Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Review] Star Walk 3.0


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 06/10/2009 - 19:51

Συνημμένο αρχείο  starwalk001.png   84,8KB   9 λήψεις


Το 2009 ανακηρύχθηκε ως Παγκόσμιο Έτος Αστρονομίας και η Vito Technology συνεχίζει να το γιορτάζει κυκλοφορώντας τη νέα έκδοση 3.0 του καταπληκτικού προγράμματός της Star Walk.

Συνημμένο αρχείο  starwalk2.png   358KB   8 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk3.png   355,75KB   6 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk5.png   293,71KB   8 λήψεις


Για όσους δεν το γνωρίζουν, το Star Walk αποτελεί μία από τις καλύτερες εφαρμογές του App Store για την παρατήρηση ολόκληρου του ουράνιου θόλου μέσα από την οθόνη του iPhone.
Ξεχάστε επομένως τα τηλεσκόπια!

Το user interface είναι πολύ εύχρηστο στην πλοήγηση. Όταν ξεκινάει η εφαρμογή, γίνεται αυτόματα ο εντοπισμός της θέσης σας και δημιουργείται η εικόνα του ουράνιου θόλου, στον οποίο μπορείτε να πλοηγηθείτε με τα δάκτυλά σας άμεσα.

Συνημμένο αρχείο  starwalk12.png   363,78KB   8 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk9.png   26,5KB   8 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk13.png   369,73KB   8 λήψεις


Όμως οι κάτοχοι του 3GS πλέον έχουν και έναν νέο τρόπο πλοήγησης. Μπορούν να αγγίξουν μία φορά την οθόνη και να σηκώσουν το iPhone προς τον ουρανό. Η κίνηση αυτή ενεργοποιεί το μαγνητόμετρο (πυξίδα) και έτσι η πλοήγηση γίνεται πολύ πιό εύκολα περιστρέφοντας μόνο τη συσκευή!

Συνημμένο αρχείο  starwalk17.png   269,97KB   8 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk15.png   254,27KB   5 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk6.png   266,19KB   4 λήψεις


Επιλέγοντας οποιοδήποτε στοιχείο, μπορείτε να εμφανίσετε περισσότερες πληροφορίες για αυτό απλά πατώντας το “i” στη γωνία επάνω αριστερά.
Σε κάποια αντικείμενα όμως του ουρανού τώρα εμφανίζεται και το “w”, όπου σας ανοίγει στην Wikipedia για περισσότερες πληροφορίες μέσω του Internet.

Συνημμένο αρχείο  starwalk21.png   39,92KB   2 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk19.png   165,81KB   2 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  starwalk22.png   177,45KB   2 λήψεις

Tο ρολογάκι στην επάνω δεξιά γωνία σας επιτρέπει να επιλέξετε διαφορετική ημερομηνία και εάν έχετε επιλέξει και κάποιο αντικείμενο, τότε μπορείτε να το δείτε να περιστρέφεται και στην Σελήνη εμφανίζονται και οι φάσεις της.
Στην κάτω αριστερή γωνία υπάρχει το κουμπί της αναζήτησης ενώ στην γωνία κάτω δεξιά το κουμπί των ρυθμίσεων (οπτικές, ακουστικές, επιλογή τοποθεσίας καθώς και bookmarks).

Συνημμένο αρχείο  starwalk31.png   17,27KB   2 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk32.png   29,29KB   2 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  starwalk30.png   165,9KB   3 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk33.png   338,3KB   4 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  starwalk35.png   153,65KB   4 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk34.png   93,51KB   4 λήψεις


Πολύ εντυπωσιακά είναι και τα εφέ: οι αντανακλάσεις του ήλιου, οι σκιές της σελήνης, η εμφάνιση κομητών, οι σχηματισμοί των νεφελωμάτων, κλπ.

Συνημμένο αρχείο  starwalk24.png   260,09KB   3 λήψεις Συνημμένο αρχείο  starwalk25.png   316,48KB   2 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  starwalk26.png   234,59KB   2 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  starwalk27.png   357,29KB   2 λήψεις


Την εφαρμογή μπορείτε να την κατεβάσετε μόνο για αυτή την εβδομάδα στην μισή τιμή [2.39 €- iTunes Link]

Αναρτημένη εικόνα


Τα συν:
  • Καταπληκτικό Interface, με ωραία γραφικά και εφέ
  • Άμεση αναζήτηση, εντοπισμός και εμφάνιση πληροφοριών πλανητών, αστερισμών, κλπ.
  • Δυνατότητα προβολής του ουράνιου θόλου από άλλη γεωγραφική περιοχή ή/και σε διαφορετική ημερομηνία
  • Οι κάτοχοι του 3GS μπορούν να χησιμοποιήσουν την πυξίδα
  • Μεγάλη βάση δεδομένων, με πολλαπλό ζουμ και επιλογή των αντικειμένων με ένα απλό άγγιγμα
  • Night view (κόκκινη απόχρωση)

Τα μείον:
  • Οι λεπτομέρειες σε μερικά αντικείμενα είναι τόσο εκτενείς που δεν χωράνε όλες στο πλαίσιο αλλά κόβονται.
  • Πολλοί ηλεκτρονικοί ήχοι στα διάφορα μενού.
  • Δεν εμφανίζονται κάποιες από τις ετικέτες των στοιχείων που επιλέγονται στον πράσινο κύκλο (αλλά βγαίνουν στις πληροφορίες)

Βαθμολογία: 9/10

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 07/10/2009 - 09:51

Πολύ καλό review και καταπληκτική εφαρμογή!

Μου μυρίζει διαγωνισμός...

:rolleyes:

Good things come to those who wait...


#3   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 07/10/2009 - 09:55

Ναι όντως πολύ καλό. Εγώ έχω δύο παρόμοιες εφαρμογές στο iPhone...

#4   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2009 - 10:58

δεν ξέρω απλά δεν είμαι τύπος τέτοιον games,δεν βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον

#5   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 07/10/2009 - 11:00

Δεν νομίζω ότι είναι παιχνίδι.. μάλλον σε reference πάει

#6   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 11:03

Α, από αυτή την άποψη.. γιατί νόμιζα ότι το έχεις και ξέρεις κάτι παραπάνω... τώρα να το πάρω ή να περιμένω τον διαγωνισμό... χμμμ... κορόνα - γράμματα!

#7   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2009 - 11:04

σωστά, έστω και παλι δν το βρίσκω ενδιαφέρον για να το αγοράσω.και αν δν μάθω το συμπαν κάτι έγινε τώρα :P έχω ποιο σοβαρά πράγματα να μάθω απο το σύμπαν

#8   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 07/10/2009 - 11:15

Δουλεύει και σε 3G και σε iPod Touch. Απλά απαιτεί iPhone OS 3.0 και στο 3GS χρησιμοποιεί για κάποιες λειτουργίες την πυξίδα.

Good things come to those who wait...


#9   hector

hector

    iPH Contributor

  • 936 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 11:29

ωραια εφαρμογη φαινεται! εφυγα να την κατεβασω...

#10   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 07/10/2009 - 12:03

σωστά, έστω και παλι δν το βρίσκω ενδιαφέρον για να το αγοράσω.και αν δν μάθω το συμπαν κάτι έγινε τώρα :P έχω πιο σοβαρά πράγματα να μάθω απο το σύμπαν


Η εφαρμογή δεν είναι μόνο για να μάθεις! Χθες εντυπωσίασα τους μισούς συναδέλφους μου στην δουλειά!

Και επιπλέον, σκέψου και κάτι άλλο: θα μπορείς να είσαι αγκαλιά με την κοπέλα σου και να εξερευνείτε μαζί το σύμπαν!!! ;)

Ή μήπως εγώ είμαι τόσο ρομαντικός; 8)

#11   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 12:07

Μόλις την αγόρασα, θα την τσεκάρω και θα πω και την άποψή μου. Με μια πρώτη ματιά δείχνει ενδιαφέρουσα.. και καλοφτιαγμένη..

#12   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 07/10/2009 - 12:16

Πολυ ωραια παρουσιαση.

#13   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/10/2009 - 12:27

έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα apps που έχουν σχέση με το νυχτερινό ουρανό και εκτελούν χρέη τηλεσκοπίου και η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι αυτή που χρησιμοποιώ πιο συχνά απ'όλες.
Την έχω αρκετό καιρο στο 3gs κ μπορώ να πω πως είναι επιστημονικό εργαλείο και όχι μια απλή εφαρμογή.
Μέσα σε λίγη ώρα μαθαίνεις να πρσανατολίζεσαι στο νυχτερινό ουρανό και ξέρεις τι βλέπεις όταν βλέπεις κάτι φωτεινό που αρχικά νομίζεις ότι είναι αστέρι ενώ είναι πλανήτης, πχ η Αφροδίτη και ο Δίας κάθε βράδυ που φαίνονται έντονα αυτή την εποχή! :)
Αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά της, την συστήνω ανεπιφύλακτα!

Τελευταία επεξεργασία από: mithra, 07/10/2009 - 12:29


#14   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 14:14

Την αγόρασα, πολύ ωραία. Μια ερώτηση: Γιατί όταν πατάω, πχ εκεί που λέει Appolo 11 το βελάκι δεξιά, με πετάει έξω η εφαρμογή? :huh: Ξέρει κανείς?

#15   ouakoda

ouakoda

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/10/2009 - 14:30

Να πω και εγώ την άποψη μου σαν ερασιτέχνης αστρονόμος που είμαι.
Πρώτον η εφαρμογή δεν είναι παιχνίδι.
Δεύτερον δεν αντικαθιστά το τηλεσκόπιο.

Είναι ένα εργαλείο που βοηθάει στην παρατήρηση του ουρανού με τηλεσκόπιο η κυάλια.
Επίσης μπορεί και να εντυπωσιάσει συναδέλφους και λοιπούς φίλους. :)

Βασικά η εφαρμογή (και γενικά όλες του είδους στο iphone) μου έλυσε τα χέρια.
Όταν βγαίνουμε έξω για παρατήρηση δεν χρειάζεται να κουβαλάμε notebook, gps κ.α. γιατί είναι όλα πάνω στο iphone και με υψηλότερη φορητότητα. :)

Όσο για την παρουσίαση μια χαρά τα λέει όλα.
Επίσης να προσθέσω ότι και εγώ είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της εφαρμογής αν και δεν δοκίμασα την 3.0 ακόμα που σίγουρα θα το κάνω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες