Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple may soon enable paid iPhone app upgrades


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/03/2010 - 00:10

Η Apple είναι πιθανόν πολύ σύντομα να ενεργοποιήσει τη δυνατότητα για update των εφαρμογών επί πληρωμή.

Μέχρι στιγμής ως απαράβατος κανόνας στο App Store ήταν το γεγονός ότι κάθε νέο update για μια εφαρμογή θα ήταν για πάντα δωρεάν από τη στιγμή που ο χρήστης είχε αγοράσει την εφαρμογή. Aυτό είχε δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους προγραμματιστές με πιο χτυπητό παράδειγμα αυτό της εφαρμογής Tweetie.

Τώρα, όμως, η Apple σκέφτεται να αλλάξει αυτό το μοντέλο και έχει αρχίσει ήδη να το προωθεί. Ο προγραμματιστής Fraser Speirs, όπως και ορισμένοι χρήστες του iPhoneHellas.gr, αναφέρουν ένα περιέργο μήνυμα που τους εμφάνισε το iTunes κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης ορισμένων εφαρμογών:

Αναρτημένη εικόνα

Οι προγραμματιστές των εφαρμογών στους υπολογιστές γραφείου έχουν υιοθετήσει ένα μοντέλο όπου οι χρήστες που έχουν αγοράσει μια εφαρμογή απολαμβάνουν μια έκπτωση στην τιμή όταν το προϊόν αναβαθμιστεί. Στο App Store δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Oι προγραμματιστές ζητούσαν αυτή τη δυνατότητα από την αρχή της έναρξης λειτουργίας του App Store και φαίνεται ότι η Apple θα ικανοποιήσει αυτό που θέλουν.




[via ArsTechnica]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 05/03/2010 - 00:21

α παρα πολυ ωραια!πανεμορφα!σε λιγο θα αρχισουν να χρεωνουν και την εισοδο μας στο itunes!ελπιζω ομως οτι τουλαχιστον αυτο θα δωσει ενα κινητρο στους developers για ακομα πιο σοβαρη δουλεια γιατι δεν γινεται να σου βγαλει απλα ενα update για minor bug fixes και να στο χρεωσει αλλα θα πρεπει να προσθετει features και μαλιστα πολυ σοβαρα για να καταφερει να πεισει και τον πελατη να αναβαθμισει!

#3   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 00:30

αυτα ειναι τα μειονεκτηματα ενος κλειστου και απολυτα ελεγχομενου λειτουργικου απο μια εταιρεια η οποια πλεον προσπαθει να βγαλει απο τη "μυγα ξυγκι".βλεπω να εχουμε αυξηση στις χακαρισμενες συσκευες...

#4   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/03/2010 - 00:33

Μεγάλη π@παριά είναι αυτό ... λαμογιά καθαρή της Apple για να πλουτίσουν λίγο παραπάνω! Εννοείτε πως τώρα θα φτιάχνονται επίτηδες ημιτελής οι εφαρμογές-παιχνίδια για να σε χρεώνουν μετά από λίγο και με πρόσθετα...!!!
Σε δύσκολους καιρούς που η οικονομική κρίση έχει χτυπήσει όλο τον κόσμο η Apple σκέφτεται παραπάνω κέρδη με κάθε τρόπο , ας συνεχίσει έτσι και θα δει πόσο εύκολα θα χάσει τους πελάτες της!!!

Το είδα και γω το μήνυμα αυτό σήμερα όταν πήγα να κάνω update σε ένα παιχνίδι από promo code.. έτυχε όμως σήμερα και έγινε FREE, μιλάω για το Adam's Trouble ! Έτσι το απεγκατέσησα (μιας και ήταν από το Αμερικάνικο store) και έβαλα το κανονικό δωρεάν από το Ελληνικό!
Άρα μπορεί ήδη να έχει ξεκινήσει η μέθοδος αυτή!!! ??? :mad:

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 05/03/2010 - 00:37


#5   AnKi

AnKi

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/03/2010 - 01:40

Αυτό συμβαίνει ήδη σε' μένα! Έχω το FlightTrack Pro και εδώ και δύο μέρες μου έχει βγάλει update αλλά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα, ότι πρέπει να το αγοράσω.
Συνημμένο αρχείο  IMG_0178.PNG   184,84KB   4 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: AnKi, 05/03/2010 - 01:45


#6   tsegman

tsegman

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:tsegman

Δημοσίευση 05/03/2010 - 02:13

Μην μασάτε ρε παιδιά δεν είναι τίποτα! Τζάμπα σας πανικοβάλλουν! Απλά τραβάει κόλλημα αν πας να αναβαθμίσεις εφαρμογή που είναι από άλλης χώρας Appstore κατεβασμένη!!! Μου το κάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό! Εφαρμογές που κατέβασα από το ελληνικό Appstore δεν τις αναβαθμίζει όταν είμαι συνδεδεμένος με το αμερικάνικο account μου και μου πετάει το ίδιο μήνυμα να την αγοράσω κτλ. Πατάω να την αγοράσει και κάνει το update κανονικά χωρίς να σε χρεώνει ούτε cent! Άλλωστε δεν έχω καν δηλωμένη πιστωτική στο account μου! Μην ψαρώνετε τόσο εύκολα!

#7   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/03/2010 - 02:31

Μην μασάτε ρε παιδιά δεν είναι τίποτα! Τζάμπα σας πανικοβάλλουν! Απλά τραβάει κόλλημα αν πας να αναβαθμίσεις εφαρμογή που είναι από άλλης χώρας Appstore κατεβασμένη!!! Μου το κάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό! Εφαρμογές που κατέβασα από το ελληνικό Appstore δεν τις αναβαθμίζει όταν είμαι συνδεδεμένος με το αμερικάνικο account μου και μου πετάει το ίδιο μήνυμα να την αγοράσω κτλ. Πατάω να την αγοράσει και κάνει το update κανονικά χωρίς να σε χρεώνει ούτε cent! Άλλωστε δεν έχω καν δηλωμένη πιστωτική στο account μου! Μην ψαρώνετε τόσο εύκολα!


Μακάρι να είναι αυτό φίλε , ίσως γι' αυτό μου το έκανε και σε μένα σε εφαρμογή από το Αμερικάνικο store! Πάντως όλα να τα περιμένεις από την Apple... :rolleyes:

Y.γ. καλώς ήρθες στο iphonehellas .. :)

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 05/03/2010 - 02:32


#8   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 02:34

Αυτό συμβαίνει ήδη σε' μένα! Έχω το FlightTrack Pro και εδώ και δύο μέρες μου έχει βγάλει update αλλά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα, ότι πρέπει να το αγοράσω.
Συνημμένο αρχείο  IMG_0178.PNG   184,84KB   4 λήψεις


Το ίδιο έχω πάθει και εγώ...Μου το βγάζει σε μερικές εφαρμογές που έχω αγοράσει αλλά και σε μερικές που όταν τις είχα αγοράσει ήταν δωρεάν !!!

Τελευταία επεξεργασία από: kitkat1, 05/03/2010 - 02:34


#9   tsegman

tsegman

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:tsegman

Δημοσίευση 05/03/2010 - 02:47

Μακάρι να είναι αυτό φίλε , ίσως γι' αυτό μου το έκανε και σε μένα σε εφαρμογή από το Αμερικάνικο store! Πάντως όλα να τα περιμένεις από την Apple... :rolleyes:

Y.γ. καλώς ήρθες στο iphonehellas .. :)

Καλώς σας βρήκα παιδιά! Να σαι καλά φίλε! Όσο για το πόστ όντως όλα να τα περιμένεις πάντως προς το παρών η είδηση δεν ευσταθεί!

#10   unos

unos

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 05/03/2010 - 07:44

καλημερα και απο μενα.σε οσα updates παντως εχω ολα ειναι free μεχρι στιγμης.

#11   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/03/2010 - 10:14

Εφαρμογές που κατέβασα από το ελληνικό Appstore δεν τις αναβαθμίζει όταν είμαι συνδεδεμένος με το αμερικάνικο account μου και μου πετάει το ίδιο μήνυμα να την αγοράσω κτλ.


Σε εμένα όταν είμαι στο ελληνικό AppStore και προσπαθώ να κάνω update κάποια εφαρμογή που την έχω κατεβάσει από το αμερικανικο δεν μου λέει να την αγοράσω απλά βγάζει μήνυμα ότι το update μπορεί να γίνει μόνο στο αμερικανικό AppStore, καμία σχέση με το μήνυμα που είναι στα screenshots των παιδιών πιο πάνω.

Τελευταία επεξεργασία από: Aster, 05/03/2010 - 10:15





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες