Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Courier: The Secret Tablet


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 23/09/2009 - 06:56

Σύμφωνα με πληροφορίες του Gizmodo, η Microsoft έχει στα τελικά στάδια σχεδιασμού ένα προιόν το οποίο θα ανταγωνιστεί το πολυαναμενόμενο iTablet της Apple, το Courier:

http://www.youtube.com/watch?v=UmIgNfp-MdI


Courier is a real device, and we've heard that it's in the "late prototype" stage of development. It's not a tablet, it's a booklet. The dual 7-inch (or so) screens are multitouch, and designed for writing, flicking and drawing with a stylus, in addition to fingers. They're connected by a hinge that holds a single iPhone-esque home button. Statuses, like wireless signal and battery life, are displayed along the rim of one of the screens. On the back cover is a camera, and it might charge through an inductive pad, like the Palm Touchstone charging dock for Pre.

Αναρτημένη εικόνα


It's complex: Two screens, a mashup of a pen-dominated interface with several types of multitouch finger gestures, and multiple graphically complex themes, modes and applications. (Our favorite UI bit? The hinge doubles as a "pocket" to hold items you want move from one page to another.) Microsoft's tablet heritage is digital ink-oriented, and this interface, while unlike anything we've seen before, clearly draws from that, its work with the Surface touch computer and even the Zune HD.

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


[Via Gizmodo]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2009 - 01:14

Εγώ έχω μία απορία, την μπλε οθόνη πως θα την δείχνει; Η κάθε μία από τις 2 οθόνες θα δείχνει και από μία μπλε οθόνη ή και οι 2 οθόνες μαζί θα δείχνουν μια μπλε οθόνη;

#3   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2009 - 01:38

Εγώ έχω μία απορία, την μπλε οθόνη πως θα την δείχνει; Η κάθε μία από τις 2 οθόνες θα δείχνει και από μία μπλε οθόνη ή και οι 2 οθόνες μαζί θα δείχνουν μια μπλε οθόνη;




αχαχαχαχαχαχαχχαχχαχαχαχαχ

+1000

αχαχαχαχαχαχαααχαχαχαχαχαχ

#4   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 20:17

Τώρα που πλησιάζει ο καιρός της παρουσίασης του iTablet ή iSlate ή iPad όπως εν τέλη θα ονομάσει η Apple το νέο της αυτό πολυαναμενόμενο από πολλούς προϊόν τι πιστεύεται πως υπερισχύει;

Φυσιολογικό είναι όλοι σχεδόν να πείτε γι' αυτό της Apple αλλά εγώ διαφωνώ να σας πω την αλήθεια...

Ναι είμαι μεγάλος οπαδός της Apple αλλά είμαι και αντικειμενικός, δεν μπορώ να κρίνω από τώρα βέβαια γιατί είναι νωρίς μιας και ακόμα φανταζόμαστε τι θα δούμε αλλά η φαντασία απέχει πολύ από την πραγματικότητα ωστόσο από τις φήμες κτλ που κυκλοφορούν εγώ προσωπικά θα δώσω την νίκη την MS αυτή τη φορά μόνο στο κομμάτι του σχεδιασμού του προϊόντος του οποίου επαναλαμβάνω πως έχουμε δει μόνο από mockups.

Ένα tablet βέβαια ταιριάζει περισσότερο στο design της Apple παρά σ' αυτό της MS ωστόσο προτιμώ το concept του ηλεκτρονικού βιβλίου παρά του ηλεκτρονικού μικρού-πίνακα ή του ηλεκτρονικού χαρτιού (τύπου Α4 πχ)

Οι λειτουργίες του Courier μπορώ να πω πως είναι αρκετά εντυπωσιακές αλλά δεν πιστεύω πως το προϊών της Apple θα πάει πίσω, τουλάχιστον τόσα χρόνια δεν ζηλέψαμε κάτι από την MS δεν πιστεύω πως θα το κάνουμε τώρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Κάποια μείον που μπορώ να πω προς το παρών για το προϊών της Apple είναι πως για ένα τέτοιο εργαλείο πρέπει να υπάρχει και ένα είδους στυλό το οποίο όταν το γυρνάς ανάποδα να σβήνει (όπως και τα κλασικά μηχανικά μολύβια) γιατί αν είναι με το δάχτυλο μόνο τότε θα είναι ένα μεγάλο ελάττωμα για μένα. Επίσης από θέμα αισθητικής αν είναι να μοιάζει με ένα μεγάλο iPhone το βρίσκω πολύ μονότονο και καθόλου inovative όπως έχω συνηθίσει την Apple ως εταιρία.

Αυτά προς το παρών, δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω μιας και ουσιαστικά είναι υποθέσεις μιας και δεν ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί το αναφερόμενο προϊών από την ίδια την Apple.

#5   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2010 - 23:56

Αν και μεγάλος θαυμαστής της Apple προτιμώ το Courier από το iPad...

#6   damgr

damgr

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:18

Εγώ έχω μία απορία, την μπλε οθόνη πως θα την δείχνει; Η κάθε μία από τις 2 οθόνες θα δείχνει και από μία μπλε οθόνη ή και οι 2 οθόνες μαζί θα δείχνουν μια μπλε οθόνη;

χαχαχαχαχαχααχχαχα θεός !

#7   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 00:20

Το courier σαν concept πάντως μου άρεσε περισσότερο... το iPad όπως το κρίνω περισσότερο είναι για ebooks, καμία ταινία, λίγο browsing κτλ ένα project management tool όμως δεν βλέπω να βλέπουμε σύντομα... :(




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες