Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs trashes flash


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/02/2010 - 01:31

Ο Steve Jobs μίλησε με πολύ απαξιωτικά λόγια για το flash κατά τη διάρκεια επίσκεψης του στη WSJ.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο Steve Jobs ξόδεψε αρκετό χρόνο από την παραμονή του στα γραφεία της WSJ όπου είχε παρεβρεθεί για την προώθηση του iPad για να προσπαθήσει να πείσει τους παρευρισκόμενους για το πόσο προβληματικό είναι το flash.

Oυσιαστικά επανέλαβε την ομιλία που είχε δώσει στο Apple Town Hall πριν μερικές μέρες μετά την παρουσίαση του iPad σχετικά με τα προβλήματα που προκαλεί το flash στα Mac.

Αναρτημένη εικόνα

Aυτή τη φορά αποκάλεσε το flash "CPU hog", δηλαδή ότι καταναλώνει πάρα πολύ CPU, αλλά και ότι η τεχνολογία flash αργοπεθαίνει. Συγκεκριμένα, είπε ότι δεν σπαταλάνε ενέργεια για κάτι απαρχαιώμενο.

Σύμφωνα με την αναφορά, επίσης, ο Jobs απαρίθμησε μια λίστα με τεχνολογίες, όπως οι δισκέτες, data port standards και CCFL-backlit LCD οθόνες που η Apple είχε βοηθήσει έτσι ώστε να εξαφανιστούν σταδιακά για χάριν νεώτερων τεχνολογιών.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει κάτι που είπε ο Steve Jobs σχετικά με το iPad και το flash. Ανέφερε ότι αν το iPad υποστήριζε flash αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα μια τρομακτική μείωση της ζωής της μπαταρίας σε μόλις 1 ώρα.

Ακόμα, η εγκατάλειψη του flash για χάριν άλλων εργαλείων (HTML5) θα ήταν ασήμαντη για τη WSJ παραλείποντας, ωστόσο, να αναφέρει τα βήματα που θα απαιτούνταν για την εφημερίδα για να διαμορφώσει ολόκληρο το flash-based περιεχόμενό της σε τεχνολογίες φιλικές προς το iPad, όπως το JavaScript.



[via MacRumors, εικόνα από TechCrunch]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/02/2010 - 01:58

χχχχχχχ μεταφρασμενες μαρκετιστικα.
Οποιος εχει σπουδασει ή εστω ασχολιθει λιγο με θεματα μαρκετινγκ το καταλαβενει.

ή αλλιως
οσα δεν φτανει η αλεπου...

η μαγκια δεν ειναι να αποκοβεις τον κοσμο τωρα
για κατι που θα αντικατασταθει σε πολλα χρονια!

μαγκια ειναι να ΔΟΛΕΥΕΙ αυτο που ζηταει ο πελατης
και αν εχεις τα @@ να εχεις και συμβατοτητα σε νεες τεχνολογιες.


Σαν να λες
"τα κινητα θα εχουν flexy οθονες στο μελλον,
αλλα αφου τωρα δεν υπαρχουν flexy οθονες
σου πουλαμε κινητο ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ!!
Τι να την κανεις; αφου θα αντικατασταθει στο μελλον;
Εμεις το κανουμε για το καλο σου!! Οδηγουμε την τεχνολογια!!"

Τελευταία επεξεργασία από: morpheusgr, 20/02/2010 - 20:17


#3   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 02:10

+5 συμφωνώ απόλυτα

#4   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/02/2010 - 02:18

Οδηγούνε την τεχνολογία με Core2Duo στα macbookpro με 9400 και Core2Duo κ 9400 στα imac. YEAH (α sorry ξέχασα το hardware δεν λέει πάντα την αλήθεια άσχετα αν κοστολογείται 2000€).

Και κάτι ακόμη. Τυχαία έβλεπα ένα topic για οθόνες των imac στο εξωτερικό, η κατάσταση είναι τραγική απο τις χρωματικά παραμορφωμένες οθόνες. Το yellow tint των iPhone σε 27 ίντσες. Premium εταιρία η apple.

#5   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2010 - 02:57

@neopas
Στο οτι το flash ειναι μνημοβορο και τρωει την cpu με αποτελεσμα να σου ριχνει δραματικα την αυτονομια αυτο τι σου λεει?Το οτι για μια φορητη συσκευη υπαρχουν καποια πραγματα critical και καποιοι περιορισμοι σε ενεργεια και πορους, αυτο τι σου λεει?Το οτι τεραστιο ποσοστο κολληματων ειναι απο flash games,αυτο τι σου λεει?
Δεν ξερω αν σου λεει κατι εσενα(που μαλλον εισαι απο το κλαδο του marketing) αλλα για ενα μηχανικο λεει πολλα.Ειναι επιβεβαιωμενο, οτι τo flash δημιουργει αρκετα προβληματα, και οταν εχεις περιορισμενους πορους δεν μπορεις να κανεις συμβιβασμους.Ειμαι web developer και ασχολουμαι και με flash.Δεν το ακυρωνω σαν εργαλειο αναπτυξης πολυμεσικου περιεχομενου, αλλα δεν μπορω να μην παραδεχτω τις απαιτησεις που εχει.

Αν η apple το ειχε ενσωματωσει στο iphone ,δεν θα λεγατε ολοι τι αμεση αποκριση που εχει το iphone και παει σφαιρα.Θα κρεμαγε ο safari και θα ησουν ολο με αδεια μπαταρια.
Υπαρχουν εναλλακτικες και η apple ξερει τι κανει βλεπε HTML5

μαγκια ειναι να ΔΟΛΕΥΕΙ αυτο που ζηταει ο πελατης


Εταιριες σαν την apple δεν περιμενουν τον πελατη να ζητησει κατι....δημιουργουν αναγκες στον πελατη που δεν ειχε πριν.

Τελευταία επεξεργασία από: billidani7, 20/02/2010 - 03:00


#6   s1lsep

s1lsep

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:s1lsep

Δημοσίευση 20/02/2010 - 02:57

xxxx μεταφρασμενες μαρκιτιστικα.
Οποιος εχει σπουδασει ή εστω ασχολιθει λιγο με θεματα μαρκετινγκ το καταλαβενει.

.....

Σαν να λες
"τα κινητα θα εχουν flexy οθονες στο μελλον,
αλλα αφου τωρα δεν υπαρχουν flexy οθονες
σου πουλαμε κινητο ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ!!
Τι να την κανεις; αφου θα αντικατασταθει στο μελλον;
Εμεις το κανουμε για το καλο σου!! Οδηγουμε την τεχνολογια!!"


+A Δυστυχώς, έτσι ακριβώς είναι.. Όσο και να μου αρέσει το Ipad, να το πάρω και να μη μπορώ να δω το 80% του Internet; Η να το πάρω και μετά από 10 χρόνια (που ούτως η άλλως θα το παραγκωνίσουν άλλα προϊόντα) να το χρησιμοποιώ σωστά; Ήδη με το 3gs (Που κατά τ' άλλα είναι άψογο σαν τεχνολογία για μένα τουλάχιστον) χρησιμοποιώ σπάνια το web surfing γιατί οι μισές σελίδες δεν εμφανίζονται σωστά..

#7   s1lsep

s1lsep

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:s1lsep

Δημοσίευση 20/02/2010 - 03:05

@neopas
Στο οτι το flash ειναι μνημοβορο και τρωει την cpu με αποτελεσμα να σου ριχνει δραματικα την αυτονομια αυτο τι σου λεει?Το οτι για μια φορητη συσκευη υπαρχουν καποια πραγματα critical και καποιοι περιορισμοι σε ενεργεια και πορους, αυτο τι σου λεει?Το οτι τεραστιο ποσοστο κολληματων ειναι απο flash games,αυτο τι σου λεει?
Δεν ξερω αν σου λεει κατι εσενα(που μαλλον εισαι απο το κλαδο του marketing) αλλα για ενα μηχανικο λεει πολλα.Ειναι επιβεβαιωμενο, οτι τo flash δημιουργει αρκετα προβληματα, και οταν εχεις περιορισμενους πορους δεν μπορεις να κανεις συμβιβασμους.Ειμαι web developer και ασχολουμαι και με flash.Δεν το ακυρωνω σαν εργαλειο αναπτυξης πολυμεσικου περιεχομενου, αλλα δεν μπορω να μην παραδεχτω τις απαιτησεις που εχει.

Αν η apple το ειχε ενσωματωσει στο iphone ,δεν θα λεγατε ολοι τι αμεση αποκριση που εχει το iphone και παει σφαιρα.Θα κρεμαγε ο safari και θα ησουν ολο με αδεια μπαταρια.
Υπαρχουν εναλλακτικες και η apple ξερει τι κανει βλεπε HTML5


Ναι φίλε μου, όλα αυτά είναι σωστά και λογικά (και εγώ είμαι web developer by the way) αλλά ΔΕΝ μπορείς να ακυρώνεις έτσι ολόκληρο το διαδίκτυο. Ας έβρισκε τρόπο να ελέγχει καλύτερα την αξιοπιστία του κάθε site που περιέχει Flash, η ας ανέβαζε την επεξεργαστική ισχύ στις συσκευές του, whatever, αλλά μη ρίχνεις έτσι απλά ένα Χ.. Δηλαδή τι σκατά μου διαφημίζει την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ web surfing στο ipad, όταν οι μισές σελίδες δε θα φορτώνουν;

#8   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2010 - 03:16

Ναι φίλε μου, όλα αυτά είναι σωστά και λογικά (και εγώ είμαι web developer by the way) αλλά ΔΕΝ μπορείς να ακυρώνεις έτσι ολόκληρο το διαδίκτυο. Ας έβρισκε τρόπο να ελέγχει καλύτερα την αξιοπιστία του κάθε site που περιέχει Flash, η ας ανέβαζε την επεξεργαστική ισχύ στις συσκευές του, whatever, αλλά μη ρίχνεις έτσι απλά ένα Χ.. Δηλαδή τι σκατά μου διαφημίζει την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ web surfing στο ipad, όταν οι μισές σελίδες δε θα φορτώνουν;



Το ιδανικοτερο ειναι να υπηρχε υποστιριξη του flash.Αλλα για τους γνωστους λογους που ανεφερα πιο πανω(η ιδια η apple τα αναφερει δηλαδη) δεν μπορει να μπει flash.Σε αυτο δεν νομιζω να διαφωνει καποιος.Αρα τι κανεις?Βαζεις flash και κανεις εκπτωση στις προσδοκιες σου?Και μετα λες δεν πειραζει που κολλαει και χαλαει ολη την μπαταρια, εγω εχω flash.Δεν παει ετσι

Και το να αυξησεις την επεξεργαστική ισχύ ειναι μια κουβεντα.Σε σχετικα μαθηματα στην σχολη(embedded systems) ειδαμε ποσο κρισιμη ειναι η καταναλωση σε φορητες συσκευες.Εδω γινονται μελετες για να μειωθουν οι αναγκες σε ισχυ και καταναλωση, και θα πουμε τωρα οτι για να παιζει σωστα το flash, βαλτε 2GHz cpu?δεν γινονται αυτα.

Δεν το παιζω ειδημονας αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε,και επισης τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Για να γινεται εχει καποιο σκοπο.(και αυτο παει και στον Neopas που εκανε αναλυση marketing για κατι που εχει να κανει πιο πολυ με πληροφορικη και οχι τοσο με marketing).

Επισης η apple εχει συνδεσει το Mac OS με την Adobe και τα εργαλεια της.Ολοι οι επαγγελματιες του χωρου που χρησιμοποιουν τις σουιτες της Adobe, τρεχουν σε mac.Εσεις πιστευεται οτι ξαφνικα χωρις λογο θα χτυπουσε την Adobe?Καποιος λογος υπαρχει (ισως και παραπανω απο ενας.)

Τελευταία επεξεργασία από: billidani7, 20/02/2010 - 03:22


#9   s1lsep

s1lsep

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:s1lsep

Δημοσίευση 20/02/2010 - 03:29

Τι να πω.. Απλά ελπίζω να βρεθεί μια ενδιάμεση λύση γιατί έτσι δε πάει πουθενά το πράγμα. Ας βγει έστω μια πιο ελαφριά έκδοση του flash (δεν παίζει, αλλά λέμε τώρα..) κάτι τελοςπάντων για να είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Time will show..

#10   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/02/2010 - 03:35

To flash δεν ειναι αναγκη να τρεχει ολη την ωρα στο παρασκινιο.
ενα parser δεν ειναι ολο κι ολο; ας ανοιγει μονο οταν εντοπιζει περιεχομενο flash.

Ας ρωταει στο κατω-κατω "η σελιδα εχει φλας θελετε να το δειτε;"
το ιδιο δεν κανει με τα βιντεο το imobilecinema;

ολα τα προβληματα παρακαμπτονται με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Ας βαλει flash lite που τρεχει και στα πιο "μπας κλας" κινητα, στην τελικη να παιζει ΚΑΤΙ. Δεν παιζει ΤΙΠΟΤΑ!

Δεν εχω κανει μονο marketing (ειμαι φυτουκλακι), εχω και BS και MSc σε πληροφορικη.
οκ οχι εξειδικευση σε πολυμεσα, αλλα σε AI.
Πιστεψε με δεν ειναι μονο τα πολυμεσα που εχουν απαιτησεις.

Αλλα ολα μπορουν στο τελος να δουλεψουν αρκει να στρωσεις ποπο να βρεις λυση.
ΚΑΤΙ ΠΟΥ Η APPLE ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.


Το πιο σωστο που ειπες ειναι το παρακατω (σε ελευθερη αποδοση)
"Η Apple εχει χεσμενο τον πελατη και της αναγκες του, κοιταει μονο το image της
και ο,τι αδυναμια εχει το περναει σαν 'χαρακτηρα' και σαν ιδεολογια"

Αν εκανα εγω στρατηγικη στην apple σαν μοτο θα ειχα:
"Apple, απλα δουλευει. Μην το ψαχνεις, μην ζητας τιποτα παραπανω."

Τελευταία επεξεργασία από: Neopas, 20/02/2010 - 03:43


#11   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 06:04

Όσα δε φτάνει η αλεπού,
τα κάνει κρεμαστάρια!
Αυτό ξέρω εγώ... <_<

xilaren

#12   d3vilmaycry

d3vilmaycry

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:16

Τα macbook και imac δεν υποστιριζουν flash?? Δηλαδη αν καπιος θελει να δει μια σελιδα που χρειαζετε το flash? Εκει τι γινετε??

#13   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:19

To flash δεν ειναι αναγκη να τρεχει ολη την ωρα στο παρασκινιο.
ενα parser δεν ειναι ολο κι ολο; ας ανοιγει μονο οταν εντοπιζει περιεχομενο flash.

Ας ρωταει στο κατω-κατω "η σελιδα εχει φλας θελετε να το δειτε;"
το ιδιο δεν κανει με τα βιντεο το imobilecinema;

ολα τα προβληματα παρακαμπτονται με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Ας βαλει flash lite που τρεχει και στα πιο "μπας κλας" κινητα, στην τελικη να παιζει ΚΑΤΙ. Δεν παιζει ΤΙΠΟΤΑ!

Δεν εχω κανει μονο marketing (ειμαι φυτουκλακι), εχω και BS και MSc σε πληροφορικη.
οκ οχι εξειδικευση σε πολυμεσα, αλλα σε AI.
Πιστεψε με δεν ειναι μονο τα πολυμεσα που εχουν απαιτησεις.

Αλλα ολα μπορουν στο τελος να δουλεψουν αρκει να στρωσεις ποπο να βρεις λυση.
ΚΑΤΙ ΠΟΥ Η APPLE ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.


Το πιο σωστο που ειπες ειναι το παρακατω (σε ελευθερη αποδοση)
"Η Apple εχει χεσμενο τον πελατη και της αναγκες του, κοιταει μονο το image της
και ο,τι αδυναμια εχει το περναει σαν 'χαρακτηρα' και σαν ιδεολογια"

Αν εκανα εγω στρατηγικη στην apple σαν μοτο θα ειχα:
"Apple, απλα δουλευει. Μην το ψαχνεις, μην ζητας τιποτα παραπανω."


Από το web 2.0 και μετά υπάρχει ένα trend στο web να αντικατασταθεί το rich media περιεχόμενο με html/javascript. Η παγιοποίηση του XMLHTTP, η XML,JSON σε συνδυασμό με web services, η διάθεση έτοιμων framework οπως jquery, prototype, όλα έχουν ήδη οδηγήσει στο να μπορεί κανείς να πλάσει σχετικά εύκολα πολλά εξελιγμένα εφφέ - λειτουργικότητες για τα οποία πριν μερικά χρόνια το flash θα ήταν μονόδρομος.

Η αντικατάσταση του flash από native html/javascript έχει πολλά πολλά πλεονεκτήματα (flexibility σε αλλαγές, skinning, resources, security, search engine optimization) και αποτελεί το μακρινό όνειρο και κρυφό πόθο κάθε web developer. Αυτή τη στιγμή, με καλή χρήση των παραπάνω τεχνολογιών μπορεί κανείς να αντικαταστήσει πλήρως το flash περιεχόμενο στο site του με javascript/html έχοντας εξίσου εντυπωσιακά αποτελέσματα.

ΟΜΩΣ,

το flash εξακολουθεί να στηρίζεται και να χρησιμοποιείται ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο online advertising. Το animation σε banners, web overs, expanding, push downs, take overs κτλ κτλ κτλ εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά πολύπλοκο για να υλοποιηθεί με javascript/html. Το αν η html5 θα δώσει ώθηση σε αυτή την κατεύθυνση μένει να φανεί στην πορεία (και είναι κάτι που θα πάρει πολύ χρόνο ακόμη). Διαφωνώ κάθετα με κατι που ακούστηκε πιο πάνω πως χωρίς flash δεν μπορείς να δεις το 80% του web. Αντιθετως, χωρις flash μπορεις να δεις το 90% του web και το 20% του online advertising (οτι είναι δηλαδη αρχείο εικόνας ή απλο html/css).

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Οντως υπάρχει μια ολοένα αυξανόμενη δυναμική για αντικατάσταση όχι μονο του flash αλλά οποιασδήποτε black box τεχνολογίας στο web με html/css/javascript. Αυτη η δυναμική ίσως γιγαντωθεί με την ελευση της html 5. Μεχρι τότε το online advertising παραμένει το τελευταίο μεγάλο και προς το παρόν απόρθητο φρούριο για το flash στο web. Μιλάω πάντα για το flash στο web και όχι για μεμονομένα flash apps ή games.

Ο Steve πάντα είχε εμμονές με τεχνολογίες που θεωρούσε ως φθίνουσες. Θυμαμαι την γκρίνια για τα mac χωρις floppy (USB only), τη γκρινια για το MMS στο iphone, έχουμε τώρα πρόσφατα για την γκρίνια για το παραγκωνισμό του firewire. Νομίζω πως κάποιος πιο παλιός από εμενα θα θυμάται και περισσότερα και καλύτερα παραδείγματα. Τώρα είναι μόνο εμμονή - οραματισμός? Κρύβεται και κανένα "παιχνίδι συμφερόντων" απο πίσω?...

Συμφωνώ πως στο ipad το flash θα μπορούσε να ειναι opt-in. Από την άλλη η apple πάντα είχε την ιδιορρυθμία να κοντράρεται σε τέτοια θέματα με τους χρήστες της και να μη τους καλομαθαίνει. Μένει να δούμε αν θα τους "βγει" ΚΑΙ αυτή ή εμμονή.

#14   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:33

Παιδια μετα απο την χθεσινη εμπειρια μου με ενα omnia φιλου internet και flash παλι καλα που το iphone δεν εχει flash.Απλα η εμπειρια μου τραγικη αντεξα 3 λεπτα και αγανακτισα.Δεν λεω καλα θα ηταν να υποστιριζει το iphone αλλα αν κολλουσε ετσι θα το πουλουσα σε μια μερα :lol:

#15   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:39

η apple είναι βήματα μπροστά στον ανταγωνισμό πάνω στο θέμα του flash. σύντομα έρχονται και τα τηλέφωνα της microsoft χωρίς flash και τότε θα τελειώνουμε μια και καλή με την γκρίνια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες