Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iPhone Dictionary - Λεξικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 01/09/2008 - 18:15

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Το λεξικό όρων του iPhone:

Springboard: Το κεντρικό menu λειτουργιών της συσκευής.

Firmware: Η έκδοση του λογισμικού του iPhone. Μέχρι σήμερα είχαμε τις εξής firmware: 1.0.2, 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 2.0, 2.0.1, 2.0.2, 2.1, 2.2, 2.2.1, 3.0, 3.1 και 3.1.2

Ipsw: Η κατάληξη του firmware αρχειου π.χ για το iPhone 3G το firmware v3.0 είναι το iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw

Update: Αναβάθμιση του firmware. Πραγματοποιείται μέσω του iTunes. Ο Η/Υ συνδεέεται με τον server της Apple, κατεβάζει το νέο firmware και το εγκαθιστά στο iPhone.

Restore: Επαναφορά του iPhone στην εργοστασιακή του κατασταση.
Tip :o χρήστης μπορεί να επιλέξει σε ποίο firmware θα γινει Restore το iPhone.

Activate: Διαδικασία κατά την οποία δίνεται πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες της συσκευής (από «slide for emergency» μεταβαίνουμε στο «slide to unlock» )

Jailbreak: Ξεκλειδώνει το σύστημα αρχείων (filesystem) του iPhone παρέχοντας read/write access ώστε να είναι δυνατή η εγκατάσταση 3d party apps και διαφόρων άλλων τροποποιήσεων.

Unlock: Ξεκλειδώνει τη συσκευή (baseband), ώστε να δέχεται οποιαδήποτε SIM, οποιουδήποτε πάροχου κινητής τηλεφωνίας.
Σημείωση: Τα iPhone 3G - iPhone 3GS τα οποία πωλούνται από την Vodafone GR και Cosmote είναι πλήρως Unlocked!

Installer: Η πρώτη εφαρμογή η παρουσιάστηκε για εγκατάσταση 3d party apps στο iPhone. Πλέον έχει καταργηθεί!

Cydia: Ο αντίπαλος του Installer. Παρουσιάστηκε αρκετά αργότερα από τον Installer και πλέον αποτελεί αδιαφησβήτητα τον νικητή της μεταξύ τους μονομαχίας. Είναι η 1η εφαρμογή η οποία θα πρέπει να εγκαταστήσετε μετά το Jailbreak (Οι επόμενες 2 είναι οιOpenSSH και Mobile Terminal, τις οποίες και θα εγκαταστήσετε μέσω του Cydia).

PwnageTool: Tο PwnageTool (Mac) πραγματοποιοεί Activate/Jailbreak/Unlock μέσω της χρήσης τροποποιημένων αρχείων .ipsw από το ίδιο το iTunes!
Το πλεονέκτημα της έναντι των άλλων μεθόδων είναι ότι τροποποιεί τα αρχεία του συστήματος πριν από το Restore.

RedSn0w: (πρώην QuickPwn) [Mac - Windows]: Εργαλείο για Activate/Jailbreak/unlock του iPhone από την Dev Team. Η διαφορά της μεθόδου από τα PwnageTool / WinPwn έγκειται στο ότι ΔΕΝ χρειάζεται να γίνει Full Restore το iPhone με κάποια Custom Firmware.

Ultrasn0w (πρώην Yellowsn0w): Το UltraSn0w αποτελεί ένα από τα εργαλεία/εφαρμογές της dev Team για το unlock του iPhone.

OpenSSH: SSH client μέσω του οποίου γίνεται η επικοινωνία του iPhone με τον H/Y (με την προϋπόθεση ότι οι δύο συσκευές βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο WiFi).
Προσοχή: Αν δεν εγκαταστήσετε το SSH ΔΕΝ θα μπορείτε να έχετε πρόσβαση στα αρχεία του iPhone!

Mobile Terminal: Ένα Terminal για το iPhone!

WinSCP: SSH broswer αρχείων του iPhone μέσω wifi - MONO για Windows

Baseband:
Το baseband ελέγχει την επικοινωνία μεταξύ του τηλεφώνου και του λειτουργικού συστήματος. Όποτε το iPhone προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον πύργο δικτύου - είτε για κλήση είτε για data- το πραγματοποιεί μέσω του Baseband. Αυτό είναι υπεύθυνο για την επιβεβαίωση της εγκυρότητας της κάρτας SIM.

Βοοtloader:
Το bootloader είναι το κομμάτι εκείνο του hardware που εκκινεί το λογισμικό ώστε να λειτουργήσει το iPhone.

Revovery Mode: Για να "μπείτε" σε Recovery mode κρατήστε τα sleep/wake και home buttons μέχρι το iPhone να κάνει Reboot. Μόλις δείτε το μηλαράκι της Apple, αφήστε το sleep/wake και συνεχίστε να κρατάτε πατημένο το home button μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο του iTunes με το καλώδιο USB.

DFU Mode (Device Firmware Update):
Για να "μπείτε" σε DFU mode συνδέστε το iPhone με το καλώδιο USB στον H/Y σας και ανοίξτε το iTunes. Κρατήστε πατημένα τα sleep/wake και home buttons για περίπου 7 δευτερόλεπτα. Η συσκευή θα κάνει Reboot. ΠΡΙΝ δείτε το μηλαράκι της Apple πρέπει να έχετε ήδη αφήσει το sleep/wake ενώ συνεχίζετε να κρατάτε πατημένο το home button μέχρι το iTunes να εντοπίσει το iPhone σε Recovery mode.

SDK: To SDK (συντόμευση του Software Development Kit) αποτελείται από μία βιβλιοθήκη εργαλείων-software μέσω των οποίων μπορούμε να δημιουργήσουμε εφαρμογές για το iPhone.

Tethering (internet): Η λειτουργία όπου το iPhone μοιράζεται το Internet του παρόχου (πχ Vodafone) με τον υπολογιστή σας. Προσοχή! Μην κάνετε συχνή χρήση διότι η χρέωση θα είναι υψηλή!

Tethered Jailbreak: Τα νεότερα Jailbroken iPhone 3GS τα οποία διαθέτουν το νέο bootrom εμφανίζουν την συσκευή σε Recovery Mode όταν η συσκευή απενεργοποιηθεί (power off / reboot κτλπ). Για να ανοίξει η συσκευή πρέπει να συνδεθεί με τον Η/Υ και να τρέξετε και πάλι το BlackRa1n. Οι παλαιότερες συσκευές οι οποίες δεν έχουν το τελευταίο bootrom δεν επηρεάζονται και το jailbreak δεν 'χάνεται' (un-tethered jailbreak).

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 05/08/2010 - 01:05
Updated - Added "Tethered Jailbreak"


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AndKem

AndKem

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2009 - 13:55

Ευχαριστώ! Είμαι πολύ "φρέσκος" στο iPhone και μου άνοιξες τα μάτια για τα καλά! :)

#3   rouvas2009

rouvas2009

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/11/2009 - 13:10

Ευχαριστώ για το λεξικό αλλά θα ήθελα παρακαλώ να συμπληρώσετε και τις έννοιες tethered και un-tethered καθώς δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνουν.
Το διαβάζω στο forum στις οδηγίες για jb σε iphone 3gs αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ο όρος. Thanks!

#4   dmxgr

dmxgr

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2010 - 20:07

Αδερφέ ευχαριστώ πολύ για όλα, περιμένω αύριο το νέο μου τηλέφωνο και προσπαθώ να κατανοήσω τα πάντα.
Θα αργήσω λίγο αλλά που θα πάει...

#5   billmavra

billmavra

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2010 - 21:46

Ωραίο άρθρο φίλε...να'σαι καλά

#6   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2010 - 09:15

Ευχαριστώ για το λεξικό αλλά θα ήθελα παρακαλώ να συμπληρώσετε και τις έννοιες tethered και un-tethered καθώς δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνουν.
Το διαβάζω στο forum στις οδηγίες για jb σε iphone 3gs αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ο όρος. Thanks!


Φίλε μου, για να σου γίνει πιο λιανό αυτό που γράφει ο φίλος IPH, αντικατέστησε το 'Tethered Jailbreak' με "Ξεκλείδωμα του iPhone μέσο υπολογιστή μετά από κάθε επανεκκίνηση του" και 'Untethered Jailbreak' με "Ξεκλείδωμα του iPhone μέσο υπολογιστή μια και μοναδική φορά, το οποίο παραμένει μόνιμα" (εκτός βέβαια αν το 'φορμάρεις' μέσο iTunes και να το ξανακάνεις μαμά...)

...
Tethered Jailbreak: Τα νεότερα Jailbroken iPhone 3GS τα οποία διαθέτουν το νέο bootrom εμφανίζουν την συσκευή σε Recovery Mode όταν η συσκευή απενεργοποιηθεί (power off / reboot κτλπ). Για να ανοίξει η συσκευή πρέπει να συνδεθεί με τον Η/Υ και να τρέξετε και πάλι το BlackRa1n. Οι παλαιότερες συσκευές οι οποίες δεν έχουν το τελευταίο bootrom δεν επηρεάζονται και το jailbreak δεν 'χάνεται' (un-tethered jailbreak).


;)

#7   gigo625913

gigo625913

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 19:42

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Ελπιζω αν τα καταφερω με το νεο μου i pod touch 32Gb.

#8   Greekman

Greekman

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2010 - 11:20

τι γινεται ρε παιδια; ουτε πανελληνιες τοοοοοοοοσο διαβασμα.... Ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση του άρθρου αυτο φίλε IPH αντε να δουμε τι θα γινει τελικα..

#9   Kostas10

Kostas10

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/02/2010 - 12:10

Ευχαριστούμε πολύ για το λεξικό! Πολύ καλή δουλειά...
Αύριο με το καινούριο μου iphone θα τα δω και από "μέσα"!

#10   sarantos

sarantos

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2010 - 13:11

Σε πρώτη φάση καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες οδηγίες - (λεξικό και ότι ακολουθήσει)- γιατί είμαι φρέσκος κάτοχος iphone 3GS 16GB και από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσω. Πάντως ομολογώ ότι οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι εξαιρετικές..... Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

#11   dbelon

dbelon

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 22:30

Ευχαριστω φίλε για το λεξικό. Ελπίζω να βγάλω άκρη...

#12   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 10/05/2010 - 17:03

πολυ καλο λεξικο.ευχαριστω

#13   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/07/2010 - 13:48

Ξέρει κανένας τι είναι το hacktivate ?

#14   telisrs

telisrs

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2010 - 22:34

γειας σας ρε παιδια, αγορασα το τηλεφωνο απο 'ηπεη' αμερικη, ο πωλητης μου το ειχε και ξεκλειδωτο και 'τζαιλμπροουκεν' αλλα μετα απο μια αναβαθμιση που του εκανα σε '4.1' μου κλειδωσε την 'σιμ' και μου εξαφανισε την 'συτια'.τι κανω τωρα και πειτε μου αν χρειαζεται να γινει ξανα 'τζαιλμπροουκεν'...περιμενω καθοδηγηση

#15   kotsidas2

kotsidas2

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2010 - 13:43

γιασας ειμαι κενουργιος με τα μιλαρακια και τα εχο πεξη !!
οταν το πηρα συνδεοταν κανονικα με το το μπλουτουθ και με το καλοδιο και φορτονε κανονικα !!
αλλα τωρα δεν μπορη να βρει καμια σισκευη και το μονο που κανη ειναι να φορτονη την μπαταριατου
και να αναβαθμιζετε με το καλοδιοτου !!
σας ευχαριστο !!!
εαν ξερη κανης τη πρεπη να κανο για να επανελθη !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες