Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Vodafone unlimited με Internet - Tethering τέλος από τη Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
525 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 12:43

Απλά σας ενημερώνω ότι πριν από λίγες ημέρες άλλαξα συμβόλαιο (Vodafone) στο Iphone μου από iphone 150 lite σε unlimited 30 με internet (πάλι vodafone) και το tethering τέλος!!!. Πήρα τηλέφωνο στην Vodafone όπου απλά μου είπαν ότι άλλαξε η πολιτική της εταιρίας. Προκειμένου να συνεχίσω να απολαμβάνω το tethering (ξαφνικά έγινε είδος πολυτελείας;) πρέπει να πληρώσω (πάλι;). Μετά από τηλέφωνο στην Cosmote μου είπαν ότι το tethering είναι ανοικτό εκεί και άρχισα να ψάχνομαι να μετακομίσω.
Θεωρώ απαράδεκτο να μην ενημερώνονται οι κάτοχοι συμβολαίων iphone για τέτοιες αλλαγές πολιτικής.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:22

Να ρωτησω κατι επ'αυτο...
Αν εχω καταλαβει σωστα το tethering ειναι για να χρησιμοποιεις to internet του κινητου σου και να βλεπεις απο το pc...
Εγω που στο laptop exei kai εισοδο 3g μπορω να βγαλω τη καρτα απο το τηλ και να τη βαλω στο τηλ ή υπαρχουν καποιες extra χρεωσεις?
Και αν γινεται μπορει τοτε η voda να μου βγαλει μια ιδια καρτα σαν του τηλ μου ωστε να την εχω μονιμα στο laptop?
Sorry αν βγαινω offtopic αλλα δεν ηξερα που αλλου να το ρωτησω...

Με λιγα λογια ρωταω αν μπορω τα 750 mb που δικαιουμε καθε μηνα λογω συμβολαιου αν μπορω να τα χρησιμοποιω με το laptop?

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 17/03/2010 - 13:29


#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:28

επειδη εγιναν καποια θεματα για carrier update της vodafone μαλλον τοτε βγηκε και η επιλογη tethering απο τις ρυθμισεις του iPhone...οντως απαραδεκτο φιλε μου που δεν ενημερωνουν...
τωρα για 'σενα φιλε μου που ρωτας για την εισοδο 3G μπορεις να πας να βγαλεις και αλλη μια καρτα με το νουμερο σου και να εχεις τις ιδιε υπηρεσιες αλλα δεν σε συμφερει:1)γιατι πρεπει παντα μια απο τις δυο να ειναι κλειστες για να δουλευει(δηλαδη θες να εχεις ιντερνετ στον υπολογιστη σου?κλεινεις το iPhone.θες να κανεις κλησεις απο το κινητο σου?απενεργοποιεις το ιντερνετ απο τον υπολογιστη...).οσον αφορα τωρα τις χρεωσεις δεν ξερω σιγουρα να σου πω.λογικα θα ισχυουν οι ιδιες...για σιγουρα πρεπει να απυθυνθεις στο τμημα εξυπηρετησης πελατων του παροχου σου...

#4   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:32

Οκ thanks για την αμεση απαντηση...δεν με πειραζει αν πρεπει να κλεισω το τηλ για να το χρησιμοποιησω γιατι πολυ απλα δεν το θελω για καθημερινη χρηση..εγω ουτως η αλλως οτι θελω το βλεπω και απο το iphone κατευθειαν..απλα σε τιποτα διακοπες που δεν εχουμε αλλο ιντερνετ να μπορω να βαζω τη καρτα στο laptop να facebookarei λιγο η κοπελα μου να ηρεμει...
Τωρα που το ξανασκεφταμαι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει πλεον κρυφες χρεωσεις κτλ..απλα κατεβαινουν πιο γρηγορα τα mb λογω των ογκων των σελιδων..

#5   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:34

Οκ thanks για την αμεση απαντηση...δεν με πειραζει αν πρεπει να κλεισω το τηλ για να το χρησιμοποιησω γιατι πολυ απλα δεν το θελω για καθημερινη χρηση..εγω ουτως η αλλως οτι θελω το βλεπω και απο το iphone κατευθειαν..απλα σε τιποτα διακοπες που δεν εχουμε αλλο ιντερνετ να μπορω να βαζω τη καρτα στο laptop να facebookarei λιγο η κοπελα μου να ηρεμει...
Τωρα που το ξανασκεφταμαι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει πλεον κρυφες χρεωσεις κτλ..απλα κατεβαινουν πιο γρηγορα τα mb λογω των ογκων των σελιδων..

προσεχε γιατι αν υπερβεις τον ογκο δεδομενων που εχεις ειναι ακριβες οι χρεωσεις μετα...επισης μπορεις να κατεβασεις το facebook στο κινητο απο appstore και να μπαινεις απο εκει...εκτος και αν θες να παιζεις παιχνιδια μεσω facebook...οποτε η μονη λυση ειναι απο τον υπολογιστη...

#6   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:38

επειδη εγιναν καποια θεματα για carrier update της vodafone μαλλον τοτε βγηκε και η επιλογη tethering απο τις ρυθμισεις του iPhone...οντως απαραδεκτο φιλε μου που δεν ενημερωνουν...


Μετά από κάποια "εσωτερική πληροφόρηση" που είχα οι αλλαγές έγιναν γιατί ..... κάτι ετοιμάζει η vodafone σχετικά me to ipad. Μάλλον θέλει να εισπράξει ... και από εκεί >:(
Παρόλα αυτά, αν δεν αλλάξει κάτι, θα πάω cosmote. better value for money!!!

#7   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:44

προσεχε γιατι αν υπερβεις τον ογκο δεδομενων που εχεις ειναι ακριβες οι χρεωσεις μετα...επισης μπορεις να κατεβασεις το facebook στο κινητο απο appstore και να μπαινεις απο εκει...εκτος και αν θες να παιζεις παιχνιδια μεσω facebook...οποτε η μονη λυση ειναι απο τον υπολογιστη...


Paris τα γνωριζω αυτα thanks..και ετσι εχω κανει εχω περασει το application sto iphone..απλα επειδη αποφευγω να δινω το iphone στη γυναικα...ρωτησα οπως ανεφερα για να το χρησιμοποιουμε μια στο τοσο οταν λειπουμε σε διακοπες...αν και με αυτην την οικονομικη κριση..σπανια πλεον... :P
Thanks και παλι..!!!

#8   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 13:50

Update: Και επειδή μπορεί να υπάρξει παρανόηση.... Το tethering είναι "τυπικά" ανοικτό με μια διαφορά όμως. Όταν πας να το χρησιμοποιήσεις όποια σελίδα και και αν προσπαθήσεις να επισκεφτείς από το pc ή το mac σου η vodafone σε παραπέμπει σε δικιά της σελίδα (captive portal) προκειμένου να εισάγεις κωδικούς (αφού εγγραφείς επί πληρωμή στην σχετική υπηρεσία) για να μπορέσεις να απολαύσεις :D στη συνέχεια το διπλο-πληρωμένο tethering.

#9   iria

iria

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2010 - 16:27

Εγω δεν καταλαβαίνω το εξής. Με πιο δικαίωμα η vodafone καταργεί το tethering σε συμβόλαιο χρήστη που δεν έχει λήξει. Δικάιωμα της ειναι, στην ετήσια ανανέωση να μην το παρέχει !! Αλλά τότε θα αποφασίσει και ο καθένας αν θα ανανεώσει το συμβόλαιο του.
Όπως έγω δεν μπορω να σταματήσω να πληρώνω το πάγιο πριν λήξει το συμβόλαιο μου, νομίζω ότι και εκείνη δεν μπορει να μου κόψει τις παροχές που έχουμε προσυπογράψει.

Τελευταία επεξεργασία από: iria, 17/03/2010 - 16:29


#10   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 18/03/2010 - 02:46

Εγω δεν καταλαβαίνω το εξής. Με πιο δικαίωμα η vodafone καταργεί το tethering σε συμβόλαιο χρήστη που δεν έχει λήξει. Δικάιωμα της ειναι, στην ετήσια ανανέωση να μην το παρέχει !! Αλλά τότε θα αποφασίσει και ο καθένας αν θα ανανεώσει το συμβόλαιο του.
Όπως έγω δεν μπορω να σταματήσω να πληρώνω το πάγιο πριν λήξει το συμβόλαιο μου, νομίζω ότι και εκείνη δεν μπορει να μου κόψει τις παροχές που έχουμε προσυπογράψει.


Γιατί , στο συμβόλαιο , πώς το γράφει αυτό δηλαδή? (να ξέρω τι να τους πω κι εγώ)

Ντροπή σε αυτούς που το έκαναν πραγματικά...
Στείλτε όλοι παράπονα από την σελίδα της Vodafone Είναι έλεος.. Δηλαδή να πληρώνουμε και με πακέτα το ιντερνετ και τώρα και άλλα πακέτα για το tethering?? Μου είπαν κάποια πακέτα του tethering,.. ενδεικτικά είναι 10 ευρώ η μέρα. 4 ευρώ οι 2 ώρες (περίπου) κάτι τέτοιο..
Όταν τους είπα αν τα έχουν δωρεάν οι άλλες εταιρίες μου λέει δεν νομίζω.. Λογικά όλοι τα χρεώνουνε.. Στείλτε όσοι μπορείτε από το site της vodafone για παράπονα.
Είναι τελείως ανούσιο.
http://www.vodafone....ion?pageId=1729

#11   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/03/2010 - 04:20

Εκανες αλλαγη ειπες, μηπως εκει δεν ενεργοποιηθηκε;

μολις το δοκιμασα (με edge, δεν εχω σημα 3g σπιτι) και δουλευει κανονικα.
Ειδα στο pc σελιδα απο το iPhoneHellas με την συνδεση του κινητου.

#12   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2010 - 12:34

Τελικά δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι (ας μας διαφωτίσει κάποιος) να αλλάζει η συμπεριφορά μιας συσκευής που ανήκει σε ένα χρήστη με ρυθμίσεις από τον πάροχο της υπηρεσίας της τηλεφωνίας. Γιατί με αυτόν τον τρόπο ο εκάστοτε πάροχος μπορεί να αλλάξει τον τρόπο που η συσκευή (iphone) λειτουργεί.
Οι ρυθμίσεις αυτές περιέχονται σε ένα αρχείο περίπου 10kb στην προκειμένη περίπτωση το Vodafone_gr.ipcc.
Νομίζω ότι βρήκα τρόπο να επαναφέρω τις παλιές ρυθμίσεις χωρίς να γινει j/b η συσκευή.
Αρκεί να βρω το προηγούμενο αρχείο ρυθμίσεων από κάποιο χρήστη που δεν τις έχει αλλάξει ακόμα.
Με την ευκαιρία: Όσοι χρήστες έχουν ακόμα tethering από την vodafone αν θέλουν να το κρατήσουν δεν πρέπει να εφαρμόσουν τα νεα carrier settings που τους προτείνει το itunes!!!
Εγώ δυστυχώς τα δέχθηκα χωρίς να ξέρω τι θα επέλθει.... >:(
Κανείς χρήστης με το παλιό αρχείο Vodafone_gr.ipcc στο Pc ή το Mac του;

#13   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2010 - 13:37

εγω παντως τους εστειλα ενα μαιλ και τους τα εχωσα!!!!
Να το κανουν ολοι και να δεις πως αλλαζουν !!!!!!!!!!!!
Αν δουν οτι φευγουν τα συμβολαια και πανε αλλου!!!!!!!!!!

#14   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2010 - 15:43

Όσοι χρειάζονται το tethering,ας κατεβάσουν το PdaNet απο cydia για να συνεχίσουν χωρίς να διπλοπληρώνουν τον τσαμπουκά της vodafone,το τέσταρα και δουλέυει κανονικά χωρίς να προσθέτει KB στον νέο μετρητή "tethering data"

Όσο για την συμπεριφορά της vodafone προς τους συνδρομητές της δεν έχω λόγια,και σε ερώτηση μου γιατί δεν ειδοποιηθήκαμε,εισέπραξα το μνημειώδες "είναι δύσκολο να ενημερώσουμε άμεσα όλους τους ενδιαφερόμενους συνδρομητές μας",ναι ρε ένα mass sms είναι μεγάλος κόπος,τραμπουκισμός και αλητεία...

#15   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 18/03/2010 - 16:05

Δεν θα πρέπει μόνο να βρίσκουμε λύσεις.. Θα πρέπει πρώτα κυρίως να διαμαρτυρηθούμε με όποιον τρόπο θέλει ο καθένας (φορητότητα για αυτόν τον λόγο που να το τονίσετε στην εταιρία για ποιον λόγο φεύγετε, e-mail διαμαρτυτίας ψεύτικη φορητότητα για αυτόν το λόγο κτλ κτλ )..

Δυστυχώς όμως αν ακολουθήσει και η cosmote αυτήν την πολιτική δεν θα αλλάξει τίποτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες