Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

APTicket: Το τέλος του Jailbreak (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/02/2010 - 02:24

Μετα απο προσφατα νεα, και απο σοβαρη πηγη, ( Τον δημιουργο του UMBRELLA / TinyTSS!! που χρησιμοποιούμε μεχρι σημερα στον server Sauric ) και μετα απο ανακαλυψη στα τελευταια αρχεια της Apple τον κωδικά "APTicket" δειχνει οτι ειναι για τα καλα αποφασισμενη να σταματησει το Jailbreak!!

Με λιγα λογια: Βρισκεται πανω στη δημιουργία και λανσαρισμα του κωδικα (μεσα παντα απο oficial uptate) ο οποιος θα εγκατασταθει για πρωτη φορα! πλεον κατευθειαν στο Bootrom του iPhone μας!!!
Με αυτο το τροπο οχι μονο θα παρει το κοντρολ για το αν θα μπορουμε να βαλουμε ενα καινουργιο Firmware αλα και για το πότε!!!
Με μια διαδικασία πολύπλοκη ( αρχεία διπλό υπογραμμένα! με ημερομήνιες που λήγουνε αυτοματα μετα την υπογραφη των πακετων! κτλπ ) η οποία θα επεξεργάζεται την απαντηση του server ( Apple ) κατευθειαν στο bootrom του iPhone μας, χωρις να μας αφηνει καμια πιθανοτητα να την στρεψουμε σε ψεύτικους Server!!

Προληπτικα Μεσα: Μην δεχτειτε κανενα update ουτε Firmware ουτε itunes, που κατα τα λεγομενα κιολας των σχετικων δεν προκειται να αργησει!! Αν βγει αληθινο το κολπο που μας ετοιμαζει η Apple περα απο παράνομο και αντιδεολογικο, θα μπορουσε να σημάνει το τελος του Jailbreak!!

Υ.Γ Μοναδική ελπίδα για ενα μελλοντικό ξεμπλοκαρισμα αν ολα αυτα βγουνε αληθινα! παραμένουνε τα ήδη σημερινα Jailbreak iPhone!!

Πηγή: The Firmware Umbrella

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 02:11
Πριν (AptTicket) μετά (APTicket)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 02:44

Το μόνο που θα καταφέρει είναι να δει smartphone όπως το Nexus/Symbian based να ανεβαίνουν σε πωλήσεις και το iphone να πέφτει στα τάρταρα άμα κάτι τέτοιο επιτευχθεί που έχω επιφυλάξεις ίσως απλα ντόρο θέλουν να δημιουργήσουν θα δούμε την άλωση του μήλου :P

#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/02/2010 - 02:58

Το μόνο που θα καταφέρει είναι να δει smartphone όπως το Nexus/Symbian based να ανεβαίνουν σε πωλήσεις και το iphone να πέφτει στα τάρταρα άμα κάτι τέτοιο επιτευχθεί που έχω επιφυλάξεις ίσως απλα ντόρο θέλουν να δημιουργήσουν θα δούμε την άλωση του μήλου :P

Μονο που ο ντορος φιλε μου δεν ερχεται απο την Apple αλα απο την κοινοτητα των Hackers!! Οπως και να εχει προσωπικα μενω αισιοδοξος! :)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 03:12

Μονο που ο ντορος φιλε μου δεν ερχεται απο την Apple αλα απο την κοινοτητα των Hackers!! Οπως και να εχει προσωπικα μενω αισιοδοξος! :)

Δεν Αντιλέγω απλά μέχρι τώρα εικασίες υφίστανται μόνο μπορεί τα συγκεκριμένα files να λειτουργούν για κάτι άλλο μπορεί και όντως να γίνετε αυτό άλλα σε διαβεβαιώνω πως αν όντος υφίσταται τότε η apple θα δεχτή ένα τρομερό πλήγμα μαρεσει το iphone απο άποψη design λειτουργικού και όλα αλλά αν δεν μπορούσα να το έχω jb και να παίζω όπως θέλω με το smartphone μου και δεν αναφέρομαι σε cracked apps τότε θα το πούλαγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα παραπάνω βεβαία είναι προσωπική μου άποψη

#5   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/02/2010 - 03:34

Δεν Αντιλέγω απλά μέχρι τώρα εικασίες υφίστανται μόνο μπορεί τα συγκεκριμένα files να λειτουργούν για κάτι άλλο μπορεί και όντως να γίνετε αυτό άλλα σε διαβεβαιώνω πως αν όντος υφίσταται τότε η apple θα δεχτή ένα τρομερό πλήγμα μαρεσει το iphone απο άποψη design λειτουργικού και όλα αλλά αν δεν μπορούσα να το έχω jb και να παίζω όπως θέλω με το smartphone μου και δεν αναφέρομαι σε cracked apps τότε θα το πούλαγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα παραπάνω βεβαία είναι προσωπική μου άποψη

Θα συμφωνησω μαζι σου περι JB, γιατι και εγω το έχω, αλά για πιο λογο ειναι το θεμα! Παλια ενας απο τους σημαντικότερους λογους ητανε για την καμερα! ( και οχι μονο ) Τι εκανε η Apple! εβαλε μια καμερα! Να κοβουμε οποτε θελουμε τα data! Το εκανε! ( αν και δεν μας επεισε απολυτός, αλλά πιστεύουμε! ) Να αλαξουμε τo Desk! Κοίτα τι εκανε με το καινουργιο SDK του iPad! και προφανος του καινουργιου iPhone 4G! Η Apple ειναι μια μεγαλη εταιρια! αλα στη βαση ειναι και ΕΝΑΣ μονο ανθρωπος! που πιστεψε με μονο ασχετος δεν ειναι με το ΤΙ χρειαζομαστε και το ΠΟΤΕ το χρειαζομαστε!! Μετα ο καθενας τον δρομο του! Μας αρεσει η οχι άλλη ιστορια! Κανενας δεν μας αναγκαζει να ακολουθησουμε την πολιτικη της Apple ουτε να αγορασουμε τα προιοντα της!! ;)

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:23

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 04:10

Θα συμφωνησω μαζι σου περι JB, γιατι και εγω το έχω, αλλά για πιο λογο ειναι το θεμα! Παλια ενας απο τους σημαντικότερους λογους ητανε για την καμερα! ( και οχι μονο ) Τι εκανε η Apple! εβαλε μια καμερα! Να κοβουμε οποτε θελουμε τα data! Το εκανε! ( αν και δεν μας επεισε απολυτός, αλλά πιστεύουμε! ) Να αλαξουμε τo Desk! Κοίτα τι εκανε με το καινουργιο SDK του iPad! και προφανος του καινουργιου iPhone 4G! Η Apple ειναι μια μεγαλη εταιρια! αλα στη βαση ειναι και ΕΝΑΣ μονο ανθρωπος! που πιστεψε με μονο ασχετος δεν ειναι με το ΤΙ χρειαζομαστε και το ΠΟΤΕ το χρειαζομαστε!! Μετα ο καθενας τον δρομο του! Μας αρεσει η οχι άλλη ιστορια! Κανενας δεν μας αναγκαζει να ακολουθησουμε την πολιτικη της Apple ουτε να αγορασουμε τα προιοντα της!! ;)

Φιλικα

Και πάλι θα συμφωνήσω σωστά αυτά που λες, σε προσωπικό επίπεδο τι μου προσφέρει το jb πρώτα απολα έχω iPhone από εξωτερικό κάτι που μου γλίτωσε 300ευρο οπότε νο jb no iPhone, δεύτερον και κυριότερο για μένα με βοηθάει να απαλλαγώ από το itunes και να ταξινομώ ότι θέλω όπως θέλω σε όσους υποφακελους θέλω χωρίς να χρειάζεται να τα φτιάξω πρώτα στο PC και μετά να τα περάσω μέσο itunes στο iPhone, τρίτων χάρις σε προγραμματα οπως sbsettings μπορω να καθαρίζω την ραμ και να την αδειάζω απο σκουπίδια χωρίς να επιβαρύνετε η λειτουργία του iphone παράλληλα κλείνω ολα εκείνα τα προγράμματα που μένουν ανοιχτά αν τα ανοίξεις μια φορά οπως mail/ipod/safari etc τετάρτων λόγο του ότι ασχολούμαι με τον προγραμματισμό μπορώ να φτιάχνω διάφορα προγραμματάκια που να καλύπτουν δικές μου ανάγκες η απλά να πειραματίζομαι σε διάφορους τομείς με την συσκευή μου κάτι που δεν μπορώ να κάνω χωρίς jb. Μπορώ να συνεχίσω αλλά πιστεύω κατάλαβες που στοχεύω στο ότι μου δίνετε η δυνατότητα να κάνω πολλά. Την αππλε την ενοχλεί ο τομέας των cracked apps γιατί ζημιώνετε και για αυτό θέλει να καταπολεμήση το jb δεν συμφωνώ με την ιδεολογία των cracked apps αλλά ας θέση μερικά ώρια στης τιμές και να μην βλέπουμε κάτι τραγικές τιμές και εδώ θα είμαστε να τα ξανά λέμε.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:22


#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/02/2010 - 05:20

Και πάλι θα συμφωνήσω σωστά αυτά που λες, σε προσωπικό επίπεδο τι μου προσφέρει το jb πρώτα απολα έχω iPhone από εξωτερικό κάτι που μου γλίτωσε 300ευρο οπότε νο jb no iPhone, δεύτερον και κυριότερο για μένα με βοηθάει να απαλλαγώ από το itunes και να ταξινομώ ότι θέλω όπως θέλω σε όσους υποφακελους θέλω χωρίς να χρειάζεται να τα φτιάξω πρώτα στο PC και μετά να τα περάσω μέσο itunes στο iPhone, τρίτων χάρις σε προγραμματα οπως sbsettings μπορω να καθαρίζω την ραμ και να την αδειάζω απο σκουπίδια χωρίς να επιβαρύνετε η λειτουργία του iphone παράλληλα κλείνω ολα εκείνα τα προγράμματα που μένουν ανοιχτά αν τα ανοίξεις μια φορά οπως mail/ipod/safari etc τετάρτων λόγο του ότι ασχολούμαι με τον προγραμματισμό μπορώ να φτιάχνω διάφορα προγραμματάκια που να καλύπτουν δικές μου ανάγκες η απλά να πειραματίζομαι σε διάφορους τομείς με την συσκευή μου κάτι που δεν μπορώ να κάνω χωρίς jb. Μπορώ να συνεχίσω αλλά πιστεύω κατάλαβες που στοχεύω στο ότι μου δίνετε η δυνατότητα να κάνω πολλά. Την αππλε την ενοχλεί ο τομέας των cracked apps γιατί ζημιώνετε και για αυτό θέλει να καταπολεμήση το jb δεν συμφωνώ με την ιδεολογία των cracked apps αλλά ας θέση μερικά ώρια στης τιμές και να μην βλέπουμε κάτι τραγικές τιμές και εδώ θα είμαστε να τα ξανά λέμε.

Καταλαιβαινω απολυτα τη θελεις να πεις ( περι ελευθεριας κινησεων στο λογισμικο της Apple ) αλλά δυστυχώς για οσους γνωριζουν λιγο την νοοτροπία της Apple ξερουνε οτι αυτο δεν προκειται ποτε να γινει!! Το "Think Diferent" δεν σημαινει μονο σκεψου διαφορετικα! αλα σκεψου οπως Εμεις!! ( Apple ) ;)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:25

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#8   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 12:27

Καταλαιβαινω απολυτα τη θελεις να πεις ( περι ελευθεριας κινησεων στο λογισμικο της Apple ) αλλά δυστυχώς για οσους γνωριζουν λιγο την νοοτροπία της Apple ξερουνε οτι αυτο δεν προκειται ποτε να γινει!! Το "Think Diferent" δεν σημαινει μονο σκεψου διαφορετικα! αλα σκεψου οπως Εμεις!! ( Apple ) ;)

H apple όμως την έπαθε μια φορά που ήταν στα πρόθυρα να χρεοκοπίας, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να την ξανά πάθει πόσο μάλλον τώρα που το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων της είναι από το iphone και με τους ανταγωνιστές τις να εξελίσσονται συνεχεία και να έχουν νοοτροπία ανοιχτού λογισμικού ;)
Βεβαία ο χρόνος μόνο μπορεί να δείξει αλλά πιστεύω θα δούμε σύντομα

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:26


#9   hasodikis

hasodikis

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 12:50

Από think different καταλήγουμε στο "χορεύτε αρκουδάκια στο ταμπούρλου το ρυθμό"

Το ζήτημα είναι σημαντικό καθότι ξεπερνά το iPhone. Με το ipad η apple επεκτέινει μια συγκεκριμένη περιοριστική φιλοσοφία στους υπολογιστές. Αυτή θα ελέγχει το τι πρόγραμμα μπορεί ο προγραμματιστής να γράφει, το με ποιους όρους μπορεί να το διαθέσει στον χρήστη, ο οποίος δε θα μπορεί να επεμβαίνει χωρίς να το θέλει ο κατασκευαστής στο λογισμικό και θα μπορεί να εγκαθιστά ότι του δίνουν όπως και όποτε του το δίνουν .
Αν αυτό μέχρι σήμερα ήταν λίγο πολύ αποδεκτό στα κινητά τηλέφωνα λόγω των περιορισμών του hardware τους, δεν πρέπεισε καμία περίπτωση να γίνει αποδεκτό στα PC (με την ευρεία έννοια στην οποία το iσερβιέτα (ipad) περιλαμβάνεται).

Τη θυμάστε τη διαφήμιση του 1984? ....... που φτάσαμε εεεε???

Τέσπα........... δεν πειράζει .... εν εξαιρέσει του MBP ευτυχώς έχω linux, και το επόμενο τηλέφωνο.... αν συνεχιστεί αυτό σίγουρα δε θα είναι iPhone.

Ας συνεχίσει η apple να κλειδώνει το μόνο σίγουρο είναι ότι στο τέλος στο δωμάτιο θα μείνει μόνη αυτή και μερικά funboys της.

#10   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:11

Από think different καταλήγουμε στο "χορεύτε αρκουδάκια στο ταμπούρλου το ρυθμό"

Το ζήτημα είναι σημαντικό καθότι ξεπερνά το iPhone. Με το ipad η apple επεκτέινει μια συγκεκριμένη περιοριστική φιλοσοφία στους υπολογιστές. Αυτή θα ελέγχει το τι πρόγραμμα μπορεί ο προγραμματιστής να γράφει, το με ποιους όρους μπορεί να το διαθέσει στον χρήστη, ο οποίος δε θα μπορεί να επεμβαίνει χωρίς να το θέλει ο κατασκευαστής στο λογισμικό και θα μπορεί να εγκαθιστά ότι του δίνουν όπως και όποτε του το δίνουν .
Αν αυτό μέχρι σήμερα ήταν λίγο πολύ αποδεκτό στα κινητά τηλέφωνα λόγω των περιορισμών του hardware τους, δεν πρέπεισε καμία περίπτωση να γίνει αποδεκτό στα PC (με την ευρεία έννοια στην οποία το iσερβιέτα (ipad) περιλαμβάνεται).

Τη θυμάστε τη διαφήμιση του 1984? ....... που φτάσαμε εεεε???

Τέσπα........... δεν πειράζει .... εν εξαιρέσει του MBP ευτυχώς έχω linux, και το επόμενο τηλέφωνο.... αν συνεχιστεί αυτό σίγουρα δε θα είναι iPhone.

Ας συνεχίσει η apple να κλειδώνει το μόνο σίγουρο είναι ότι στο τέλος στο δωμάτιο θα μείνει μόνη αυτή και μερικά funboys της.



σωστα και συμφωνω σε ολα με την πολιτκη της apple και τα κλειδωματα, εμμονες, κολληματα που εχει η εταιρεια....

αλλα δεν προβλεπω να γινει κατι τοσο αρνητικο οσο προβλεπετε μερικοι... το αντιθετο μαλιστα πιστευω θα γινει... ευτυχως για την εταιρεια εχει ενα κορυφαιο μυαλο που την καθοδηγει, και εχει βαλει στοιχημα να την οδηγησει σε ακομα μεγαλυτερα μονοπατια.... :excl:

#11   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:42

εγω απλα θα υπενθυμησω σε ολους πως οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει..ειτε ευκολα ειτε με καποια δυσκολια, αλλα ξεκλειδωνει...θα δουμε στο μελλον τι θα γινει.. 8)

#12   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:43

Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι κινήσεις εντυπωσιασμού και δύναμης.. Τώρα η apple είναι πολύ ζορικια σε όλα τα θέματα και θα πνίγει Μονή της.. Εδώ έβγαλε firmware for iPod επί πληρωμεις.. Τώρα πιστεύω ότι για το 4g ότι θα φέρει τα πάνω κάτω αλλά με όσα ακούγονται θα το χαρούμε αυτοί που έχουν υπομονή και επιμονή για πολλά update. Τώρα όσο για το jailbreak στην παρούσα φάση δε την συμφέρει ν στραφεί εναντίον του διότι θα κόψει τα φτερά του τηλεφώνου.. Σκεφτηται το iPhone χωρίς sbsetting... Η χωρίς την πρόσβαση στα αρχεία του κινητού.. Άμα κάτσουμε και βάλουμε κάτω τα υπέρ και τα κατα με η χωρίς σπάσιμο θα καταλήξουμε στο σπάσιμο.. Σκεφτητε την lockscreen ακόμα και στο ipad ίδια.. Καθόλου δε την έχουν εκμεταλευτει ακόμα.. Για ν δεις μια ειδοποίηση πρέπει ν κανείς τρεις κινήσεις τουλάχιστον... Το jaikbreak θα πάψει να υπάρχει όταν τετραγωνισει ο άνθρωπος τον κύκλο

#13   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:49

και εγώ θα ήθελα να είναι open το iphone OS αλλά αν το δουμε απο την σκοπιά της apple δεν κερδίζει τίποτα με open συσκευή...
-το iphone θα πουλήσει έτσι και αλλιώς
-το 90% των ατόμων που το έχουν δεν πολυνοιάζονται για το jailbreak (οι άσχετοι βασικά)
-μπορούν εκβιαστικά να βγάζουν λευτά απο τα apps (το 30% του store). Αυτό είναι τέλειο για την εταιρία... γιατί να μην το κάνουν... αν επιτρέψουν να εγκαθιστάς εφαρμογές εκτός του store τους θα χάσουν τρελά λεφτά..

οπότε η apple δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να ανοίξει το λογισμικό... μόνο αν οι πωλήσεις αρχίσουν να πέφτουν αλλά για την ώρα όλα είναι τέλεια...



τέλος όντως ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει αλλά μην ξεχνάτε ότι στην apple δουλεύουν κορυφαίοι κρυπτογράφοι και security r&d τύποι και υπάρχουν πολλά εκατομμύρια δολάρια που χάνονται με το jailbreak. οπότε επενδύονται και πολλά χρήματα στο να το κάνουν secure...

Πιστεύω ότι το ipad και το iphone v4 θα είναι πολύ καλά προστατευμένα και θα αργήσουν να βγάλουν άκρη οι hackers... θα σπάσει στο τέλος αλλά μπορεί να πάρει μήνες ή χρόνια σαν το psp...

Τελευταία επεξεργασία από: mapas, 25/02/2010 - 13:55


#14   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:51

Το έχω γράψει και σε άλλο ποστ! Η Apple είναι μια πολύ έξυπνη εταιρία! Σου δίνει ότι θέλει όταν το θέλει και φυσικά έχει πολύ καλό marketing!

Κάνει καινοτομίες και δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς αυτό! Όμως όπως είναι φυσικό κάνει και λάθη! Λάθη που μπορεί μια άλλη εταιρία να πατήσει πάνω σε αυτά και να κάνει κάτι που ναί μεν το προτοσκέφτηκε η Apple αλλά η εν λόγο εταιρία το ανέπτυξε διαφορετικά! Καλύτερα ή χειρότερα!

Αυτό λοιπον που θα πω εγώ είναι πως από την μέρα που δεν θα μπορώ να κάνω jailbreak στο iPhone μου πολύ απλά θα το αντικαταστήσω με κάτι άλλο! .και-!!!

#15   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 13:53

Από think different καταλήγουμε στο "χορεύτε αρκουδάκια στο ταμπούρλου το ρυθμό"

Το ζήτημα είναι σημαντικό καθότι ξεπερνά το iPhone. Με το ipad η apple επεκτέινει μια συγκεκριμένη περιοριστική φιλοσοφία στους υπολογιστές. Αυτή θα ελέγχει το τι πρόγραμμα μπορεί ο προγραμματιστής να γράφει, το με ποιους όρους μπορεί να το διαθέσει στον χρήστη, ο οποίος δε θα μπορεί να επεμβαίνει χωρίς να το θέλει ο κατασκευαστής στο λογισμικό και θα μπορεί να εγκαθιστά ότι του δίνουν όπως και όποτε του το δίνουν .
Αν αυτό μέχρι σήμερα ήταν λίγο πολύ αποδεκτό στα κινητά τηλέφωνα λόγω των περιορισμών του hardware τους, δεν πρέπεισε καμία περίπτωση να γίνει αποδεκτό στα PC (με την ευρεία έννοια στην οποία το iσερβιέτα (ipad) περιλαμβάνεται).

Τη θυμάστε τη διαφήμιση του 1984? ....... που φτάσαμε εεεε???

Τέσπα........... δεν πειράζει .... εν εξαιρέσει του MBP ευτυχώς έχω linux, και το επόμενο τηλέφωνο.... αν συνεχιστεί αυτό σίγουρα δε θα είναι iPhone.

Ας συνεχίσει η apple να κλειδώνει το μόνο σίγουρο είναι ότι στο τέλος στο δωμάτιο θα μείνει μόνη αυτή και μερικά funboys της.


Μα χάνετε η ελευθεριά είναι σαν να έχεις έναν δικτάτορα και να κίνησε μέσα σε ορισμένα πλαίσια πως θα εξελιχθείς? (ίσως λίγο παρατραβηγμένο άλλα για έμφαση το έθεσα).


σωστα και συμφωνω σε ολα με την πολιτκη της apple και τα κλειδωματα, εμμονες, κολληματα που εχει η εταιρεια....

αλλα δεν προβλεπω να γινει κατι τοσο αρνητικο οσο προβλεπετε μερικοι... το αντιθετο μαλιστα πιστευω θα γινει... ευτυχως για την εταιρεια εχει ενα κορυφαιο μυαλο που την καθοδηγει, και εχει βαλει στοιχημα να την οδηγησει σε ακομα μεγαλυτερα μονοπατια.... :excl:

Η apple έχει μια μανία με κάθε τι δικό τις κατασκεύασμα το θεωρεί εξολοκλήρου δικό τις και εσύ απλά το δανείζεσαι. Δεν πάει έτσι όμως ναι μεν μας συναρπάζει η apple σαν apple και ως προς τι παράγει ποιοτικό, ωραίο design, προσεγμένο και δεν σημαδεύεται όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το iphone (δίκη μου άποψη πάντα) ξεχώρισε για το ωραίο design την πάρα πολύ καλή multi gesture οθόνη που μέχρι τότε δεν είχε κανένας αν δεν κάνω λάθος, τώρα σιγά σιγά αρχίζουν όλοι να βάζουν multi gesture, έχει πάρα πολύ ωραίο, απλό και ελαφρύ λειτουργικό αλλα και οι άλλες πλατφόρμες εξελίσσονται και η πλατφόρμα τις νοκια ανέκαθεν ήταν μια από τις ποιο κορυφαίες στον τομέα αυτό(άποψη μου). Οπότε λοιπόν άμα βγάλει η νοκια φεριπιν ενα αντάξιο μοντέλο του iphone τι σε κάνει να νομίζεις οτι μεγάλη μάζα δεν θα κινηθεί εκεί? Μην ξεχνάς πως πολύ χρήστες iphone ήταν πρώην χρήστες Windows Mobile τα WM είχαν ενα κακο πως δεν ήταν εύχρηστα φαίνεται πως η MS έμαθε και έπραξε δεόντως όποτε ας μην θεοποιούμε την apple ο steve έχει ένα χάρισμα στο να χρησιμοποιεί δυνατές λέξεις στης παρουσιάσεις του και να θαμπώνει το κοινό κάνοντας την τρίχα τριχαρα, μήπως τελικά όλα είναι μια ιδέα? Αν κάποιος ήταν λίγο παρατηρητικός στην παρουσίαση του ipad θα είδε πόσο φτωχή ήταν η παρουσίαση και ανακύκλωνε συνεχεία τις ίδιες λέξεις ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες