Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγύηση Apple κ΄Ευρωπαϊκή Εγγύηση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 20/08/2013 - 00:53

Πλεον οταν παιρνεις τηλεφωνο την apple Ελλαδας και περιμενεις να μιλησεις με καποιον υπαλληλο, σου αναφερει με ηχογραφημενο μυνημα οτι συμφωνα με τους κανονισμους της ΕΕ , η εγγυηση σε ολες τις χωρες της ΕΕ και την Ελβετια ειναι 2 έτη

το λεει εδω και κανα δυο μηνες.. ισως και παραπανω.. αλλα δεν αλλαζει κατι.. 1 χρονο apple, με δευτερο χρονο απο το καταστημα.. ;)
επισης το γραφει και στο site:
"Για αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα, η περίοδος αξιώσεων για ελαττώματα μη συμμόρφωσης με το συμβόλαιο αγοράς είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Στην Ελλάδα, ο καταναλωτής μπορεί να επίσης να εγείρει αξίωση εναντίον του κατασκευαστή....κλπ"
με λιγα λογια αυτο που εγραψα παραπανω.. 1 και 1!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 03/10/2013 - 02:54

Αρα εγω που εχω προβλημα με το iPhone και παω στον γερεμανο που το αγορασα και τουσ ριξω στην μουρη τον νομο περι 2 ετων θα το δεκτουνε?



#63   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/10/2013 - 12:08

Είναι υποχρεώμενοι να τον δεχτούν. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. 2 χρόνια.

 

http://www.iphonehel...-4#entry1416242

 

http://www.iphonehel...82#entry1217082


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#64   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/10/2013 - 13:47

Πήγα 2 μέρες πριν να κάνω unlock την συσκευή μου (globul bg carrier) και στο χαρτί γράφει 2 χρόνια εγγύηση ... Και ρώτησα την κοπέλα και μου είπε αν πάθει κάτι το πάω εκεί κανονικότατα Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΟ 2011 ...Και ότι αν το πάω και δεν ο δεχτούν με την μια να κάνω καταγγελία ... Οτι και να σας λένε να ξέρετε ότι είναι 2 χρόνια
Επιπλέον επειδή και εδώ στην Βουλγαρία ο κ...Γερμανός είναι υπεύθυνος για τα service μου είπε αν πάθει κάτι πρώτα σε κατάστημα globul για να πάρω χαρτί που γράφει 2 χρόνια και μετά στον Γερμανό γιατί θα μου βγάλουν την Παναγία ...

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#65   NickJ

NickJ

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/10/2013 - 14:04

Στην τελική τους δείχνετε την ιστοσελίδα της ίδιας της εταιρείας

 

http://www.apple.com...utory-warranty/


Τελευταία επεξεργασία από: NickJ, 03/10/2013 - 14:04


#66   Sketos

Sketos

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2014 - 18:46

Καλησπερα παιδες.
σε περιπτωση που δεν υπαρχει η αποδειξη αγορας,ειμαστε καλυμενοι μεσω του σειριακου αριθμου της συσκευης?
θελω να αγορασω ενα 5ρι που ηταν απο εταιρικη επιδοτηση και δε βρισκουν την αποδειξη.
 



#67   KostasKor

KostasKor

    iPH Contributor

  • 1.896 μηνύματα
  • Twitter:@kostasspil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 13/02/2014 - 20:06

Καλησπερα παιδες.
σε περιπτωση που δεν υπαρχει η αποδειξη αγορας,ειμαστε καλυμενοι μεσω του σειριακου αριθμου της συσκευης?
θελω να αγορασω ενα 5ρι που ηταν απο εταιρικη επιδοτηση και δε βρισκουν την αποδειξη.
 

Μέσω του ΙΜΕΙ



#68   Sketos

Sketos

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2014 - 20:57

Προφανως,αλλα υποθετω γινεται μονο στο καταστημα που εγινε η αγορα?
 



#69   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/02/2014 - 21:52

Καλό είναι μετά το πέρας του ενός έτους, για τη 2ετία, να έχεις την απόδειξη αγοράς.

 

Φυσικά μπορείς πρώτα να πας και να ζητήσεις επανεκτύπωση.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#70   jimrene

jimrene

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 28/02/2014 - 16:19

εχω αγορασει απο αγγελια αγγλικο τηλεφωνο απο ebay δεν μου εστειλε αποδειξη και τωρα ζητουν στην infoquest αποδειξη για τον δευτερο χρονο της εγγυησης για να με καλυψουν ξεχασα προβλημα σε οθονη iphone 5 και δεν το δεχονται χωρις αποδειξη 



#71   Elenakyr

Elenakyr

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 24/07/2015 - 08:30

Γεια σε όλους.

Καινούρια στο forum, αλλά με παρόμοιο πρόβλημα. Εν τάχει για να μην σας κουράζω, πριν από 1 χρόνο και 1 μήνα αγόρασα από ΠΛΑΙΣΙΟ ένα iphone5c, που ήταν DOA, τους το πήγα σε 2 ημέρες και μου το αντικατέστησαν με ένα που μου παραδόθηκε σε "σακκουλάκι" και χωρίς κανένα παραστατικό. Στραβάδι εγώ, το δέχτηκα.

1 ημέρα πριν τη λήξη του χρόνου ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, τους πηγαίνω στο ΠΛΑΙΣΙΟ το τηλέφωνο επειδή τα "έπαιξε" και δεν "άνοιγε" καθόλου. Μου λένε να απενεργοποιήσω το find-my-iphone, το κάνω μέσω settings, το παίρνουν και το στέλνουν στην ARVATO. Μετά από 1 εβδομάδα μου λένε ότι δεν το είχα απενεργοποιήσει, το κάνω πια σωστά μέσω icloud, το ξαναστέλνουν στην ARVATO επειδή εκείνη δεν μπορούσε να το δεχτεί λόγω μη απενεργοποίησης και τους το είχε στείλει πίσω. Τρώμε έτσι άλλη μια εβδομάδα. Τελικά μετά από 3 εβδομάδες μου λένε ότι το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης, ότι έκαναν αίτημα στην APPLE για αντικατάσταση αλλά δεν έγινε δεκτό και ότι πρέπει να πληρώσω 205€+ΦΠΑ για επισκευή. Στέλνω επιστολή στο ΠΛΑΙΣΙΟ και μου λένε τα ίδια και ότι είναι "απλοί διαμετακομιστές".  

 

Ερωτήματα:

  1. Πώς με συμβουλεύετε να προχωρήσω; Κατά τα γνωστά που γράφονται από "ομοιοπαθούντες", δηλ. επιστολή παραπόνων με επισυναπτόμενη τη νομοθεσία, κλπ; 
  2. Προς το ΠΛΑΙΣΙΟ μόνο ή και προς ARVATO, VODAFONE (ήταν από εκεί η συσκευή), APPLE;
  3. Κάπου βρήκα (αλλά όχι πια) μια ιστοσελίδα που αναφέρει λίστα βλαβών και τρόπους αποκατάστασης, π.χ. DOA --- σφραγισμένη συσκευή.
  4. Επειδή η υπόθεση με την αλληλογραφία που έχω ξεκινήσει θα πάει μακριά, δικαιούμαι να ζητήσω συσκευή προσωρινής αντικατάστασης; Στο ΠΛΑΙΣΙΟ σφυρίζουν αδιάφορα και λένε πως όχι γιατί είναι απλοί διαμετακομιστές και ότι δεν αφορά δικό τους προϊόν (μάλλον εννοούν τα TURBO-X).  

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)



#72   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/07/2015 - 14:12

Μην ασχολείσαι άλλο με το Πλαίσιο και κυρίως με την Arvato.

 

Είναι γνωστή η τακτική τους να βγάζουν με το έτσι θέλω συσκευές εκτός εγγύησης με "υγρασίες" και άλλες χαζομάρες.

 

Μίλησε με τα εξουσιοδοτημένα. iSystem, Document, αν και μπορείς να μιλήσεις με το Support εδώ, να ανοίξεις Case και να τους ενημερώσεις για ο,τι σου είπαν οι απο πάνω.

 

Η εγγύηση όπως θα 'χεις δει και εδώ είναι 2ετής.

 

00800 4414 5417


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#73   Elenakyr

Elenakyr

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 25/07/2015 - 09:53

Μην ασχολείσαι άλλο με το Πλαίσιο και κυρίως με την Arvato.

 

Είναι γνωστή η τακτική τους να βγάζουν με το έτσι θέλω συσκευές εκτός εγγύησης με "υγρασίες" και άλλες χαζομάρες.

 

Μίλησε με τα εξουσιοδοτημένα. iSystem, Document, αν και μπορείς να μιλήσεις με το Support εδώ, να ανοίξεις Case και να τους ενημερώσεις για ο,τι σου είπαν οι απο πάνω.

 

Η εγγύηση όπως θα 'χεις δει και εδώ είναι 2ετής.

 

00800 4414 5417

nikosgnr, σε ευχαριστώ πολύ. θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.



#74   allureboy29

allureboy29

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2016 - 05:28

διαβαζω να λετε για ινκα κτλ κτλ και για ενα χρονο εγγυησει κτλ. σημερα μιλησα με απλ ισχυει 1 χρονος μονο σε... αιφον μακ ιπαντ. σε αξεσουαρ 6-12 μηνες... αν χαλασει ενα μακ σε ενα χρονο και 1 εβδομαδα προφανος θα παει δωρεαν για σερβις.. ομως αυτο μου ειπαν στην απλ ειναι. η απλ ειναι μια πριμιουμ εταιρια ... τα προιοντα της ειναι τα καλυτερα στον κοσμο... θεωρειτε και ειναι μου ειπαν η καλυτερη εταιρια παγκοσμιος.... ετσι μου λενε η απλ στα προιοντα της επειδη ειναι τελεια τεχνολογικα πιστευει πως μεσα σε ενα χρονο αν παροθσιασει προβλημα το προιον της σαφως παει για σερβις. επισης πιστευει οτι εαν δεν παρουσιασει προβληματα τον προιον της δεν παρουσιαζει γενικα ουτε μετα απο ενα χρονο... αυτα μου ειπαν αυτα σας λεω.. επισης η απλ δεν ειναι οτι δεν θελει να δωσει επιπλεον εγγυησει... ειναι θεμα χωρας .. και προστασιασ καταναλωτων... αρα δεν εχει σχεση η  απλ. γνωριζατε εσεις οτι τα αιφον στην αγγλια εχουν 6 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χρονια εγγυησει ; και ομως εχουν. οπως και εχουν 5 χρονια σε αλλες χωρες της ευρωπαικης ενωσεις. αλλο καθεστος αγγλια αλλο ελλαδα αλλο ιρλανδια.  τωρα αν καποιος κανει αιτηση για 1 χρονο παραπανω και η συσκευη ειναι σε παρα πολυ καλη καταταση λογικα θα εχει 2 χρονια απο οτι διαβαζω εδω μεσα αλλα η απλ λεει... 1 χρονος... στην  ευρωπη. επισης μου ειπαν στην αμερικη εχουν  τελειος διαφορετικη μεταχηρηση και ρωτησα γιατι ; γιατι μου ειπαν η εταιρια ειναι αμερικη.... 

 

 

αυτα !!!! :) 



#75   allureboy29

allureboy29

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2016 - 05:35

nikosgnr, σε ευχαριστώ πολύ. θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

1 μερα πριν ληξη η εγγυησει του χρονου σαφως και θα στο φτιαξουν ... πολλα ακουγονται οτι αλλοι περνουν την 2ετη εγγυησει και αλλοι οχι... 

τελικα τι εγινε ηταν μεσα στην εγγυηση του ενος χρονου  και στο εφταξαν δωρεαν ; 


Τελευταία επεξεργασία από: allureboy29, 16/03/2016 - 05:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες