Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Is the iPad just a big iPhone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/03/2010 - 00:28

Μετά την παρουσίαση του iPad αρκετή απογοήτευση επικράτησε στους περισσότερους, οι οποίοι περίμεναν κάτι παραπάνω από ένα...μεγαλύτερο iPhone.

Ισχύει, όμως, ότι το iPad είναι ένα μεγαλύτερο iPhone; Η απάντηση είναι, φυσικά, όχι και ο Cameron Daigle στα πλαίσια της παρουσίασης του στο PodCamp εξηγεί μέσω slides το γιατί.

Αναρτημένη εικόνα

Ας δούμε, λοιπόν, τη συνέχεια:

Η προφανής απάντηση φυσικά:

Αναρτημένη εικόνα

To iPad είναι:

Αναρτημένη εικόνα

Για τρεις λόγους:

Αναρτημένη εικόνα

H επιφάνεια:

Αναρτημένη εικόνα

Το iPad δεν λειτουργεί με βάση τα παράθυρα. Δεν υπάρχει η δεξιά μπάρα που υπάρχει σε όλα τα παράθυρα. Όλες οι εφαρμογές για το iPad είναι σχεδιασμένες ειδικά για να εκμεταλεύονται την οθόνη του και τον τρόπο λειτουργίας.

Αναρτημένη εικόνα

Απλώς σκεφτείτε την αρχική σελίδα της εφαρμογής App Store στο iPad. Ο τρόπος που παρουσιάζονται οι εφαρμογές είναι με τη μορφή cover flow αντί της ύπαρξης μιας scrollbar ταιριάζοντας αρμονικά με τον υπόλοιπο σχεδιασμό.

Αναρτημένη εικόνα

Ακόμα και η περιήγηση στο ίντερνετ θα φανεί λίγο παράξενη αρχικά. Προσέξτε ότι στην αρχική σελίδα των NYT μπορείτε να δείτε περίπου το διπλάσιο περιεχόμενο.

Τώρα, πάμε στον τρόπο χειρισμού

Αναρτημένη εικόνα

Παρακάτω φαίνεται συγκριτικά ο χώρος που καταλαμβάνει η οθόνη του iPhone σε σχέση με το iPad

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα


To iPad έχει μια κατά πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εποικοδομητικά σε σχέση με το iPhone που στην ουσία είχε χώρο -αναφορικά με τον χειρισμό- τις τέσσερις γωνίες και μια μεσαία περιοχή.

Αναρτημένη εικόνα

Παρατηρήστε ότι στο iPad, όπως και στο iPhone, δεν υπάρχει ποντίκι. Ανταυτού χρησιμοποιούμε το δάχτυλό μας ως κέρσορα. Ο κέρσορας μας προστατεύει από κακά σχεδιασμένα περιβάλλοντα. Όταν πηγαίνουμε πάνω από κείμενο παραμένει ο κέρσορας ενώ όταν πηγαίνουμε πάνω από links μετατρέπεται στο κλασικό χεράκι.

Το iPad δεν διαθέτει αυτή τη δυνατότητα. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση.

Αναρτημένη εικόνα

Μεταφέροντας μια εφαρμογή από το iPhone στο iPad είναι κάτι παραπάνω από τον σχεδιασμό μεγαλύτερων κουμπιών και κειμένου. Συνήθως, περισσότερες επιλογές αποσυντονίζουν τον μέσο χρήστη, οπότε θα έχει πολύ μεγάλον ενδιαφέρον να δούμε τις πρώτες εφαρμογές για το iPad και το πως έχουν αξιοποιήσει αυτόν τον έξτρα χώρο που προσφέρει η οθόνη του iPad.

Αναρτημένη εικόνα

Οι προγραμματιστές χρησιμοποιούν τον κανόνα του 20%

Αναρτημένη εικόνα

Ο μέσος χρήστης χρησιμοποιεί μόνο το 20% των δυνατοτήτων μιας εφαρμογής.

Αναρτημένη εικόνα

Aυτός ο κανόνας, όμως, θέλει μια μικρή τροποποίηση εν έτει 2010: Ο μέσος χρήστης χρησιμοποιεί μόνο το 20% των δυνατοτήτων μιας εφαρμογής υπολογιστή γραφείου.

Αναρτημένη εικόνα

Ας δούμε για παράδειγμα την εφαρμογή Mail του Mac OS X. Aυτές είναι μερικές από τις επιλογές που έχετε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα χωρίς να μετράμε κάποιες στάνταρ, όπως ελαχιστοποίηση/μεγιστοποίηση κτλπ.


Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα


Ας δούμε τώρα την αντίστοιχη εφαρμογή στο iPhone

Αναρτημένη εικόνα

Υπάρχουν στην ουσία μόλις 6 επιλογές που μπορούν να γίνουν!

Αναρτημένη εικόνα

Το Mail στο iPad είναι στην ουσία το Mail του iPhone αλλά πολύ πιο ολοκληρωμένο. Καθαρό και λιτό.

Η εφαρμογή αυτή και ο τρόπος που έχει στηθεί είναι σημαντικό μάθημα για όλους τους προγραμματιστές. Αυτοί που πιστεύουν ότι ο κανόνας του 20% ισχύει για το iPad θα βρεθούν προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Και αυτό είναι το μέλλον των υπολογιστών. Απλό και καθαρό λειτουργικό.

Συνοψίζοντας:

http://www.iphonehel...mp-talk.027.jpg

Το iPad δεν είναι ένα μεγαλύτερο iPhone. Το iPhone είναι ένα μικρότερο iPad (που μπορεί να κάνει κλήσεις)

http://www.iphonehel...mp-talk.028.jpg




[via CameronDaigle.com]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 09/03/2010 - 00:58

Εγω παντως και παλι δεν εντυπωσιαζομαι απ'το Ipad. Απελπιδες προσπαθειες της Apple για να πουλησει λιγα κομματια παραπανω. Οχι οτι δεν θα πουλησει αλλα εγω προσωπικα προτιμω το iphone και να διαβαζω πραγματικα βιβλια.

Τελευταία επεξεργασία από: tryf, 09/03/2010 - 00:58


#3   StyleCollector

StyleCollector

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Style Collector

Δημοσίευση 09/03/2010 - 01:01

α δλδ οι collegehumor ειχαν δικιο που ελεγαν μολις βγηκε το ipad πως θα κυκλοφορισει ipad nano..προφιτες!

#4   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 09/03/2010 - 01:09

Εγω παντως και παλι δεν εντυπωσιαζομαι απ'το Ipad. Απελπιδες προσπαθειες της Apple για να πουλησει λιγα κομματια παραπανω. Οχι οτι δεν θα πουλησει αλλα εγω προσωπικα προτιμω το iphone και να διαβαζω πραγματικα βιβλια.

φίλε μου ακριβώς τα ίδια θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί για την μουσική όταν δημιουργούσανε το itunes store. εγώ την μουσική μου προτιμώ να την ακούω σε cd ή σε βινύλλιο, κι όμως με το itunes η apple έφερε τα πάνω κάτω στην μουσική βιομηχανία και στον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει το καταναλωτικό της κοινό (όλα είναι θέμα mp3/mp4 πλέον).
σκέψου τώρα ακριβώς το ίδιο σκηνικό με στόχο τα βιβλία, τα περιοδικά και τις εφημερίδες. οι υψηλές πωλήσεις του ipad είναι ένα στοίχημα για την apple που άμα το πετύχει έχει κλειδώσει τον συγκεκριμένο χώρο. θέμα χρόνου από εκεί και ύστερα να ακολουθήσουν οι πάντες. και όλα αυτά όταν η συσκευή ενισχύεται ταυτόχρονα και από ένα appstore.

προσωπικά, μπορώ να δω τον εαυτό μου σε ένα όχι μακρινό μέλλον, να ξυπνάει, να πατάει το home button σε ένα ipad που θα στηρίζεται στο γραφείο μου και με 2 απλές χειρονομίες να έχω κατεβάσει τις εφημερίδες της ημέρας, διαβάζοντάς τες πίνοντας τον καφέ μου (δεν θέλω να πω με αυτά ότι προτίθεμαι να αγοράσω το ipad, αλλά να δείξω έναν νέο τρόπο ζωής, που δεν διαφέρει και τόσο από τον τρόπο με τον οποίο το ipOd μας έκανε να ακούμε μουσική on the go)

Τελευταία επεξεργασία από: chresto, 09/03/2010 - 01:18


#5   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 01:53

το ipad δεν ειναι 1 μεγαλο iphone, ειναι 1 μεγαλο ipod touch

#6   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 01:58

Εγώ θα πω κάτι απλό:

Ήδη χρησιμοποιώ το iPhone μου για να συνδέομαι με 4 υπολογιστές. Και μόνο η οθόη του iPad θα μου έκανε τον χειρισμό των υπολογιστών άπειρες φορές πιο εύκολη, λόγω του μεγέθους της αλλά και των multi-touch λειτουργιών του.

Πάλι με απομακρυσμένη σύνδεση χρησιμοποιώ Photoshop (ως φωτογράφος) και πάλι η οθόνη του iPad θα με κάλυπτε σε σχέση με του iPhone.

Επίσης από την στιγμή που δραστηριοποιούμαι στο να γράφω στο internet (άρθρα, blogs, twitter) και πάλι το multi-touch αλλά κα το μέγεθος της οθόνης θα μου ήταν σωτήρια.

Τέλος δε μπορώ να μην φαντάζομαι ένα Jailbroken iPad όπου θα μπορούσα να κάνω multitasking και χίλιες-δυό-άλλες λειτουργίες όπως και στο iPhone...

Που το πάω; Ότι (πιθανόν) το iPhone να είναι ένα μικρό iPad τελικά (και όχι το αντίστροφο)

Ενημερωτικά οφείλω να αναφέρω πως ΔΕΝ έχω πρόθεση να αγοράσω iPad, απλά παραθέτω τι σκέψεις μου για την συσκευή και τις δυνατότητες που ενδεχομένως να έχει...

Όσον αφορά στο αν θα πουλήσει το iPad, επιτρέψτε μου να συμβαδίσω με "τα σημεία των καιρών" (όπως π.χ. ότι όλοι οι εκδοτικοί οίκοι - που κοντεύουν να φαληρίσουν με τις έντυπες εκδόσεις, έχουν εκφράσει την πλήρη υποστήριξη της διανομής του υλικού τους για το iPad) και να εκτιμήσω πως θα "πούλησει" (και όχι απαραίτητα για τους λόγους που πιστεύουμε)

Εγώ λοιπόν αν και ΔΕΝ θα το αγοράσω, δεν θα αρνηθώ ότι η Apple ανοίγει μια καινούργια αγορά (που μπορει να αφορά από δημοσιογράφους μέχρι ανθρώπους που δεν έχουν καμμία εξικοείωση με υπολογιστές) πιστεύοντας μάλιστα ότι - όπως συνηθίζει η Apple, θα πάρει το "κομμάτι της πίτας" που της αντιστοιχεί, μέχρι να εισέρθουν και οι ανταγωνιστές (π.χ. Android OS-Based Tablets) που θα καταλάβουν μετά τον χώρο - ενώ η Apple θα έχει "φύγει" με υπέρογκα κέρδη καθώς βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό κέρδους ανα συσκευή - σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό που θα ποντάρει σε μεγάλο όγκο πωλήσεων με μικρά περιθώρια κέρδους....

Νομίζω το έχω ξαναδεί το έργο, από την άλλη είναι απλά ταπεινές μου σκέψεις αυτές που παραθέτω....

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 09/03/2010 - 02:07


#7   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/03/2010 - 02:03

Σκέφτομαι τι αλλες @@ θα ακουσουμε...

Ναι κυριες και κυριοι!
Το iPad σαφος και δεν ειναι ενα tablet pc, αυτο το ξερουμε ολοι.

Αλλα δεν ειναι ουτε και ενα μεγαλο iPhone!!
Οχι!!
To iPhone ειναι ενα μικρο iPad!! ( το οποιο παιρνει ΚΑΙ τηλεφωνα!!! )

Ελεος... Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!

Δεν το λεω για τον sepsis, αλλα για το καθε (αμερικανακι κυριως) κολλημενο με την apple
που ενω δεν εχει να πει τιποτα (γιατι οντως δεν υπαρχει κατι για να πει)
μας δινει τα μεγαλα νεα: οχι Γιαννης, Γιαννακης!

Ας πανε να γινουν πολιτικοι... ή δικηγοροι. Τις ιδιες @@ λενε...

- - - - - -

Φιλε adenadoume, τι παραπανω θα κερδιζες με ενα ipad (για την χρηση που λες)
απο το να επαιρνες ενα αξιοπρεπες tablet pc; (που σιγουρα θα ειναι αξιοπρεπες στα ιδια λεφτα)
μονο το multitouch πιστευω. (εγω το iphone γι'αυτο το πηρα, αλλα δεν θα το ξαναπαρω)

Τελευταία επεξεργασία από: Neopas, 09/03/2010 - 02:09


#8   ysand

ysand

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2010 - 03:01

Πραγματικά αυτή η παρουσίαση απευθύνεται σε ηλίθιους.
Τι μας λέει σαν επιχειρήματα για το ότι το ipad δεν είναι ένα μεγάλο iphone; (aka πώς να ανακαλύψετε τις παγίδες που στήνουν όσοι έχουν σπουδάσει promotion και άλλες τέτοιες αηδίες)

Μας λέει ότι:
1)"the surface" Ναι είναι μεγαλύτερη του iphone και συνεπώς πιο βολική/χωράνε περισσότερα. (= ένα μεγαλύτερο iphone)
2)"the controls" Ναι δεν χρησιμοποιείς ποντίκι και έχει Multitouch και άλλα καλούδια σε μια μεγαλύτερη οθόνη από του iphone Που κάνει όμως τα ίδια. (= ένα μεγαλύτερο iphone)
3)"feature focus" Ναι, η εφαρμογή mail στο iphone δεν έχει τις επιλογές που έχει στο ipad (επειδή η apple δε θέλει να τις έχει πχ με ένα upgrade, όχι οτι το hardware το αποτρέπει.
Απλά φαίνονται καλύτερα τα features αυτά σε μεγαλύτερη οθόνη -ισχυρίζονται-. (= ένα μεγαλύτερο iphone)

ΟΜΩΣ το Iphone παίρνει και τηλέφωνο και χωράει να το πάρεις μαζί σου στην τσέπη άνετα!

Για ποιό λόγο λοιπόν κάποιος χρήστης iphone να πάρει το ipad; Για τα extra features του mail; Για τη μεγαλύτερη οθόνη;(που όμως θα το έχει σπίτι του ή στο γραφείο, όπου το 99,9% έχει και το pc του;)
Μα είναι απλός ο λόγος! Επειδή είναι apple fanboy!!!!

#9   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 09/03/2010 - 03:28

Περα απο την πολυ σωστη παρατηρηση του "αντεναδουμε" (στην τελευταια του παραγραφο) για την καινουργια αγορα που στοχευει η Apple, θα ηθελα να επισημανω το "ονειρο" της που ειναι στο αμεσο μελλον ολα τα Αμερικανακια (και γιατι οχι ολοι οι νεοι του κοσμου!) να εχουνε στις τσαντες τους απο ενα iPad! Παρατηρηστε με προσοχη τα τελευταια χρονια, την εξελιξη που εχουνε τα προιοντα της! Το θεωρειτε τυχαιο!! Για δωστε μου ενα παραδημα ενος προιοντος που εβγαλε τα τελευταια χρονια και πατωσε!! Το iPad εγινε κατω απο μεγαλη ερευνα και τα αποτελεσματα του στοχευουνε μακροπροθεσμα (και οχι απο τα αποτελεσματα των πρωτον πωλησεων!) Τωρα βεβαια μπορει να πεφτω και εξω! Ετσι και αλιως περα απο ολα αυτα, ειμαι και ενα απλο fanBoy της Apple!! :D

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#10   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 04:17

Εγώ διάβασα τα επιχειρήματα και πραγματικά δεν καταλαβαινω... Σε αυτό τον κόσμο ποιος είναι ο έξυπνος κάποιος ο χαζος; Παρατηρηστε πως σε όλα του τα επιχειρήματα καταλήγει στο ότι το ipad έχει μεγάλη οθόνη... Νοιώθω λες και με θεωρεί χαζό ρε παιδιά... Προσπαθεί να μου πουλήσει κάτι και το μόνο που έχει να μου πει είναι ότι έχει μεγάλη οθόνη!

1) σε πόσο κόσμο θα του χρειαστεί αυτή η μεγάλη οθόνη την ώρα που παει στην δουλειά του; (εννοώ επιχειρηματιες που έχουν pc στο γραφείο και στο σπίτι)

2) ναι θα είναι καλό και εύχρηστο το λειτουργικό, αλλά και στο iPhone είναι αν το κρατήσεις καθαρό! (μην κοιτάτε εμάς που εδω μεσα έχουμε κάνει διατριβή στις έννοιες jailbreak, ssh, plist editors, shsh και όλα τα αλλά...)

3) καθηστε να δούμε την αυτονομία της μπαταρίας που θα έχει με αυτή τη μεγααααλη οθόνη (το iPhone στους πιο πολλούς με το ζόρι βγάζουν 2η μέρα)

4) μεγάλη οθόνη σημαίνει μεγάλες διαστάσεις. Ναι είναι μικρότερο από λάπτοπ αλλά με το λάπτοπ κανεις ότι θέλεις ενώ με το ipad κανεις ότι θέλει η apple.

Μας λένε για δυνατότητες... Που είναι αυτές; Εννοούν ότι το mail app έχει πιο πολλά κουμπιά; Ελάτε ρε παιδιά τώρα... Αφού όλοι το ξέρουμε πως η apple δίνει δυνατότητες με το σταγονόμετρο! Πανε να μας παρουσιασουν κάτι ίδιο για κάτι άλλο, κάτι καινοτόμο!

Βγαλε κάτι που να αξίζει να πάρω και οκ να το πάρω και να το πληρώσω αλλά μην μου λες έβγαλα το ipad και έχει μεγαλητερη οθόνη! Και το λάπτοπ μου στην ίδια τιμή έχει ακόμα μεγαλητερη οθόνη!

#11   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 09/03/2010 - 11:01

Περα απο την πολυ σωστη παρατηρηση του "αντεναδουμε" (στην τελευταια του παραγραφο) για την καινουργια αγορα που στοχευει η Apple, θα ηθελα να επισημανω το "ονειρο" της που ειναι στο αμεσο μελλον ολα τα Αμερικανακια (και γιατι οχι ολοι οι νεοι του κοσμου!) να εχουνε στις τσαντες τους απο ενα iPad! Παρατηρηστε με προσοχη τα τελευταια χρονια, την εξελιξη που εχουνε τα προιοντα της! Το θεωρειτε τυχαιο!! Για δωστε μου ενα παραδημα ενος προιοντος που εβγαλε τα τελευταια χρονια και πατωσε!! Το iPad εγινε κατω απο μεγαλη ερευνα και τα αποτελεσματα του στοχευουνε μακροπροθεσμα (και οχι απο τα αποτελεσματα των πρωτον πωλησεων!) Τωρα βεβαια μπορει να πεφτω και εξω! Ετσι και αλιως περα απο ολα αυτα, ειμαι και ενα απλο fanBoy της Apple!! :D

apple tv ;

#12   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 09/03/2010 - 11:56

apple tv ;

+ macbook air;

#13   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 13:46

Φιλε adenadoume, τι παραπανω θα κερδιζες με ενα ipad (για την χρηση που λες)
απο το να επαιρνες ενα αξιοπρεπες tablet pc; (που σιγουρα θα ειναι αξιοπρεπες στα ιδια λεφτα)
μονο το multitouch πιστευω. (εγω το iphone γι'αυτο το πηρα, αλλα δεν θα το ξαναπαρω)

Θα απαντήσω θεωρητικά στο ερώτημα σου, γιατί - όπως είπα - δεν θα πάρω iPad - καλύπτομαι με το iPhone και μάλιστα μόλις παρέλαβα τον iMac 27" Core i5 οπότε όπως καταλαβαίνεις τα λεφτά μου τα δίνω για εργαλεία/όπλα και όχι gadget για την ομορφιά τους ή επειδή θα με βόλευαν λόγω οθόνης ή multitouch...

Το iPad θα πάει σε μη-γνώστες, χομπίστες, δημοσιογράφους και ανθρώπους που ΔΕΝ θέλουν η φορητή συσκευή τους να φορτώνει ένα λειτουργικό.

Κοινώς το βασικό πλεονέκτημα (προσωπική άποψη) είναι πως με ένα slide to unlock είσαι έτοιμος να κάνεις δουλειά και απλά να χρησιμοπιείς εικονίδια για τα Apps αντί να σκέφτεσαι πως να τρέξεις ένα λειτουργικό.

Πιστεύω πως το (ατυχές βέβαια) όνομα iPad δεν είναι τυχαίο, θέλει σαφέστατα να ξεχωρίσει από τις συσκευές Tablet (που υπάρχουν εδώ και καιρό και δεν έχουν γωνρίσει επιτυχία)

Όλα αυτά είναι εκτιμήσεις πάντα, θα δούμε στην πορεία τι θα συμβεί, πάντως χαίρομαι που ο Steve συμφώνησε...να κυκολοφορήσει το iPad στα γενέθλια μου όπως του ζήτησα :D

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 09/03/2010 - 13:48


#14   Vultrin

Vultrin

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2010 - 15:00

Πάλι δεν μπορώ να καταλάβω μια νοοτροπία. Γιατί να είναι σαν ένα άλλο Tablet PC ? Ποιος απο σας έχει πάρει Tablet PC ή τελος πάντων ψάχτηκε να πάρει ένα πριν 6 μήνες... Να μαντέψω? Κανένας. Ποιος απο σας πήρε έστω και μετά την ανακοίνωση του iPad tablet PC? Το iPad δεν είναι ούτε μεγάλο Iphone ούτε Tablet ούτε τίποτα. Είναι κάτι καινουριο με ένα target group πολύ διαφορετικό από αυτό που πιστεύετε. ΝΑΙ είναι για χομπίστες ασχετους. Και αυτοι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ. H αππλε ποτέ δεν έιχε σαν στόχο να μπαίνει κάπου στην άγορά. Όπου το έκανε την πατησε. Βλέπε MacBook Air. Στόχο έχει να δημιουργεί ανάγκες. Και το έχει κάνει καλά αυτό κατα καιρούς. Βλέπε Aperture. Πολλοί φωτογράφοι πέρνουν Mac γι αυτό και μόνο το πρόγραμμα.

Φυσικά και δεν θα στόχευε τους χακεράδες και ψαγμένους. Δεν έχουν ψωμί αυτοί, άσε που τα σπάνε κιόλας και δεν φέρουν κέρδη στην Apple. Άρα όσοι δεν τους αρέσει, τους ξινήζει το λειτουργικό δεν γουστάρουν το πρόμο του ή ακόμα το ότι δεν χωράει στην τσέπη τους, μπορούν να σταματήσουν να βλέπουν της διαφημήσεις της Apple καις να πάρουν ένα TabletPC που εχει και φλασ κι μουλτιτασκινγκ και είναι και φτηνό. . Όταν κάτι δεν μας αρέσει, δεν το κοιτάμε καν, τώρα άν σε άλλους αρέσει πρόβλημα τους και γούστο τους.

Ναι η Apple έχει βγάλει προιόντα που πατώσαν. Λογικό δεν είναι, μπορεί και το iPad να είναι ένα απο αυτό. Μπορεί τελικά του γκρούπ που στοχέυει να το περάσει στο ντούκου. Κανείς δε ξέρει μόνο ο χρόνος.

#15   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/03/2010 - 15:46

Πάλι δεν μπορώ να καταλάβω μια νοοτροπία.


Μαλλον δεν με καταλαβες.
Δεν εχω κατι με την apple σαν apple, ουτε με τα αχρηστα - κλειδωμενα μηχανηματα,
ουτε με αυτους που τα παιρνουν γιατι οντως δεν θελουν/ξερουν κατι παραπανω.

Τα εχω με αυτους που παρουσιαζουν κατι μαπα για το υπερτατο μηχανιμα.
Με αυτους που ενω δεν χρειαζεσαι κατι σου βαζουν το μικροβιο οτι πρεπει να το εχεις.

Δεν ειμαι ο πιο ορθολογιστης, ουτε και παιρνω μονο οτι εχω αναγκη.
Αλλα καποια πραγματα μου θυμιζουν επιχειριματα κλασης telemerketing...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες