Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Εορτολόγιο app για το iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Quick Poll

Βαθμολογήστε την χρησιμότητα αυτής της εφαρμογής

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   attheodo

attheodo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2009 - 14:20

Αγαπητά μέλη του forum,

το Εορτολόγιο app είναι μια εφαρμογή για το iPhone που δημιουργήθηκε για να φέρει τη λύση σε ένα απλό πρόβλημα της καθημερινότητας. Τουτ'εστιν, να σας υπενθυμίζει κάθε μέρα ποιές από τις επαφές που έχετε καταχωρημένες στο iPhone σας έχουν την ονομαστική τους εορτή! Κάθε φορά λοιπόν που ανοίγετε το app, ένας έξυπνος αλγόριθμος διατρέχει τα πρώτα ονόμα των επαφών που έχετε καταχωρημένες στο ευρετήριο του τηλεφώνου σας και αναγνωρίζει ποιές από αυτές γιορτάζουν. Το app είναι σε θέση να αναγνωρίζει ονόματα στα Ελληνικά, στα Greeklish καθώς και αρκετά υποκοριστικά αλλά και ελαφρώς ανορθόγραφα ονόματα... για να μην ξεχάσετε κανέναν!

... και επειδή πραγματικά δε θέλουμε να ξεχάσετε κανέναν, για κάθε νέο ημερολογιακό έτος το app υπολογίζει αυτόματα την ημερομηνία του Πάσχα και ακολούθως όλες τις υπόλοιπες κινητές εορτές που υπολογίζονται βάση αυτής.



Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή, υποστήριξη και bug reports: Εορτολόγιο από την ATWORKS
Σελίδα της εφαρμογής στο iTunes: Εορτολόγιο in iTunes (ανοίγει το iTunes)

Επίσης, καθώς βασική αρχή της φιλοσοφίας μας είναι να αντιμετωπίζουμε με σεβασμό όλους τους ενδιαφερόμενους χρήστες και πελάτες μας, σας ενημερώνουμε ότι ήδη δουλεύουμε στην επόμενη έκδοση του app που επιτρέπει την μετάβαση σε όποιαδήποτε ημερομηνία (πλήν μόνο της σημερινής) και επίσης προβάλει σε ξεχωριστό tab ποιά ονόματα γιορτάζουν ανεξαρτήτως αν υπάρχουν καταχωρημένα στο τηλέφωνο σας.

Καλό καλοκαίρι σε όλους σας! Φιλικά,
ATWORKS

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thomac

thomac

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2009 - 18:32

ενδιαφέρον και θα γινόταν ακόμα πιο ενδιαφέρον αν έκανε και έλεγχο για εορτές γενεθλίων μέσα από τις επαφές ώστε να τα έχουμε όλα σε ένα! Αφού κάνει έρευνα στα ονόματα ίσως να μην είναι δύσκολο να κάνει έλεγχο και στα γενέθλια

#3   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 13/07/2009 - 18:39

Πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο παιδιά!

Μόνο που εγώ (γνωστός σπαστικός :P ), θα σταθώ στο ορθογραφικό/συντακτικό κομμάτι!

Και οι δύο εικόνες θέλουν μία μικρή διόρθωση:
  • 4 από τις επαφές σας έχει γιορτή!
  • Ευχηθείτε στον/στην... κάνωντας

Μη με παρεξηγείτε,

φιλικά epaminos

#4   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 13/07/2009 - 18:54

Μπράβο! Καλή συνέχεια...
Συμφωνώ με τον epaminos στο θέμα της ορθής γραφής..Συνεχίστε!
Εγώ πάντως θα το αγοράσω..Όπως έχει ξανά ειπωθεί..ΠΡΕΠΕΙ να στηρίζουμε τους Έλληνες developers.

Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 13/07/2009 - 18:54


#5   akouris

akouris

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2009 - 19:17

Καλησπέρα, εγώ το αγόρασα - συμφωνώ ότι πρέπει να υποστηρίζονται οι έλληνες developers.

Συγχαρητήρια για το interface, είναι πολύ προσεγμένο.

Ως πελάτης πλέον μερικές παρατηρήσεις - ελπίζω να βελτιωθούν γρήγορα

- τα ορθογραφικά που επεσήμανε και ο φίλος πριν. Ένα ακόμα στη σελίδα Βοήθεια - στο λογότυπο γράφει Tommorow's concepts - το σωστό είναι Tomorrow's concepts (ένα m, δύο r)
- είναι κακό που δεν λέει η εφαρμογή, ποιά γιορτή είναι σήμερα - απλά σου αναφέρει ότι κάποιος γιορτάζει. Καλό είναι να σου αναφέρει διότι α)μπορεί κάποιον να μην έχεις γράψει το όνομα του με τρόπο που ο αλγόριθμος αναγνωρίζει, β)μπορεί ο αλγόριθμος να κάνει λάθος - όπως και έκανε στο δικό μου κατάλογο: σήμερα γιορτάζει η ΣΑΡΑ (έψαξα να το βρω στο google, δεν το λέει η εφαρμογή), και γι'αυτό μου έλεγε ότι γιορτάζει ένας γνωστός μου το επώνυμο του οποίου είναι Σαραντάρης.
- είναι χρήσιμο να σου δίνει τη δυνατότητα να πας μπρος/πίσω στο ημερολόγιο και να δεις τι γιορτές υπάρχουν. Αν π.χ. χθες ξέχασα να ανοίξω την εφαρμογή και γιόρταζε κάποιος φίλος, θα ήθελα να μπορώ να το δω

#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/07/2009 - 00:55

πολυ καλη εφαρμογη συνεχιστε..

ezgif_com_crop_2.gif


#7   attheodo

attheodo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2009 - 01:31

Εκ μέρους της ATWORKS θέλω να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια. Ειλικρινά χαιρόμαστε που οι περισσότεροι από εσάς την εφαρμογή μας χρήσιμη και αποφάσισαν να την κατεβάσουν και να την χρισιμοποιήσουν!

Συγκεκριμένα τώρα:

@epaminos: Θέλω να ανοίξει η γή να με καταπιεί. Αναλαμβάνω την ευθύνη προσωπικά.. η αλήθεια είναι οτι μετά από καιρό προγραμματισμού το συντακτικό και η ορθογραφία αποκτούν άλλη έννοια :P
@akouris: Όσον αναφορά το logo το θέμα είναι απλό. Πυροβολήστε τον γραφίστα (κατά το μην πυροβολείτε τον πιανίστα)! Η λειτουργικότητα της μεταπήδησης σε άλλη ημερομηνία έχει ξεκινήσει ήδη να υλοποιείται και είναι ο πρώτος λόγος για το επόμενο update. Επίσης θα συμπεριλάβουμε και τη δυνατότητα να εμφανίζονται οι εορτές ανεξαρτήτως από το αν υπάρχει αντίστοιχη καταχωρημένη επαφή. Όσον αφορά το πρόβλημα στον αλγόριθμο που αναφέρεις θα το κοιτάξουμε διεξοδικά. Σε γενικές γραμμές πάντως το application θεωρεί πως τα επίθετα είναι καταχωρημένα στο πεδίο last name. Αν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωση σου και παρόλα αυτά εμφανίζεται η επαφή ενημέρωσε μας λεπτομερέστερα μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο http://eortologio.atworks.gr
@thomac: Ζήτησες ειδοποίηση για τα γενέθλια και θα την έχεις στον επόμενο update.

Ευχαριστώ όλους σας για τα σχόλια σας. Δηστυχώς τέτοια μικροπροβλήματα και bugs εμφανίζονται σε κάθε λογισμικό (μικρό ή μεγάλο) που βρίσκεται ακόμα στις πρώτες εκδόσεις του. Το σημαντικό στην υπόθεση είναι ότι πλέον οι Έλληνες χρήστες λογισμικού έχουν καλλιεργήσει πλέον συνείδηση στο συγκεκριμένο θέμα και επιτρέπουν μέσα από την κριτική τους και τις παρατηρήσεις τους, τον επίδοξο developer να κάνει το προιόν του καλύτερο και ποιοτικότερο.

Οι παρατηρήσεις σας είναι ανεκτίμητης σημασίας. Παρακαλούμε θερμά να συνεχίσετε την κριτική σας στα προιόντα μας για να σας βοηθήσουμε να επωφεληθείτε περισσότερο από αυτά.

Φιλικά,
Θάνος
atworks.gr

#8   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2009 - 03:42

Παρα πολυ καλη εφαρμογη 1000 μπραβο!!! Την αγορασα κ εγω... Τι θα λεγατε να προστεθει ενα tab στην εφαρμογη με μια ας το πουμε «μηχανη αναζητησης» που να μπορει ο χρηστης να εισαγει ονομα κ να επιστρεφει η εφαρμογη ημερομηνια γιορτης; Πολλες φορες το χρειαστηκα αυτο!!!

#9   johnio

johnio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2009 - 09:19

Αν και πραγματικά χαίρομαι που μια τόσο αξιόλογη προσπάθεια γίνεται από Έλληνες προγραμματιστές, θα ήθελα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή στο δικό μου iphone (16GB 3G) με OS 3.0 δεν τρέχει καθόλου.

#10   Taki-x

Taki-x

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2009 - 10:06

Κι εγώ χαίρομαι να βλέπω δουλειές απο έλληνες developers κι έτσι το αγόρασα αλλά μόλις το έβαλα μου δείχνει σήμερα να γιορτάζουν οι Δημήτρηδες (28/10 δεν είναι ;) )
Επίσης τα μπερδεμένα γράμματα που φαίνονται στην πρώτη επαφή (και στην τελευταία) γίνονται αφού κάνεις scroll στις επαφές. Δεν κάνω κάτι καλά;

Επίσης άποψη μου είναι οτι το να μπορείς να μετακινηθείς στις ημερομηνίες σύν μια λίστα γιορτών ανά μήνα (όπως το Hellenic Calendar που είχα στο HTC) είναι must.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0153.png   41,78KB   44 λήψεις

#11   Taki-x

Taki-x

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2009 - 11:11

Κι εγώ χαίρομαι να βλέπω δουλειές απο έλληνες developers κι έτσι το αγόρασα αλλά μόλις το έβαλα μου δείχνει σήμερα να γιορτάζουν οι Δημήτρηδες (28/10 δεν είναι ;) )


Sorry, 26/10

#12   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2009 - 16:38

Εκλπηκτικό!!Μπράβο η Ελλάδα!!Τέλεια εφαρμογή!!

#13   attheodo

attheodo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2009 - 21:15

Κι εγώ χαίρομαι να βλέπω δουλειές απο έλληνες developers κι έτσι το αγόρασα αλλά μόλις το έβαλα μου δείχνει σήμερα να γιορτάζουν οι Δημήτρηδες (28/10 δεν είναι ;) )
Επίσης τα μπερδεμένα γράμματα που φαίνονται στην πρώτη επαφή (και στην τελευταία) γίνονται αφού κάνεις scroll στις επαφές. Δεν κάνω κάτι καλά;

Επίσης άποψη μου είναι οτι το να μπορείς να μετακινηθείς στις ημερομηνίες σύν μια λίστα γιορτών ανά μήνα (όπως το Hellenic Calendar που είχα στο HTC) είναι must.


Αγαπητέ Taki-x,
η δυσλειτουργία με τους Δημήτρηδες αποτελεί bug στον ευρετικό αλγόριθμο. Συγκεκριμένα την ημερομηνία που ανέφερες γιόρταζαν Δήμος (το γυναικίο είναι Δήμη). Το Δήμη λοιπόν για κάποιο λόγο έλεγε στην εφαρμογή οτί έπρεπε να κάνει match με τους Δημήτρηδες.

Ειλικρινά λυπόμαστε για αυτό το πρόβλημα. Σε διαβεβαιώνουμε πάντως ότι δεν υπάρχουν λανθασμένες εορτές στην βάση δεδομένων της εφαρμογές, απλώς ίσως καμία φορά δημιουργούνται τέτοιου είδους μπερδέματα. Ο αλγόριθμος που υλοποιήσαμε για την αναγνώριση των ονομάτων σε Ελληνικά και greeklish είναι νέα τεχνολογία και δηστυχώς αρκετά πολύπλοκη αλλά ευτυχώς οι συνείδηση σας γενικώς ως χρήστες έχει καλλιεργηθεί στο βαθμό που με τέτοιου είδους παρατηρήσεις μας παροτρύνετε και μας βοηθάτε σημαντικά στο να κάνουμε τις εφαρμογές μας ποιοτικότερες.

Όσον αφορά τα μπερδεμένα γράμματα αυτό μέχρι στιγμής είναι πρωτοεμφανιζόμενο πρόβλημα. Θα μας βοηθούσε αν μπορούσες να αντιληφθείς τι ακριβώς έχει τυπωθεί πάνω από τι. Αν το καταφέρεις ενημέρωσε μας λεπτομερώς μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο http://eortologio.atworks.gr . Μέχρι τότε θα κάνουμε τα δυνατά μας να το κοιτάξουμε και εμείς.

Γενικά πρός όλους τους χρήστες σας ενημερώνουμε ότι βρίσκεται ήδη στο στάδιο του review μια νέα έκδοση quick-fix για τα crashes που αντιμετωπίζουν κάποιοι χρήστες. Οι άμεσα ενδιαφερόμενοι αν δεν επιθυμούν να ελέγχουν περιοδικά το App Store μπορούν να μας στείλουν ένα e-mail και να τους ενημερώσουμε πότε το update θα είναι διαθέσιμο για download.

Ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας σχόλια και σας παροτρύνουμε να συνεχίσετε να ασκείτε έντονη κριτική στην εφαρμογή μας ούτως ώστε να μπορέσουμε και εμείς από την μεριά μας να την κάνουμε καλύτερη και χρησιμότερη για όλους τους πελάτες μας και τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.

Φιλικά,
ATWORKS

#14   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 15/07/2009 - 22:46

gtz guyz πολυ καλη εφαρμογη την εχω στο iphone

#15   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 25/07/2009 - 14:53

Πολυ καλη εφαρμογη απο οσο φαινεται :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες