Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Save iPhone Battery With ScreenDimmer


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 20:01

Το ScreenDimmer είναι μια σωτήρια εφαρμογή για την μπαταρία του iPhone μας, καθώς μειώνει αυτόματα την φωτεινότητα της οθόνης μετά από ένα χρονικό διάστημα που έχουμε καθορίσει.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Το αυτόματο κλείδωμα μπορεί μεν να είναι μια καλή λύση για οικονομία στην μπαταρία μας, αλλά είναι αρκετές οι φορές που είτε περιμενουμε κάτι, είτε απλά δεν θέλουμε να ξεκλειδώνουμε κάθε τόσο το iPhone επειδή το αφήσαμε για λίγο.

Αφού εγκαταστήσουμε το ScreenDimmer, δεν θα δούμε κάποιο εικονίδιο, αλλά θα βρούμε τις ρυθμίσεις του μέσα στα Settings.

Εκεί μπορούμε να ορίσουμε μετά από πόση ώρα απραξίας να μειώνεται αυτόματα η φωτεινότητα (η οποία φυσικά επανέρχεται μόλις πατήσουμε στην οθόνη), και η οποία μπορεί να είναι από 5 δευτερόλεπτα έως και 15 λεπτά.

Επίσης έχουμε την επιλογή η οθόνη να σβήνει εντελώς, ενεργοποιώντας το Turn off Backlight στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, κάνοντας έτσι απόλυτη οικονομία στην μπαταρία του iPhone μας. Το τηλέφωνο να τονίσουμε παραμένει ξεκλείδωτο (αν δεν έχουμε ενεργοποιήσει το auto-lock) ακόμα και όταν σβήσει τελείως η οθόνη με την επιλογή Turn off Backlight.

Τέλος μέσω του μενού Excluded Apps, μπορούμε να επιλέξουμε ποιές εφαρμογές να μην επηρεάζονται από το ScreenDimmer σε περίπτωση πoυ δεν θέλουμε για κάποιο λόγο να πέσει η φωτεινότητα (π.χ. φακό/flashlight σε κάποιο σκοτεινό μέρος)

Το ScreenDimmer θα το βρείτε στο repo ρου Bigboss στο Cydia στην τιμή των $0.99.

[via iphoneappsplanet]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PAlifragkis

PAlifragkis

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2010 - 11:45

Έχω μια απορία. Μήπως με όλα αυτά που φορτώνουμε στο iPhone μας μπορεί να γλυτώνουμε μπαταρία ή οτιδήποτε άλλο αλλά τελικά το κάνουν πιό αργό?

#3   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 23/02/2010 - 12:44

Εμείς που δεν το έχουμε ξεκλειδώσει, τι κάνουμε?

#4   eyebill

eyebill

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2010 - 14:04

εγω που το εβαλα δεν βλεπω να δουλευει...δεν ριχνει καθολου την φωτεινοτητα της οθονης.μηπως εχω κανει κατι λαθος??

#5   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2010 - 16:52

Έχω μια απορία. Μήπως με όλα αυτά που φορτώνουμε στο iPhone μας μπορεί να γλυτώνουμε μπαταρία ή οτιδήποτε άλλο αλλά τελικά το κάνουν πιό αργό?


Εάν έχεις το 3G τότε ναι !

#6   manosap

manosap

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 14:56

εγω το εβαλα κ απο τοτε οταν κλειδωνει το κιν μετα αν μ στειλοθν μην η μ κανοθν κληση η πατησω το Ηοmebutton δν ξανασβηνει η οθονη!!!εχω δημιουργησει topic με αυτο το θεμα οποιοσ γνωριζει κατι ασ βοηθησει ευχαριστω!!

#7   Zres

Zres

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 19:46

Εχώ δοκιμάσει τα πάντα αλλα δεν μου λειτουργεί.
Για κάποιο λόγο η Φωτεινότητα της οθόνης μου παραμένει σταθερά στα ίδια επίπεδα ανεξάρτητα αν είμαι σε κατάσταση φόρτισης ή οχι.
Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή ή στοιχείο που να εμποδίζει την λειτουργία της εν λόγω εφαρμογής ;

#8   Zres

Zres

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2010 - 21:32

Εχώ δοκιμάσει τα πάντα αλλα δεν μου λειτουργεί.
Για κάποιο λόγο η Φωτεινότητα της οθόνης μου παραμένει σταθερά στα ίδια επίπεδα ανεξάρτητα αν είμαι σε κατάσταση φόρτισης ή οχι.
Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή ή στοιχείο που να εμποδίζει την λειτουργία της εν λόγω εφαρμογής ;


Ύστερα απο ερεύνα τελικά βρήκα την ρίζα του προβλήματος και την αναφέρω γιατι φαντάζομαι οτι θα βοηθήσει κόσμο.
Αν δεν σας λειτουργεί η εφαρμογή απενεργοποιήστε απo SBSettings>Extras & Options τo Apple Killswitch. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: Zres, 07/03/2010 - 21:39





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες