Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

«Το iPod μου ζηλεύει το iPhone μου!»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:25

Νέα αμερικανική έρευνα, από το πανεπιστήμιο Στάνφορντ, επιβεβαιώνει αυτό που αρκετοί χρήστες iPhone, και αρκετοί άλλοι γύρω τους, υποψιάζονταν: το «έξυπνο» κινητό της Apple μπορεί να γίνει πολύ - πολύ εθιστικό

Αναρτημένη εικόνα



Η μελέτη, υπό την καθηγήτρια ανθρωπολογίας Τάνια Λούρμαν, ανέλυσε τη συμπεριφορά εκατοντάδων χρηστών της συσκευής, εκ των οποίων το 70% την χρησιμοποιούσαν λιγότερο από ένα χρόνο.

Το βασικό συμπέρασμα ήταν ότι το iPhone έγινε απρόσμενα γρήγορα αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητας και του στιλ ζωής των κατόχων του, σε σημείο που πολλοί παραδέχονταν ότι δύσκολα θα άντεχαν την απώλειά του.

Το 85% δήλωσαν ότι χρησιμοποιούν το iPhone ως το ρολόι χειρός τους, το 89% ως ξυπνητήρι, το 75% είπαν ότι πέφτουν στο κρεβάτι να κοιμηθούν παρέα με το iPhone (!) και το 69% εκτίμησαν ότι είναι πιθανότερο να ξεχάσουν κάπου το πορτοφόλι τους παρά το κινητό τους.

Οι περισσότεροι ανέφεραν ότι νιώθουν εξαρτημένοι από το iPhone τους, με το 10% να παραδέχεται ότι αισθάνεται «πλήρη εθισμό», το 34% να δηλώνει πολύ εξαρτημένο και μόνο το 6% να μην νιώθει κανένα εθισμό. Αλλά και αυτοί που είπαν ότι τώρα δεν είναι πλήρως εθισμένοι, δεν απέκλεισαν καθόλου ότι στο μέλλον θα εθιστούν απόλυτα.

Επιπλέον, το 15% είπαν ότι μέσω του iPhone μετατρέπονται σε εθισμένους από τα «media», το 30% το χαρακτήρισαν «διέξοδο στον κόσμο», το 25% το βρήκαν «επικίνδυνα σαγηνευτικό» και το 41% είπαν ότι θα αποτελούσε «τραγωδία» αν το έχαναν.

Η Λούρμαν δήλωσε εντυπωσιασμένη από το βαθμό στον οποίο οι χρήστες ταυτίζονται με το iPhone και το νιώθουν ως προέκταση του μυαλού τους και μέσο εμπλουτισμού της κοινωνικότητάς τους. Στην ουσία, το iPhone γίνεται αντιληπτό ως μέρος του εαυτού των χρηστών. Περίπου ένας στους τέσσερις δήλωσε ότι νιώθει τη συσκευή ως προέκταση του σώματος ή του νου του.

Ορισμένοι χρήστες βλέπουν με ανθρωπομορφικό τρόπο το iPhone τους. To 3% δεν αφήνει κανέναν άλλον να το αγγίξει, ένα άλλο 3% του έχει δώσει κάποιο χαϊδευτικό όνομα, το 9% το χαϊδεύει και το 8% παραδέχτηκε ότι κάποια στιγμή έκανε τη σκέψη πως «το iPod μου ζηλεύει το iPhone μου!».

Ακόμα, το iPhone μπορεί να μπει «σφήνα» στις διαπροσωπικές σχέσεις του χρήστη. Πολλοί ανέφεραν παράπονα από συγγενείς και φίλους για τον υπερβολικό χρόνο που περνάνε με το τηλέφωνό τους. Το 7% είχε κάποιο σύντροφο που ένιωσε εγκαταλελειμμένος εξαιτίας του iPhone. Ήδη, σύμφωνα με την έρευνα, άρχισε να κυκλοφορεί ο εύγλωττος όρος «χήρα iPhone»!

Οι ειδικοί στον τομέα ψυχικής υγείας δεν μπορούν να συμφωνήσουν ακόμα αν οι εθισμοί που προκαλεί η νέα τεχνολογία, πρέπει να θεωρηθούν ψυχο-νοητικές διαταραχές. Η ίδια η Λούρμαν, σύμφωνα με το Live Science, διστάζει να θεωρήσει το iPhone ως ανθυγιεινό εθισμό. «Δεν νομίζω ότι είναι πραγματικά ανθυγιεινό. Νομίζω ότι πραγματικά τους αρέσει το iPhone τους», δήλωσε.

Εξάλλου, η έρευνα διαπίστωσε και θετικές όψεις του εθισμού: πάνω από το 70% είπαν ότι χάρη στο iPhone έγιναν πιο οργανωμένοι, το 54% πιο παραγωγικοί, ενώ το 74% είπαν ότι τους κάνει να αισθάνονται πιο «κουλ» (ίσως το πιο σημαντικό πράγμα στην εποχή μας…).

Η έρευνα δεν μελέτησε άλλα «έξυπνα» κινητά, συνεπώς δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι και τα μοντέλα άλλων εταιριών δημιουργούν ανάλογα συναισθήματα και συμπεριφορές στους χρήστες.

Πηγή: enet.gr


ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:29

μπραβο Θαναση πολυ καλη ερευνα.. εμενα με αντιπροσωπευει απολυτα.. πληρως εθισμενος.. στο iphone - hellas :lol:

#3   manos112

manos112

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:32

Πολυ καλη η ερευνα αλλα ενταξει...σε λιγο θα κανουμε και s3x με το iPhone μας :lol:

#4   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:36

μπραβο Θαναση πολυ καλη ερευνα.. εμενα με αντιπροσωπευει απολυτα.. πληρως εθισμενος.. στο iphone - hellas :lol:

γιατι νιωθω ακριβος το ιδιο με ολους τους εθισμενους μπορει να μου το εξηγησει κανεις? :lol:

#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:43

O εθισμός σε άψυχα αντικείμενα, δείχνει την έλλειψη διαπροσωπικών επαφών και συναισθημάτων και πόσο λίγοι είμαστε εσωτερικά, λίγο ή πολύ όλοι μας.

#6   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2010 - 23:46

πρωσοπικα θελω να διορθωσω κατι ειμαι εθισμενος οταν δεν ειμαι με αλλους και θελω να ασχολειθω με κατι που με κανει να περναω καλα

#7   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 00:32

wow...Σύμφωνα με αυτά που διάβασα , πρέπει να είμαι και εγώ εθισμένος ! Για ξυπνητήρι βάζω το iPhone , ξεχνάω το πορτοφόλι ( που είναι άδειο :P ) ενώ παίρνω μαζί μου το iPhone . Αλλά για το άλλο...σιγά μην κοιμηθώ μαζί με το iPhone ! Μπορεί να πέσει και μετά... :)

#8   spyrakos

spyrakos

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 02:32

συγγχαρητηρια Θαναση για την πολυ καλη ερευνα σου..το μονο αρνητικο που βρισκω σε σχεση με το iphone ειναι οτι πλεον εχει γινει αντικειμενο lifestyle!Συμφωνειτε?

#9   Pinky24

Pinky24

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@Margi_Sk
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:DaizyGR

Δημοσίευση 10/03/2010 - 12:27

Εντάξει όχι κι εθισμένη αλλά η αλήθεια είναι ότι με το iPhone ασχολούμαι πολύ περισσότερο απ'ότι αν είχα οποιοδήποτε άλλο κινητό.Αν βγω όμως με παρέα,ε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν έχει Wi-Fi η καφτέρια.. :P

@spyrakos: 'Οντως,έχει γίνει αντικείμενο lifestyle,και το χειρότερο είναι ότι το έχουν και άνθρωποι απλά για να το έχουν και να το μοστράρουν πάνω στον τραπέζι-ειδικά γυναίκες-λες κι είναι κανένα κατόρθωμα/καταξίωση να έχεις iPhone.
Το θέμα είναι εσύ να χρησιμοποιείς το iPhone και το εκάστοτε gadget,κι όχι αυτό εσένα.

#10   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 10/03/2010 - 12:58

Από τότε που απέκτησα το iPhone ουδέποτε εθίστηκα, όπως ουδέποτε εθίστηκα με οποιαδήποτε συσκευή. Αν με κάτι είμαι πιο αγαπημένος, αυτό είναι η bella μου (μια Alfa Romeo). Όσο για αυτούς που έχουν φτάσει σε σημείο απόλυτης εξάρτησης από ένα άψυχο αντικείμενο με ημερομηνία λήξης (σιγά μη δουλεύει για πάντα), καλό θα ήταν να δοκιμάσουν τη σταδιακή απεξάρτηση και ταυτόχρονη εξάρτηση σε άλλα ποιο ενδιαφέροντα και δημιουργικά πράγματα (άθληση, βόλτες με φίλους, σέξ με τη γκόμενα/γκόμενο, διάβασμα ενός βιβλίου).

...τώρα σκέφτεστε.. "δε μας χέζεις ρε Νταλάρα!" :lol:

#11   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/03/2010 - 13:46

Συμφωνώ ότι με το iphone ανοίγονται άλλοι δρόμοι αλλά σε καμία περίπτωση δεν με θεωρώ εθισμένη. Όταν είμαι έξω το iphone μένει στην τσάντα και κανείς δεν μου έχει κάνει παράπονα ότι παραασχολούμαι μαζί του. Το αντίθετο μάλιστα, όλοι μου το ζητάνε για να παίξουν! Και εγώ το χρησιμοποιώ ως ξυπνητήρι, ως ρολόι χειρός, ως εφημερίδα, ως σημειωματάριο, ως οτιδήποτε γενικότερα.

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι δεν θα άντεχα να το χάσω. Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έπαιρνα καινούριο :P

#12   Murdock18

Murdock18

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 14:28

Παιδια κοιταξτε...εγω πιστευω απλα οτι το (my preciousssss) iphone ειναι κατι εντελως το πρωτοποριακο και αναμφιβολα για ολους οσους εχουν γνωση πανω σε αλλα παλαιοτερα κινητα ειναι κατι το μοναδικο.Ο τροπος που ο καθενας μας συμπεριφερεται ως προς αυτη την συσκευη πανω στην ζωη του ειναι εντελως υποκειμενικος...

Παντως ουτε εγω αφηνω κανεναν να το ακουμπησει :rolleyes: :lol:

(ΓΥΝΑΙΚΑΑΑ ΑΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΨΩ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑΑΑ) :lol:

#13   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:12

Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να το πει εθισμό αλλά ΟΤΑ θέλω να ενημερωθω για κάτι και όχι να ασχοληθώ για πολύ ώρα τότε προτιμώ το iPhone moy παρά το pc μου... Το ίδιο συμβαίνει και στον παρέα μου που μου το ζητάει για κάποιο τέτοιο λόγο και φυσικά το δίνω!

Είναι ένα εργαλείο και για αυτό δεν θέλουν πολλοί να το χάσουν! Στην εποχή που ζούμε είναι ο σουγιάς του MacGyver... Ανέκαθεν κοιμομουν με οποιαδήποτε συσκευή είχα και αυτό γιατί μόνο έτσι υπάρχει περίπτωση να ακούσω το ξυπνητήρι της!

Στην καφετέρια το έχω πάνω στο τραπέζι αλλά μόνο όσο είμαι και εγώ εκεί! Ακόμα και τουαλέτα να πάω το παίρνω μαζί μου γιατί πολλά ματια το είδαν και αλλά τόσα χέρια θα το ήθελαν... Εδώ κολλάει το ρητό που λέω για όλα τα δικά μου πράγματα: look but don't touch at least not without permission!

Επειδή εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι εθισμενος η όχι, τα σχόλια δικά σας!!!

#14   spyrakos

spyrakos

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2010 - 13:22

Εντάξει όχι κι εθισμένη αλλά η αλήθεια είναι ότι με το iPhone ασχολούμαι πολύ περισσότερο απ'ότι αν είχα οποιοδήποτε άλλο κινητό.Αν βγω όμως με παρέα,ε δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν έχει Wi-Fi η καφτέρια.. :P

@spyrakos: 'Οντως,έχει γίνει αντικείμενο lifestyle,και το χειρότερο είναι ότι το έχουν και άνθρωποι απλά για να το έχουν και να το μοστράρουν πάνω στον τραπέζι-ειδικά γυναίκες-λες κι είναι κανένα κατόρθωμα/καταξίωση να έχεις iPhone.
Το θέμα είναι εσύ να χρησιμοποιείς το iPhone και το εκάστοτε gadget,κι όχι αυτό εσένα.

ΑΧ!εσεις οι γυναικες μη δειτε κατι που ειναι στη μοδα αμεσως το θελετε!

#15   Pinky24

Pinky24

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@Margi_Sk
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:DaizyGR

Δημοσίευση 11/03/2010 - 23:18

Ε μη μας βάζεις όλες στο ίδιο τσουβάλι! :P

Εγώ το έχω γιατι μ'αρέσουν γενικά τα gadgets χρόνια τώρα,όχι για να το βάλω πάνω στο τραπέζι ή να το δείχνω κάνοντας επίδειξη στις φίλες μου..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες