Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS and Screen Temperature


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2009 - 19:14

Καλησπέρα,
Έχει κανείς παρακολούθηση το συγκεκριμένο θέμα?
http://discussions.a...tart=0&tstart=0
Ειδικά στην σελιδα 55.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2009 - 22:49

Καλησπέρα,
Έχει κανείς παρακολούθηση το συγκεκριμένο θέμα?
http://discussions.a...tart=0&tstart=0
Ειδικά στην σελιδα 55.

Όντως ας απαντήσει αν ξέρει κάποιος κάτι..

#3   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2009 - 23:03

Χμμ... Τώρα καταλαβαίνω και έναν φίλο που γκρίνιαζε για την οθόνη του 3GS του εδώ στο φόρουμ. Η δικιά μου είναι σαν την αριστερή στις φωτογραφίες, καθαρή και χωρίς αυτή την ωχρή απόχρωση. Απ' ό,τι διαβάζω πρέπει να είμαι από τους τυχερούς... :unsure:

#4   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:33

Χμμ... Τώρα καταλαβαίνω και έναν φίλο που γκρίνιαζε για την οθόνη του 3GS του εδώ στο φόρουμ. Η δικιά μου είναι σαν την αριστερή στις φωτογραφίες, καθαρή και χωρίς αυτή την ωχρή απόχρωση. Απ' ό,τι διαβάζω πρέπει να είμαι από τους τυχερούς... :unsure:


Επιτέλους απάντησε κάποιος!!! , 270 view's είχε, πες μου σε παρακαλώ σε πιο Post παραπονιέται ο φίλος μας να το διαβάσω?
Ευχαριστώ.

#5   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 23:50

Ε εντάξει μωρέ δεν εχει και προβλημα επειδη τα χρωματα ειναι πιο warm απο το προηγουμενο μοντελο..Εκτος και αν προκαλεσει προβλημα στο κινητο!!

#6   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 00:20

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι έχει πιο κίτρινη απόχρωση αλλά ότι το κάτω μέρος της οθόνης είναι ελαφρά πιο κίτρινο από το πάνω μέρος της οθόνης... και αυτό φαίνεται αν μπεις στα settings για παράδειγμα και συγκρίνεις το λευκό από το πάνω μέρος με το λευκό από το κάτω μέρος. Εάν δεν το βάλετε δίπλα - δίπλα με το 3G οι περισσότεροι μπορεί να μην καταλάβετε καν τη διαφορά γιατί συνηθίζει το μάτι. Εγώ όταν το βάζω δίπλα στο 3G με πιάνει απελπισία με τη διαφορά...

Όσοι μπορείτε μπείτε εδώ http://www.chipmunk....applemodel.html και γράψτε το serial number το κινητού σας για να σας βγάλει πληροφορίες όπως εβδομάδα και εργοστάσιο κατασκευής και κοιτάξτε αν στο "Problems" αναφέρει κάτι. Στο δικό μου μου βγάζει το εξής

Problems: Many of these phones have a yellow tint on the screen. Please tell us if this phone does or does not suffer from that.

Τελευταία επεξεργασία από: panospc, 19/08/2009 - 00:28


#7   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:04

Επιτέλους απάντησε κάποιος!!! , 270 view's είχε, πες μου σε παρακαλώ σε πιο Post παραπονιέται ο φίλος μας να το διαβάσω?
Ευχαριστώ.


Ο panospc είναι που απάντησε ακριβώς πιο πάνω από εμένα :P

Εγώ μπορεί να μην έχω το πρόβλημα με την κιτρινωπή απόχρωση αλλά έχω μπόλικες ρωγμούλες στο δικό μου περίπου σαν και αυτές που φαίνονται στις φωτό πιο κάτω :mad:

http://iphonehairlin...has-cracks.html

Έχω αρχίσει να τρελαίνομαι με τις επιπολαιότητες της Apple! Και φανταστείτε ότι αυτά τα λέει φανατικός των προϊόντων τής εταιρείας! Χρησιμοποιώ ανελλιπώς Apple υπολογιστές από το '99 αλλά με το iPhone 3G και 3GS έχω απογοητευτεί απίστευτα πολύ καθότι έχω υπάρξει κάτοχος και 2 2G.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι έχει πιο κίτρινη απόχρωση αλλά ότι το κάτω μέρος της οθόνης είναι ελαφρά πιο κίτρινο από το πάνω μέρος της οθόνης... και αυτό φαίνεται αν μπεις στα settings για παράδειγμα και συγκρίνεις το λευκό από το πάνω μέρος με το λευκό από το κάτω μέρος. Εάν δεν το βάλετε δίπλα - δίπλα με το 3G οι περισσότεροι μπορεί να μην καταλάβετε καν τη διαφορά γιατί συνηθίζει το μάτι. Εγώ όταν το βάζω δίπλα στο 3G με πιάνει απελπισία με τη διαφορά...

Όσοι μπορείτε μπείτε εδώ http://www.chipmunk....applemodel.html και γράψτε το serial number το κινητού σας για να σας βγάλει πληροφορίες όπως εβδομάδα και εργοστάσιο κατασκευής και κοιτάξτε αν στο "Problems" αναφέρει κάτι. Στο δικό μου μου βγάζει το εξής

Problems: Many of these phones have a yellow tint on the screen. Please tell us if this phone does or does not suffer from that.


Και στο δικό μου αναφέρει το ίδιο παρόλο που δεν έχω το ίδιο πρόβλημα.

#8   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:19

Να μια φωτογραφία που τράβηξα για να δείτε τη διαφορά

Αναρτημένη εικόνα

Επίσης δείτε τη διαφορά που έχει το πάνω μέρος της οθόνης με το κάτω μέρος της οθόνης. Έβαλα το πάνω μέρος και το κάτω μέρος δίπλα - δίπλα για να δείτε τη διαφορά

Αναρτημένη εικόνα

Το μόνο καλό που είδα είναι ότι από πλάγια το 3GS είναι πιο φωτεινό σε σχέση με το 3G

Αναρτημένη εικόνα

#9   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 09:28

Εγώ με το νέο μου 3GS και μετά από μίση ώρα κατάφερα να καταλάβει ο πολίτης στην Vodafone την διάφορα σε σχέση με το demo 3GS και να το πάρει για service. Περιμένω να δω. Πάντως αν δεν το κάνουν θέμα όσοι έχουν τέτοιο πρόβλημα, δεν πρόκειται να ασχοληθούν...

Είμαι user του Google Reader και του safari στο iphone, και ένοιωσα απαίσια όταν πήγα να κανό ένα upgrade 650 euro, και να είμαι με κίτρινη οθόνη.

Καλημερα.

Τελευταία επεξεργασία από: Cavadias, 19/08/2009 - 09:33


#10   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 19/08/2009 - 10:00

Αυτό όμως δεν είναι και τόσο αξιόπιστο!

Προτιμότερο είναι να έβγαζες τις ίδιες φωτό με την φωτεινότητα και στα δύο κινητά τόσο στο φουλ όσο και στο μίνιμουμ!!!

#11   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:23

Οι φώτο που έβγαλα είναι με τη φωτεινότητα στο φουλ και απενεργοποιημένο το Auto. Απλώς από την ψηφιακή είχα κατεβάσει την έκθεση του φωτός σε χαμηλά επίπεδα γι ' αυτό είναι κάπως σκοτεινές οι εικόνες

Τελευταία επεξεργασία από: panospc, 19/08/2009 - 15:24


#12   profchaos

profchaos

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:32

απαράδεκτα τα προβλήματα γι τέτοια συσκευή.ισως τελικά να μην το πάρω γιατι ήμουν στο παρατσάκ να το αγοράσω αυτες τις μέρες αν το έβρισκα..βέβαια ίσως να περιμένω να βγεί κάποια βελτιωμένη έκδοση και έπειτα να το αγοράσω..Δηλαδή καλά χριστούγεννα.

#13   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 23:29

απαράδεκτα τα προβλήματα γι τέτοια συσκευή.ισως τελικά να μην το πάρω γιατι ήμουν στο παρατσάκ να το αγοράσω αυτες τις μέρες αν το έβρισκα..βέβαια ίσως να περιμένω να βγεί κάποια βελτιωμένη έκδοση και έπειτα να το αγοράσω..Δηλαδή καλά χριστούγεννα.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις σε forum για αυτό το θέμα. Οι απόψεις διαφέρουν αλλά απ'ότι φαίνεται το yellow tint είναι επιτιδευμένο και όχι κάποι ελλάτωμα. Υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να υπάρξει κάποιο setting στο επόμενο firmware που εκτώς από το brightnes να ρυφθμίζει και το warmth όπως στις τηλεοράσεις.

Πάραυτα, η κιτρινοπή όψη πρέπει να είναι ομοιόμορφη όπως και η φωτεινότητα σε όλο το εύρος της οθόνης, διαφορετικά η συσκευή θα πρέπει να θεωρηθει ελατωματική.

Να πω την αλήθεια σημερα το πήρα το 3GS και δεν είχα προσέξει τίποτα μέχρι που είδα το post και το έβαλα δίπλα στο 3G. Μετά άρχισα το ψάξιμο να δω αν φάγαμε πατάτα. Προσωπικά πιστεύω ότι σε full brightness το 3GS είναι πιο ξεκούραστο στο μάτι.

Βρήκα και αναφορές στο ίδιο θέμα όταν βγήκε το 3G. Το χρώμα τότε είχε να κάνει με το firmware version.

Δείτε εδώ: http://blogs.zdnet.com/Apple/?p=1994

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 21/08/2009 - 23:35


#14   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 23:44

Και ένα απλό τεστ για την οθόνη.

http://appleservedup.com/




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες