Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

xGPS (Offline GPS with Google Maps)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
180 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/09/2008 - 08:52

To xGPS αποτελεί μία ακόμα πρόταση GPS για το iPhone 1st gen (μετά το iGPSD):

To xGPS είναι ένα πακέτο 2 εφαρμογών (xGps και xGps util - διαθέσιμες μέσω του Cydia) οι οποίες συνεργάζονται με ένα εξωτερικό module και προσφέρουν υποστήριξη τόσο του 'Google Maps' όσο και του 'Open Street map'.

Posted Image


Μέσω του xGps util 1.0.0-1 μπορείτε να λάβετε πληροφορίες για χρήσιμα δεδομένα όπως: Longtitude,  Altitude, latitude και άλλα GPS data.

Τα xGps & xGps util είναι διαθέσιμα μέσω του Cydia από το repo του Modmyi*.

*Απλά κάντε ένα Search στο Cydia για xgps και εγκαταστήστε το!


Περισσότερες πληροφορίες για τιμές-διαθεσιμότητα στο site: xGPS.xwaves.net



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iBrick

iBrick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2009 - 17:49

Youtube Video Demostration




Posted Image Posted Image Posted Image


Download the map you need and use in offline mode and navigate with an iPhone 3G GPS OR an other external GPS for iPod Touch or iPhone 2G like this....

Μπορει καποιος να το δοκιμασει με ενα 3G  να μας πει αν δουλευει offline μονο με το GPS!!!

[Source: http://xgpsdev.xwaves.net]


#3   silversaxo

silversaxo

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/02/2009 - 13:24

γεια χαρα το δοκιμασα και δουλευει κανονικα απλα αν εισαι offline πρεπει να κατεβασεις μεσα απο το προγραμμα τους χαρτες της περιοχης σου οι οποιοι πιανουν περιπου τον ιδιο χωρο με αυτους του offline maps (το ειχα περασει παλια αλλα δεν μου αρεσε) που σημαινει οτι το βαζεις την νυχτα να τους κατεβασει!!!

Παντος με βρισκει κανονικα μου δειχνει τιν πορεια μου και δεν σβηνει η οθονη. Πολυ ωραιο προγραμμα. Μακαρι να επιαναν πιο λιγο χωρο οι χαρτες!!!

#4   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/02/2009 - 15:48

το έβαλα και εγώ.κατέβασα τον χάρτη της αθήνας,έκανε περίπου 6-7 ώρες.

μέχρι εδώ όλα καλά.όταν όμως πάω να του βάλω πορεία ή να μου βρει ένα μέρος μου πετάει μύνημα no internet connection.το έχω βάλει σε offline mode και παρόλα αυτά μου πετάει συνέχεια το μύνημα και μετά δεν κάνει τίποτα.

το έβαλε κανείς άλλος να μας πει τι παίζει;

#5   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/02/2009 - 18:51

Quote

το έβαλα και εγώ.κατέβασα τον χάρτη της αθήνας,έκανε περίπου 6-7 ώρες.



μέχρι εδώ όλα καλά.όταν όμως πάω να του βάλω πορεία ή να μου βρει ένα μέρος μου πετάει μύνημα no internet connection.το έχω βάλει σε offline mode και παρόλα αυτά μου πετάει συνέχεια το μύνημα και μετά δεν κάνει τίποτα.



το έβαλε κανείς άλλος να μας πει τι παίζει;


Και εμένα αυτό ακριβώς κάνει

#6   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/02/2009 - 15:21

Ρε παιδιά για να σας βρει πορεία ή κάποια τοποθεσία απαιτείται σύνδεση στο internet. Μην ξεχνάτε οτι το πρόγραμμα δουλεύει μέσα από google maps άλλωστε. Δεν έχει καμία διαφορά η αναζήτηση και η πορεία από οτι θα είχε με το maps του iphone.

#7   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/02/2009 - 17:19

τελικά τώρα το διάβασα στο σάιτ του προγράμματος,ότι για να σου βγάλει πορεία πρέπει να έχεις σύνδεση στο ιντερνετ,δουλεύει δηλ. σαν το google maps.

#8   ivas75

ivas75

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 07/02/2009 - 22:07

;) Παιδιά έτσι είναι, αλλά αν έχεις κατεβάσει χάρτες για να μη χρεώνεσαι για αυτούς το iPhone λειτουργεί κανονικά σαν navigator. Μάλιστα επανυπολογίζει τη διαδρομή. Απλά ΚΑΙ εύκολα! Με μια λέξη: αξίζει!



#9   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2009 - 02:47

Υπάρχουν έτοιμοι ελληνικοί χάρτες παιδια για το προγραμμα ή απλά αποθηκεύει το κομμάτι του χάρτη που κάνεις browse καθε φορα?

#10   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/02/2009 - 11:09

τους χάρτες τους αποθηκεύει και τους έχεις μόνιμα,το κακό είναι ότι για να σου βγάλει πορεία πρέπε να έχεις σύνδεη στο ίντερνετ.

#11   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2009 - 12:23

Διαλέγεις εσύ όμως τι θες να κατεβάσεις (διευρύνεις το κοκκινο πεδίο όσο θέλεις) όπως ακριβώς γίνεται και στο offline maps? Επαναυπολογίζει όντως την διαδρομή ?

#12   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2009 - 13:22

Μπορείτε να κατεβάζετε χάρτες με τον Map Manager (κατέβασα 350 ΜΒ σε 40 λεπτά).

Επίσης στο forum τους λένε ότι δουλεύει και offline How to use this application?

#13   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/02/2009 - 13:47

Αξιζει πραγματικά,τουλαστον μεχρι να βγει το gmap! Χωρις ιντερνετ σε βρισκει μεσω δορυφορου και σου δειχνει την πορεια σου,

Quote

Διαλέγεις εσύ όμως τι θες να κατεβάσεις (διευρύνεις το κοκκινο πεδίο όσο θέλεις) όπως ακριβώς γίνεται και στο offline maps? Επαναυπολογίζει όντως την διαδρομή ?

Ναι διαλέγεις εσυ το κομματι που θελεις!
Το μονο κακο όπώς υποθηκε και πιο πάνω ειναι το μεγάλο μέγεθος των χαρτών

#14   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/02/2009 - 14:48

Quote

Μπορείτε να κατεβάζετε χάρτες με τον Map Manager (κατέβασα 350 ΜΒ σε 40 λεπτά).



Επίσης στο forum τους λένε ότι δουλεύει και offline How to use this application?


Κατέβασα αυτό που δίνεις αλλά όταν πατάω στο add region δεν γίνεται τπτ... Και αν πατήσω στο upload maps to iphone πετάει εκείνο το παραθυράκι και λέει να πάω στο Settings-> recieve maps.. κατι το οποίο δεν υπάρχει σαν επιλογή...

#15   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2009 - 15:05

Πατάς το κουμπί Add Region και μετά κάνεις αριστερό κλικ 4 φορές, δηλ κάνεις κλικ σε κάθε γωνία από το κομμάτι που θέλεις να κατεβάσεις και φτιάχνεις ένα τετράγωνο (ή μάλλον τετράπλευρο). Αυτό θα κοκκινίσει και είναι το κομμάτι που θα κατέβει.

Επίσης, αν το κομμάτι που θα κατεβάσεις (π.χ. Αθήνα) το αφήσεις στο ίδιο directory και μετά επιλέξεις να κατεβάσεις ένα άλλο region (π.χ. Θεσ/νίκη), δεν το διαγράφει αλλά ενώνει τους χάρτες (μεγαλώνει το αρχείο).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες