Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πως το iPad άλλαξε τα δεδομένα για τους κιθαρίστες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2012 - 11:55

Αναρτημένη εικόνα



Οι απανταχού μουσικοί και ειδικότερα οι κιθαρίστες/ντράμερ αντιμετώπιζαν και θα αντιμετωπίζουν πάντα ένα πολύ σημαντικό και άλυτο πρόβλημα: τους γείτονες. Όλος ο κόπος και τα λεφτά που ξοδεύουμε σε έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό αποδεικνύονται μάταια όταν εξαιτίας των γειτόνων δεν μπορείς να παίξεις πάνω από το 1–2 σε λαμπάτο ενισχυτή χωρίς κάποιος να φωνάξει την αστυνομία. Από ’κει ξεκίνησε η ανάγκη των μουσικών να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους και ένα ζευγάρι ακουστικά ώστε να μην δημιουργούν πρόβλημα στους άλλους. Παρόλο που ο υπολογιστής μπορεί να αποδειχθεί πολύ ισχυρό εργαλείο για έναν μουσικό (βλ. Guitar Recording σε Mac) με τον ερχομό του iPad τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα ενώ με τον καιρό το δημοφιλές tablet της Apple απέκτησε το δικό του ρόλο (βλ. GarageBand στο iPad). Στο παρόν άρθρο θα δούμε μερικές εφαρμογές, οι οποίες απευθύνονται κυρίως σε κιθαρίστες και συνδυαστικά μπορούν να λειτουργήσουν προς όφελός μας.

Αρχικά, εκτός από το iPad και την κιθάρα μας θα χρειαστούμε και τον κατάλληλο αντάπτορα για να συνδέσουμε τα δύο μεταξύ τους. Υπάρχουν πολλά προϊόντα στην αγορά αλλά θα προτείνουμε για μια ακόμη φορά το JAM της Apogee γιατί εκτός του ότι είναι κορυφαίας ποιότητας μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και στον υπολογιστή χάριν στο έξτρα καλώδιο που παρέχεται στη συσκευασία.

Αναρτημένη εικόνα


Από ’κει και πέρα θα χρειαστούμε κάποια εφαρμογή εξομοίωσης ενισχυτών ώστε να έχουμε ήχο. Οι επιλογές είναι πολλές αλλά και ποιοτικές. Από το GarageBand και το AmpKit μέχρι το Amplitube και το Studio Devil. Κάθε εφαρμογή έχει τα υπέρ και τα κατά της και θα πρέπει να επιλέξετε αυτό που ταιριάζει σε εσάς καλύτερα. Οι περισσότερες από αυτές διαθέτουν κάποια δωρεάν έκδοση, οπότε μπορείτε να ξοδέψετε όσο χρόνο θέλετε δοκιμάζοντάς τες.

Αναρτημένη εικόνα


Θα δούμε λίγο καλύτερα το JamUp Pro (JamUp Lite) που, ίσως, διαθέτει κατά τη γνώμη μας τα καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα αλλά και μερικές λειτουργίες που το καθιστούν πραγματικό εργαλείο. Για παράδειγμα, με τη λειτουργία Sampler έχετε στα χέρια σας έναν πολύ καλό looper, δηλαδή τη δυνατότητα ηχογράφησης ενός κομματιού και της επαναλαμβανόμενης αναπαραγωγής του. Εντυπωσιακή, επίσης, είναι η λειτουργία Jam, μέσω της οποίας μπορείτε να φορτώσετε οποιοδήποτε κομμάτι από την ήδη υπάρχουσα μουσική σας βιβλιοθήκη και να το χρησιμοποιήσετε ως backing track παίζοντας κανονικά από πάνω. Χάριν στη λειτουργία αυτή μπορείτε να περάσετε σε μια ειδική playlist στο Μουσική.app τα backing tracks σας, τα οποία θα φορτώνετε στο JamUp, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο ένα πολύ καλό πρόγραμμα εξάσκησης.

Αναρτημένη εικόνα


Παρακάτω μπορείτε να ακούσετε ένα μικρό πρόχειρο απόσπασμα που έχει ηχογραφηθεί απευθείας στο iPad χρησιμοποιώντας το AmpKit και ένα backing track που δημιουργήθηκε με το Guitar Pro [Soundcloud link]



Μια άλλη κατηγορία εφαρμογών που είναι απαραίτητη στην καθημερινή μας μελέτη είναι αυτές που διαβάζουν ταμπλατούρες. Και εδώ οι επιλογές μας είναι πολλές αλλά από τις κορυφαίες του είδους θεωρείται το TabToolkit. To TabToolkit είναι από τις πιο ολοκληρωμένες εφαρμογές προσφέροντας υποστήριξη για τα δημοφιλέστερα φορμάτ, όπως Guitar Pro, Power Tab αλλά και απλά PDF. Διαθέτει, μάλιστα, ενσωματωμένο browser για να κατεβάζετε ταμπλατούρες απευθείας από το iPad. Το καλό με την εφαρμογή αυτή είναι ότι συνεργάζεται άψογα με το JamUp και τη λειτουργία background audio, έτσι ώστε να μπορείτε να τζαμάρετε πάνω σε guitar pro αρχεία ταυτόχρονα με την αναπαραγωγή τους.

Αναρτημένη εικόνα


Και οι υπόλοιπες εφαρμογές του είδους είναι ιδιαίτερα αξιόλογες. Για παράδειγμα, το Guitar Pro επιτρέπει στον χρήστη εκτός των άλλων να δημιουργήσει τις δικές του συνθέσεις με το ενσωματωμένο NotePad. Το Tonara από την άλλη είναι η εφαρμογή της επόμενης γενιάς για τις παρτιτούρες ειδικά σχεδιασμένη για το iPad. Μπορεί και καταλαβαίνει τη θέση σας στο κομμάτι και γυρνάει αυτόματα τις σελίδες για σας!

Τέλος, πρέπει να αναφερθούμε στο πολυτιμότερο, ίσως, εργαλείο για τον κιθαρίστα, το Guitar Toolkit. Το Guitar Toolkit είναι μια συλλογή χρήσιμων εφαρμογών, όπως κουρδιστήρι και μετρονόμος, και μια τεράστια βιβλιοθήκη συγχορδιών, κλιμάκων και arpeggios. Είναι πραγματικά πολύ χρήσιμη και μπορεί να σταθεί ως σημείο αναφοράς για τους περισσότερους.

Αναρτημένη εικόνα


Όπως καταλαβαίνετε το iPad έχει φτάσει σε ένα σημείο που μπορεί να εξυπηρετήσει πλέον μια μεγάλη μερίδα μουσικόφιλων χρηστών πολύ καλύτερα από έναν υπολογιστή εξαιτίας του μικρού του μεγέθους και της πληθώρας ποιοτικών εφαρμογών που προσφέρονται στο App Store. Ειδικά με το νέο iPad και τη Retina οθόνη το αποτέλεσμα είναι σε πολλές περιπτώσεις πολύ καλύτερο από την οθόνη του υπολογιστή, αρκεί, βέβαια, να αναβαθμιστούν και οι υπόλοιπες εφαρμογές. Θεωρούμε ότι σε αυτό το σημείο και με το εύρος των εφαρμογών ακόμα και επαγγελματίες χρήστες μπορούν να βρουν πολλές ενδιαφέρουσες χρήσεις για το iPad και το σίγουρο είναι ότι το κενό ανάμεσα στον υπολογιστή και το iPad θα μειώνεται συνεχώς. Ελπίζουμε να σας δώσαμε μια καλή πρώτη γεύση για τις δυνατότητες του iPad στον τομέα της μουσικής. Μπορείτε να προτείνετε και εσείς τις δικές αγαπημένες εφαρμογές και τον τρόπο που χρησιμοποιείτε το iPad παρακάτω.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2012 - 15:47

Εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα και εχω ψηθει αγρια για το ipb-10 της Digitech..!! Επειδη ειμαι κιθαριστας και μου χρειαζεται ενα τετοιο εργαλειο μιας και δεν εχω πεταλιερα και την εβγαζα με την καρτα ηχου μου και το Logic Pro ....το σκεφτομαι αρκετα ...!! Εσεις τι λετε ?

#3   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 17:02

Γιατί όχι; Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια αλλά από κάτι reviews που έτυχε να διαβάσω λένε ότι είναι αρκετά καλό... Όμως δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με μεταλιέρες όπως hd500 της line 6 κτλ κτλ που θεωρούνται οι καλύτερες...
Πάντως αυτό με το ότι δεν μπορείς να παίξεις σε λαμπάτο ενισχυτή πάνω από το 1-2 με νευριάζει απίστευτα!!!!!! Είχα μια χαρά τον Mesa Boogie Dual Rectifier(κτήνος απίστευτο σε όλα τα live και τα μίνι tour που έχω κάνει) μαζί με την αντίστοιχη καμπίνα και δεν μπορούσα να τον ευχαριστηθώ εκτός από τα live που έχω κάνει... Δεν είναι δυνατόν να έχεις ένα θηρίο σαν και αυτό και μετά από 3 μήνες που τον αγοράζεις να χτίζεται κολλητά στο σπίτι σου και συγκεκριμένα κολλητά από το δωμάτιό σου καινούργια πολυκατοικία... Μόνο σε εμένα μπορεί να συμβεί αυτό το πράγμα! Δεν μπορούσα να τον ανοίξω καθόλου, ούτε καν στο 1 με τα γκάζια που είχε... Και ηχομόνωση έβαλα στο δωμάτιό μου αλλά πάλι το άκουγαν οι χαζογείτονες... 3 φορές μου έφεραν την αστυνομία και μετά αναγκάστηκα να τα πουλήσω και τα 2... Τώρα καταφεύγω σε τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρει το άρθρο μέσω υπολογιστή αλλά και με τον πρώτο μου ενισχυτή... Τον Peavey Vypyr 30 watt...

#4   thanwin

thanwin

    iPH Enthousiast

  • 380 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:thanostheracer

Δημοσίευση 30/04/2012 - 17:44

φοβερο αυτο τι να πουμε ολα τα εβγαλαν!!! :o :o :o

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2012 - 18:00

Γιατί όχι; Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια αλλά από κάτι reviews που έτυχε να διαβάσω λένε ότι είναι αρκετά καλό... Όμως δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με μεταλιέρες όπως hd500 της line 6 κτλ κτλ που θεωρούνται οι καλύτερες...
Πάντως αυτό με το ότι δεν μπορείς να παίξεις σε λαμπάτο ενισχυτή πάνω από το 1-2 με νευριάζει απίστευτα!!!!!! Είχα μια χαρά τον Mesa Boogie Dual Rectifier(κτήνος απίστευτο σε όλα τα live και τα μίνι tour που έχω κάνει) μαζί με την αντίστοιχη καμπίνα και δεν μπορούσα να τον ευχαριστηθώ εκτός από τα live που έχω κάνει... Δεν είναι δυνατόν να έχεις ένα θηρίο σαν και αυτό και μετά από 3 μήνες που τον αγοράζεις να χτίζεται κολλητά στο σπίτι σου και συγκεκριμένα κολλητά από το δωμάτιό σου καινούργια πολυκατοικία... Μόνο σε εμένα μπορεί να συμβεί αυτό το πράγμα! Δεν μπορούσα να τον ανοίξω καθόλου, ούτε καν στο 1 με τα γκάζια που είχε... Και ηχομόνωση έβαλα στο δωμάτιό μου αλλά πάλι το άκουγαν οι χαζογείτονες... 3 φορές μου έφεραν την αστυνομία και μετά αναγκάστηκα να τα πουλήσω και τα 2... Τώρα καταφεύγω σε τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρει το άρθρο μέσω υπολογιστή αλλά και με τον πρώτο μου ενισχυτή... Τον Peavey Vypyr 30 watt...


Κρίμα για τον Boogie (προσκυνάω Boogie). Είμαι σίγουρος ότι αν έχεις iPad και με μια-δυο εφαρμογές θα βρεις την υγειά σου!

Follow me on twitter


#6   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2012 - 22:03

Γιατί όχι; Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια αλλά από κάτι reviews που έτυχε να διαβάσω λένε ότι είναι αρκετά καλό... Όμως δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με μεταλιέρες όπως hd500 της line 6 κτλ κτλ που θεωρούνται οι καλύτερες...
Πάντως αυτό με το ότι δεν μπορείς να παίξεις σε λαμπάτο ενισχυτή πάνω από το 1-2 με νευριάζει απίστευτα!!!!!! Είχα μια χαρά τον Mesa Boogie Dual Rectifier(κτήνος απίστευτο σε όλα τα live και τα μίνι tour που έχω κάνει) μαζί με την αντίστοιχη καμπίνα και δεν μπορούσα να τον ευχαριστηθώ εκτός από τα live που έχω κάνει... Δεν είναι δυνατόν να έχεις ένα θηρίο σαν και αυτό και μετά από 3 μήνες που τον αγοράζεις να χτίζεται κολλητά στο σπίτι σου και συγκεκριμένα κολλητά από το δωμάτιό σου καινούργια πολυκατοικία... Μόνο σε εμένα μπορεί να συμβεί αυτό το πράγμα! Δεν μπορούσα να τον ανοίξω καθόλου, ούτε καν στο 1 με τα γκάζια που είχε... Και ηχομόνωση έβαλα στο δωμάτιό μου αλλά πάλι το άκουγαν οι χαζογείτονες... 3 φορές μου έφεραν την αστυνομία και μετά αναγκάστηκα να τα πουλήσω και τα 2... Τώρα καταφεύγω σε τέτοιου είδους λύσεις που αναφέρει το άρθρο μέσω υπολογιστή αλλά και με τον πρώτο μου ενισχυτή... Τον Peavey Vypyr 30 watt...


Mesa ?? :P :P :P Και τον πουλησες ?? Αμαρτια φιλε μου..!! Σκεφτομαι πολυ που λες την συγκεκρικεμενη πεταλιερα αλλα δεν ξερω εαν μου βγαλει σε μικροφωνικη η εαν τν συνδεσω με loop σε ενισχυτη τον ιδιο ηχο οπως υποστηριζουν τα reviews...!! Eχω αρκετους ενδοιασμους...!! Θα ειναι αραγε συμβατη και με τα αλλα Music Programs που διαθετει το αpp store και το ipad ??

Τελευταία επεξεργασία από: edafermosjunior, 30/04/2012 - 22:07


#7   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 30/04/2012 - 22:22

Εσας σας εχει κατσει καλα με το ipad... εμας τα "φλωρακια" με το blues-rock πιανο δεν μας ευνοει και πολυ :(

#8   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2012 - 22:48

Υπαρχει και συνδεση με midi εαν ενδιαφερεσαι παντως...μπορεις μεσω garage band να κανεις πολλα με πιανο...!!

#9   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 30/04/2012 - 22:52

οντως...το garageband ειναι πολυ χρησιμο...αλλα ως εκει...ενω για κιθαρα υπαρχουν δεκαδες επιλογες...αλλα ειναι φυσιολογικο

#10   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 22:56

Mesa ?? :P :P :P Και τον πουλησες ?? Αμαρτια φιλε μου..!! Σκεφτομαι πολυ που λες την συγκεκρικεμενη πεταλιερα αλλα δεν ξερω εαν μου βγαλει σε μικροφωνικη η εαν τν συνδεσω με loop σε ενισχυτη τον ιδιο ηχο οπως υποστηριζουν τα reviews...!! Eχω αρκετους ενδοιασμους...!! Θα ειναι αραγε συμβατη και με τα αλλα Music Programs που διαθετει το αpp store και το ipad ??

Αμαρτία δεν λες τίποτα... Αλλά δεν μπορούσα να τον έχω μόνο για διακοσμητικό στο δωμάτιο. Καλύτερα να τον έχει κάποιος άλλος που να τον χαρεί παρά να τον φάει η σκόνη... Για εμένα επειδή έχω δει μερικά βιντεάκια με κάτι τέτοιες συσκευές έχω παρατηρήσει ότι αυτοί που τις κάνουν review δεν είναι και οι πιο σχετικοί με το θέμα... Κάποιοι είναι και άσχετοι εντελώς. Γενικά όλα τα αξεσουάρ για το iPhone iPad είναι πολύ ακριβά(συμπεριλαμβανομένου με αυτήν την πεταλιέρα). Επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα δουλεύει με όλα τα προγράμματα και με όλα τα iPad. πχ θα βγει καινούργιο iPad με καινούργιο design το οποίο δεν θα ταιριάζει στην πεταλιέρα. Άρα μένεις με το iPad που έχεις για να το χρησιμοποιείς με την πεταλιέρα. Μετά βγαίνουν καινούργια προγράμματα τα οποία λόγω έλλειψης επεξεργαστικής ισχύς και για διάφορους άλλους εμπορικούς λόγους κυρίως δεν θα δουλεύουν στο iPad που θα έχεις... Άρα μένεις με την πεταλιέρα σου και το iPad σου που μετά από λίγο καιρό όμως θα σου είναι άχρηστα... Αν είσαι σε καλή οικονομική κατάσταση και σε λίγο καιρό μπορείς να την αλλάξεις αν το θέλεις και την ακούσεις πριν την αγοράσεις(ΒΑΣΙΚΟ) αγόρασέ την. Αν όμως δεν είσαι και πάμπλουτος και θες να πάρεις κάτι που είναι στην ουσία ]WYSIWYG(What you see is what you get) πάρε ένα podhd500 της line 6 που είναι κορυφαίο στην κατηγορία του και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος και σε live και στο σπίτι. Μου το είχε δανείσει ένας φίλος που το έχει και μπορώ να πω με άνεση ότι αξίζει όλα τα λεφτά του με το παραπάνω. Επίσης η line 6 βγάζει και software update προσθέτοντας συνέχεια καινούργιες δυνατότητες. Αν έχει χρόνο να ασχοληθείς λίγο μπορείς να φτιάξεις ότι ήχο θες με αυτό χωρίς υπερβολές. Τώρα αν έχεις να δώσεις κανένα 600-700 ευρώ καλύτερα θα ήταν να πάρεις 4-5 πεταλάκια και να φτιάξεις ένα δικό σου pedal board(χρειάζεται και η βαλίτσα που κάνει κανένα 150ευρώ γιαυτό σου είπα τόσο στην τιμή) που θα είναι στα μέτρα σου και θα σε καλύπτει απόλυτα. Αν μου πεις τι μουσική παίζεις κυρίως και τι κιθάρα έχεις μπορώ να σου προτείνω μερικά πεταλάκια...

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 30/04/2012 - 23:05


#11   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:05

Κρίμα για τον Boogie (προσκυνάω Boogie). Είμαι σίγουρος ότι αν έχεις iPad και με μια-δυο εφαρμογές θα βρεις την υγειά σου!

Δεν έχω iPad αλλά έχω iPhone 4. Έχω το irig της amplitube το αντίστοιχο πρόγραμμα και το ampkit+. Η ποιότητα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτής ενός mesa αλλά είναι αρκετά καλή για ένας practice amp. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το apogee jam που σαφώς έχει πάρα πολύ καλύτερη ποιότητα από το irig για να το συνδέω με το mac. Βέβαια έχω το Line 6 PodStudio UX2 γι'αυτήν την δουλειά αλλά πιστεύω πως της apogee θα είναι καλύτερο με περισσότερο συμβατότητα. Είμαι στο δίλημμα να αγοράσω το jam ή το one. Ξέρετε αν η ποιότητα του jam με το one είναι η ίδια; Και μια ακόμα ερώτηση για το garageband. Ξέρει κανείς αν το irig που έχω δουλεύει μαζί με το garageband; Δεν το έχω κατεβάσει ακόμα αλλά κρίμα να το κατεβάσω τζάμπα...

#12   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:06

Αμαρτία δεν λες τίποτα... Αλλά δεν μπορούσα να τον έχω μόνο για διακοσμητικό στο δωμάτιο. Καλύτερα να τον έχει κάποιος άλλος που να τον χαρεί παρά να τον φάει η σκόνη... Για εμένα επειδή έχω δει μερικά βιντεάκια με κάτι τέτοιες συσκευές έχω παρατηρήσει ότι αυτοί που τις κάνουν review δεν είναι και οι πιο σχετικοί με το θέμα... Κάποιοι είναι και άσχετοι εντελώς. Γενικά όλα τα αξεσουάρ για το iPhone iPad είναι πολύ ακριβά(συμπεριλαμβανομένου με αυτήν την πεταλιέρα). Επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα δουλεύει με όλα τα προγράμματα και με όλα τα iPad. πχ θα βγει καινούργιο iPad με καινούργιο design το οποίο δεν θα ταιριάζει στην πεταλιέρα. Άρα μένεις με το iPad που έχεις για να το χρησιμοποιείς με την πεταλιέρα. Μετά βγαίνουν καινούργια προγράμματα τα οποία λόγω έλλειψης επεξεργαστικής ισχύς και για διάφορους άλλους εμπορικούς λόγους κυρίως δεν θα δουλεύουν στο iPad που θα έχεις... Άρα μένεις με την πεταλιέρα σου και το iPad σου που μετά από λίγο καιρό όμως θα σου είναι άχρηστα... Αν είσαι σε καλή οικονομική κατάσταση και σε λίγο καιρό μπορείς να την αλλάξεις αν το θέλεις και την ακούσεις πριν την αγοράσεις(ΒΑΣΙΚΟ) αγόρασέ την. Αν όμως δεν είσαι και πάμπλουτος και θες να πάρεις κάτι που είναι στην ουσία WYSIWYG(What you see is what you get) πάρε ένα podhd500 της line 6 που είναι κορυφαίο στην κατηγορία του και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος και σε live και στο σπίτι. Μου το είχε δανείσει ένας φίλος που το έχει και μπορώ να πω με άνεση ότι αξίζει όλα τα λεφτά του με το παραπάνω. Επίσης η line 6 βγάζει και software update προσθέτοντας συνέχεια καινούργιες δυνατότητες. Αν έχει χρόνο να ασχοληθείς λίγο μπορείς να φτιάξεις ότι ήχο θες με αυτό χωρίς υπερβολές. Τώρα αν έχεις να δώσεις κανένα 600-700 ευρώ καλύτερα θα ήταν να πάρεις 4-5 πεταλάκια και να φτιάξεις ένα δικό σου pedal board(χρειάζεται και η βαλίτσα που κάνει κανένα 150ευρώ γιαυτό σου είπα τόσο στην τιμή) που θα είναι στα μέτρα σου και θα σε καλύπτει απόλυτα. Αν μου πεις τι μουσική παίζεις κυρίως και τι κιθάρα έχεις μπορώ να σου προτείνω μερικά πεταλάκια...

Εχω 2...!! Gibson explorer και μια esp eclipse II....!! αρκετα καλες κιθαρες...εαν και την gibson θα την δωσω του αδερφου μου γιατι εχω κολησει με την εσπ...!! Παιζω πιο πλ μεταλ...ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ και τετοιο στυλ αλλα πιο πλ τωρα εχω κατασταλαξει στα ροκακια...!! Θεωρουσα πλ καλο το pedal board της digitech αλλα εαν δεν το ακουσω πρωτα δεν θελω να προχωρησω σε αγορα...γτ ειναι και πανακριβω..500 το χει το θομαν...!! ΑΜΑΝ...!! δεν θελω να χασω τα λεφτα μου ενω με 500 ευρω μπορω να βρω μια πεταλιερα παρα πλ καλη...!! Αλλα ετσι οπως ειδα το περιβαλλον του Digitech και το Περιβαλλον ειναι πλ απλο ρε γμτο στο χειρισμο...αυτο με τρελαινει εμενα...καθως δεν ειχα και της καλυτερες εμπειριες απο πεταλιερες φιλων πχ: gt-10 και διαφορες του ειδους του...πλ ψαξιμο στο να βγαλεις ενα ηχο π ισως να μην γουσταρεις και τρελα κιολας...!! Βεβαια φιλε μου με τν mesa boogie που ειχες εχω παθει ερωτα...!! αλλα ενταξει δεν βαριεσαι....!! Ολα καλα....!! δεν δινω τρ 2000 για να τον βλεπω...καλα εκανες και τν πουλησες...στεναχωρια μεγαλη αλλα τι να κανεις...!! :Ρ

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:11

Δεν έχω iPad αλλά έχω iPhone 4. Έχω το irig της amplitube το αντίστοιχο πρόγραμμα και το ampkit+. Η ποιότητα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτής ενός mesa αλλά είναι αρκετά καλή για ένας practice amp. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το apogee jam που σαφώς έχει πάρα πολύ καλύτερη ποιότητα από το irig για να το συνδέω με το mac. Βέβαια έχω το Line 6 PodStudio UX2 γι'αυτήν την δουλειά αλλά πιστεύω πως της apogee θα είναι καλύτερο με περισσότερο συμβατότητα. Είμαι στο δίλημμα να αγοράσω το jam ή το one. Ξέρετε αν η ποιότητα του jam με το one είναι η ίδια; Και μια ακόμα ερώτηση για το garageband. Ξέρει κανείς αν το irig που έχω δουλεύει μαζί με το garageband; Δεν το έχω κατεβάσει ακόμα αλλά κρίμα να το κατεβάσω τζάμπα...


Σίγουρα το ONE όντας και πιο ακριβό θα είναι καλύτερο αλλά με το JAM δεν θα μείνεις παραπονεμένος. Είναι πραγματικά πολύ καλό. Το GarageBand λειτουργεί κανονικά με το iRig.

Εχω 2...!! Gibson explorer και μια esp eclipse II....!! αρκετα καλες κιθαρες...εαν και την gibson θα την δωσω του αδερφου μου γιατι εχω κολησει με την εσπ...!! Παιζω πιο πλ μεταλ...ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ και τετοιο στυλ αλλα πιο πλ τωρα εχω κατασταλαξει στα ροκακια...!! Θεωρουσα πλ καλο το pedal board της digitech αλλα εαν δεν το ακουσω πρωτα δεν θελω να προχωρησω σε αγορα...γτ ειναι και πανακριβω..500 το χει το θομαν...!! ΑΜΑΝ...!! δεν θελω να χασω τα λεφτα μου ενω με 500 ευρω μπορω να βρω μια πεταλιερα παρα πλ καλη...!! Αλλα ετσι οπως ειδα το περιβαλλον του Digitech και το Περιβαλλον ειναι πλ απλο ρε γμτο στο χειρισμο...αυτο με τρελαινει εμενα...καθως δεν ειχα και της καλυτερες εμπειριες απο πεταλιερες φιλων πχ: gt-10 και διαφορες του ειδους του...πλ ψαξιμο στο να βγαλεις ενα ηχο π ισως να μην γουσταρεις και τρελα κιολας...!! Βεβαια φιλε μου με τν mesa boogie που ειχες εχω παθει ερωτα...!! αλλα ενταξει δεν βαριεσαι....!! Ολα καλα....!! δεν δινω τρ 2000 για να τον βλεπω...καλα εκανες και τν πουλησες...στεναχωρια μεγαλη αλλα τι να κανεις...!! :Ρ


Προσωπικά, αν ήθελα να φτιάξω μια πεταλιέρα χωρίς κάποιον περιορισμό δεν θα έπαιρνα το iPB. Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις ενισχυτή και θέλεις να συνδέσεις στη λούπα κάποια πεταλιέρα για εφέ; Ε, τότε γιατί να μπλέκεις με iPad κτλπ; Πάρε μια Line6 ή TC Electronic και καθάρισες. Εφόσον δεν υπάρχει λόγος να συμβιβαστείς μην το κάνεις.

Follow me on twitter


#14   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:18

Σίγουρα το ONE όντας και πιο ακριβό θα είναι καλύτερο αλλά με το JAM δεν θα μείνεις παραπονεμένος. Είναι πραγματικά πολύ καλό. Το GarageBand λειτουργεί κανονικά με το iRig.



Προσωπικά, αν ήθελα να φτιάξω μια πεταλιέρα χωρίς κάποιον περιορισμό δεν θα έπαιρνα το iPB. Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις ενισχυτή και θέλεις να συνδέσεις στη λούπα κάποια πεταλιέρα για εφέ; Ε, τότε γιατί να μπλέκεις με iPad κτλπ; Πάρε μια Line6 ή TC Electronic και καθάρισες. Εφόσον δεν υπάρχει λόγος να συμβιβαστείς μην το κάνεις.

Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για τα φωτα σου και εκτιμω τις αποψεις σου....Να σαι καλα...!! Ξερεις τι μ αρεσει σε αυτο το μηχανακι ?? Οτι εαν δεις τις εξοδους του εχει απανω...και xlr για μικροφωνικες και loop και ακουστικα αριστερα και δεξια sorround οutput και μπορεις να το χρησιμοποιησεις μαζι με garageband...!! Και το καλο ειναι οτι αποθηκευονται τα presets στην πεταλιερα και δεν χρειαζεται καθε φορα να μπαινοβγαζεις το ιπαντ και να το κουβαλας μαζι σου στο στουντιο για να προβαρεις η σε κανενα λαιβ...!! Πλ φιλικο περιβαλλον και ειναι και πολυ πρωτοποριακο...!! θελω ομως γνωμες και απο αλλους μην κανω πατατα...!!

#15   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:24

Εχω 2...!! Gibson explorer και μια esp eclipse II....!! αρκετα καλες κιθαρες...εαν και την gibson θα την δωσω του αδερφου μου γιατι εχω κολησει με την εσπ...!! Παιζω πιο πλ μεταλ...ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ και τετοιο στυλ αλλα πιο πλ τωρα εχω κατασταλαξει στα ροκακια...!! Θεωρουσα πλ καλο το pedal board της digitech αλλα εαν δεν το ακουσω πρωτα δεν θελω να προχωρησω σε αγορα...γτ ειναι και πανακριβω..500 το χει το θομαν...!! ΑΜΑΝ...!! δεν θελω να χασω τα λεφτα μου ενω με 500 ευρω μπορω να βρω μια πεταλιερα παρα πλ καλη...!! Αλλα ετσι οπως ειδα το περιβαλλον του Digitech και το Περιβαλλον ειναι πλ απλο ρε γμτο στο χειρισμο...αυτο με τρελαινει εμενα...καθως δεν ειχα και της καλυτερες εμπειριες απο πεταλιερες φιλων πχ: gt-10 και διαφορες του ειδους του...πλ ψαξιμο στο να βγαλεις ενα ηχο π ισως να μην γουσταρεις και τρελα κιολας...!! Βεβαια φιλε μου με τν mesa boogie που ειχες εχω παθει ερωτα...!! αλλα ενταξει δεν βαριεσαι....!! Ολα καλα....!! δεν δινω τρ 2000 για να τον βλεπω...καλα εκανες και τν πουλησες...στεναχωρια μεγαλη αλλα τι να κανεις...!! :Ρ

Στα ίδια ακριβώς είμαστε! ESP Viper Standard έχω... Πρέπει να φαίνεται λίγο στην φώτο μου... Και εγώ Metallica κτλ κτλ παίζω αλλά μερικές φορές ξεφεύγω λίγο σε πιο hardcore φάση... Αν παίζεις rock κράτα και την Gibson θα σου χρειαστεί. Με τους EMG της Eclipce φεύγεις σε πιο brutal πράγματα. Μπορείς να παίξεις και rock φυσικά αλλά όχι το ίδιο με μια Gibson από όσο ξέρω...Αν κάνει 500 αυτή η πεταλιέρα μην το σκέφτεσαι καν ούτε για πλάκα να την αγοράσεις... Ήξερα ότι ήταν ακριβή αλλά δεν ήξερα ακριβώς την τιμή... Κάνε ένα δικό σου pedal board με αναλογικά πεταλάκια και θα βρεις την υγειά σου. Για τον boogie τώρα ούτε εγώ θα τα έδινα τα 2000 χιλιάρικα(2400 συγκεκριμένα κάνει) και άλλα 1700 αν θυμάμαι καλά η καμπίνα. Ούτε είχα τα λεφτά ούτε υπήρχε περίπτωση να τα βγάλω για να τα δώσω. Ξαφνικά ήρθε ένα ωραίο στοιχηματάκι πριν 2 χρόνια και κάτι με 6 αγώνες ημίχρονα τελικά με κέρδος 3100 περίπου και έδωσα και εγώ άλλο ένα χιλιάρικο και τα πήρα. Αλλιώς από βιντεάκια στο youtube θα τον χάζευα... Ο συνδιασμός ESP+ EMG+Mesa Boogie Dual Rectifier είναι απλά ΓΑΜΑΤΟΣ! Δεν ξέρω αν έχει τύχει ποτέ να παίξεις με την Eclipce αλλά αν τύχει δεν θα θες να ξεκολλήσεις κυριολεκτικά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες