Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί η Apple δεν "ξεκλειδώνει" το Bluetooth


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 03/07/2009 - 16:03

Αναρτημένη εικόνα


Καθε μερα αναρωτιομαστε γιατι η Apple μας "τυραναει" και δεν μας δινει την δυνατοτητα να στειλουμε καποιο αρχειο με bluetooth. Αυτη την δυνατοτητα την ειχα τα κινητα αρκετα χρονια πριν, οποτε γιατι οχι και το iPhone, που ειναι το πιο εξελιγμενο κινητο τηλεφωνο της αγορας?
Οι λογοι ειναι κατα κυριο λογο οι εξης, και οσοι αναφερουν τα επομενα μελη με τα replies τους:
-Η Apple εχει ενα απο τα μεγαλυτερα, εαν οχι το μεγαλυτερο, Online Stores στον κοσμο. Σε αυτο το Store οι χρηστες μπορουν να αγορασουν ταινιες, τραγουδια και παιχνιδια. Εαν η Apple ξεκλειδωνε το Bluetooth, τοτε θα εχανε υπερογκα ποσα γιατι αντι να αγοραζει ο χρηστης καποιο τραγουδι, η ακομα και καποια ταινια, θα μπορουσε να του τα στειλει ενας φιλος του.
-Ακομα και αν η Apple δεν ειχε καποιο προβλημα με το να χανει τοσα πολλα χρηματα (υποθετικα μιλαμε ;) ), τοτε οι εταιριες και οι καλλιτεχνες οι οποιοι διαθετουν τα προιοντα τους στο iTunes/App Store θα εκαναν μηνυση στην Apple.



* Πιθανες "Ενσταστεις" *


Ε: Γιατι, μονο τραγουδια και ταινιες μπορει να στειλω? Εγω μπορει να θελω να στειλω μια εικονα σε εναν φιλο μου, γιατι να μην μπορω?
ΠΑ(πιθανη απαντηση): Αν οπως λες θες να στειλεις μια εικονα, μπορεις να την στειλεις με e-mail.

Ε: Ακομα και ανοιχτο να ηταν το bluetooth, τα τραγουδια και οι ταινιες ειναι τοσο μπερδεμενα οποτε δεν θα ξεραμε τι στελναμε...
ΠΑ: Ναι, αλλα καποτε θα το αποκρυπτογραφουσατε :) .


Αυτα ειχα να πω εγω, και εκανα νεο topic γιατι καθε μερα καποιος "παραπονιεται" για το bluetooth.

Δωστε και εσεις λογους που πιστευετε οτι η Apple εχει "κλειδωμενο" το bluetooth, ή προσπαθήστε να τεκμηριώσετε την δική σας άποψη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarioZ

MarioZ

    Member

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 16:54

προσωπικα δεν βρησκω λογο να εχει κλειδωμενο το bluetooth για τσ εικονες.. μπορει να μην θελω να χρησιμοποιησω email επδ δεν εχω data plan η μπορει να μην εχει email ο φιλος μ κ αλλα πολλα.. εστω στις εικονες επρεπε να υπαρχει... <_<

#3   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 03/07/2009 - 16:58

Αμα ηταν ανοιχτο στις εικονες θα ηταν ανοιχτο σε ολα, ή και να μην ήταν θα το άνοιγαν :/
Εεε Wi-Fi στην Ελλαδα βρισκεις σε αρκετα σημεια :/
Κατα κυριο λογο λειτουργουν με τα αμερικανικα δεδομενα, οπου αν πας μεσα σε μια ταξη 5ης/6ης δημοτικου και ρωτησεις ποιος εχει email το ποσοστο θα ειναι 100% :)
Αλλα και στην Ελλαδα δεν νομιζω πολλοι ανθρωποι να μην εχουν email...

#4   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2009 - 17:08

Να πω την αλήθεια,ποτέ δεν μου φάνηκε χρήσιμο το bluetooth για μεταφορά αρχείων...
Τα τελευταία χρόνια "ανεβαίνουμε" και εμεις σε αντίθεση με χώρες του εξωτερικού που είναι ανεβασμένες εδώ και καιρό...

#5   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2009 - 19:03

Εγώ παλι διαφωνώ..δεν νομίζω πως ειναι αυτός ο λόγος...αν θέλεις να δώσεις τραγούδι ίσως και να βολευει όντως..αλλα μεταφορά ταινίας με bluetooth?:P Απλά έχει ενα είδους κόμπλεξ η APPLE, μια μεγαλομανεία θα έλεγα..σιγουρα χρίζει ψυχολογικής ανάλυσης και δεν ειμαι ειδικός :P Εμένα προσωπικά δεν με πολυ ενοχλεί που δεν έχει...άλλωστε με ενα μικρό κόστος data και με τυχόν wifi κάνω την δουλειά μου...:)

#6   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 20:06

θέλω να προσθέσω μια απάντηση σε αυτό το θέμα ...
(μπορεί να λέω και βλ@κεία βέβαια :P επειδή δεν έχω το iPhone αλλά σκοπεύω να το πάρω σύντομα!)

αν μπεις στο safari και βρεις μια ιστοσελίδα μου έχει ένα λινκ για να κατεβάσεις ένα βίντεο τί λέει;;;

Ευχαριστώ,
kitkat :)



#7   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 21:59

Μα στο ιδιο wifi αν βρίσκεσαι με κάποιον, μπορείς να στείλεις ότι θες με το dropcopy.
Απευθείας.
Χωρίς email.
Όπως με το bluetooth.
Άρα γιατι να μην μπορώ να στείλω με bluetooth το αρχείο που θέλω;

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 03/07/2009 - 22:01


#8   Andreas_ku990

Andreas_ku990

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 22:15

Παιδιά η Apple δεν είναι καθόλου δικαιολογημένη. Καθόλου όμως. Αν το πάρουμε έτσι γιατί οι υπόλοιπες εταιρίες να έχουν ανοιχτό το Bluetooth? Υπάρχει καμιά άλλη εταιρία που το κάνει αυτό? Τι πάει να πει στείλε το με email? Εγώ για το μόνο πράγμα που χρεώνομαι είναι SMS και κλήσεις. Γιατί να έχω περισσότερη χρέωση για να στείλω ένα αρχείο σε ένα φίλο. Οκ υπάρχουν και Wi-Fi, παρ΄ όλα αυτά όμως ειδικά εδώ στην Κύπρο δεν βρίσκεις και πολλά που να μην έχουν κωδικούς. Η Κύπρος δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη και δεν έχει τόσα Wi-Fi Hotspots όσα έχει η Ελλάδα για να έχει παντού και πάντοτε δωρεάν internet και δεν φθάνει αυτό οι ταχύτητες μας είναι πολύ χαμηλές και ακριβοπληρώνουμε κάθε μήνα. Εμείς μπορεί να έχουμε μια γραμμή 1mbps και να την πληρώνουμε όσα την πληρώνετε εσείς για 10Mbps ας πούμε. Πιστεύω η Apple είναι αδικαιολόγητη παιδιά, θέλω να την στηρίζω αλλά με αυτά που κάνει σκέφτομαι. Έχω ήδη το Ν82 και σκέφτομαι για iPhone 3GS πολύ σοβαρά αλλά μάλλον όχι, δεν θα κάνω αυτή την κίνηση.

Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν και προγράμματα (βλ. iBluetooth) με τα οποία μπορείς να στείλεις αρχεία αλλά στην 3 απ΄ όσο ξέρω δεν δουλεύει μέχρι στιγμής. Πρέπει όμως κάποια στιγμή να καταλάβει ότι χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω απ' όσα προσφέρει.

#9   MarioZ

MarioZ

    Member

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2009 - 01:45

+1 επειδη ειμαι κ εγω απο κυπρο κ ειναι οπως ακριβως τα λεει το παλικαρι!!!

#10   PhreakeR

PhreakeR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2009 - 01:46

βασικά πρέπει να το κάνει και για λόγους ασφαλείας... κανένα τέτοιο ενδεχόμενο σκεφτήκατε ποτέ?

#11   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2009 - 11:24

δεν σας υποχρέωσε κανένας να πάρετε iphone...απο τη στιγμή που το ξέρατε οτι είναι κλειδωμένα τι το αγοράσατε?

οσο για τις άλλες εταιρίες που τα εχόυν ξεκλείδωτα δεν εχουν app store ουτε music store...

για να είναι κλειδωμένα θα έχουν τον λόγο τους...οπότε τι ψάχνουμε να βρούμε?

η μήπως θα την πείσουμε να τα ξεκλειδώσει?

όσο για τα θέματα ασφαλείας δεν θα άφεινε ποτε μια τέτοια εταιρία να περνάνε κακόβουλα λογισμικά στο λειτουργικό της!!!

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 04/07/2009 - 11:26


#12   MarioZ

MarioZ

    Member

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2009 - 12:14

μα δεν ειπαμε οτι δεν ειναι καλο το τηλεφωνο!!! απλα τονιζουμε μια ελλειψη σε ενα κατα τ'αλλα τελειο κινητο τηλεφωνο :lol:

#13   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2009 - 15:08

Με μια λέξη : α σ φ α λ ε ι ά
Εγώ συμφωνώ με το σκεπτικό της apple για το bluetooth!

#14   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 04/07/2009 - 16:55

Επιτελους...
συμφωνω απολυτα με αυτο π ειπωθηκε παραπανω. Παλια ηταν μοδα να εχουμε ολα τα ξεφρενα beats και να τα στελνουμε... Αλλοτριωση ΔΕΝ...
Επισης η Apple δεν θα εχανε τοσα λεφτα γι αυτο... Δεν αφηνει να περνανε εφαρμογες στο App Store για χιλους δυο λογους, ειναι παναυστηρη και θα εδινε τη δυνατοτητα στους χρηστες, μετα απο τις "σφαγες" που γινονται στο App Store, να βαλουν οτι θελουν μεσα? Ειναι και ενας απο τους λογους που δεν υπαρχουν ιοι για το μηλοφωνο...

#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2009 - 17:39

τώρα λεμε οτι δέν έκανε καλά που έχει κλειδωμένα τα bluetooth,αλλα αν υπάρξει κανένας ιος για το μήλο μας θα λέμε τη μ****ς ειναι,κολλήσαμε ιο απο το bluetooth!!!!

οπότε καλύτερα έτσι!!!

καλύτερα να ελένχουμε το κινητο μας εμείς,παρά κάποιος αλλος.

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 04/07/2009 - 17:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες