείξεις των παιδιών. Δοκίμασα να βάλω και στο Input Manager Ελληνικά αλλά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Σημειωτέον δουλεύω ακόμα την 3,0 έκδοση. Any ideas;


Στο layout βάζεις :ΕΛΛΗΝΙΚΑ SMS ή Ελληνικό SMSKISS , στο input manager βάζεις :Αγγλικά(Ηνωμένες Πολιτείες).

Τελευταία επεξεργασία από: taitienitsa, 02/10/2009 - 00:35


#57   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2009 - 00:49

Στο layout βάζεις :ΕΛΛΗΝΙΚΑ SMS ή Ελληνικό SMSKISS , στο input manager βάζεις :Αγγλικά(Ηνωμένες Πολιτείες).



Ότι και να πω γι'αυτό το site είναι πολύ λίγο. Αυτή τη φορά χρειάστηκαν 12 ολόκληρα λεπτά για να λυθεί η απορία μου. ::) ::) ::)

#58   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/10/2009 - 01:43

Πάντως αν δοκιμάσετε να κάνετε search μια επαφή με ελληνικούς χαρακτήρες, χρησιμοποιώντας το νέο πληκτρολόγιο που έχετε δημιουργήσει, τότε θα δείτε ότι μετά τον πρώτο χαρακτήρα εξαφανίζονται τα αποτελέσματα και δεν ψάχνει τίποτα..

Ελπίζω σε δίόρθωση σε επόμενη έκδοση του iKeyX.

#59   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 15:57

Λοιπον οι 160 χαρακτηρες ειναι οκ τουλαχιστον με bitesms που δουλευω εγω...Αλλα ετσι δεν παιζει αναφορα παραδοσης που με λατινικους παιζει...Υπαρχει τροπος να υπαρξει αναφορα και με ελληνικα?

#60   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2009 - 01:51

Λοιπον οι 160 χαρακτηρες ειναι οκ τουλαχιστον με bitesms που δουλευω εγω...Αλλα ετσι δεν παιζει αναφορα παραδοσης που με λατινικους παιζει...Υπαρχει τροπος να υπαρξει αναφορα και με ελληνικα?

Λοιπόν αφού χρησιμοποιείς το bitesms (εαν έχεις το 4.3 version) πήγαινε στις ρυθμίσεις του bitesms και ενεργοποίησε την αναφορα μηνύματος ορίζοντας το σωστό πρόθεμα (πχ *# για Vodafone).Η κάθε εταιρεία χρειάζεται και το σωστό πρόθεμα.
Σε εμένα με bitesms version 4.3 και ikeyx για version 3.x δουλεύει η αναφορά με το ελληνικό ikeyx πληκτρολόγιο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες