Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

LastApp: Quickly Switch Between Two iPhone Apps


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 18:39

Το LastApp είναι ένα χρησιμότατο tweak στο Cydia από τον developer των γνωστών Backgrounder και Kirikae, Lance Fetters (ashikase), το οποίο μας επιτρέπει να μεταβαίνουμε ταχύτατα ανάμεσα σε δύο εφαρμογές στο iPhone μας,

Το LastApp δίνει μια νέα μορφή στο multitasking σε σχέση με το ProSwitcher (αλλά και με το Kirikae) καθώς δίνει μεγάλη ευκολία και ταχύτητα εναλλαγής ανάμεσα σε δύο εφαρμογές.

Δείτε το σχετικό video:

http://www.youtube.com/watch?v=6Pd6ll3zCII

Αφού εγκαταστήσουμε το LastApp θα πρέπει να πάμε στα Settings και μέσω του μενού του Activator να επιλέξουμε τρόπο ενεργοποίησης.
(Εάν δεν έχουμε εγκατεστημένο το Activator το κατεβάζουμε κάνοντας το αναζήτηση στο Cydia.)

Να σημειώσω εδώ πως πρέπει να επιλέξουμε τρόπο ενεργοποίησης που να γίνεται είτε με πλήκτρο, είτε με το status bar π.χ. παρατεταμένο Hold του status bar - τα gestures πάνω στην οθόνη δεν θα μας επιτρέψουν να φύγουμε από την μία εφαρμογή και να πάμε στην άλλη. 

Επίσης πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του ίδιου του LastApp μπορούμε να επιλέξουμε να κάνει Backgrounding, δλδ θα στέλνει την εφαρμογή από την οποία φεύγουμε στο Background (εφόσον βέβαια έχουμε εγκατεστημένο το Backgrounder).

Να σημειώσουμε πάντως πως το LastApp δεν απαιτεί κάποια άλλη εφαρμογή για να λειτουργήσει (ούτε καν το Backgrounder) και σε δοκιμή, έχοντας απενεργοποιήσει Backgrounder και ProSwitcher χρησιμοποιούσε πολύ λίγη μνήμη RAM (10-12MB) - κάτι που σαφώς θα εκτιμηθεί από τους χρήστες iPhone 3G.

Το LastApp θα το βρείτε δωρεάν στο repo του Bigboss στο Cydia.

[via funkyspacemonkey]

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 22/02/2010 - 18:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 19:07

δηλαδη εγω θα βγαλω το Background και ProSwitcher και θα βαλω το last app η πρεπει να κανω και κατι αλλο...?

#3   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 22/02/2010 - 21:09

δεν βρίσκω το λόγο για τον οποίο αξίζει να το εγκαταστήσει κανείς εφόσον έχει ήδη το proswitcher..

#4   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 21:13

ο λογος ειναι η ram αν κι δε εχω προβλημα ουτε το πολυχρησιμοποιο σχεδον παντα εχω 40-35 mb

#5   xrisis

xrisis

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/02/2010 - 21:43

παιδεια λιγο off-topic :rolleyes: το θεμα που εχει στο iphone πως λεγεται? :D

#6   sixokime1

sixokime1

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 22/02/2010 - 22:23

καλησπέρα αν και κάνω αναζήτηση δεν έχει αυτό το αρχείο ξέρει κανείς γιατί ;

#7   ninoulito

ninoulito

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 22:45

Δεν βρίσκω το λόγο να το κατεβάσω αφού είναι μόνο για δύο εφαρμογές... :unsure: Καλύτερα μάλλον με το ProSwitcher. Είναι μεν πιο αργό, αλλά και περισσότερες επιλογές δίνει και έχει ωραία εμφάνιση! :D *ΥΣ. και εγώ ενδιαφέρομαι για το theme που έχει. :P Αν ξέρει κανείς πιο είναι ας πεί! :P

#8   sixokime1

sixokime1

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 05/03/2010 - 11:40

αι εγω έχω το ProSwitcher θέλω όμως να ρωτήσω για το θέμα που αναφέρει και ο ninoulito αν ξέρει κανείς για αυτό ας το αναφέρει παράκληση ..

#9   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 14:45

Το theme που φαίνεται το έχω φτιάξει εγώ μαζεύοντας εικονίδια από άλλα themes και από το Internet, ενώ τα περνάω και Photoshop.

Οπότε δεν υπάρχει έτοιμο τέτοιο Theme, αλλά επειδή το έχει ζητήσει κόσμος, γίνετα μια προσπάθεια μαζι με άλλους να βγει σαν ολοκληρωμένο theme.

Εννοείται πως θα ενημερώσω με το που θα υπάρξει κάτι έτοιμο (σε αυτό που έχω φτιάξει λείπουν πολλά εικονίδια που δεν χρησιμοποιώ εγώ)

thx για τα καλά λόγια για το theme πάντως 8)

Υ.Γ. To LastApp το έχω κρατήσει - ενώ έχω το ProSwitcher - γιατί βοηθάει πάρα πολύ σε περιπτώσεις π.χ. που σου ανοίγει το Safari από κάποια εφαρμογή και θες μετά να επιστρέψεις άμεσα στην εφαρμογή (η οποία κλείνει άρα δεν την βρίσκεις με ProSwitcher). Επίσης επειδη προσωπικά μου τυχαίνει να εναλλάσσομαι διαρκώς ανάμεσα σε δύο εφαρμογές είναι σωτήριο. Πέρα από αυτό πάντως μην ξεχνάμε και το ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη RAM οπότε μπορεί να βολέψει χρήστες iPhone 3G.

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 05/03/2010 - 14:51


#10   Geo Kodak

Geo Kodak

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2010 - 14:16

Το κατω πως το κανεις και εχει και αλλες επιλογες στο πλαϊ??

#11   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 15:12

Το κατω πως το κανεις και εχει και αλλες επιλογες στο πλαϊ??

Είναι το Infinidock




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες