Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone Developers Accessing Users' Telephone Numbers for Telemarketing?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:57

Το γαλλικό site Mac4Ever σήμερα αναφέρει ότι ένας μεγάλος αριθμός χρηστών μίας δωρεάν ελβετικής εφαρμογής για την κίνηση στους δρόμους άρχισε να δέχεται τηλεφωνήματα προώθησης προϊόντων (telemarketing), από όπου πληροφορήθηκαν πως τα στοιχεία τους και οι αριθμοί των κινητών τους δόθηκαν από την Apple, μετά την εγκατάσταση της συγκεκριμένης εφαρμογής.

Kι ενώ η πολιτική απορρήτου της Apple απαγορεύει την παροχή τέτοιων προσωπικών δεδομένων, το Mac4Ever ερεύνησε περαιτέρω το συμβάν και ανακάλυψε ότι οποιαδήποτε εφαρμογή για το iPhone μπορεί να έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους στοιχεία, και ιδίως στον τηλεφωνικό αριθμό του κινητού, με την προσθήκη μιας απλής γραμμής κώδικα. Και μάλιστα, τα δεδομένα αυτά μπορούν να σταλούν στους προγραμματιστές, χωρίς κάποια προειδοποίηση προς στον χρήστη ότι στάλθηκαν προσωπικά δεδομένα. Αλλά σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, οι συντάκτες του Mac4Ever επιβεβαίωσαν την δυνατότητα αυτή με μία δικιά τους proof-of-concept iPhone εφαρμογή και κατάφεραν να εμφανίζουν τους τηλεφωνικούς αριθμούς τους με πολύ απλό τρόπο.

Αναρτημένη εικόνα



"From a client's side, Apple is the unique entiy you can deal with (except for the support). For a developer, it's quite the same: you can only deal with Apple, who never give you an access to the client's information. But it appears that this behaviour is available since firmware 2.1! So, how can't Cupertino be aware of such a thing? And how many apps are involved?

We contacted Apple about this issue and we will keep you posted as soon as we'll receive a complete answer.


Μέχρι τώρα ωστόσο παραμένει αβέβαιο εάν και άλλοι προγραμματιστές (πέραν της προαναφερθείσας ελβετικής εφαρμογής) έχουν ακολουθήσει τέτοιου είδους τακτικές.

Αναμένουμε νεότερες εξελίξεις...

[Via Macrumors]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/09/2009 - 19:19

Πάρα πολύ ωραία νέα. Ευτυχώς που περνάνε απο την Apple η εφαρμογές πριν δημοσιευτούν στο appstore. Τί άλλο να πείς τώρα για αυτό....@#%!@#%!#$!@#!@!@$

#3   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 29/09/2009 - 19:34

Ελεος τι αλλο θα παθουμε

#4   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 19:48

Εντάξει ρε παιδιά ... Σιγά τα νέα ;)

Τα καλύτερα έρχονται ! :P

#5   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 19:59

Εντάξει ρε παιδιά ... Σιγά τα νέα ;)

Τα καλύτερα έρχονται ! :P

Απο 40 κόσκινα περνάνε οι εφαρμογές στο appstore! (για να δουν ποια τρώει bandwidth στην AT&T)

#6   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 20:12

Δεν κατάλβα μπορεί κάποιος να εξηγήσει?

#7   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 20:19

Δεν κατάλβα μπορεί κάποιος να εξηγήσει?

Είναι απλό. Από την έκδοση 2.1 και μετά όλα τα applications μπορούν να υποκλέπτουν τον αριθμό σου και να τον στέλνουν όπου θέλει ο developer (σε κάποιον server) με την χρήση μιας γραμμής κώδικα  της εφαρμογής και να το χρησημοποιεί όπως θέλει, στη συγκεκριμένη περίπτωση πούλησαν τους αριθμούς σε εταιρείες telemarketing. Ο συντάκτης πολύ σωστά αναρωτιέται, πως είναι δυναστόν η Apple να μην γνωρίζει ότι αυτό είναι δυνατόν να συμβεί.

#8   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/09/2009 - 21:49

Eπίσης ένα μεγάλο κατηγορώ σε όσους developers (Ελληνάρες βεβαίως είμαι σίγουρος) σκεφτόμενοι ως λαμόγια (Έλληνες δλδ) προχώρησαν στην παραπάνω πράξη για να αποκομίσουν περισσότερα έσοδα. Επίσης ένα μεγάλο κατηγορώ στην (Ελληνικότατη) Αpple που δεν έκανε/ κάνει τίποτα για το παραπάνω θέμα άρα είναι συμμέτοχη σε αυτό.
Προσωπικά σαν τρομοκράτης έχω εγκατεστημένο το privacy που κόβει μερικά. Κάτι είναι και αυτό μάλλον.

#9   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 22:02

Thanks

#10   LeroyR

LeroyR

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2009 - 02:02

Και σημερα που κοιταζα τις επαφες ειδα οτι ειχα καταχορισει το νουμερο μου στον καταλογο και σκευτομουν γιατι αραγε μου ειχε ζητησει να περασω το νουμερο μου? Αν θυμαμε καλα για να χρησιμοποιησεις τον καταλογο για πρωτη φορα πρεπει να βαλεις το νουμερο σου ετσι δεν ειναι?

#11   eisaisobaros

eisaisobaros

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 07:19

Και σημερα που κοιταζα τις επαφες ειδα οτι ειχα καταχορισει το νουμερο μου στον καταλογο και σκευτομουν γιατι αραγε μου ειχε ζητησει να περασω το νουμερο μου? Αν θυμαμε καλα για να χρησιμοποιησεις τον καταλογο για πρωτη φορα πρεπει να βαλεις το νουμερο σου ετσι δεν ειναι?


Αυτό μπορεί να ήταν παλιά αλλα εγώ προσωπικά δεν το έχω καταχωρήσει ποτέ...

#12   elrik428

elrik428

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 14:40

Και σημερα που κοιταζα τις επαφες ειδα οτι ειχα καταχορισει το νουμερο μου στον καταλογο και σκευτομουν γιατι αραγε μου ειχε ζητησει να περασω το νουμερο μου? Αν θυμαμε καλα για να χρησιμοποιησεις τον καταλογο για πρωτη φορα πρεπει να βαλεις το νουμερο σου ετσι δεν ειναι?


Εγω απο τη 2.2 και μετα που πρωτοχρησιμοποιησα στο 3G και τωρα την 3.0 που χρησιμοποιω στο 3G[S] δεν μου ειχε ζητησει ποτε κατι τετοιο. Το τελικο συμπερασμα ειναι πως η 'μαμα' Apple μας δουλευει ψιλο γαζι. Απο τη μια κοβει εφαρμογες τηε Google μη και χασουν λεφτα οι Αμερικανικες εταιριες κιν. τηλεφωνιας και τα κανει τσουρεκια σε οποιον εχει γραψει εφαρμογη μεχρι να την εγκρινει, και απο την αλλη αφηνει ελευθερο κατι τετοιο. Μπραβο!!!Μπραβο!!! Τη microsoft κοροιδευουν ολοι αλλα τελικα στο ιδιο καζανι βραζουν. Μας δουλευουν κανονικοτατα. Αλλα τι να πεις οταν με το ετσι θελω σε υποχρεωνει να κανεις restore σε fw που θελουν εκεινοι.Δε πα να εχεις 2.2, οταν θα κανεις restore θα ειναι στην 3.1.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες