Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

νέο iPad και συνθήκες αγοράς στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2012 - 10:00

Παιδιά θα ήθελα να προσθέσω στο θέμα μας κάτι ακόμη, πιστεύω πολύ σοβαρότερο.

Πάρα πολλοί επιχειρηματολογούν υπέρ αγοράς προιόντων Mac από εδώ, από την Ελλάδα.

Ακυρώνωντας παραγγελία από Μ. Βρετανία, αγόρασα την ημέρα κυκλοφορίας από το goldeni το νέο iPad, θέλοντας να ενισχύσω τον όλο κύκλο επιχειρηματικότητας αυτών των εταιρειών στον χώρο μας.

Όμως διαβάζοντας όλα αυτά έχω αποθαρρυνθεί για μελλοντική αγορά. Είναι δυνατόν σε DOA κατάσταση, να μην γίνεται ΑΜΕΣΑ η αντικατάσταση;

Το θέμα μας τώρα: πόσοι από εσάς γνωρίζεται το νέο applecare για το iPad 3; Συν 80 Ευρώ, έχει εγγύηση 2 ετών ΑΚΟΜΗ και αν το σπάσεις με δική σου υπαιτιότητα.

Μαντέψτε: μου είπαν πως δεν ισχύει για Ελλάδα με αγορά από γνωστά καταστήματα. Μόνο αν το είχα αγοράσει iPad+applecare από Μ. βρετανία θα ίσχυε...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   foivos

foivos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:smart hub on Samsung tv

Δημοσίευση 28/03/2012 - 10:20

Μπαίνει κάποιος να δει εντυπώσεις για το νέο iPad και βλέπει εντυπώσεις από service στην Ελλάδα. Tragic εις ξεφυγ απο το θέμα. Χαλάρωσε λίγο με την Ελλάδα. Το θέμα είναι άλλο ότι απο εχθές που άνοιξα το εργαλείο έχει 85% μπαταρία και τώρα έχει 47% και το έχω σπάσει στο Ίντερνετ. Πολύ καλό είναι το νέο iPad.

Μηπως φιλε μου δεν εχεις καταλαβει ακομα πιο ειναι το θεμα;για φρου-φρου και αρωματα θα μιλαμε; θελεις να ενημερωνεσαι μονο για το αν τραγουδαει το ipad σου και οχι εαν εχει καποιο προβλημα βαθυτερο που ηθελημενα το προσπερνας.
Επισης εαν εχει καποιος προβλημα στο fb με τονεο ipad(οταν εχει μια αναρτησηvideo γεμιζει το χωρο και δεν μπορω να κανω likeκαι σχολιασμο.

#48   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/03/2012 - 10:22

2 σελίδες τώρα δεν λέτε να σταματήσετε τα off topic ...

Δηλαδή όταν αγοράζετε ένα προϊόν την ημέρα της κυκλοφορίας του, περιμένετε ότι η οποιαδήποτε εταιρεία θα διαθέσει μόνο τα μισά κομμάτια που έχει ώστε να έχει τα υπόλοιπα για DOA αντικαταστάσεις?

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν γίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο.

Ναι η DOA αντικατάσταση πρέπει να γίνεται άμεςα, αλλά όταν μιλάμε για το release date, ε δεν είναι και παράλογο να υπάρχει έλλειψη σε συσκευές τη στιγμή που ξέραμε εδώ και δύο βδομάδες ότι η διαθεσιμότητα θα είναι ούτως ή άλλως χαμηλή!!!!!

Και εφόσον μέσα στο reseller store δεν παρέχεται service (πολιτική της Apple) ώστε να βεβαιωθεί επιτόπου η βλάβη, αν δεν είναι κάτι εξόφθαλμο προφανώς η αλλαγή δεν μπορεί να γίνει κατευθείαν.

Οπότε πρέπει να πάει στο εξουσιοδοτημένο service και εκείνοι να δώσουν το ΟΚ για την αντικατάσταση.

Όσο για το Apple Care για το νέο iPad, δεν είπα ναι θέμα των resellers. Η apple ορίζει το σε ποιες χώρες θα είναι διαθέσιμο.

Εκείνη θα πρέπει να κατηγορούμε...

Αλλά please ρε σεις ας μην βρωμίσουμε άλλο το θέμα... Ανοίξτε ένα τοπικ αλλού να το συζητήσουμε.

ΥΓ: δεν έχω καμία σχέση με κανέναν reseller, απλά μου έκανε έντύπωση όλη αυτή η ξαφνική επίθεση...

#49   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/03/2012 - 10:22

Κατά τη γνώμη μου και αυτό με το tethering που προτείνεται ως πανάκεια δεν είναι λύση...

Ειδικά για όσους έχουν το 4S με τα ήδη αρκετά θέματα με την αυτονομία του, το να κάνουν και hotspot θα είχε ως αποτέλεσμα μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ μείωση της μπαταρίας.

Οπότε αν είναι να μένω χωρίς τηλέφωνο για να έχω ίντερνετ στο iPad τι να το κάνω?

Χώρια που οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι οι ίδιες.

Μέλος του φόρουμ πριν 3 μέρες μέτρησε στο ίδιο δίκτυο την ταχύτητα του 3G της Vodafone.

Στο 4S κατάφερε να πιάσει 3.43 Mbps. Αν έκανε tether στο iPad λοιπόν θα έπιανε ακριβώς τόσα (ίσως ελάχιστα λιγότερα).

Όταν όμως στο ίδιο δίκτυο μέτρησε τι ταχύτητα έπιανε με το iPad 3rd generation, το αποτέλεσμα ήταν 15,99 Mbps!

Ε, δεν τη λες και αμελητέα διαφορά...


Μολις με εβγαλες απο το δυλημα που ειχα... Wifi i wifi+ 3G. Παω για wifi+3G...

#50   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 28/03/2012 - 11:08

Ωραια η θεωρια σου φιλε. Αλλα ηθελα να ηξερα τι θα ελεγες αν αγοραζες πρωτος το νεο ipad, περιμενοντας απο τα ξημερωματα εξω απο το golden hall, σου εβγαινε ελαττωματικο, το ξαναγυριζες πισω και σου ελεγαν "κοιτα φιλε μεινε τωρα εσυ χωρις new ipad 3 εβδομαδες και περιμενε". Εσυ φυσικα θα ελεγες οκ δεν τρεχει τιποτα, τι ειναι 3 εβδομαδες μπροστα στην πορωση του σημερα, χαλαρα παιδια με το πασο σας δεν τρεχει τιποτα κι ετσι ε; Αντε καληνυχτα φιλε, γυρισε και κανενα πλευρο μην πουντιασεις...

Ολοι οι κουλ μαζευτηκαν εδω. Κοιτα να δεις πραματα...

φιλέ στην επιλογή σου να πας στο golden hall δεν φταίει η Ελλάδα, ούτε για τους πωλητές της ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Έχεις δίκιο σε νιώθω και σε καταλαβαίνω! αλλά η Ελλάδα δεν φταίει σε τίποτα! αυτά! Μάθε να κατηγορείς τους άμεσους υπεύθυνους και όχι γενικολογίες... τα λαμόγια κατηγορούν την Ελλαδάρα με την νοοτροπία της, οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν στο δημόσιο με μέσων κατηγορούν τους πολιτικούς που οι ίδιοι ψηφίζουν κλπ... κανέναν δεν είδα να πει... έκανα εγώ την χαζομάρα και θα προσέχω την επόμενη φορά!

#51   ampelift

ampelift

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:ampelift@gmail.com

Δημοσίευση 28/03/2012 - 11:35

φιλέ στην επιλογή σου να πας στο golden hall δεν φταίει η Ελλάδα, ούτε για τους πωλητές της ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Έχεις δίκιο σε νιώθω και σε καταλαβαίνω! αλλά η Ελλάδα δεν φταίει σε τίποτα! αυτά! Μάθε να κατηγορείς τους άμεσους υπεύθυνους και όχι γενικολογίες... τα λαμόγια κατηγορούν την Ελλαδάρα με την νοοτροπία της, οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν στο δημόσιο με μέσων κατηγορούν τους πολιτικούς που οι ίδιοι ψηφίζουν κλπ... κανέναν δεν είδα να πει... έκανα εγώ την χαζομάρα και θα προσέχω την επόμενη φορά!

+750
Πρώτα!!! εμείς που πληρώνουμε πρέπει να προσέχουμε ,και όχι μετά να λέμε ααα απατεώνας εκείνος αααα κλέφτης ο άλλος αααα η Ελλάδα έτσι και η Ελλάδα αλλιώς... ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ,κανένας δεν σου βάζει το πιστόλι στο κεφάλι και σου λέει σκαστα μου,θέλει Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η .

Τελευταία επεξεργασία από: ampelift, 28/03/2012 - 11:35


#52   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/03/2012 - 12:10

Άνοιξα αυτό το τοπικ και μετέφερα εδώ τα offtopic περί συνθηκών αγοράς στην Ελλάδα, από εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 28/03/2012 - 12:19


#53   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2012 - 14:03

Κάποιοι είστε ότι ναναι μου φαίνεται. Πιο εξειδικευμένο κατάστημα από ένα apple premium reseller υπάρχει? Τί να προσέξω δηλαδή πριν αγοράσω..Έλεος...

#54   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2012 - 14:24

Απλά να τονίσουμε ότι η apple προσφέρει άμεση αντικατάσταση ή επιστροφή των χρημάτων μέχρι 14 μέρες μετά την αγορά για οποιοδήποτε λόγο. Αυτά όπου υπάρχει apple store. Όπου δεν υπάρχει έχουμε premium καταστάσεις και premium αντιμετώπιση.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 28/03/2012 - 14:28


#55   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/03/2012 - 14:34

Κάποιοι είστε ότι ναναι μου φαίνεται. Πιο εξειδικευμένο κατάστημα από ένα apple premium reseller υπάρχει? Τί να προσέξω δηλαδή πριν αγοράσω..Έλεος...

Αν διάβαζες τι έτυχε σε κάποιους αυτές τις μέρες που δεν το άλλαζαν με σφραγισμένο αν δεν έβαζαν τις φωνές τότε θα καταλάβαινες ότι έχεις άδικο...

Αναρτημένη εικόνα


#56   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/03/2012 - 14:51

Αν διάβαζες τι έτυχε σε κάποιους αυτές τις μέρες που δεν το άλλαζαν με σφραγισμένο αν δεν έβαζαν τις φωνές τότε θα καταλάβαινες ότι έχεις άδικο...


Ναι τους το άλλαξαν όμως. Και δεν μιλάω για βλάβη. Ποιό εξειδικευμένο κατάστημα στην Ελλάδα από apple premium reseller υπάρχει? Για να ξέρουμε τί λέμε δηλαδη...

#57   aggelos91

aggelos91

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2012 - 15:23

Κάποιοι είστε ότι ναναι μου φαίνεται. Πιο εξειδικευμένο κατάστημα από ένα apple premium reseller υπάρχει? Τί να προσέξω δηλαδή πριν αγοράσω..Έλεος...

+1

#58   aggelos91

aggelos91

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2012 - 15:29

Ναι τους το άλλαξαν όμως. Και δεν μιλάω για βλάβη. Ποιό εξειδικευμένο κατάστημα στην Ελλάδα από apple premium reseller υπάρχει? Για να ξέρουμε τί λέμε δηλαδη...

Θα συμφωνισω...Απο PREMIUM RESELLER πας και αγοράζεις μαγαζι δηλαδη που πουλαει μονο apple products. Δεν το αγορασες απ το "ΒΑΓΓΕΛΗ" ηλεκτρονικο καταστημα της γειτονιας σου!

#59   Dynamitis

Dynamitis

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2012 - 15:45

και νεο μέλος με πρόβλημα στο new ipad, καμένο pixel στην επάνω αριστερά γωνία,για αντικατάσταση δεν λέω,τα είπατε εσείς(πισω στην apple και βλέπουμε), πλήρωσα κάτι και τώρα περιμένω να δω πότε και τι θα μου έρθει,doa μου είπαν οτι δεν δίνει η apple και να πω και κάτι άλλο που ειναι λεπτομερια μπροστά στα άλλα, κράτησαν μόνο το ipad(συσκευή) και μου δώσανε πίσω το κουτί με τα συναφή και ρωτώ εγώ,αν δεν το επισκευάσουν και μου δώσουν κάποιο άλλο θα εχω άλλον s/n στο ipad και άλλο στο κουτί???

#60   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 28/03/2012 - 16:07

τι λες ρε φιλε.......αν ειναι δυνατον. Στο μουλτιραμα μου επιβεβαιωσαν σημερα DOA 7 ημερες

θα συμφωνησω μαζι σου για τις 7 μερες που λες!! σημερα πηγα στο multirama Πειραια και με εξυπηρετησε μια κοπελα σχετικα με το new ipad!! την ρωτησα για το τι γινεται σε περιπτωση που αγορασω καποιο και εχει προβλημα και μου ειπε τα εξης!!
το multirama εχει DOA 7 ημερες αλλα με την διαφορα οτι το μηχανημα στελνεται στην infoquest και αφου διαπιστωθει εκει οτι εχει προβλημα τοτε δινει εντολη η infoquest στο multirama και σου δινουν αλλο!! παντως πρωτα στελνεται για SERVICE!!!! ειναι μου ειπε πολιτικη της apple (τουλαχιστον στην Ελλαδα απο οτι καταλαβα), οταν ανοιχτει καποιο μηχανημα να μην μπορει να το παρει το καταστημα πισω.Αυτα μου ειπε σημερα το πρωι!!!ΑΑΑΑΑ να μην ξεχασω επισης μου ειπε οτι το bleeding δεν θεωρειται προβλημα απο την Apple!! Τωρα τι να σας πω!! Μηπως ο καθενας λεει οτι του κατεβει???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες