Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To Microsoft Office Mobile έρχεται στο iPhone (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/06/2010 - 21:31

Μια αγγελία στο site της Microsoft για νέα θέση εργασίας αναπτερώνει τις ελπίδες για μια ειδικά διαμορφωμένη έκδοση του Office για το iPhone .

Η αγγελία της Microsoft αναφέρει:

“In addition to the current Windows Mobile 6.5 and upcoming WM7 clients, with the recently announced alliance between Microsoft and Nokia we are working to bring Office Mobile to hundreds of millions of Nokia smartphone owners, followed by other leading Smartphone platforms.”

Αναρτημένη εικόνα


Το παραπάνω απόσπασμα δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στο iOS αλλά κρίνοντας από την παρουσία του Bing στο iPhone, το Office φαίνεται ένα λογικό βήμα για την εταιρεία.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   1gen

1gen

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 29/06/2010 - 22:28

καιρός ήταν :mellow:

#3   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/06/2010 - 22:30

Aν συμβει κατι τετοιο θα μετατραπει το iPad σε πραγματικο εργαλειο γιατι το Numbers ειναι για κλαματα.
Οι δε αλλες εφαρμογες ειδικα στο excel μολις τους ριξεις κανα αρχειο πανω απο ενα MB, ειναι σαν να τρεχουν σε slow motion.

#4   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 23:05

Αν αληθεύουν αυτά, πολύ αργά έρχεται στο παιχνίδι και η Apple και η Microsoft, αφού ήδη υπάρχουν αξιόλογες εφαρμογές στο AppStore για αυτό το σκοπό!

#5   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 23:12

Προσωπικά εμένα το QuickOffice στο iPhone, με καλύπτει απόλυτα. Δεν βλέπω τον λόγο να αγοράσω το MS Office ή το iWork αν δεν έχουν κάτι πραγματικά νέο να μου προσφέρουν. Για να έχω όμως μια πιο ολοκληρωμένη άποψη, θα μπορώ να μιλήσω για τις νέες εφαρμογές μόλις τις δοκιμάσω ο ίδιος. Πάντως αυτή την στιγμή το Office δεν μου λείπει...

#6   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 30/06/2010 - 00:57

Δοκίμασα όλα τα office applications του appstore πριν από κανένα δίμηνο. Σίγουρα για μέση χρήση είναι μια χαρά παρ'όλα αυτά αν κάποιος θέλει να έχει ένα σοβαρό υποκατάστατο στο δρόμο καταλαβαίνει ότι απλά υστερούν.

Συγκεκριμένα το excel του quickoffice δεν βολεύει καθόλου στον χειρισμό των δεδομένων. Απαιτούνται πολλές κινήσεις για να κάνεις κάτι απλό. Το καλύτερο excel που δοκίμασα ήταν του Documents to go, όπου ήταν αρκετά πρακτικό. Ωστόσο δεν βρήκα κανένα office που να έχει την έξυπνη λειτουργία fill handle του ms excel. Αν και η υλοποίηση του είναι δύσκολη λόγω του Interface τουλάχιστον θα περίμενα να μπορούσα να κάνω fill με συναρτήσεις μιας σειράς σε επόμενες με χρήση των τιμών των επομένων κελιών.

Στο word τώρα, ούτε το quickoffice word, ούτε το word του Documents to go μπορούσαν να κάνουν σωστά justify text. για μένα ο λόγος που χρησιμοποιώ το word είναι η παραμετροποίηση της στοίχισης και μορφοποίησης κειμένου. Δυστυχώς, οι φορητές αυτές εκδόσεις το μόνο που προσφέρουν σε σχέση με τα Notes το iOS είναι χρώμα στο κείμενο, bold, italic, underlined text και μια υποτυπώδη στοίχιση του κειμένου. Εντάξει δεν περιμένω να βάλουν equation και formula editor, αλλά τουλάχιστον να μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο κείμενο στο δρόμο. Αλλιώς απλά το γράφω στα notes και τα στέλνω με ένα mail και κάνω την τελική μορφοποίηση στο pc.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει την πρόταση της Apple (iWork) δυστηχώς ακόμα και το openoffice υστερεί σε σχέση με τη σουίτα της Microsoft. Ελπίζω να δούμε μια ισχυρή πρόταση από τη microsoft ή/και την Apple στο Appstore γιατί πιστεύω ότι υπάρχει ένα κενό στο συγκεκριμένο είδος εφαρμογών.

#7   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 10:19

...Συγκεκριμένα το excel του quickoffice δεν βολεύει καθόλου στον χειρισμό των δεδομένων. Απαιτούνται πολλές κινήσεις για να κάνεις κάτι απλό. Το καλύτερο excel που δοκίμασα ήταν του Documents to go, όπου ήταν αρκετά πρακτικό. Ωστόσο δεν βρήκα κανένα office που να έχει την έξυπνη λειτουργία fill handle του ms excel. Αν και η υλοποίηση του είναι δύσκολη λόγω του Interface τουλάχιστον θα περίμενα να μπορούσα να κάνω fill με συναρτήσεις μιας σειράς σε επόμενες με χρήση των τιμών των επομένων κελιών...


Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για πολλές κινήσεις για κάτι απλό - αν θα ήθελες θα μπορούσε να φέρεις ένα παράδειγμα. Aλλά το fill handle στο QuickOffice, λειτουργεί κανονικά...

Τελευταία επεξεργασία από: neo_com_3, 30/06/2010 - 10:20


#8   timkos

timkos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 10:32

καλημερα

Μιας και μιλησατε για το DoctoGo το εβαλα και εγω αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος πως μαρκαρουμε πολλα κελια για να τα αθροισουμε?

sorry αν ειμαι off-topic

ευχαριστω

#9   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 30/06/2010 - 11:47

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για πολλές κινήσεις για κάτι απλό - αν θα ήθελες θα μπορούσε να φέρεις ένα παράδειγμα. Aλλά το fill handle στο QuickOffice, λειτουργεί κανονικά...

Εννοώ αν βάλεις στο κελί Α1 την τιμή 1 και στο Α2 την τιμή 2, αν το τραβήξεις προς τα κάτω να γεμίζει αυτόματα τα κελιά με βήμα τη διαφορά των δύο αρχικών κελιών.

καλημερα

Μιας και μιλησατε για το DoctoGo το εβαλα και εγω αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος πως μαρκαρουμε πολλα κελια για να τα αθροισουμε?

sorry αν ειμαι off-topic

ευχαριστω

Έχω την εντύπωση ότι το κατάφερνα στο excel του Documents to Go. Στο Quickoffice αυτό δεν γινόταν, έπρεπε να γράφεις τα κελιά χειροκίνητα π.χ. =SUM(Α1:A10) αθροίζει τα κελιά της στήλης Α από το 1 έως το 10.

Ξαναλέω ότι είχα δοκιμάσει αυτές τις δύο εφαρμογές πριν δυο μήνες τουλάχιστον. Μπορεί κάποια από αυτές τις λειτουργίες που αναφέρω να γίνονται πια. Αν ισχύει το τελευταίο θα ήθελα να με ενημερώσετε. :)

Τελευταία επεξεργασία από: fteo, 30/06/2010 - 11:49


#10   timkos

timkos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 12:23

Εννοώ αν βάλεις στο κελί Α1 την τιμή 1 και στο Α2 την τιμή 2, αν το τραβήξεις προς τα κάτω να γεμίζει αυτόματα τα κελιά με βήμα τη διαφορά των δύο αρχικών κελιών.
Έχω την εντύπωση ότι το κατάφερνα στο excel του Documents to Go. Στο Quickoffice αυτό δεν γινόταν, έπρεπε να γράφεις τα κελιά χειροκίνητα π.χ. =SUM(Α1:A10) αθροίζει τα κελιά της στήλης Α από το 1 έως το 10.

Ξαναλέω ότι είχα δοκιμάσει αυτές τις δύο εφαρμογές πριν δυο μήνες τουλάχιστον. Μπορεί κάποια από αυτές τις λειτουργίες που αναφέρω να γίνονται πια. Αν ισχύει το τελευταίο θα ήθελα να με ενημερώσετε. :)



στο quick office μπορεις να μαρκαρεις κελια και πατωντας στο fx επιλεγεις την sum και σε ενα κενο κελι σου κανει το αθροισμα.
στο Documents to Go μπορει να γινει κατι τετοιο γιατι το προσπαθησα αλλα δεν καταφερα να κανω πολλαπλο μαρκαρισμα κελιων.
Αν γνωριζει κανεις...

#11   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2010 - 11:54

Λογικο ειναι να μην καταλαβαινει την διαφορα, καποιος που δεν χρησιμοποιει τα office επαγγελματικα.

Ξεκινοντας με το excel και αναφερομενος σε δοκιμες στο ipad γιατι στην οθονη του iphone, μονο λίστες για ψωνια μπορεις να διαχειριστεις λογο μεγεθους.
Ακομα και τα office 2010 που εχω στο HD2 και σε οθονη κοντα μια ιντζα μεγαλυτερη απ αυτη του iPhone, τα πραγματα ειναι δυσκολα και σωζονται λιγο απο την χρηση auto filters που σου δινουν την δυνατοτητα να βλεπεις μονο οτι χρειαζεσαι απο το αρχειο που εχεις ανοικτο.

Παμε τωρα σε συγκριση των εφαρμογων του app store για Office.
1) Ολα μα ολα αργουν πολυ στο ανοιγμα οταν εχουμε καποιο αρχειο μεγαλυτερο απο 1MB

2) Διαθετουν ελαχιστες δυνατοτητες edit σε βασικα πραγματα που αφορουν την πριηγιση στο αρχειο.
Εξαιρεση το Office2 ειδικα στην HD εκδοση για iPad. Διαθετει οριζοντιο και καθετο παγωμα, αναζητηση με ορους και πολλα αλλα.
Ομως δεν παυει να ειναι αργο στο ανοιγμα αλλα και οταν θελεις να κινηθείς μεσα στο αρχειο η να σωσεις τις αλλαγές σου.

Αν δειτε την ταχυτητα με την οποια ανοιγει το ιδιο αρχειο στα MS Office 2010 στο HD2 θα πάθετε πλάκα. Αν καποιος εχει αμφιβολια μπορω να ανεβασω βιντεακι.

Το Numbers απο την σουιτα iWork για Ipad ειναι χαλια. Μια που το εγκατεστησα και μια που το πεταξα. Δεν εχει καθολου δυνατοτητες διαχειρισης.

Ακομα και στο mac μου εχω εγκατστησει VNware μονο και μονο για να δουλευω τα MS Office αφου και η εκδοση για mac εκτός της τελευταιας του 2010 δεν ηταν καλη.

Με λιγα λογια τα ms Office δεν χρειαζονται σ ολον τον κοσμο αλλα για οσους ειναι εργαλειο δουλειας ειναι απαραιτητα.
Πιστευω οτι αν κυκλοφορισουν για το iPad θα το αγορασουν αρκετοι που αναγκαστικα στρεφονται στα netbooks λογο ms Office.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες