Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Cydia Store: $210.000 earnings


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/08/2009 - 03:01

Το Cydia store άνοιξε στις 7 Μαρτίου 2009 με το 1ο διαθέσιμο εμπορικό πακέτο να είναι το Cyntact, μία εφαρμογή (από τον ίδιο τον Saurik) η οποία προσθέτει τις φωτογραφίες των επαφών σας στην λίστα επαφών του iPhone!

Αναρτημένη εικόνα


Σχεδόν 5 μήνες μετά, το Cydia store ξεπέρασε τις 53.000 πωλήσεις (αξίας $210.000) όπως αναφέρει ο ίδιος ο Jay Freeman, δημιουργός του Cydia και γνωστός με το ψευδώνυμο Saurik:

"the Cydia Store has had ~53,000 purchases for a grand total of ~$210,000 spent"

"In the last day, ~470,000 unique devices reported into my server (when I last checked, months ago, this figure was ~350,000). In the last week, ~1.5 million. In the last month, ~3 million. In the last two months, ~4 million devices."

Η γενικότερη εντύπωση πως οι χρήστες που κάνουν Jailbreak τις συσκευές τους δεν αγοράζουν ποτέ εφαρμογές φαίνεται να καταρίπτεται. Ο pumpkin, μέλος της devTeam ο οποίος ανέπτυξε και πρόσφατα έδωσε σε κυκλοφορία το YourTube, δηλώνει ότι οι πωλήσεις της συγκεκριμένης εφαρμογής έφτασαν τις 1.800 με συνολικό τζίρο $3.600 ($2 είναι η τιμή πώλησης του YourTube) και συνολικό κέρδος $2.500* σε 3 μόλις ημέρες!

*Ο Freeman, όπως και η Apple, κρατάει ένα ποσοστό επί των πωλήσεων το οποίο δεν ξεπερνάει το 30%.

[Via modmyi]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spyridon4s

spyridon4s

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2009 - 10:02

καποιοι βλακες καθονται και τους δινουν λεφτα...

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2009 - 10:33

σπυριδων για σκεψου μεσα σε αυτους "βλακες" να εισουν και εσυ και υπαρχουνε 10000 χρησες iphone με τα δικα σου προγραματα και γνωσεις και να πινουνε καφεδακι μοστραροντας το Iphone στον φιλο τους...οτιδιποτε κανουμε εμεις στα iphone μην ξεχνας οτι αυτοι μας το προσφερουνε και δεν ειναι σωστο να εμεταλευσαι τον κοπο καποιου αλλου και να τον εκεμταλευωμαστε στο επακρο..
εγω παντως τον Jay Freeman τον εχω κανει donate πριν το cydia store γιατι χαρη σε αυτον και την devteam τα iphone μας ειναι οπως εμεις επιθυμουμε και οχι οπως τα δινει η apple.

φιλικα παντα..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 02/08/2009 - 10:34

ezgif_com_crop_2.gif


#4   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:20

Άντε παιδιά.. μαζευτείτε να φτιάξουμε κάνα τούμπανο MobileSubstrate Hack/AddOn/etc. να βγάλουμε κάνα ΦΡΑΓΚΟ ΡΕΕΕΕΕ! :D

edit : Υ.Γ. και με h4ckintosh κάνεις iPhone Dev.. ψάξτε το λίγο, εγώ πήρα έναν iMac και βρήκα την υγειά μου! :P

Reply από πάνω..

...Jay Freeman τον εχω κανει donate πριν το cydia store γιατι χαρη σε αυτον και την devteam τα iphone μας ειναι οπως εμεις επιθυμουμε και οχι οπως τα δινει η apple....

Δεν είναι μόνο ο Saurik, είναι και η RiPdev (Slava Karpenko), Erica Sadun και άλλοι που είανι στην DevTeam.. να μην ξεχνιόμαστε δλδ! :)

Τελευταία επεξεργασία από: Somnius, 02/08/2009 - 12:22


#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:34

ετσι....καλο ειναι να εισαι Leecher αλλα να εκτιμαμε και καποια πραγματα..!


Edit: αν αυτο εννοουσες (torrent leecher), ετσι γραφετε, αλλιως πες μου να το ξαναβαλω οπως πριν :S

Τελευταία επεξεργασία από: aC3, 02/08/2009 - 12:36

ezgif_com_crop_2.gif


#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:34

Αφου υποτιθεται οτι ολοι αυτοι συμβαλουν στο να γινει το iPhone ελευθερο, να μην πρεπει να πληρωνουμε λεφτα κτλπ κτλπ τοτε αυτοι γιατι ζητανε λεφτα? 2 απαντησεις εχω σε αυτο:
1. Γιατι ειναι Αμερικανοι ;)
2. Γιατι ειναι υποκριτες ;)

Εγω προσωπικα θα πληρωνα κατι μονο αν ηταν πραγματικα πολυ καλο... Να πληρωσω για το YourTube, οταν υπαρχει free το MxTube δεν βρισκω λογο :S

#7   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:39

..........
Εγω προσωπικα θα πληρωνα κατι μονο αν ηταν πραγματικα πολυ καλο... Να πληρωσω για το YourTube, οταν υπαρχει free το MxTube δεν βρισκω λογο :S

Υπάρχει ακόμα σε κάποιο repo?

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:40

αν ομως δεν ειχαμε το cydia δεν θα ειχες την επιλογη του τι να πληρωσεις και τι οχι και θα εισουνα ακομα στα προτυπα της aplle.Tωρα ομως που το εχουμε free μας χαλαει που για τον κοπο τους και για την συντηρηση των server τους εμπορευωνται project με κοπο μηνων για να κατεβασουμε βιντεο και να εχουμε bluetooh."Greek litser for ever".

φιλικα.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 02/08/2009 - 12:44

ezgif_com_crop_2.gif


#9   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:45

Μάγκες.. τπτ δεν είναι free στο Cydia, όλοι τσιμπάνε το κατιτής τους με τις διαφημίσεις και άλλες ιστορίες.. μην κοιτάμε την εικόνα ας δούμε και τι κρύβεται πίσω από το κάδρο! :D

Και επειδή βλέπω το πέρνεις αδερφέ Θανάση λίγο πατριωτικά, ναι ωραίακ αι καλά κάνουν όλοι οι γνωστοί της jailbreak κοινότητας, αλλά δεν θα ασχολούνταν ούτε με το keyb τους αν δεν είχαν κάτι να κερδίσουν, it's just the way it goes..

Μπορεί να μην γνωρίζουμε όλα τα συμφέροντα, αλλά υπάρχουν.. πάντα και παντού! :D

Φιλικά γιατί πάντα υπάρχει η τάση για να μαλώσουμε στα φόρουμ.. άντε.. :P

#10   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:53

προς θεου δεν εχω τετοιο σκοπο σε καμια περιπτωση..!απλα παραθετω την γνωμη μου οσο για το πατριωτικα δεν ειναι ετσι απλα εκτιμω τον κοπο τους :)

ezgif_com_crop_2.gif


#11   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 12:57

Ούπς βρήσε με τότε! heh.. Ξέρεις παλιά μου την λέγανε γιατί όσο καιρό ήταν ο Installer και RiPdev κλπ, επειδή τους στήριζα και έτρωγα κράξιμο heh, αρκετό.. τέσπα..

Όλοι θέλουν κάτι παραπάνω από τις συσκευές μας είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, το καλό είναι τουλάχιστον ότι γίνεται πραγματικά δουλειά, έστω με έναν κουβά διαφημίσεις, έστω με μερικές ποταπές αγορές (δήθεν donations), έστω με "δοκιμαστικές" εκδόσεις..

Ο τελικής χρήστης, δλδ "εμείς", απ'ότι φαίνεται την δουλειά μας την κάνουμε..

Το θέμα είναι που θα βρούμε τα φράγκα να πάρουμε ένα 3GS.. δεν φτιάχνουμε κάνα App να τα βγάλουμε? Άντε..! :D

#12   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 02/08/2009 - 14:00

Αν ξερει καποιος να φτιαχνει apps να κανουμε repo iPhone Hellas :D
Το εβαλα εγω το MxTube, δεν θυμαμαι ομως απο πιο ρεπο :S
Εγω πιστευω οτι βγαζουν πολλα (ΠΟΛΛΑ) λεφτα απο διαφημισεις, και να ειχε επιλογη donate θα ηταν καλυτερα, γιατι οταν σε αναγκαζει να πληρωσεις νιωθεις οτι σε κλεβει, ενω αν εχει επιλογη donate μπορει καποτε να κανεις ενα καποιο donate για υποστηριξη :-/

#13   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 14:03

Ρε c εύκολο είναι να στίσεις ένα repo

φτιάξε το app, φακέλοσέτο, dpkkg-deb appname.deb, upload μετά μια εντολή για να φτιάξει το packages file και έτοιμο..

Το θέμα είανι ποιος θα φτιάξει τα apps / hacks / addons! :D

#14   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 02/08/2009 - 14:22

Ειναι ενα παιδι εδω περα που νομιζω εχει κανει μερικα apps, αλλα νομιζω μονο web apps :-/

#15   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 02/08/2009 - 14:31

Είναι χρήσιμα? Το θέμα είναι ας φτιάξει ένα webapp και του φτιάχνουμε έναν wrapper σε app, έχω φτιάξει κάνα δύο, αλλά ιδέες που τελικά προλάβανε άλλοι.. :(

Μετά μπορούμε να κάνουμε pseudo sign με το ldid και να παίζει σε jailbroken devices! :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες