Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:54

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις 4,3 ιντσες εσυ μπορεις να επεξεργαζεσαι excel και powerpoint και να τα ευχαριστιεσαι κιολας?

Χωρίς τις τελευταίες δύο λέξεις θα συμφωνούσα. Όμως, αν οι 4.3 ίντσες είναι το λιγότερο, ποιο είναι το μέγιστο; Δε παύει να είναι χρηστικό από ένα σημείο και μετά;

Για μένα αυτο όπως και οι ταινίες λέγονται μαζωχισμος.Γι αυτο υπάρχουν τα pc για να κανείς ότι θες.
Να γράφεις απο smartphone μια σελίδα το εξάμηνο ..



ολα μπορεις να τα κανεις με το pc εγω μιλησα για τις περιπτωσεις που θα χρειαστει να κανεις μια διορθωση σε ενα αρχειο και δεν θα εχεις προσβαση σε pc...

οσο χρηστικο ειναι να κουβαλας μαζι σου ταμπλετ αλλο τοσο ειναι να καουβαλας το note πχ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:55

Θεωρώ πως οι 3,5" είναι το ιδανικό. Ένα απο τα βασικά που κοιτάζω σε μια συσκευή είναι το πως κάθεται στη παλάμη μου. Εκεί παίζεται ένα μεγάλο μέρος της ευχρηστίας μιας συσκευής.

Σε αυτο το κομμάτι λοιπόν, το iPhone είναι άψογο. Απο την άλλη δε θα έλεγα όχι σε μια αύξηση, αλλά με όριο τις 4" καθώς μετά ξεφεύγουμε. Και πάλι όμως με τα τωρινά δεδομένα δεν είναι κάτι που ζητάω,

Ειδικά με το νέο iPhone και αυτά που έχουν διαρεύσει.

Αν κάποιος θέλει παραπάνω ας πάρει Tablet. Ή πολύ απλά το Note που χτυπάει 5,5".
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:55

ολα μπορεις να τα κανεις με το pc εγω μιλησα για τις περιπτωσεις που θα χρειαστει να κανεις μια διορθωση σε ενα αρχειο και δεν θα εχεις προσβαση σε pc...

οσο χρηστικο ειναι να κουβαλας μαζι σου ταμπλετ αλλο τοσο ειναι να καουβαλας το note πχ

Για μια μικροδιορθωση μια χαρα φτανουν και οι 3,5"
Το πολυ-πολυ να κανεις 5-10 δευτερολεπτα παραπανω.
Το extra μεγεθος ομως το κουβαλας παντα πανω σου.

#34   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:01

Για μια μικροδιορθωση μια χαρα φτανουν και οι 3,5"
Το πολυ-πολυ να κανεις 5-10 δευτερολεπτα παραπανω.
Το extra μεγεθος ομως το κουβαλας παντα πανω σου.


και επανερχομαστε στο οτι ολα ειναι υποκειμενικα...εσυ βολευεσαι με τις 3.5 εγω θελω 4.8 και πανω

#35   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:03

Σίγουρα υπάρχουν και γούστα, αλλά υπάρχει και αντικειμενικότητα. Μη μου πεις ότι αν έχεις μια συσκευή με οθόνη 4.8'' χωράει στην τσέπη σου και σε βολεύει στην μεταφορά. Διότι είναι αδύνατο.

#36   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:06

Σίγουρα υπάρχουν και γούστα, αλλά υπάρχει και αντικειμενικότητα. Μη μου πεις ότι αν έχεις μια συσκευή με οθόνη 4.8'' χωράει στην τσέπη σου και σε βολεύει στην μεταφορά. Διότι είναι αδύνατο.

Δεν ειναι αδυνατο.το αποδυκνειουν οι αριθμοι πωλησεων των κινητων της σαμσουνγκ

#37   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:07

Σίγουρα υπάρχουν και γούστα, αλλά υπάρχει και αντικειμενικότητα. Μη μου πεις ότι αν έχεις μια συσκευή με οθόνη 4.8'' χωράει στην τσέπη σου και σε βολεύει στην μεταφορά. Διότι είναι αδύνατο.


δουλευω στην ΔΕΘ απο εχθες και ειμαι οδηγος του golf car μεσα στην εκθεση...δωδεκα ωρες εχθες και σημερα με το s3 στη τσεπη του παντελονιου και δεν με ενοχλησε καθολου
στην οδηγηση...οποτε ναι μπορω και κινουμε ανετα γιατι ειναι λεπτο και δεν το αισθανεσαι σχεδον καθολου

#38   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:08

Πως να στο πω δοαφορετικα.εαν δεν υπηρχε η σαμσουνγκ η πιο σιγουρη αναβαθμιση των κινητων iphone της αππλ θα ηταν να ανεβαζει σιγα σιγα τις ιντσες..ειναι σιγουρο οτι προς τα κει παν τα πραγματα πλεον

#39   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:09

Καταρχήν η Apple κάνει τη μέγιστη βλακεία και ψηλώνει μόνο την οθόνη, δεν μεγαλώνει τη διαγώνιό της! Οπότε διάβασμα σε αυτήν την οθόνη είναι το ίδιο με το 4S.

Το καλύτερο το είπες ένας φίλος μου: η οθόνη του iPhone 4S είναι μια χαρά, είναι μεγάλη. Απλός οι άλλες είναι μεγαλύτερες χωρίς αυτό βέβαια να είναι και πρακτικό. Εξαιρείται το Samsung Note.

#40   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:10

Μου αρέσει που έχω μια οθόνη 3.5 ίντσες στο iphone 4 αυτή τη στιγμή.
Όταν είμαι σπίτι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή, την τηλεόραση, το στερεοφωνικό μου και τον σκληρό μου δίσκο και την συνδεσιμότητα μεταξύ αυτών.

Όταν όμως βγαίνω από το σπίτι, θα πάρω μαζί το κινητό, έξυπνο τηλέφωνο τώρα πια.
Θα στείλω SMS, e-mails, MMS , θα πάρω κανένα τηλέφωνο, θα μπω λίγο στο Facebook, στο Twitter και στα αθλητικά για ενημέρωση.

Φορητότητα! Κλειδί που ανοίγει πολλές πόρτες.

Αυτό που έχει κάνει το κοινό να θέλει μεγαλύτερη οθόνη είναι ότι μερικοί, να μην πω οι πιο πολλοί είναι ότι θέλουν να κάνουν πολλά πράγματα με το κινητό τους όπου και αν βρίσκονται. Αισθάνονται ότι κουβαλάν μαζί τους τον προσωπικό υπολογιστή τους και έχουν αυτή την δυνατότητα.Επίσης αισθάνονται και κρατήστε το αυτό ότι αν δεν μπουν στα social media να ανεβάσουν μια φωτογραφία, ή να αλλάξουν το status τους ή αν γράψουν που βρίσκονται αισθάνονται έξω από την αγέλη. Φυσικά, είμαι άνθρωπος που του αρέσουν τα social γεγονότα αλλά με ένα όριο.

Δεν μου αρέσει το καινούριο iPhone αν είναι έτσι όπως το λένε οι πληροφορίες.

#41   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:14

το λαθος που κανετε σχεδον ολοι ειναι οτι κοιτατε τις ιντσες και οχι τις διαστασεις της συσκευης...
αν δηλαδη η apple αφαιρουσε τα πλαισια πανω κατω και μεγαλωνε ελαχιστα το υψος και πλατος της συσκευης θα χαλουσε κανενα?

το iphone πιανει τζαμπα χωρο πανω και κατω ενω θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερη οθονη ακομα και με τις ιδιες διαστασεις......οποτε αφηστε τις ιδανικες ιντσες και σκεφτειτε τις
ιδανικες διαστασεις ολης της συσκευης

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 09/09/2012 - 22:14


#42   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:16

Καταρχήν η Apple κάνει τη μέγιστη βλακεία και ψηλώνει μόνο την οθόνη, δεν μεγαλώνει τη διαγώνιό της! Οπότε διάβασμα σε αυτήν την οθόνη είναι το ίδιο με το 4S.

Το καλύτερο το είπες ένας φίλος μου: η οθόνη του iPhone 4S είναι μια χαρά, είναι μεγάλη. Απλός οι άλλες είναι μεγαλύτερες χωρίς αυτό βέβαια να είναι και πρακτικό. Εξαιρείται το Samsung Note.


Νομιζω δεν διαβασες καλα :)
Εχουμε ενα ορθογωνιο 3 επι 4, η διαγωνιος ειναι 5 ετσι;
Αμα γινει 3 επι 5 η διαγωνιος θα ειναι 5.83...
Συμφωνω οτι οι 3.5" ειναι μια χαρα!!

#43   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:17

Εγω ξερω οτι αν θελω να ανατρεξω στο ιντερνετ για να βρω μια πληροφορια αμεσα δε προκειται να ανοιξω τον υπολογιστη..και εκει η μεγαλυτερη οθονη με βοηθαει.επισης με τις καμερες που κουβαλουν πλεον τα κινητα και τα προγραμματα παραμετροποιησης των φωτογραφιων που τα συνοδευουν καθιστουν τις κλασσικες φωτογραφικες μηχανες ειδος εν αχρηστια..και εκει βοηθαει επισης το οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο

#44   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:17

Σεβαστες όλες οι απόψεις και οι ανάγκες του καθενός προσωπικά! Προσωπικά πιστεύω ότι η ιδανικοτερη οθονη για ένα κινητο, επαναλαμβάνω ΚΙΝΗΤΟ που να καλύπτει λίγο πολυ όλες τις ανάγκες πλοήγησης, Ίντερνετ,παιχνιδιών,βίντεο κλπ κλπ είναι μια οθονη 4'. Μεγαλώνοντας την οθονη παραπάνω δεν θα μιλάμε πλέον για ένα κινητο αλλα για ένα mini tablet! Επαναλαμβάνω ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και είναι σεβαστές! Δεν μπορω όμως να θεωρώ το Galaxy 3 κινητο! 4,8 ιντζεσειναι υπερβολή για κινητο!

#45   Nerompistolo

Nerompistolo

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:24

Σίγουρα υπάρχουν και γούστα, αλλά υπάρχει και αντικειμενικότητα. Μη μου πεις ότι αν έχεις μια συσκευή με οθόνη 4.8'' χωράει στην τσέπη σου και σε βολεύει στην μεταφορά. Διότι είναι αδύνατο.


Ολα ειναι θεμα το κατα ποσο σε πληρει το μεγεθος της οθονης,η apple θεωρει πως η μεγαλυτερη μεριδα του καταλωτικου κοινου θα ηταν ευχαρηστημενη στις 3.5ιντζες μην ξεχναμε οτι το iphone το χειριζονται ανετα ακομη και αυτοι που δεν ανηκουν στην κατηγορια των gadget maniacs KAI η apple εχει 1 μοντελο για τηλεφωνο.
Η samsung εχει παραπανω και της επιτρεπει να παιξει και να κερδισει διαφορες μεριδες.
Οποτε φιλε Ifrit το ερωτημα σου ειναι εντελως υποκειμενικο.
Εγω που κυκλοφορω παντα με τσαντακι ομου μου κανει ανετα το note(το οποιο συμφωνω οτι θεωρειται υπερβολη), ο κολητος μου ομως που φευγει απο το σπιτι με τσιγαρα-κλειδια-λεφτα και δεν παιρνει καν κινητο γιατι του ειναι βαρος δεν θα επερνε ουτε iphone...

Τελευταία επεξεργασία από: Nerompistolo, 09/09/2012 - 22:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)