Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple iPad unveiled


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
617 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 21/02/2010 - 10:22

Εάν κοιτάξετε πιό προσεκτικά τις φωτογραφίες του πληκτρολογίου στο οποίο θα συνδέεται το iPad, θα ανακαλύψετε ένα μυστηριώδες πλήκτρο επάνω ακριβώς από τον αριθμό 6.

Η απλούστερη, ευκολότερη και πιό πιθανή εξήγηση είναι το πλήκτρο αυτό υπάρχει εκεί για αισθητικούς και μόνο λόγους. Κι επίσης το iPad δεν έχει τα function keys όπως τα συνηθίσαμε στους Mac και τα PC.

Αναρτημένη εικόνα


Δεν είναι όμως ανόητο, ακόμη και για την Apple, να έχει αφήσει ένα πλήκτρο χωρίς κανέναν απολύτως σκοπό; Και από τεχνολογικής πλευράς, το πληκτρολόγιο αυτό εσωτερικά πιθανώς θα είναι ολόιδιο με το aluminum keyboard, που σημαίνει ότι το μυστηριώδες αυτό πλήκτρο θα πρέπει να είναι ενεργό.

Εάν θυμηθούμε όμως την πιθανότητα του dashboard και των widgets στο iPad, τότε η Apple ίσως εσκεμμένα κρύβει μέχρι στιγμής τα Widgets από το iPad, αφήνοντας το συγκεκριμένο πλήκτρο κενό.

Αναρτημένη εικόνα


Εσείς τι πιστεύετε; Θα αποκαλυφθεί η λειτουργία του κάποια στιγμή αργότερα; Θα ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το TV-Out; Ή μήπως θα αποτελεί συντόμευση για μία εφαρμογή της επιλογής μας;

Ιδού πάντως τι κάνουν τα υπόλοιπα πλήκτρα της πρώτης γραμμής:


http://www.youtube.com/watch?v=pniO22NBhaY



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   sirdiman

sirdiman

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Sir Diman

Δημοσίευση 21/02/2010 - 10:26

Οταν το πατας θα κανεις multitasking

#333   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 21/02/2010 - 10:32

και untethered jb το συγχρονισμένο iphone :lol:

#334   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 21/02/2010 - 10:55

Οταν το πατας θα κανεις multitasking


Ίσως ανοίγουν και τα Settings, γιατί το MultiTasking θα γίνεται μέσω Command + Tab... 8)

#335   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 21/02/2010 - 15:06

iPad Pre-Orders to Begin Next Week?

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με μία πολύ καλή πηγή του Appadvice η Apple θα αρχίσει τις προπαραγγελίες του iPad από την ερχόμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα στις 25 Φεβρουαρίου.


According to a reliable source of ours familiar with the matter, Apple will be starting the presale of the iPad as soon as February 25th.


Επίσης αναφέρει ότι οι προπαραγγελίες θα είναι μόνο για US και θα περιορίζονται μόνο στο Wi-fi μοντέλο προς το παρόν.

#336   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 23/02/2010 - 23:37

εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και θα το τολμησω.μια ερωτηση μονο αν το παρω απο αμερικη θα δουλεψει κανονικα εδω ή ερχεται κλειδωμενο?

#337   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 24/02/2010 - 00:25

Αν και το περιμέναμε, η Apple σήμερα επιβεβαίωσε ότι το iPad χρησιμοποιεί το ίδιο τσιπάκι γραφικών όπως το iPhone και iPod Touch.

Αναρτημένη εικόνα


Στο documentation του σημερινού iPhone SDK 3.2 Beta 3 αναφέρεται εν συντομία το chip:

Using OpenGL ES on iPad is identical to using OpenGL ES on other iPhone OS devices. An iPad is a PowerVR SGX device and supports the same basic capabilities as other SGX devices. However, because the processor, memory architecture, and screen dimensions are different for iPad, you should always test your code on an iPad device before shipping to ensure performance meets your requirements.


Μέχρι και σήμερα υπήρχαν διάφορες εικασίες για την GPU του iPad, πολλές απ' τις οποίες λανθασμένες.

Στο νέο λοιπόν A4 chip η Apple ενσωμάτωσε και τον ARM processor αλλά και το PowerVR SGX GPU σε ένα και μόνο τσιπ.

[Via Macrumors]



#338   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/02/2010 - 10:33

εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και θα το τολμησω.μια ερωτηση μονο αν το παρω απο αμερικη θα δουλεψει κανονικα εδω ή ερχεται κλειδωμενο?


Το iPad είναι ξεκλείδωτο, οπότε θα δουλεύει και στην Ελλάδα
Behind the Scenes...

#339   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/02/2010 - 10:56

Είναι σίγουρο αυτό για τα 3G μοντέλα? Μήπως υπάρχει κανένα deal όπως με κάποια 3g ebook readers (sony νομίζω) και subsidized 3g connections από εκδοτικούς οίκους (barnes&noble) που τα κρατάνε κλειδωμένα σε συγκεκριμένες εταιρείες?

Πάντως αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου στην κυριολεξία δλδ. να πεθαίνεις και να χρειάζεσαι το ipad να σου σώσει την ζωή, προσωπική μου άποψη πάντα, καλήτερα να αφήσετε τις αγορές από Αμερική και γενικότερα χώρες που πουλάνε κλειδωμένα iphone ποτέ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει.

#340   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/02/2010 - 11:21

Στο Keynote αναφέρθηκε ότι η έκδοση 3G θα είναι unlocked (αν και δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και δεν το έχουμε δοκιμάσει)... αυτή ήταν η αρχική δήλωση δια στόματος Steve Jobs.
Behind the Scenes...

#341   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/02/2010 - 14:16

Είναι σίγουρο αυτό για τα 3G μοντέλα? Μήπως υπάρχει κανένα deal όπως με κάποια 3g ebook readers (sony νομίζω) και subsidized 3g connections από εκδοτικούς οίκους (barnes&noble) που τα κρατάνε κλειδωμένα σε συγκεκριμένες εταιρείες?

Πάντως αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου στην κυριολεξία δλδ. να πεθαίνεις και να χρειάζεσαι το ipad να σου σώσει την ζωή, προσωπική μου άποψη πάντα, καλήτερα να αφήσετε τις αγορές από Αμερική και γενικότερα χώρες που πουλάνε κλειδωμένα iphone ποτέ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει.

δεν ειναι θεμα ζωης και θανατου απλα ειναι φτηνοτερο στην αμερικη και σιγουρα θα βγει πιο γρηγορα

#342   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/02/2010 - 15:16

Το φθηνότερο σχετίζεται με το πως θα το αγοράσεις. Αν πάς μέσω online καταστημάτων θα πληρώσεις και το ΦΠΑ 19% (για την ώρα) και τον εκτελωνισμό. Αν έχεις κάποιον εκεί να το αγοράσει και να σου το στείλει αλλάζει το πράγμα.

Όσο για το ζήτημα ζωής και θανάτου κυριολεκτώ αλλά πάντα σε προσωπική βάση. Αν και δεν με ενδιαφέρει η αγορά ενός iPad, και ίσως η άποψή μου να θεωρηθεί μεροληπτική, σε καμία περίπτωση δεν θα γινόμουν early adopter της συγκεκριμένης συσκευής (και καμίας συσκευής γενικότερα). Θα την άφηνα να ρολάρει κανά δύμηνο. Ήδη μιλάνε για camera (λογω των sdk), για σκέψου να προστεθεί μετά από 2-3 μήνες? Δεν λέω πως θα γίνει αλλά από την άλλη κανείς δεν βγαίνει να πεί τι γίνεται με το θέμα αυτό. Άφησέ το να καταλαγιάσει η σκόνη, να βγεί στο εμπόριο, να το δει και κανένας κομπλεξικός σαν εμένα. Προσωπικά αγοράζω αφού διαβάσω τις κακές κριτικές οι καλές δεν μου λένε και τίποτα, όλοι στην τελική ευλογούν τα γένια τους.

Και κάτι τελευταίο το οποίο το έχω σαν αρχή, ποτέ δεν αγοράζω κάτι αν δεν το δω πρώτα. θα προτιμούσα να πληρώσω αντί για 400 δολάρια 450 ευρώ για την δυνατότητα να το πιάσω στα χέρια μου και να δω αν μου κάνει. Μπορεί να είμαι περίεργος αλλά αφού πρόκειται να σκάσω τα δικά μου λεφτά προτιμώ να έχω σχηματίσει την δική μου γνώμη. Δεν είμαι πρόθυμος να επενδήσω €4ΧΧ+ στις γνώμες τρίτων ειδικά για ένα μηχάνημα στο οποίο το selling point είναι η αμεσότητα και η μοναδικότητα του χειρισμού.

#343   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/02/2010 - 20:36

Το Geeky Gadgets, επικαλείται ανεπιβεβαίωτη πηγή μέσω τις οποίας έλαβε τις τιμές πώλησης του iPad στο Ηνωμένο Βασίλειο (UK)!

Σύμφωνα λοιπόν με το Geeky Gadgets οι τιμές του iPad στο Ηνωμένο Βασίλειο έχουν καθοριστεί ως εξής:

  • 16GB Wi-Fi: £389 ~ 449€ ~ $599 αντί $499 που θα κοστίζει στην Αμερική
  • 32GB Wi-Fi: £439 ~ 499€ ~ $669 αντί $599 που θα κοστίζει στην Αμερική
  • 64GB Wi-Fi: £489 ~ 559€ ~ $749 αντί $699 που θα κοστίζει στην Αμερική
Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία πληροφορία σχετικά με τις τιμές διάθεσης του Wi-Fi + 3G iPad, ενώ παράλληλα αναφέρθηκε ότι η αρχική ημερομηνία διάθεσης του iPad αναμένεται να μεταφερθεί από τέλη Μαρτίου στις αρχές Απριλίου.

Τo Αγγλικό website της Apple δεν έχει αλλάξει κάτι στο disclaimer της σελίδας του iPad, όπου και συνεχίζεται να αναγράφεται:

“Please note, pricing is in US dollars. International pricing will be announced at a later date.”
Behind the Scenes...

#344   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 20:57

Λογικό, μόνο το ΦΠΑ ή VAT στα Βρετανικά να υπολογίσεις (17.5% αν δεν κάνω λάθος)…

#345   snake

snake

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2010 - 21:08

Καθολου λογικο και απαραδεκτο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες