Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone OS 3.0 Wifi issues?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 10/07/2009 - 19:34

Μετά το update του iPhone OS 3.0 πολλοί χρήστες ανέφεραν προβλήματα διασυνδεσιμότητας μέσω του WiFi τόσο από το iPhone 3G όσο και από το iPhone 1st Gen.

Η Apple αποφάσισε να απαντήσει στα προβλήματα των χρηστών, στο support section του website της:

Symptoms

* The device shows no Wi-Fi address or Bluetooth address (Tap Settings > General > About and scroll down to Wi-Fi Address or Bluetooth).
* iPhone or iPod touch appears to be connected to a Wi-Fi network but cannot use Wi-Fi for checking email, surfing the Internet, or other data transactions.
* iPhone or iPod touch showing Wi-Fi or Bluetooth icon on device as grayed out.
* iPhone not able to pair with Bluetooth device or accessory.
* When you tap Settings > Wi-Fi and then tap next to the network, no values or entries for IP Address, Subnet Mask, Router, or DNS appear.

This can happen if, during the initial setup of the iPhone or iPod touch or after performing a software update or restore using iTunes, no Wi-Fi or Bluetooth address was registered.

Products Affected

iPhone, iPod touch, iPhone 3G, iPod touch (2nd generation)

Resolution

First, sync your iPhone or iPod touch to iTunes to backup your user information, Contacts, Calendar, and other data. Then try the following steps in order.

One

On the device, tap Settings > General > Reset > Reset Network Settings. Check to see if the device now displays the Wi-Fi address or Bluetooth address (tap Settings > General > About and scroll down to Wi-Fi Address or Bluetooth). If there is a Wi-Fi address and a Bluetooh address, then you're done with these steps and you can resync your settings and your media using iTunes.

If there's still no Wi-Fi address or Bluetooth address, then continue to step two.

Two

On the device, tap Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings. Check to see if the device now displays the Wi-Fi address and Bluetooth address (tap Settings > General > About and scroll down to Wi-Fi Address or Bluetooth). If there is a Wi-Fi address and Bluetooth address, then you're done with these steps and can resync your settings and your media using iTunes.

If there's still no Wi-Fi dddress or Bluetooth address, then continue to step three.

Three

1. Restore the iPhone or iPod touch software (this erases all data on the device) using iTunes (see article 305744 for additional assistance).
2. After the restore is complete, sync your previous settings (mail settings, text messages, notes, call history, contact favorites, and so on).
3. Now see if your device shows a Wi-Fi address and Bluetooth address (tap Settings > General > About and scroll down to Wi-Fi Address or Bluetooth).

If there is a Wi-Fi address and Bluetooth address, then you're done with these steps. If there is no Wi-Fi address or Bluetooth address, then continue to step four.

Four

If there is no Wi-Fi address or Bluetooth address listed after doing the above steps, then your iPhone or iPod touch may need to be repaired. See the iPhone Service FAQ or iPod Service FAQ for additional service information.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 10/07/2009 - 19:59

τα εχει κανει χαλια η apple και τρεχει να τα προλαβει ??

#3   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/07/2009 - 21:02

σημασία έχει οτι κατάλαβε την μ****α

και απλά σου λέει κάνε ρεστόρε

τα πράγματα είναι απλά!!!!με ένα ρεστορε τα πάντα λύνονται.

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 10/07/2009 - 21:03


#4   xalaraaa

xalaraaa

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2009 - 22:15

Καλά όλα αυτά αλλά σε εμένα(iphone 3g 16gb) μετά την 3.0 το wifi δουλεύει με λίγο περίεργο τρόπο. Συγκεκριμένα προσπαθώ να μπώ στο δικτυο του σπιτιού μου και ενώ μπαίνει κανονικά δεν μπορώ να κάνω browsing με τον safari, δεν μπορώ να ελέγχω τα mail κτλ. σαν να μην έχω internet (που έχω γιατι με το laptop μια χαρά). Αν όμως αλλάξω και μπώ στου γείτονα (που δουλευει μια χαρα εκεί) επιστρέφοντας στο δικό μου τις περισσότερες φορες παίζει μια χαρα μετά και στο δικό μου. Επίσης σε άλλο άσχετο free δίκτυο δίπλα διπλα με άλλο iphone 3g το δικό μου δεν ενω του φίλου άνετα, μετά απο μερικές ώρες μια χαρά και το δικό μου. Δεν συμβαίνει πάντα και έχω κάνει reset network settings.
Βαριέμαι και φοβάμαι να το κάνω restore και ξανά JB και κυρίως φοβάμαι μην φάει κανα ζόρι με την μπαταρία που διαβάζω σε άλλα posts.
Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλήμα και τι προτείνετε?

Θα δοκιμάσω να αλλάξω το routerακι μου μπάς και τρώει κανα κόλημα αλλά δεν νομίζω.

#5   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 11/07/2009 - 00:05

το rooter ειναι καλη ιδεα αλλα πριν δωσεις λεφτα για αλλο rooter να κοιταξεις τα settings του τωρινου μηπως ειναι κατι λαθος ?

#6   xalaraaa

xalaraaa

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2009 - 00:21

το rooter ειναι καλη ιδεα αλλα πριν δωσεις λεφτα για αλλο rooter να κοιταξεις τα settings του τωρινου μηπως ειναι κατι λαθος ?


Είναι ακριβώς όπως και πριν το upgrade σε 3.0 που ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και όπως είπα μερικές φορές δουλευει και μερικές όχι. Αυτο που έχω παρατηρήσει με τον συγκεκριμένο router (tomson speedtouch st585) είναι ότι το iphone πέρνει πάντα την public ip !!! παρόλο που το βάζω να πέρνει από DHCP. Με static ip από το pool του DHCP δεν παίζει. Από τον γείτονα πέρνει κανονικά ip από το pool.

Θα ξεθάψω εναν linksys που έχω....κάπου...και θα δούμε.

#7   ms55555

ms55555

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/07/2009 - 00:25

Δεν ηταν λοιπον της φαντασιας μου τα προβληματα με το wifi...
Απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση πρεπει να παω manually στα settings να επιλεξω να συνδεθει με το wifi και μετα απο λιγο αν δεν το χρησιμοποιω παλι απ'την αρχη...

#8   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 12/07/2009 - 02:24

Καλά η Apple τα έχει κάνει μαντάρα με το Wifi!! Και εγώ πριν την αναβάθμιση σε OS 3.0 μια χαρά ήμουν, τώρα με άλλους router είναι OK και με άλλους, όπως με τον δικό μου, δεν βλέπει internet.
Έπειδη το Wifi δεν είναι και ασήμαντο θέμα, έχω σκέψεις να γυρίσω σε 2.2.1 (με JB βέβαια) που όλα μου ήταν μια χαρά!!! Τι λέτε;;
Εκτός και αν βγει σύντομα κάποιο upgrade της Apple, π.χ. 3.0.1, ή 3.1, που να διορθώνει τα σοβαρά προβλήματα με το Wifi. Έχουμε κανά νεότερο για upgrade λοιπόν και ιδίως που να αναφέρεται ότι θα διορθωθούν προβλήματα με το Wifi;;;.. ???

#9   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 13/07/2009 - 08:18

Nαι, ήδη βγήκε η 3.1 beta! Yπομονή 2-3 εβδομάδες το πολύ!

#10   laps

laps

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2009 - 11:39

Σας χαιρετω απο Κυπρο,
Ειμαι νεος στην παρεα και απειρος οσον αφορα τα Iphone.
Aγορασα προσφατα ενα Iphone 3g 8G με OS 3.0 από ebay. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης (Αγγλος) το αγορασε από Ιταλια τον Σεπτεμβρη του 2008. Παρολο που γνωριζα το προβλημα με το gray wi-fi (no Wi-Fi) μπηκα στον πειρασμο και το αγορασα σε πολυ καλη τιμη. Το Iphone ειναι ξεκλειδωτο σε αριστη κατασταση και θα ηθελα πολυ να διορθωσω το προβλημα με το Wi-Fi.
Ακολουθησα τις οδηγιες από την apple χωρις ομως αποτελεσμα. Καπου διαβασα οτι αν κανεις ON KAI ΜΕΤΑ CANCEL TO VPN ΣΤΟ SETTINGS/GENERAL/NETWORK/VPN 4 με 5 φορες το επαναφερει. Το δοκιμασα και καποια στιγμη μετα και απο ενα Network Reset προς εκπληξη μου το Wi-Fi αποκτεισε χρωμα και MAC adress . Δυστυχως μετα απο restart το προβλημα απανηλθε.
Το τηλεφωνο ειναι σε εγγυηση ακομα αλλα οπως αντιλαμβανεστε δεν ειναι ευκολη υποθεση να το στειλω Ιταλια για επιδιορθωση.
Θα ηθελα τα φωτα σας για το εξης:
1. Υπαρχει τροπος να επιδιορθωθει το Wi-Fi?
2. Πιστευετε οτι το προβλημα θα λυθει με την OS 3.1?
Σας ευχαριστω

#11   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2009 - 11:54

Τώρα τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις παρα μόνο υπομονή.Αφού η apple κατάλαβε το πρόβλημα, με το 3.1 μάλλον θα το λύσει.

#12   laps

laps

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2009 - 12:11

Τώρα τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις παρα μόνο υπομονή.Αφού η apple κατάλαβε το πρόβλημα, με το 3.1 μάλλον θα το λύσει.

Οκ ευχαριστω. Υπομονη λοιπον

#13   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/07/2009 - 02:23

Nαι, ήδη βγήκε η 3.1 beta! Yπομονή 2-3 εβδομάδες το πολύ!


Ότι κάποια στιγμή θα βγει upgrade θα βγει, τo θέμα όμως είναι θα διορθωθούν τα προβλήματα με το wifi ή θα διορθώσουν άλλα άσχετα ή θα βάλλουν κανά χαζο-feature παραπάνω και δεν θα γίνει τίποτα με το βασικά issues του wifi;;..

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 14/07/2009 - 02:24


#14   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2009 - 01:10

Δεν ηταν λοιπον της φαντασιας μου τα προβληματα με το wifi...
Απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση πρεπει να παω manually στα settings να επιλεξω να συνδεθει με το wifi και μετα απο λιγο αν δεν το χρησιμοποιω παλι απ'την αρχη...


+1 νομιζα οτι μονο εγω ειχα αυτο το προβλημα...

#15   osfp777

osfp777

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2009 - 20:09

με τον πρωτο τροπο που λεει η apple εμενα λυθηκε παντως...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες