Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Επιτυχημένη τοποθέτηση screen protector


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/06/2012 - 06:48

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Με αφορμή το πρόβλημα που είχε ένα μέλος εχθές και λόγω του ότι συχνά αρκετοί παραπονιούνται ότι δυσκολεύονται όταν προσπαθούν να εφαρμόσουν τις ζελατίνες στα τηλέφωνά τους, είπα να γράψω τον παρακάτω οδηγό.
Πρόκειται καθαρά για εμπειρικό οδηγό που απαρτίζεται από συμβουλές που έχουν συλλεχθεί από μέλη του φόρουμ με την πάροδο του χρόνου και που προσωπικά εμένα με έχει κάνει να τοποθετώ αψεγάδιαστες ζελατίνες (ανεξαρτήτου ποιότητας).


Τι θα χρειαστούμε:

- Ένα πανάκι τύπου Swiffer που τραβάει τη σκόνη για όλη τη διαδικασία.
- Μία καθαρή επιφάνεια χωρίς πολύ σκόνη.
- Ένα κομμάτι μαλακό χαρτί (κουζίνας ή υγείας).
- Καθαρό οινόπνευμα.
- Ένα ζευγάρι χειρουργικά γάντια (προαιρετικά για να αποφύγουμε τη λιπαρότητα των χεριών).


Βήμα 1ο:

- Καθαρίζουμε ΚΑΛΑ με οινόπνευμα και κατόπιν με το Swiffer την επιφάνεια την οποία θα χρησιμοποιήσουμε.
- Καθαρίζουμε και στεγνώνουμε πολύ καλά τα χέρια μας.


Βήμα 2ο:

- Παίρνουμε το κινητό και το καθαρίζουμε ΚΑΛΑ την επιφάνεια που θα κολληθεί η ζελατίνα με ένα κομμάτι μαλακό χαρτί βρεγμένο με ΛΙΓΟ οινόπνευμα.


Βήμα 3ο:

- Το τελευταίο πράγμα που κάνουμε πριν εφαρμόσουμε τη ζελατίνα είναι να περάσουμε καλά την επιφάνεια του κινητού με το Swiffer και φροντίζουμε να μην έχει κανέναν κόκκο σκόνης.


Τα επόμενα βήματα μέχρι να εφαρμοστεί η ζελατίνα καλό είναι να μην καθυστερήσουν μιας και λόγω στατικού ηλεκτρισμού η ζελατίνα μπορεί να προσελκύσει σκόνη.


Βήμα 4ο:

Συνημμένο αρχείο  IMG_0413.JPG   90,95KB   321 λήψεις


- Κρατάμε τη ζελατίνα ακριβώς πάνω από το κινητό και παράλληλα με αυτό, όπως στη φωτογραφία.


Βήμα 5ο:

- Αφαιρούμε το από κάτω κομμάτι (συνήθως είναι επισημασμένο με ένα αυτοκόλλητο με το νούμερο 1) και προσέχουμε να μην την γυρίσουμε ώστε η επιφάνεια που θα κολλήσει στο τηλέφωνο να μην γυρίσει πλάγια ή ανάποδα και κολλήσει σκόνη επάνω της.
- Την εφαρμόζουμε στο κινητό.
- Αφού την εφαρμόσουμε, βγάζουμε και το από επάνω προστατευτικό της κομμάτι (συνήθως επισημασμένο με το νούμερο 2).


Βήμα 6ο:

100% θα δείτε φυσαλίδες.

Αυτές μπορεί να είναι 2 ειδών.

Οι πρώτες είναι αυτές που είναι απλός αέρας και αν τις σπρώξετε λίγο με το δάχτυλο προς τις άκρες θα φύγουν.

Οι δεύτερες δεν θα φεύγουν με σπρώξιμο.
Είναι γιατί αν προσέξετε έχει εγκλωβιστεί εκεί κάποιο κομματάκι σκόνης, όπως στην παρακάτω φωτογραφία:

Συνημμένο αρχείο  screenpro-9.jpg   141,66KB   234 λήψεις


Πως το βγάζουμε? Με πατέντα... :P
Παίρνουμε ένα κομμάτι ζελοτέιπ και το κολλάμε κυκλικά γύρω από το δάχτυλό μας, με την κόλλα προς τα έξω, κάπως έτσι:

Συνημμένο αρχείο  IMG_0412.JPG   103,27KB   220 λήψεις


Ανασηκώνουμε ελαφρά τη ζελατίνα στο σημείο που υπάρχει το πρόβλημα και ακουμπάμε με το ζελοτέιπ ώστε το σκουπιδάκι να κολλήσει εκεί και ξανακολλάμε τη ζελατίνα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν ξεκολλάμε όλη τη ζελατίνα και το σημείο που ανασηκώνουμε ΔΕΝ το γυρνάμε προς το πάνω, απλά το ανασηκώνουμε ελαφρά και πάντα παράλληλα προς την επιφάνεια του κινητού:

Συνημμένο αρχείο  Screen-Protector-for-iPhone.jpg   52,72KB   170 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  iphone screen protector.jpg   52,11KB   158 λήψεις





Επίσης, πολλές φορές θα δείτε στις άκρες της επιφάνειας του κινητού να φαίνεται μία μακρόστενη επιφάνεια στην άκρη της ζελατίνας σαν αυτή να μην έχει κολλήσει καλά, η οποία δεν φεύγει με "σπρώξιμο" και δεν έχει κανένα σκουπιδάκι.
Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχετε τοποθετήσει ίσια τη ζελατίνα και από την συγκεκριμένη πλευρά εξέχει έστω και ανεπαίσθητα.
Οπότε προσεκτικά την ξεκολλάτε και την ξανατοποθετείτε (ΠΑΝΤΑ παράλληλα με την επιφάνεια του κινητού).

Συνημμένο αρχείο  incase-screen-protector.png   327,66KB   174 λήψεις


(όλο το βήμα 6 μπορεί να ακολουθηθεί και για ζελατίνες που ήδη έχουν κολλήσει και έχουν φουσκάλες που δεν μπορείτε να απομακρύνετε)


Αν ακολουθήσετε αυτά τα βήματα με ακρίβεια, δύσκολα θα αποτύχετε στο να κολλήσετε μία ζελατίνα.

ΥΓ: Το οινόπνευμα δεν ενδείκνυται για τον καθαρισμό της οθόνης του iPhone (λόγω της ολεοφοβικής του επίστρωσης) ΑΛΛΑ με ένα καθάρισμα με ΛΙΓΟ οινόπνευμα σας ΕΓΓΥΩΜΑΙ ότι δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.
Όπως προείπα, δεν υπάρχει κάποιος ακριβής κανόνας, οπότε ο καθένας μπορεί να έχει τους δικούς του τρόπους οι οποίοι είναι ευπρόσδεκτοι. Αν κάποιος κάνει κάτι διαφορετικό ας μας το πει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/06/2012 - 06:56

Merci Nίκο για τον χρόνο και τον κόπο σου να φτιάξεις τον οδηγό.Ελπίζω να βοηθήσει αρκετά παιδιά να λύσουν τα προβλήματα με τις ζελατίνες ... ;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#3   stelios7

stelios7

    iPH Addict

  • 789 μηνύματα
  • Twitter:@steliosp7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/06/2012 - 07:07

ευχαριστουμε φιλε για τον κοπο σου και περιμενουμε κι αλλες ιδεες αν εχει κανενας

#4   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/06/2012 - 09:44

Μπράβο, πραγματικά.

#5   raul7

raul7

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:07

Μπραβο για τον κοπο σου, ευχαριστουμε πολυ!

#6   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:11

μπράβο σου για τον κόπο για τη δημιουργία του οδηγού !!!

Μάρκες με καλά screen protector ? Που να γρατσουνιούνται δυσκολότερα ?

#7   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:13

Για εμένα μόνο μια παιδιά .Power Support.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:15

Κι εμένα η άποψή μου είναι ίδια με του Κώστα + SGP που είναι εξίσου καλές.

Αναρτημένη εικόνα


#9   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:31

μπορεί να είναι και από τα πιο χρήσιμα πραγματα εδώ μεσα αυτη την στιγμη...

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#10   Goldstamos

Goldstamos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:35

Μπράβο σου για τη δημιουργία αυτου του οδηγού!

#11   mantsag1

mantsag1

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 11:59

ωραίος οδηγός!!!! μπράβο!!!

αν κι εγώ το προτιμώ χωρίς μεμβράνες!!! ;)

#12   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:00

Κι εγώ το προτιμώ χωρίς αλλά προτιμώ περισσότερο να μην ανεβάσω πίεση σε τόσο μικρή ηλικία.;)

Αναρτημένη εικόνα


#13   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:09

Μπραβο για τον οδηγο ιδιως για το κομματι "φουσκαλες" και πως τις αφαιρουμε.Για πανακια καθαρισμου θα συστηνα με μικροινες

#14   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:12

Τελειος οδηγος !!
Ουτε εγω εχω καποιο screen protector μπροστα...και μεχρι τωρα εχω μικροεκδορες στο 3Gs και αψεγαδιαστο 4s...τα προσεχω πολυ ομως :)

Τελευταία επεξεργασία από: iManiac, 29/06/2012 - 12:13


#15   giannhspatra

giannhspatra

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:29

Να παραθέσω μια παραλλαγή που έχω δεί να χρησιμοποιούν στα Virgin stores που έχει τύχει να βάλω ζελατίνα.
όλα τα βήματα είναι τα ίδια εκτός απο τη στιγμή της αρχικής τοποθέτησης της ζελατίνας .
Το κόλπο που κάνουν τα παιδία στα Virgin και το έχω πετύχει και εγώ είναι βάζουν τη ζελατίνα απο πάνω κανα 1 2 εκατοστά και μετα τραβάνε το προστατευτικό απότομα και η ζελατίνα μπαίνει στη θέση της μόνη της με ελάχιστες φουσκάλες οι οποίες φεύγουν με σπρώξιμο στα πλάγια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες