Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[ HOW TO ] Πως να μεταφέρετε το Home Folder στο 2ο σκληρό δίσκο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 27/07/2012 - 14:39

Επειδή τις 2 τελευταίες μέρες είχα παιδευτεί πολύ με το συγκεκριμένο πρόβλημα μετά από clean install του Mountain Lion, αποφάσισα να γράψω αυτόν τον οδηγό για κάθε ανδιαφερόμενο.

Προγράμματα που θα χρειαστείτε:
Carbon Copy Clone
http://www.bombich.com/index.html
BatChmod
http://www.lagenteso...hmod/index.html



Αρχίζουμε με το CCC
1. Να είστε σίγουροι ότι η κλειδαριά είναι ανοιχτή
2. Επιλέξτε το σκληρό δίσκο που είναι εγκατεστημένο το Mac OS X
3. Επιλέξτε το σκληρό δίσκο που θέλετε να αντιγραφεί ο Home Folder
4. Από όλες τις επιλογές επιλέξτε μόνο το Home Folder σας. π.χ. για μένα είναι prodromosk. (Από το φάκελο Users είναι αυτός με το σπιτάκι).
5. Πατήστε Clone για να αρχίσει η αντιγραφή.
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-27 at 1.58.00 PM.jpg   414,31KB   8 λήψεις


Μόλις τελείωσει η αντιγραφή πάμε System Preferences --> Users & Groups
1. Προσέχουμε πάλι η κλειδαριά να είναι ανοιχτή
2. Δεξί κλικ πάνω στο account και επιλέγουμε Advanced Options...
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-27 at 1.59.17 PM.jpg   193,25KB   7 λήψεις


Στην καρτέλα που ανοίγει, στο πεδίο Home Directory πατάμε Choose... και επιλέγουμε το Home Folder που αντιγράφηκε και είναι στο 2ο σκληρό δίσκο.
Πατήστε ΟΚ. Στο σημείο αυτό ο Mac θα κάνει επανεκκίνηση.
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-27 at 2.00.22 PM.jpg   214,69KB   6 λήψεις


Μόλις κάνει Log In μποrείτε να αντιγράψετε όλα σας τα αρχεία εκεί που ήταν πριν, από το backup σας.
Αν δεν έχετε κάνει Clean Install και απλά θέλετε να μεταφέρετε το Home Folder με όλα σας τα αρχεια δεν χρειάζετε να αντιγράψετε τίποτα αφού έχει γίνει ήδη η αντιγραφή με το CCC και η διαδικασία τελειώνει εδώ για εσάς.

Αν όμως έχετε κάνει Clean Install και έχετε αντιγράψει τα παλιά σας αρχεία στο Home Folder του δεύτερου σκληρού δίσκου για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα Sharing & Permissions συνεχίζουμε με το ΒatChmod, το οποίο επιτρέπει τη μαζική αλλαγή των permissions.


Αφού ανοίξετε το πρόγραμμα από το File... επιλέγουμε το Home Folder (αυτό με το σπιτάκι) από το δεύτερο σκληρό δίσκο.
Για τις επιλογές των permissions δείτε την παρακάτω εικόνα και πατήστε Apply.
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2012-07-27 at 2.03.41 PM.png   40,32KB   6 λήψεις


Αυτά τα λίγα. Η διαδικασία αυτή γίνεται με δική σας και μόνο ευθύνη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/07/2012 - 16:25

Αυτά τα λίγα. Η διαδικασία αυτή γίνεται με δική σας και μόνο ευθύνη.

Μου κάηκε ο υπολογιστής. Θα σου κάνω μήνυση και θα ζητήσω αποζημίωση :D ... (πλακίτσα)
Ευχαριστούμε για τον οδηγό.
Ερώτηση 1η. Αν αντιγράψουμε τον φάκελο Home στον δεύτερο σκληρό και μετά απο τις ρυθμίσεις επιλέξουμε σαν Home folder τον φάκελο που αντιγράψαμε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τι παραπάνω κάνει το Carbon Copy Clone ;
Ερώτηση 2η: Τη υπολογιστή έχεις και αν έχεις βάλει μόνος σου τον SSD.

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 27/07/2012 - 16:25


#3   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 27/07/2012 - 19:43

@koumbouni
1. Να σε πω την αλήθεια δεν ξέρω, αν δεις στο CCC επιλέγοντας το Home Folder σου, σου επιλέγει και κάποια άλλα αρχεία πέραν των φακέλων Documents, Downloads κλπ. Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν ή αν είναι απαραίτητα αλλά προτιμώ να κάνει το CCC τη δουλειά του παρά να κάνω κάτι λάθος μετά και να τρέχω. Τώρα αν σε αρέσουν οι πειραματισμοί δοκίμασέ το και πες μας τι έγινε. Και πάλι η διαδικασία αυτή γίνεται με δική σας και μόνο ευθύνη. :)

2. Έχω MacBook Pro και τον SSD τον έβαλα μόνος μου. Ο SSD στη θέση του παλιού και ο παλιός στη θέση του Super Drive. H βλακεία είναι ότι δεν πήρα και enclosure για το Super Drive και τώρα το έχω και κάθετε. Aν έχεις MacBook Pro και βάλεις SSD μαζί με το OptiBay πάρε και ένα enclosure.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες