Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέο iPad: Αυτές είναι οι τιμές πώλησης στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
222 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 17:55

App Previous size New size

StockTouch 2.7MB 3.8MB
New York Times 4.2MB 4.9MB
Tweetbot 9.1MB 25MB
Calcbot 10.8MB 21.3MB
iStopMotion 13.9MB 32.2MB
Diamond Dash 14.4MB 23.4MB
Day One 15.5MB 15.9MB
SketchBook 15.5MB 34.6MB
Labyrinth 2 HD 15.8MB 45.3MB
Amazon Kindle 16.6MB 18.3MB
Joining Hands 16.6MB 26.4MB
Evernote 16.7MB 19MB
Foosball HD 18.5MB 25.2MB
IncrediBooth 20MB 37.5MB
Star Walk 122MB 153MB
Solar Walk 180MB 303MB
Martha Stewart Cookies 339MB 705MB


Pages 95MB 269MB
Numbers 109MB 283MB
iMovies 70MB 404MB.


και επιπλέον το martha cookies είχε και στο προτελευταίο τέτοιο μέγεθος (το θυμάμαι γιατί το σχολιάσαμε με την κοπέλα μου). Τέλος για τη σουίτα iWork δεν είναι μόνο τα γραφικά που ανεβάζουν το μέγεθος. To gizmodo αναφέρει νέες μπάρες γραφημάτων, iCloud storage διαφόρων versions...

Οπότε ασ περιορίσουμε τη λίστα μόνο στις καθαρά optimized εφαρμογές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 17:58

Τί γιατί; Χωρίς 3G το iPad, iPhone είναι μισή συσκευή.

Εξαρτάται πάντα τις ανάγκες, αλλά αντικειμενικά πολλές εφαρμογές θέλουν σύνδεση γαι να λειτουργήσουν εξ' ολοκήρου.


Το γιατί πήγαινε στα GB οχι στο 3g. Δεν υπάρχει περίπτωση στον αιώνα τον άπαντα προσωπικά να πάρω 3g, γιατί μια χαρά βολεύομαι με το wifi (οπου και να πάω έχει, και 2 φορές στους 10 μήνες που χρειάστηκα κάτι έκανα tethering). Σιγά μη δώσω κερατιάτικα έξτρα και για το ipad 3g και για καρτοίντερνετ. Κρίμα είναι.

οσο για το 32αρι πιθανώς να το σκεφτώ, αν και με το 16άρι και καραφορτωμένο με εφαρμογές και πάλι είχα 5 GB άδεια (γιατί δεν περνάω ταινίες, μουσική κλπ)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 20/03/2012 - 17:58

Whatsapp doc?

#48   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:02

Τα ξαναδινω γιατι ουτε εγω μπορουσα να τα διαβασω!

Συνημμένο αρχείο  Untitled.png   17,06KB   9 λήψεις




Pages 95MB 269MB
Numbers 109MB 283MB
iMovies 70MB 404MB.

#49   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:07

ΗD βίντεο και φωτό έβαζες και πριν. Τί σχέση έχει αυτό;;; Το υλικό σου είναι υλικό σου. Επιπλέον τσέκαρα το πρωί το tweetbot, to sketchbook pro (autodesk), το tweeter, το readability, to evernote το calcbot. Ξέρεις από την non-HD version τους στην HD πόση διαφορά έχουν; Ούτε 2 mb...οπότε τα περί τρελής αύξησης χωρητικότητας χμμμ είναι αβάσιμα σε μεγάλο μέρος.

Η κύρια διαφορά ίσως είναι στα παιχνίδια θα μου πεις τώρα εσύ: Για να δούμε ένα παιχνίδι που έγινε optimized για το iPad 3. Το Infinity Blade που είναι και γνωστό και δημοφιλές. Η έκδοση πριν να γίνει optimized τί μέγεθος είχε; 935+/- 5MB. Πόσο έχει τώρα; 791ΜΒ. <- εδώ πιθανώς να κάνω λάθος

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως 16άρι (εκτός της μητέρας μου) δε πρέπει να αγοράσει κανείς, και το ίδιο ισχύει για το non3G μοντέλο.


Εννοώ πως η αναβάθμιση της κάμερας θα έχει αύξηση στα μεγέθη των βίντεο/φώτο!!!
Όσο για τα μεγέθη των εφαρμογών/παιχνιδιών έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση..., ενδεικτικά --> Modern Combat ΙΙΙ: 1.05 GB , Mass Effect (EA): 647 MB, Backstab : 548 MB, The adventures of TinTin: 871 MB, Biography a journey with history's most influential people (ΤΡΟΜΕΡΟ app!!!): 942 MB κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ .. και να ξέρεις πως μετά την εγκατάση σε μερικά μεγαλώνει ο αριθμός σε τρελό επίπεδο!! Για παράδειγμα στο The oregon trail που είναι 310 MB μετά την εγκατάσταση γίνετε 1.2GB!!! :blink:
Μόνο αυτά που σου είπα παραπάνω αν βάλεις θα χαραμίσεις την μισή μνήμη!!
*Και σκέψου πως δεν έχουν γίνει ακόμα iPad3 optimized.., οπότε να περιμένεις παραπάνω MB !!!

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 20/03/2012 - 18:11


#50   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:08

και επιπλέον το martha cookies είχε και στο προτελευταίο τέτοιο μέγεθος (το θυμάμαι γιατί το σχολιάσαμε με την κοπέλα μου). Τέλος για τη σουίτα iWork δεν είναι μόνο τα γραφικά που ανεβάζουν το μέγεθος. To gizmodo αναφέρει νέες μπάρες γραφημάτων, iCloud storage διαφόρων versions...

Οπότε ασ περιορίσουμε τη λίστα μόνο στις καθαρά optimized εφαρμογές.

Ετσι ειναι για παραδειγμα στο iMovie η Apple προσθεσε και νεα audio files και αλλες νεες λειτουργιες για να παει εκει.Το θεμα ειναι οτι θα ξηλωθουμε γιατι το 16 δεν βλεπω να μας φτανει!

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 20/03/2012 - 18:09


#51   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:21

Τα 16GB με τα καινουρια παιχνίδια δεν φτάνουν ούτε για πλάκα.

Αναρτημένη εικόνα

#52   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:29

Τα 16GB με τα καινουρια παιχνίδια δεν φτάνουν ούτε για πλάκα.



Συμφωνώ.

Απλά και πάλι θα πρέπει κάποιος να σκεφτεί εκτός του οικονομικού βέβαια, το τί θα κάνει με το ipad.

Αν κάποιος δεν ασχολείται ιδιαίτερα με gaming καταρχάς (πχ εγώ όλα αυτά τα παιχνίδια τα τεράστια που παραθέτετε δεν τα παίζω και δεν είμαι του gaming γενικά), δεν νομίζω οτι θα έχει τόσο θέμα.

Επίσης το τί θα έχει μέσα απο ταινίες και μουσική παίζει μεγάλο ρόλο (οι ταινίες μπαινοβγαίνουν για να τις δεις και να τις βγάλεις και να βάλεις άλλες κλπ, δεν είναι σκληρός δίσκος αποθήκευσης απο αυτή την άποψη).

Και για την κάμερα που λένε κάποιοι και τα βίντεο/φωτό που τραβάει, εντάξει ΠΟΣΕΣ φορές θα τραβήξεις βίντεο με το ipad δηλαδή?


Γενικά θεωρώ ότι κάποιος μέσος χρήστης είναι μια χαρά με τα 16GB (και πάλι εννοώ όχι τρελλός gamer, οχι με εκατό ταινίες μέσα και 1000 mp3 κλπ).

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 20/03/2012 - 20:34
αφαίρεση .img

Whatsapp doc?

#53   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:37

.....
Και για την κάμερα που λένε κάποιοι και τα βίντεο/φωτό που τραβάει, εντάξει ΠΟΣΕΣ φορές θα τραβήξεις βίντεο με το ipad δηλαδή?
.....


Δηλαδή αν το πάρεις στο χωριό σου το καλοκαίρι και σου έρθει να γράψεις σε κάνα HD βίντεο τα παιδιά σου στην παραλία θα πεις, άστο μωρέ τώρα, μην του γεμίσω την μνήμη!!?? :P Μα αν δεν εκμεταλλευτείς ΌΛΕΣ τις δυνατότητες που σου δίνει αυτό το εργαλείο, τι το παίρνεις τότε? Για να βλέπεις τα mail σου μόνο??
ΑΝ το γεμίσεις με FHD φωτογραφίες από την ακριβή σου μηχανή , έτσι για να τις απολαύσεις στην retina, πόσες νομίζεις πως θα χωρέσεις μέσα αν σκεφτείς πως η κάθε μια θα είναι 10ΜΒ+ ...
Δεν μιλάω να του βάλεις βίντεο 1080p μέσα που τότε άντε γεια..!!!
;)

#54   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:49

Θα αρχίσω να λέω ευτυχώς που δε παίζω παιχνίδια. :lol:

#55   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:55

Δηλαδή αν το πάρεις στο χωριό σου το καλοκαίρι και σου έρθει να γράψεις σε κάνα HD βίντεο τα παιδιά σου στην παραλία θα πεις, άστο μωρέ τώρα, μην του γεμίσω την μνήμη!!?? :P Μα αν δεν εκμεταλλευτείς ΌΛΕΣ τις δυνατότητες που σου δίνει αυτό το εργαλείο, τι το παίρνεις τότε? Για να βλέπεις τα mail σου μόνο??
ΑΝ το γεμίσεις με FHD φωτογραφίες από την ακριβή σου μηχανή , έτσι για να τις απολαύσεις στην retina, πόσες νομίζεις πως θα χωρέσεις μέσα αν σκεφτείς πως η κάθε μια θα είναι 10ΜΒ+ ...
Δεν μιλάω να του βάλεις βίντεο 1080p μέσα που τότε άντε γεια..!!!
;)


Εντάξει δε θα το πιστέψετε, αλλά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! :lol:
Το μηχάνημα πρέπει να το αξιοποιείς. Και φυσικά είναι τελείως άκυρο το έλα μωρέ τί να την κάνω την HD iSight?...


...Προτιμώ να υπάρχει παρόλο που δεν την χρειάζομαι, παρά να μην υπάρχει όταν θα την χρειαστώ...



#56   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 20/03/2012 - 18:59

Στην Ιταλια με 21% φπα ειναι τιμες ειναι 40 ευρω κατω. Δεν βαζουμε με τιποτε μυαλο τελικα! Και για του λογου το αληθες

http://www.applezein...ipad-in-italia/

Μα στην ιταλια υπαρχουν και apple stores.. Εδω που δεν εχουμε... Δεν πρεπει και οι apr να βγαλουν κατι;

#57   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/03/2012 - 19:03

Δηλαδή αν το πάρεις στο χωριό σου το καλοκαίρι και σου έρθει να γράψεις σε κάνα HD βίντεο τα παιδιά σου στην παραλία θα πεις, άστο μωρέ τώρα, μην του γεμίσω την μνήμη!!?? :P Μα αν δεν εκμεταλλευτείς ΌΛΕΣ τις δυνατότητες που σου δίνει αυτό το εργαλείο, τι το παίρνεις τότε? Για να βλέπεις τα mail σου μόνο??
ΑΝ το γεμίσεις με FHD φωτογραφίες από την ακριβή σου μηχανή , έτσι για να τις απολαύσεις στην retina, πόσες νομίζεις πως θα χωρέσεις μέσα αν σκεφτείς πως η κάθε μια θα είναι 10ΜΒ+ ...
Δεν μιλάω να του βάλεις βίντεο 1080p μέσα που τότε άντε γεια..!!!
;)


Σιγά μην κουβαλάω το ipad να τραβήξω βίντεο. Το iphone τί το έχω?

Οπως είπα, είναι προσωπικό του καθενός. Εγώ το δικό μου μόνο 2 φορές σε ταξίδι πέρασα μερικές ταινίες, τις είδα και τις έσβησα. Για μένα είναι περισσότερο γράψιμο του βιβλίου μου (οταν δεν είμαι σπίτι), διάβασμα, browsing και διάφορες τέτοιου τύπου κυρίως εφαρμογές. Έχω και παιχνίδια μέσα για το μικρό αλλα όχι τα τεράστια τα οποία παρατίθενται εδώ.
Whatsapp doc?

#58   Dgoutz

Dgoutz

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 20/03/2012 - 20:41

Η ουσία-από την οποία ξεφεύγουμε- είναι η εξής:

Ipad 2 16GB Wifi Only -> 429€ - 23%ΦΠΑ = 348,78€
New Ipad 16Gb Wifi Only -> 509€ - 23%ΦΠΑ = 413,82€

Πραγματική διαφορά για άτομα με καταβολή ΦΠΑ = 65€

Δηλαδή είμαστε σοβαροί?

turboX pad και πολύ είναι...

#59   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2012 - 20:57

να ρωτησω κατι το 3g τι διαφορα εχει απο το wifi?
και με wifi κανω ολες τις δουλιες στο κινητο μου εγω.
το 3g το εχω μονιμα κλειστο εγω!

 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#60   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2012 - 20:59

να ρωτησω κατι το 3g τι διαφορα εχει απο το wifi?
και με wifi κανω ολες τις δουλιες στο κινητο μου εγω.
το 3g το εχω μονιμα κλειστο εγω!


; Κατάλαβε κανείς;

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 20/03/2012 - 20:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες