Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mount iphone in Linux


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/02/2010 - 22:36

Είστε χρήστης Linux και έχετε iphone; Θέλετε να συνδέσετε το jailbroken ή και μη iphone σας με τον υπολογιστή σας και να δείτε τα περιεχόμενα του;

Ας δούμε λοιπόν πως γίνονται αυτά τα πράγματα.

Καταρχάς το όλο project ονόματι iFuse έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό από μια ομάδα ανθρώπων και συνεχίζεται με εξελίξεις και προσθήκες. Μπορείτε να βρείτε την επίσημη σελίδα του project εδώ.

Ας πούμε λοιπον τι δυνατότητες έχει το iFuse εν συντομία.

- Μπορούμε να κάνουμε mount το jailbroken ή και μη (το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει) iphone μας και να δούμε τα περιεχόμενά του.
- Έχουμε δυνατότητα επιλογής μεταξύ να κάνουμε mount το root filesystem ή το user filesystem.
- Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι το καλώδιο του iphone (ούτε SSH ούτε τίποτα άλλο)
- Μπορούμε να διαβάζουμε και να γράφουμε αρχεία.
- Υπάρχει μια μερική δυνατότητα προσθήκης τραγουδιών (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)
- Υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού επαφών και ημερολογίου (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)
- Μπορούμε να δούμε διάφορες πληροφορίες για την συσκευή μας (επίπεδο μπαταρίας, εγκατεστημένες εφαρμογές,διαθέσιμος χώρος κτλ).
- Ίσως και περισσότερα τα οποία δεν έχω βρει ακόμα :P

Ας δούμε όμως πως θα γίνουν η εγκατάσταση.

Για ubuntu: (για άλλες διανομές θα βρείτε την διαδικασία στην επίσημη σελίδα, απλά για να μην γεμίζουμε το θέμα)

Περνάμε το κατάλληλο repo.
deb http://ppa.launchpad.net/jonabeck/ppa/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/jonabeck/ppa/ubuntu karmic main
ΥΓ: Όπου karmic το όνομα της διανομής σας (εγώ έχω την karmic koala 9.10)

Στην συνέχεια τρέχουμε τις ακόλουθες εντολές στην κονσόλα για να συμπληρωθεί η διαδικασία.
sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com F0876AC9
sudo apt-get install ifuse

Τώρα ας δοκιμάσουμε να συνδέσουμε το iphone και να το κάνουμε mount.

Για να γίνει αυτό κάνουμε τα ακόλουθα βήματα:

1) Συνδέουμε το iphone στον υπολογιστή μας με το καλώδιο

2) Τρέχουμε τις ακόλουθες εντολές
sudo mkdir /mnt/iPhone
Εάν θέλουμε να συνδέσουμε το root filesystem τρέχουμε:
sudo ifuse --root /mnt/iPhone/
Ενώ για το user filystem τρέχουμε:
sudo ifuse /mnt/iPhone/

3) Τέλος όταν θα θέλουμε να αποσυνδέσουμε το iphone μας τρέχουμε την παρακάτω εντολή για να γίνει unmount:
sudo fusermount -u /mnt/iPhone

Όταν έχετε κάνει mount θα βρείτε το περιεχόμενο του iphone σας εννοείται κάτω από τον φάκελο /mnt/iPhone .

Αυτές είναι οι οδηγίες για να κάνετε το iphone σας mount σε περιβάλλον linux. Ελπίζω να φανούν χρήσιμες. Πήρε το μάτι μου και κάποια ακόμα πραγματάκια αλλά μόλις τα ψάξω λίγο θα σας ενημερώσω :)

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 11/02/2010 - 09:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Antony256

Antony256

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Twitter:@Antony_256
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Antony_256

Δημοσίευση 11/02/2010 - 10:25

Nice!
Για τους πιο τολμηρούς, κυκλοφόρησε το libgpod 0.7.90(devel) με υποστήριξη OS 3.x

#3   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2010 - 11:10

Επιτέλους ! Ηταν κατι που ηθελα εδώ και καιρό .

#4   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2010 - 13:24

Κάθομαι και διαβάζω τώρα κάποια πράγματα για να γίνεται sync της μουσικής μέσω του rhythmbox. Όταν τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω με ένα νέο άρθρο :)

Κάτι πήρε το μάτι μου και για επαφές/ημερολόγιο/σημειώσεις αλλά και αυτά θα τα δοκιμάσω πρώτα και μετά θα σας ενημερώσω :)

#5   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 19:10

Το Linux Ubuntu 10.04 θα παρέχει πλέον εγγενή υποστήριξη για το iPhone και το iPod Touch.

Αναρτημένη εικόνα

Η έκδοση του Ubuntu 10.04 που αναμένεται τον Απρίλιο θα συμπεριλαμβάνει υποστήριξη για ανάγνωση και εγγραφή στο iPhone και iPod Touch.

Η συμβατότητα αυτή έγινε πραγματικότητα χάρη στο project usbmuxd, ενώ η διαχείρηση της μουσικής των iPhone/iTouch θα γίνεται με το Rythmbox.

[via funkyspacemonkey]

#6   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 20:26

Θα χαιρόμουν αν χρησιμοποιούσα linux αλλά ευτυχώς τα έχω ακόμα 400 8)

#7   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/03/2010 - 21:12

Αυτά είναι ΝΕΑ :D

#8   nikos14

nikos14

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/03/2010 - 22:25

Θα χαιρόμουν αν χρησιμοποιούσα linux αλλά ευτυχώς τα έχω ακόμα 400 8)

Χαχαχα.. Η ειρωνια.. Αν εξαιρεσεις το gaming το linux ειναι ανωτερο σε ολα απο τα παραθυρα.Αλλα ειναι αλλο θεμα.

Παντως πολυ καλο νεο.Ηταν ενας λογος π δεν χρησιμοποιουσα ubuntu

#9   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 23:20

Χαχαχα.. Η ειρωνια.. Αν εξαιρεσεις το gaming το linux ειναι ανωτερο σε ολα απο τα παραθυρα.Αλλα ειναι αλλο θεμα.

Παντως πολυ καλο νεο.Ηταν ενας λογος π δεν χρησιμοποιουσα ubuntu

Κάνεις ένα λάθος λέγοντας ότι χρησιμοποιώ μικρομαλακιακα παράθυρα μιας και χρησιμοποιώ mac os x που είναι ευφυέστερα και κατά πολύ ανώτερα από τα LINUs uniX και φυσικά ξέρω καλά πως είναι να δουλεύεις με λινουξ και με όλα τα παράγωγα(σιχαμερά απόβλητά) τους (terminal για να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα,terminal για να το τρέξεις μετά,terminal για να δεις τι ήμερα είναι,...)και όπως κατάλαβες δεν ειρωνεύομαι . Προτιμώ να ανήκω στο 5% του πληθυσμού και να ξέρω ότι είμαι κάτι ξεχωριστό, πάρα να είμαι μέσα στο 0,59% των χρηστών linux που πιστεύουν ότι ο μισός πλανήτης τα χρησιμοποιεί , βλέπουν πιγκουίνους στον ύπνο τους και, φυσικά , ο κόσμος τους κοιτάει σαν ούφο .Τουλάχιστον εμένα με βλέπει ο κόσμος και κοιτάει να μαζώξει κάνα φράγκο (κόβουμε και κάνα $ απ'τα μπουζούκια,ε;) μπας και μπορέσει να πάρει ενα .ΑΛΛΆ , βεβαία ,όταν πάει στο κατάστημα qwertyuiop computers ,ο κύριος υπάλληλος του προτείνει ένα ΠΟΛΎ ωραίο ,πολυμορφικό ,ετεροπροσανατολιζόμενο και αυτοκαθαριζόμενο netbook .Να, γιατί το μακ ος κρατάει(στην Ελλάδα τουλάχιστον) μόνο το 5% της αγοράς.Αλλά δεν μας πειράζει ,εν αντιθέσει με τους linuxαδες που αν η suse κατεραιε θα της έκαναν και κηδεία 8)

#10   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2010 - 01:10

@mike26

Μάλλον δεν ξέρεις καλά την ιστορία του λειτουργικού που χρησιμοποιείς και μιλάς στην τύχη. Τα mac os είναι παράγωγα του unix άρα εμπίπτουν στην κατηγορία που βρίζεις! Το terminal δεν χρησιμοποιείται τόσο πολύ όσο νομίζεις για έναν απλό χρήστη αλλά για έναν έμπειρο χρήστη είναι πραγματικά πολλές φορές σωτηρία και 100000 φορές καλύτερο και πιο γρήγορο από το να κάθεσαι να τρέχεις κάποια πράγματα μέσα από γραφικό περιβάλλον.

Επιπλέον σε παρακαλώ να μου πεις σε τι είναι τόοοσο ανώτερο το MAC OS από μια διανομή Linux...

Τέλος αν νομίζεις οτι είσαι ξεχωριστός χρησιμοποιώντας κάποιο λειτουργικό, τότε φίλε μου δίνεις πολύ σημασία στον υπολογιστή σου... Βγες έξω και πιες έναν καφέ (και όχι δεν το λέω ειρωνικά).

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 06/03/2010 - 01:10


#11   dimo187

dimo187

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2010 - 01:29

επιτελους!!!
αν και δεν πιστευω να αφισει η αππλε κατι τετοιο...
για εμενα ειναι το καλυτερο λειτουργικο που εχω χρησιμοποιησει!αν και η τελευταια εκδοση δεν μου εκατσε και πολυ καλα...
σου δινουν την δυνατοτητα να κανεις πραγματικα τα παντα!!!
(παντως τωρα δεν εχω κανενα λογο να χρησιμοποιω windows)
οσο για τα mac,ας γινει λιγο πιο συνεπης η apple σε οτι κυκλοφορει γιατι την βλεπω να περνει την κατω βολτα...
και οσο για τους χρηστες των λινουξ δεν ειναι και τοσο λιγοι...!
επισης ουτε τα μακ ειναι τοσο σπανια στις μερες μας.αξαλου σπανια περνει καποιος μακ για τις πληρεις λειτουργιες ενος υπολογιστη..!
(ο μονος λογος για εμενα ειναι για να δουλευεις πανω σε ηχο,βιντεο και εικονα,ολα τα αλλα ειναι απλος υπερβολη και ομορφια,η οποια δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να την συνδεσει καποιος με την τεχνολογια)

#12   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 03:14

@makis26

Πραγματικά τέτοιο μίσος από χρήστη mac os για το Linux πρώτη φωρά ακούω...
Περιμένω και εγώ να μου πεις σε τι είναι τόσο ανώτερα τα mac os από τα linux.

(εκτός από το θέμα ομορφιάς, αν και για μένα τα win7 είναι μακράν τα πιο ωραία εμφανισιακά)

#13   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2010 - 13:53

@gtzilas φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι έχεις υπ' όψιν σου το compiz και την εμφάνιση την οποία προσφέρει. Όταν στο linux υπήρχε το compiz (beryl πιο παλιά) τα windows ακόμα ήταν πολύ πίσω σε θέματα εμφάνισης.

#14   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 16:17

Επιτέλους! Ώρα για το οριστικό αντίο στα Windows και στο NTFS! Format ολοι οι σκληροί και ζήτω το ext4! Το πιο εύχρηστο λειτουργικό έχω δουλέψει ποτέ και απλά δούλεψε out of the box, Ubuntu!Όσο για τα αστεία σχόλια πιο πάνω, τόσα ξέρει ο καθένας, τόσα λέει :)

#15   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2010 - 00:29

ξερει κανεις γιατι οταν παω να περασω τα repo στο τερματικο μου βγαζει deb:command not found?(ubuntu karmic koala 32 bit)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες