Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone HD and iFrame


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone HD and iFrame

iPhone HD. Τι πιστεύετε ότι θα δούμε;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:00

Οι τελευταίες φήμες (?) για το iPhone HD αναφέρουν ότι η οθόνη του θα διαθέτει ανάλυση 960x640 δλδ διπλάσια των τωρινών μοντέλων iPhone (480x320).

Γιατί επιλέχθηκε η συγκεκριμένη ανάλυση; Η γρήγορη απάντηση είναι πως ο διπλασιασμός της ανάλυσης θα διευκολύνει την ανάπτυξη και μετάβαση των εφαρμογών από το iPhone στο iPhone HD. Έτσι λοιπόν, δεν θα είναι καθόλου απίθανο οι εφαρμογές που θα διατεθούν μετά την κυκλοφορία του iPhone OS 4.0 να αναπτυχθούν με γνώμονα 3 διαφορετικές αναλύσεις:

* 480x320 για τα iPhone (1st Gen/3G/3GS) και iPod Touch (1st Gen/2G/3G)
* 960x640 για το iPhone HD
* 1024x768 για το iPad

Μία δεύτερη και πιο εμπεριστατωμένη απάντηση μπορούμε να δώσουμε εφόσον συνδυάσουμε την συγκεκριμένη ανάλυση η οποία αναφέρεται ως επικρατούσα για την οθόνη του iPhone HD με την κυκλοφορία ενός νέου format το οποίο παρουσιάσε η Apple πριν από μερικούς μήνες (13 Οκτ. '09), ταυτόχρονα με την κυκλοφορία του iMovie 8.0.5 update, με την ονομασία iFrame.

Τι είναι το iFrame, σύμφωνα με την Apple:

The iFrame Video format is designed by Apple to speed up importing and editing by keeping the content in its native recorded format while editing. Based on industry standard technologies such as H.264 and AAC audio, iFrame produces small file sizes and simplifies the process of working with Video recorded with your camera.

Ρητορικά ερωτήματα;

* Γιατί η Apple επένδυσε σε ένα νέο format με νέα ανάλυση την στιγμή που τα 720P και 480P είναι ήδη δημοφιλή;
* Γιατί η ανάλυση του iFrame είναι 960x540;
* Γιατί το iPhone HD αναμένεται να διαθέτει οθόνη ανάλυσης 960x640; Ίσως γιατί χρειαζόμαστε περίπου 100 pixels για ένα menu bar στο επάνω μέρος της οθόνης (landscape mode)
* Μήπως το iFrame αναπτύχθηκε με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σε λειτουργίες video recording / video-conferencing μέσω του iPhone HD;
* Μήπως το επόμενο iPhone θα διαθέτει το πολυαναμενόμενο iChat;

Αναρτημένη εικόνα


Ποιά είναι η γνώμη σας; Θεωρείτε ότι το επόμενο iPhone HD ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί θα διαθέτει οθόνη ανάλυσης 960x640;
Θα έχει 2η video camera και δυνατότητες video-conference;
Ή μήπως θα διαθέτει καλύτερη camera και εξελιγμένες video recording δυνατότητες χωρίς ωστόσο να διαθέτει 2η camera;
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:01

Μπορείτε να επιλέξετε παραπάνω από 1 επιλογή στο poll
Behind the Scenes...

#3   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:03

επελεξα το πρωτο και το τριτο...αλλα δε ειμαι σιγουρος αμα θα το αγορασω ...και οι apple παντα δε ειναι ανταξια στις δικες μας οικασιες και προσδοκιες

#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:07

Απάντησα το πρώτο και το δεύτερο... Έχει, δεν έχει 2η κάμερα ή video-conference capability, είναι σίγουρη αγορά.

#5   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:09

και ολα μαζι να τα 'χει δεν βλεπω να το περνω...αν βαλουνε και αυτο με το certificate που αναφερεται σε αλλο αρθρο χλωμο το βλεπω... android και παλι android!!

#6   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:11

Η αναλυση της οθονης μου ακουγεται υπερβολη για μια τοσο μικρη οθονη γιατι πιστευω οτι μια τετοια υλοποιηση θα απαιτησει πολυ καλης ποιοτητας οθονη και κατ' επεκταση θα εχει αυξημενο κοστος. Βελτιστοποιηση της ηδη υπαρχουσας καμερας πιστευω οτι επιβαλεται να γινει και καθολου απιθανο να κυκλοφορησει το δικο της iFrame φορματ. Επισης πολυ πιθανο ειναι να υπαρξει κατα τη γνωμη μου δευτερη καμερα μιας και ο ανταγωνισμος πιεζει και φαινεται οτι προς εκει οδευει και ο καταναλωτης.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#7   hector

hector

    iPH Contributor

  • 936 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:29

Επελεξα το δευτερο γιατι δεν πιστευω να μεινουν σε 3MP ενω τωρα πια υπαρχει και μεχρι 12,1..

#8   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 03/04/2010 - 14:57

διαλεξα πρωτο και τριτο. αν και οπως ανεφερε ενας φιλος πανω σχεδον ποτε η apple δεν εχει δημιουργησει κατι ισαξιο με τις προσδοκιες των καταναλωτων. παντα φτιαχνει κατι λιγο πιο κατω απο αυτες. αλλα και παλι ειναι η no1 εταιρια υπολογιστων και κινητων και οσο το αντεχει η τσεπη μου θα την ακολουθω. :D

#9   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 03/04/2010 - 18:51

παιδια εγω θεωρω σχεδον σιγουρο οτι η apple θα αναβαθμισει την καμερα μιας και 3 megapixels χωρις φλας ειναι λιγο σε σχεση με τις ανταγωνιστριες εταιρειες....οσον αφορα το ichat πραγματικα δεν μπορω να σχηματισω μια γνωμη... αα και μια ερωτηση: ποσες ιντσες ειναι τα 960x640???

#10   sirdiman

sirdiman

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Sir Diman

Δημοσίευση 03/04/2010 - 19:18

παιδια εγω θεωρω σχεδον σιγουρο οτι η apple θα αναβαθμισει την καμερα μιας και 3 megapixels χωρις φλας ειναι λιγο σε σχεση με τις ανταγωνιστριες εταιρειες....οσον αφορα το ichat πραγματικα δεν μπορω να σχηματισω μια γνωμη... αα και μια ερωτηση: ποσες ιντσες ειναι τα 960x640???


Δεν υπάρχει λιγο και πολυ.
Υπαρχει καλη και κακή...
Οσο για τις ιντσες που λες, δεν μετριεται σε ιντσες η αναλυση.Χαρακτηριστικό παραδειγμα οι τηλεοράσεις (32 ιντσες 1920x1020 (full hd) και 46 ιντσες με ιδια αναλυση)(οι crt οθονες υπολογιστών μπορουσαν να απεικονίσουν ακόμα και μεγαλύτερη ανάλυση απο το full hd ακόμα και στις 17 ιντσες)


Καλυτερα θα ηταν να εχουμε και 2η καμερα, καιρος ειναι να μπει...Ακους apple?

#11   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 19:27

Εγώ προσωπικά δεν θα ψηφήσω τίποτα. Όχι γιατί περιφρονώ το pole αλλά γιατί θεωρώ την όλη κατάσταση κοροιδία.

Βλέπουμε για ακόμη μια φορά το ίδιο έργο. Ποιος ο λόγος πραγματικά να δημιουργήσει νέο format για να παίζει μόνο στο iphone, άντε και στο itunes?
Για να καθόμαστε πάλι να κάνουμε μετατροπές από 720p σε iframe? Για να χρησιμοποιούμε δυο φορές παραπάνω χώρο, συν το χρόνο που θα σπαταλάμε για την μετατροπή? Μας κάνει η apple να εντυπωσιαστούμε για πιο πράγμα? Για την 2η κάμερα μπροστά την οποία την βρίσκεις και σε 5 χρονών κινητά? Για το ότι θα βάλει ένα application για να κάνεις chating?!?! Ουαου….
Το μοναδικό τεχνολογικό επίτευγμα στο Iphone είναι η οθόνη αφής του, τίποτα άλλο.

Σίγουρα όταν εμφανιστεί θα ακούσουμε τα διθυραμβικά σχόλια για την τέλεια ποιότητα και το πόσο γρήγορα παίζει. Ναι δεκτό, μόνο που τείνουμε να ξεχνάμε όλοι ότι υπάρχει μια συνεργασία software - hardware. Καλό θα μου πείτε δεν είναι αυτό? Ναι, φυσικά αν θέλαμε όλοι η γη να αγόραζε από μια μόνο εταιρεία, καλά είναι. Ευτυχώς που έχω την ευελιξία σε ένα pc να βάλω ότι θέλω μέσα από hardware και ότι software θέλω. Μπορώ να χρησιμοποίησω ότι πρότυπα θέλω εγώ, ότι browser θέλω εγώ, κοινώς να το αλλάξω όπως είναι οι ανάγκες μου και οι προτιμήσεις μου. Όχι όπως το θέλει η apple η οποία θα μου πει τι θα βάλω μέσα σε μια συσκευή που έδωσα 680 ευρώ.

Πραγματικά ελπίζω σε 5 χρόνια από τώρα να μην έχει γίνει η apple παντοκράτορας στο χώρο των smartphone και tablets. Πραγματικά το απεύχομαι να είναι το 90% του κόσμου εξαρτημένο από την apple για το τι θα βάλεις μέσα στην συσκευή σου και να αλλάζεις ότι σε αφήνει αυτή. Μακάρι πραγματικά οι ανταγωνιστές να παρουσιάσουν αξιόλογες προτάσεις γρήγορα ώστε να μην περιέλθουμε σε μία νέα μονοπωλιακή αλά microsoft κατάσταση. Το οποίο μονοπώλια της apple θα είναι κατά πολύς χειρότερη από την Microsoft. Τουλάχιστον ο Βασιλάκης σε άφηνε να διαλύσεις και το λειτουργικό σου όποτε ήθελες εύκολα, ούτε αυτό δεν μπορείς να κάνεις με την apple.
Έχουμε τείνει να θεοποιήσουμε μια εταιρεία για ότι κάνει ως τέλειο, να αγοράζουμε ότι βγάζει ακόμα και αν έχει μια διαφορά από μια επίπεδη πέτρα. Να ξεχνάμε από πάνω ότι το MAC OS X είναι κατά 70% φτιαγμένο από την κοινότητα των open-source, στην οποία η apple δεν έχει δώσει τίποτα πίσω.

υ.γ. sorry για το off-topic αλλά νιώθω σαν ένα φυλακισμένος σε ένα κελί με ωραίους τοίχους ως κάτοχος iphone και χρειάζεται να πρέπει να σπάσω την κλειδαριά του κελιού μου για να το κάνω ότι θέλω εγώ...

Φιλικά,
Καλή Ανάσταση

#12   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/04/2010 - 19:32

Εγώ προσωπικά δεν θα ψηφήσω τίποτα. Όχι γιατί περιφρονώ το pole αλλά γιατί θεωρώ την όλη κατάσταση κοροιδία.

Βλέπουμε για ακόμη μια φορά το ίδιο έργο. Ποιος ο λόγος πραγματικά να δημιουργήσει νέο format για να παίζει μόνο στο iphone, άντε και στο itunes?
Για να καθόμαστε πάλι να κάνουμε μετατροπές από 720p σε iframe? Για να χρησιμοποιούμε δυο φορές παραπάνω χώρο, συν το χρόνο που θα σπαταλάμε για την μετατροπή? Μας κάνει η apple να εντυπωσιαστούμε για πιο πράγμα? Για την 2η κάμερα μπροστά την οποία την βρίσκεις και σε 5 χρονών κινητά? Για το ότι θα βάλει ένα application για να κάνεις chating?!?! Ουαου….
Το μοναδικό τεχνολογικό επίτευγμα στο Iphone είναι η οθόνη αφής του, τίποτα άλλο.

Σίγουρα όταν εμφανιστεί θα ακούσουμε τα διθυραμβικά σχόλια για την τέλεια ποιότητα και το πόσο γρήγορα παίζει. Ναι δεκτό, μόνο που τείνουμε να ξεχνάμε όλοι ότι υπάρχει μια συνεργασία software - hardware. Καλό θα μου πείτε δεν είναι αυτό? Ναι, φυσικά αν θέλαμε όλοι η γη να αγόραζε από μια μόνο εταιρεία, καλά είναι. Ευτυχώς που έχω την ευελιξία σε ένα pc να βάλω ότι θέλω μέσα από hardware και ότι software θέλω. Μπορώ να χρησιμοποίησω ότι πρότυπα θέλω εγώ, ότι browser θέλω εγώ, κοινώς να το αλλάξω όπως είναι οι ανάγκες μου και οι προτιμήσεις μου. Όχι όπως το θέλει η apple η οποία θα μου πει τι θα βάλω μέσα σε μια συσκευή που έδωσα 680 ευρώ.

Πραγματικά ελπίζω σε 5 χρόνια από τώρα να μην έχει γίνει η apple παντοκράτορας στο χώρο των smartphone και tablets. Πραγματικά το απεύχομαι να είναι το 90% του κόσμου εξαρτημένο από την apple για το τι θα βάλεις μέσα στην συσκευή σου και να αλλάζεις ότι σε αφήνει αυτή. Μακάρι πραγματικά οι ανταγωνιστές να παρουσιάσουν αξιόλογες προτάσεις γρήγορα ώστε να μην περιέλθουμε σε μία νέα μονοπωλιακή αλά microsoft κατάσταση. Το οποίο μονοπώλια της apple θα είναι κατά πολύς χειρότερη από την Microsoft. Τουλάχιστον ο Βασιλάκης σε άφηνε να διαλύσεις και το λειτουργικό σου όποτε ήθελες εύκολα, ούτε αυτό δεν μπορείς να κάνεις με την apple.
Έχουμε τείνει να θεοποιήσουμε μια εταιρεία για ότι κάνει ως τέλειο, να αγοράζουμε ότι βγάζει ακόμα και αν έχει μια διαφορά από μια επίπεδη πέτρα. Να ξεχνάμε από πάνω ότι το MAC OS X είναι κατά 70% φτιαγμένο από την κοινότητα των open-source, στην οποία η apple δεν έχει δώσει τίποτα πίσω.

υ.γ. sorry για το off-topic αλλά νιώθω σαν ένα φυλακισμένος σε ένα κελί με ωραίους τοίχους ως κάτοχος iphone και χρειάζεται να πρέπει να σπάσω την κλειδαριά του κελιού μου για να το κάνω ότι θέλω εγώ...

Φιλικά,
Καλή Ανάσταση



Απλά αψογος φιλε..τιποτα λιγοτερο :)

#13   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 19:39

παιδια εγω θεωρω σχεδον σιγουρο οτι η apple θα αναβαθμισει την καμερα μιας και 3 megapixels χωρις φλας ειναι λιγο σε σχεση με τις ανταγωνιστριες εταιρειες....οσον αφορα το ichat πραγματικα δεν μπορω να σχηματισω μια γνωμη... αα και μια ερωτηση: ποσες ιντσες ειναι τα 960x640???

iphone 3gs εχει 3.2 mp καμερα

#14   miltoskat

miltoskat

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Twitter:@miltoskat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/04/2010 - 20:15

Ρε παιδιά αναρωτιέμαι ποιά η λογική σε αυτά που λέτε αφού ο ίδιος ο Steve Jobs δήλωσε ότι δεν θα βγεί άλλο iPhone!!!! Αμάν πια!

#15   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/04/2010 - 20:28

Ρε παιδιά αναρωτιέμαι ποιά η λογική σε αυτά που λέτε αφού ο ίδιος ο Steve Jobs δήλωσε ότι δεν θα βγεί άλλο iPhone!!!! Αμάν πια!


Δεν έχει γίνει ποτέ τέτοια δήλωση... το iPhone 4Gen ή iPhone HD θα κυκλοφορήσει το καλοκαίρι
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες