Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Video] Flash running on Nexus One compared to iPhone and HD2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/05/2010 - 19:13

Σε συγκριτικό βίντεο παρουσιάζεται η αποδοτικότητα του browser του Nexus One με εγκατεστημένο το flash έναντι του iPhone και του HTC HD2.

To βίντεο που δημοσιεύει το PocketNow δείχνει το Nexus One να τα βρίσκει σκούρα με εγκατεστημένο το flash δυσχαιρένοντας αρκετά το άνοιγμα των σελίδων.

Το flash, βέβαια, είναι ακόμα σε beta έκδοση και σίγουρα θα βελτιωθεί αρκετά μέχρι την τελική κυκλοφορία του αλλά σίγουρα η χαμηλή απόδοση οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο flash καθ'αυτό. Μερικά αρχεία κυμαίνονται στο εύρος των megabytes αντί για τα συνηθισμένα kilobytes κάτι που έχει επίπτωση στο χρόνο φόρτωσης αλλά και στο dataplan. Επίσης, φαίνεται ότι η κατανάλωση μνήμης είναι αρκετά υψηλή κάτι που θα επιβαρύνει αρκετά το Android.

Δείτε το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=PtGCaKyd_co

iPhone link

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 24/05/2010 - 19:22

pwaned!!!!!

#3   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 24/05/2010 - 19:30

Καλά είμαστε σοβαροί;;;
Καταρχάς το nexus one φόρτωσε πράγματα που οι άλλοι browsers δεν φόρτωσαν, οπότε οι σύγκριση είναι άτοπη γιατί δεν έγινε με τις ίδιες συνθήκες.
Δεύτερον το HTC τρέχει opera που κάνει και τα δεδομένα του έρχονται συμπιεσμένα από τον server της opera.
Τρίτον η Google ισχυρίστηκε ότι στο Froyo είναι ο ταχύτερος browser όσον αφορά το java rendering. Όσοι είδαν το Keynote είδαν το iPad να τα βρίσκει σκούρα...

Το παραπάνω βίντεο μόνο γέλια προκαλεί!

Πολλά τσιράκια της Apple έχουν μαζευτεί. Αν πρόκειται η apple να κερδίσει τον ανταγωνισμό με λασπολογίες από τα "στρατιωτάκια" της, δεν βλέπω να κρατάει για πολύ ακόμα τα πρωτεία στις φορητές συσκευές...

#4   nikolis9

nikolis9

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2010 - 19:41

Καταρχάς το nexus one φόρτωσε πράγματα που οι άλλοι browsers δεν φόρτωσαν

no comment

#5   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2010 - 19:47

ενταξει παιδια αυτα ειναι fanboy-σμος..ελεος...δεν ειναι αντικειμενικος οπως σε πολλα βιντεο με συγκρισεις ακομα και απο ελληνικα blogs....δεν ειναι κακο να ειναι και κατι αλλο καλυτερο....γνωμη μου..το ιδιο γινεται και στις κονσολες..π η μια εταιρια βαζει στρατιωτακια να βγαλουν φωτογραφιες με χειροτερη ποιοτητα απο τι στην αλλη κονσολα..

#6   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 24/05/2010 - 20:03

Καταρχάς το nexus one φόρτωσε πράγματα που οι άλλοι browsers δεν φόρτωσαν

no comment

Γιατί ψέμματα είναι;

#7   nikolis9

nikolis9

    iPH Addict

  • 653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2010 - 20:37

Γιατί ψέμματα είναι;



το αντιθετο ...

#8   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:11

Για flash content μια χαρά τα πήγε . Εγω προσωπικά πλέον έχω συνηθίσει με τον safari και δεν με πειράζει η απουσία των flash content , αλλα νομίζω οτι για έναν πλήρη browser το nexus πηγε πολύ καλά αν και δεν μου άρεσε η touch ανταπόκριση της οθόνης του κινητού . Βεβαια το android έχει ακομα πολλά να δείξει και είναι μια αρκετά αξιόλογη και ενδιαφέρουσα πρόταση

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:14

Δν ξέρω αν είδαμε το ίδιο βίντεο αλλά ένα πράγμα να μιλάμε για fanboy-ισμό και άλλο να μιλάμε με επιχειρήματα.

Καταρχάς, είδαμε πράγματα που το Nexus One φόρτωσε ενώ οι άλλοι όχι...so what? Ο τρόπος που το έκανε αυτό δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα και τουλάχιστον για την beta έκδοση.

Aς δούμε κάποια άλλα πραγματάκια που φαίνεται να μην προσέξατε:

1. Η κατανάλωση των Kb εξαιτίας του flash περιεχομένου δεν φαίνεται να ενοχλεί κανέναν, όταν όμως θα έρθει σε κανέναν κανάς λογαριασμός τεράστιος, τότε θα το θυμηθείτε. Επίσης, ακόμα και μέσω Wi-Fi η φόρτωση ήταν συγκριτικά πιο αργή...που να το δούμε και στα 3G δίκτυα. Υποτίθεται ότι το mobile browsing πρέπει να είναι γρήγορο και εύκολο...ακριβώς επειδή είναι mobile. Το lagging δεν ενόχλησε κανέναν;

2. Το μήνυμα για την κατανάλωση το παρατήρησε κανείς; Μ'αρέσει που το multitasking αποτελεί τρομερή απαίτηση. Τι multitasking να κάνεις όταν ο browser τρώει όλους τους πόρους του συστήματος;

Δεν θέλω να προκαλέσω κανέναν αλλά πραγματικά προτιμώ να μην μπορώ να δω μερικές διαφημίσεις ή να παίζω flash games άμα είναι να laggάρει έτσι ο safari. Είμαι σίγουρος αρκετοί χρήστες συμφωνούν μαζί μου και όσοι δεν συμφωνούν ας μιλήσουν με επιχειρήματα και όχι για στρατιωτάκια μιας και βρισκόμαστε σε σοβαρό forum και όχι στην αλάνα της γειτονιάς.

Follow me on twitter


#10   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:18

Δν ξέρω αν είδαμε το ίδιο βίντεο αλλά ένα πράγμα να μιλάμε για fanboy-ισμό και άλλο να μιλάμε με επιχειρήματα.

Καταρχάς, είδαμε πράγματα που το Nexus One φόρτωσε ενώ οι άλλοι όχι...so what? Ο τρόπος που το έκανε αυτό δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα και τουλάχιστον για την beta έκδοση.

Aς δούμε κάποια άλλα πραγματάκια που φαίνεται να μην προσέξατε:

1. Η κατανάλωση των Kb εξαιτίας του flash περιεχομένου δεν φαίνεται να ενοχλεί κανέναν, όταν όμως θα έρθει σε κανέναν κανάς λογαριασμός τεράστιος, τότε θα το θυμηθείτε. Επίσης, ακόμα και μέσω Wi-Fi η φόρτωση ήταν συγκριτικά πιο αργή...που να το δούμε και στα 3G δίκτυα. Υποτίθεται ότι το mobile browsing πρέπει να είναι γρήγορο και εύκολο...ακριβώς επειδή είναι mobile. Το lagging δεν ενόχλησε κανέναν;

2. Το μήνυμα για την κατανάλωση το παρατήρησε κανείς; Μ'αρέσει που το multitasking αποτελεί τρομερή απαίτηση. Τι multitasking να κάνεις όταν ο browser τρώει όλους τους πόρους του συστήματος;

Δεν θέλω να προκαλέσω κανέναν αλλά πραγματικά προτιμώ να μην μπορώ να δω μερικές διαφημίσεις ή να παίζω flash games άμα είναι να laggάρει έτσι ο safari. Είμαι σίγουρος αρκετοί χρήστες συμφωνούν μαζί μου και όσοι δεν συμφωνούν ας μιλήσουν με επιχειρήματα και όχι για στρατιωτάκια μιας και βρισκόμαστε σε σοβαρό forum και όχι στην αλάνα της γειτονιάς.



#11   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:20

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν στέκει η σύγκριση. Προσωπικά αν είχα android παίζει και να μην έβαζα το flash plugin...

#12   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:22

Προσπαθησε να μπεις απο safari στο site της dominos η της cosmote και τα ξαναλεμε....Προτιμω να βλεπω το site εστω και με καθυστερηση παρα να ψαχνω για laptop...

#13   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:29

pwaned!!!!!

το pwaned το είπα για τους λόγους που ανέφερε ο @sepsis και για μένα η flash ειναι καλή στο pc μου μόνο για το youtube αν το youtube γινοτανε html5 τοτε να δεις που θα εφτανε και η flash και 3ον η flash αργοπεθαινει και το παραδεχονται ολοι οι webdesigners. Καθίστε με την Flash σας και περιμένετε 5 χρονια μετα να πιάσετε τις ταχυτητες του σημερινού iPhone 3GS στο ιντερνετ!Και τοτε θα εχουν γίνει τα περισσοτερα site σε html5!

Καλά είμαστε σοβαροί;;;
Καταρχάς το nexus one φόρτωσε πράγματα που οι άλλοι browsers δεν φόρτωσαν, οπότε οι σύγκριση είναι άτοπη γιατί δεν έγινε με τις ίδιες συνθήκες.
Δεύτερον το HTC τρέχει opera που κάνει και τα δεδομένα του έρχονται συμπιεσμένα από τον server της opera.
Τρίτον η Google ισχυρίστηκε ότι στο Froyo είναι ο ταχύτερος browser όσον αφορά το java rendering. Όσοι είδαν το Keynote είδαν το iPad να τα βρίσκει σκούρα...

Το παραπάνω βίντεο μόνο γέλια προκαλεί!

Πολλά τσιράκια της Apple έχουν μαζευτεί. Αν πρόκειται η apple να κερδίσει τον ανταγωνισμό με λασπολογίες από τα "στρατιωτάκια" της, δεν βλέπω να κρατάει για πολύ ακόμα τα πρωτεία στις φορητές συσκευές...


ενω η google που τα παιρνει απο την Adobe θα κρατησει τα πρωτεία?Ας κρατήσει τα .... πρώτα και μετα ας μου μιλήσει για mobility

Δν ξέρω αν είδαμε το ίδιο βίντεο αλλά ένα πράγμα να μιλάμε για fanboy-ισμό και άλλο να μιλάμε με επιχειρήματα.

Καταρχάς, είδαμε πράγματα που το Nexus One φόρτωσε ενώ οι άλλοι όχι...so what? Ο τρόπος που το έκανε αυτό δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα και τουλάχιστον για την beta έκδοση.

Aς δούμε κάποια άλλα πραγματάκια που φαίνεται να μην προσέξατε:

1. Η κατανάλωση των Kb εξαιτίας του flash περιεχομένου δεν φαίνεται να ενοχλεί κανέναν, όταν όμως θα έρθει σε κανέναν κανάς λογαριασμός τεράστιος, τότε θα το θυμηθείτε. Επίσης, ακόμα και μέσω Wi-Fi η φόρτωση ήταν συγκριτικά πιο αργή...που να το δούμε και στα 3G δίκτυα. Υποτίθεται ότι το mobile browsing πρέπει να είναι γρήγορο και εύκολο...ακριβώς επειδή είναι mobile. Το lagging δεν ενόχλησε κανέναν;

2. Το μήνυμα για την κατανάλωση το παρατήρησε κανείς; Μ'αρέσει που το multitasking αποτελεί τρομερή απαίτηση. Τι multitasking να κάνεις όταν ο browser τρώει όλους τους πόρους του συστήματος;

Δεν θέλω να προκαλέσω κανέναν αλλά πραγματικά προτιμώ να μην μπορώ να δω μερικές διαφημίσεις ή να παίζω flash games άμα είναι να laggάρει έτσι ο safari. Είμαι σίγουρος αρκετοί χρήστες συμφωνούν μαζί μου και όσοι δεν συμφωνούν ας μιλήσουν με επιχειρήματα και όχι για στρατιωτάκια μιας και βρισκόμαστε σε σοβαρό forum και όχι στην αλάνα της γειτονιάς.

συμφωνω απόλυτα μαζί σου sepsis,+1

#14   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:40

Δηλαδη εσυ αν καταλαβα προτιμας να μπαινεις σε non flash sites μονο παρα να μπαινεις σε ολα...

#15   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 24/05/2010 - 21:42

Προσωπικά ό 2ος λόγος που λάτρεψα το iphone μετα την τρομερή αίσθηση της touch οθόνης ,ήταν το browsing .Πρώτη φορά κρατούσα συσκευή και μπορούσα να κάνω surf στο internet χωρίς να μου λείπει το pc και να κάνω τόσο άψογο remote control με logme in , teamviewer , icam κ.τλ

Πρίν το iphone έιχα το omnia I και για μια συσκευη 500 ευρώ ήταν απαράδεκτο να προσπαθείς επι μισή ώρα να μπείς στο internet και να βρείς μια πληροφορία και στο τέλος να αγανακτείς τοόσο πολύ .Για remote control βέβαια ούτε λόγως ...Η ανταπόκριση ήταν ανύπαρκτη .

Σίγουρα τα καινούργια windows mobile και android κινητά είναι καλυτερα απο το omnia I αλλα και πάλι θα αργήσω πολύ να αφήσω την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα που μου προσφέρει η apple και ας μην έχω flash content . Τα επιχειρήματα που ανεφερε ο sepsis είναι ευστοχα . Οχι τόσο για τον υψηλό λογαριασμό μιας και πλεόν τα προγράμματα data ειναι στα φόρτε τους , οσο για αυτό το σημείο που ανέφερε για το wifi . Σκεφτείτε πόσο πιο αργό θα ήταν με 3g και πιο βασικό απο όλα τα μήνυμα οτι τελείωσε η μνήμη λόγω της χρήσης flash .Αυτο θα το χαρακτηρίσω απαράδεκτο .

Μέχρι να βρεθεί κάποια χρυσή λύση και κάποια αξιόλογη πρόσταση σε mobile browsing ,εγώ τουλάχιστον το θυσιάζω το flash .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες