Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Η Apple, οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, το iPhone 5 και το LTE (4G) στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
132 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sofser

sofser

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/12/2012 - 07:09

Mας κοροϊδεύουν
είμαστε πιόνια των εταιρειών

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ergocity

ergocity

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 09:38

Mας κοροϊδεύουν
είμαστε πιόνια των εταιρειών


+1

#18   lukasd

lukasd

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Twitter:@daramaras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/12/2012 - 09:45

Καλημέρα...επικοινώνησα σήμερα με cosmote και μου ανέφεραν ότι δεν χρειάζεται να αλλαχθεί η κάρτα sim. Επίσης το 4G λειτουργεί μόνο σε iphone 5 και επίσης σε στικάκια cosmote με πρόγραμμα άνω των 5gb.Ακόμη η cosmote εκπέμπει μόνο απο μία κεραία στο Σύνταγμα και πουθενά αλλου στην Αθήνα.

#19   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:26



Apple only enables 4G access after testing their device on an operator’s live network.



Apple will provide a software update in due course.




Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, μέσα στους ερχόμενους μήνες αναμένεται να έχουμε εξελίξεις στο θέμα της υποστήριξης του δικτύου LTE (4G) από το iPhone 5 στην χώρα μας με την Apple να αξιολογεί τα προσφερόμενα δίκτυα των ελληνικών παρόχων δικτύων κινητής τηλεφωνίας.


τι αλλη αποδειξη θελετε για να καταλαβετε οτι ειναι 'κλειδωμενο' μεχρι να δωσει η apple software update(unlocker) ωστε να ενεργοποιηθει το 4G...καποιοι δεν θελου να καταλαβουν κ επιμενουν

Τελευταία επεξεργασία από: ipgpi, 01/12/2012 - 11:26


#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:28

τι αλλη αποδειξη θελετε για να καταλαβετε οτι ειναι 'κλειδωμενο' μεχρι να δωσει η apple software update(unlocker) ωστε να ενεργοποιηθει το 4G...καποιοι δεν θελου να καταλαβουν κ επιμενουν

Πάλι τα ίδια, Όκ Πίστευε Οτι θες..Πιστευα Οτι καταλαβαίνεις τι διαβάζεις...

Αναρτημένη εικόνα


#21   Mate

Mate

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 12:18

Mόλις μίλησα με υπευθυνο για το 4G της Cosmote και μου ειπε οτι δεν ισχύει κατι τέτοιο, για αδειοδότηση δηλαδη της Cosmote απο την Apple να χρησιμοποιει το 4G ! Απλα το 4G προς το παρον καλυπτει το κεντρο της Αθηνας και συγκεκριμένους δρόμους του Ν.Αττικής και μπορει να ρωτησει καποιος στην εξυπηρετηση πελατων οποια οδο θελει να του πουνε εαν καλυπτεται απτο 4G !
Μερα με τη μερα θα καλυφθεί όλη η Αττική μου είπε αλλα στο iPhone 5 δεν υπάρχει κανενα θέμα και ήδη χρησιμοποιούν 4G όπου δηλαδη είναι διαθέσιμο το σήμα!
Ούτε κάρτα SIM δεν χρειάζεται να αλλάξεις μου λέει ! Αυτά!

Γνώμη μου (ως προγραμματιστής) ειναι οτι δεν χρειάζεται καποιο Update ή κάποια αδειοδότηση απο την Apple γιατι οι συσκευές που έχουμε ειναι Unlocked και αυτο σημαινει ότι μπορούμε να παμε σε καποια αλλη χωρα της Ευρωπης και να βάλουμε την SIM του παρόχου εκεινου που ειναι "αδειοδοτημενος" και να έχουμε 4G ! Άρα εφόσον το 4G δουλεύει στα στικάκια της cosmote και εφόσον το iPhone 5 υποστηρίζει το 4G, μπορούμε να ποιάνουμε 4G χωρίς κανένα προβλημα, φυσικα OOOOΠΟΥ θα ποιανει το 4G μέσα στην Αθήνα!

Και φυσικά μπορεί η Cosmote να λέει ψέμματα για να μαζέψει κόσμο αλλα το ίδιο μπορει να γίνεται και απο την άλλη μεριά με διαφορα δημοσιεύματα που ποιάνονται απο μερικές λέξεις της Apple για να διώξουν κόσμο.
Ολοι οι άνθρωποι για το συμφέρον τους δουλεύουν απλα το θέμα ειναι να καταλάβουμε ποιο αληθεύει.


Edit: Για αποφυγή παρεξηγήσεων...οταν λεω "να διωξουν κοσμο" δεν εννοω απο την Cosmote, μιλάω για τα άρθρα που έχουν κυκλοφορήσει σε όλο τον κόσμο και κατηγορούν την Apple ότι δεν το ήξεραν για την αδειοδότηση κλπ κλπ κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από: Mate, 01/12/2012 - 12:25


#22   teodore88

teodore88

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/12/2012 - 12:33

Και γτ πιστευετε οτι θα παρει αδειοδοτηση η cosmote ή η vodafone?!? ισα ισα 5 δρομους σε ολη την Ελλαδα καλυπτουν... Και γω δε νμζω να υπαρχει προβλημα, απλα για να αναφερθει το ονομα της cosmote στο site της apple θα πρεπει πρωτα να ελεχθει...

#23   Mate

Mate

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 12:34

Και για να υποστηρίξω την αποψή μου απλα παραθέτω το αποσπασμα απο όλα τα ξένα blogs/newsites κλπ :

Apple “only enables 4G access after testing their device on an operator’s live network”, a Swisscom spokesperson told Telecoms.com.
To διέδωσε δηλαδή ενα news site απο ΔΗΛΩΣΗ εκπροσώπου της Swisscom. Δηλαδή ολα τα αρθρα μαζί και αυτό του iPhoneHellas εχουν αναπαράγει κάτι που έγραψε το Telecoms.com που τους το ειπε ενας εκπροσωπος ενος παροχου. Που σημαινει οτι το news site "Telecoms.com" το έχει πει και όχι κάποια επίσημη ανακοίνωση απο πουθενά.


#24   Leo

Leo

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 13:22

Εγω παιδια παντως που μιλησα με την Cosmote επειδη εχω το iPhone 5 και εχω και συνδεση μου ειπαν οτι με 5 ευρώ αλλαζω την SIM μου σε 4G και με 17 ευρω το μηνα εχω 2GB 4G όπου ποιανει (σε αθηνα,θεσσαλονικη ειπαν οτι ποιανει προσ το παρον) και θα γυρναει σε 3G οταν δεν θα ποιανει το 4G ! Και εχει και αλλα προγραμματα για το iPhone 5 στη συνδεση της Cosmote! Δεν μου ειπαν τπτ για εγκριση απο Apple ή οτι δεν ειναι διαθεσιμο ακομα για iPhone 5 !
Aπλα ειναι για ενα χρονο το 4G υποχρεωτικα και οχι μηνα με το μηνα οπως το 3G στα προγραμματα συνδεσης της Cosmote!
Οταν το δοκιμασω θα ενημερωσω να δουμε αν οντως ποιανει to 4G με το iPhone 5 στην Ελλαδα !


Το 4G της Cosmote θα ισχύει μόνο για κάποιες συσκευές που υποστηρίζουν LTE (4G)
Το Iphone αν δεν δώσει έγκριση η apple δεν θα πιάνει LTE.Ειναι κλειδωμενο όπως το Bluetooth


#25   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 13:56

Παιδιά ξέρει κανείς αν iPad 3 απο Αυστραλία θα υποστηρίζεται το 3g στην Ελλάδα;3g όχι το 4g!

Τελευταία επεξεργασία από: alex336, 01/12/2012 - 13:59


#26   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 01/12/2012 - 14:08

τα ipad συνηθως δεν ειναι κλειδωμενα, οποτε θα λειτουργει.

#27   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 14:13

Ευχαριστώ πολύ κ μακάρι γιατί μου φέρνουν ένα κ θέλω να δώ αν παίζει κανονικά!

#28   PasxosC

PasxosC

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:22

Εγω πάντως πιστεύω ότι όπου υπάρχει LTE 4g δίκτυο και έχεις φυσικά συνδρομή στο παροχο θα παιζει κανονικά χώρις ξεκλειδωματα και τέτοια......
"If you insert a new SIM or micro-SIM card into your iPhone or iPad, you'll need to download the carrier settings for the new carrier wirelessly. Carrier settings are available only for iPhone support carriers and iPad partner carriers. If you're not using a partner carrier, you will need to set up the carrier's settings manually. Refer to your carrier for appropriate settings."

#29   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:23

Ευχαριστώ πολύ κ μακάρι γιατί μου φέρνουν ένα κ θέλω να δώ αν παίζει κανονικά!

Το 3G μια χαρά θα παίζει μην ανησυχείς καθόλου.

Εγω πάντως πιστεύω ότι όπου υπάρχει LTE 4g δίκτυο και έχεις φυσικά συνδρομή στο παροχο θα παιζει κανονικά χώρις ξεκλειδωματα και τέτοια......
"If you insert a new SIM or micro-SIM card into your iPhone or iPad, you'll need to download the carrier settings for the new carrier wirelessly. Carrier settings are available only for iPhone support carriers and iPad partner carriers. If you're not using a partner carrier, you will need to set up the carrier's settings manually. Refer to your carrier for appropriate settings."

Ε αν δεν έχει βγάλει carrier settings δεν θα το υποστηρίζει, αυτό λέμε...

#30   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:36

Mόλις μίλησα με υπευθυνο για το 4G της Cosmote και μου ειπε οτι δεν ισχύει κατι τέτοιο, για αδειοδότηση δηλαδη της Cosmote απο την Apple να χρησιμοποιει το 4G ! Απλα το 4G προς το παρον καλυπτει το κεντρο της Αθηνας και συγκεκριμένους δρόμους του Ν.Αττικής και μπορει να ρωτησει καποιος στην εξυπηρετηση πελατων οποια οδο θελει να του πουνε εαν καλυπτεται απτο 4G !
Μερα με τη μερα θα καλυφθεί όλη η Αττική μου είπε αλλα στο iPhone 5 δεν υπάρχει κανενα θέμα και ήδη χρησιμοποιούν 4G όπου δηλαδη είναι διαθέσιμο το σήμα!
Ούτε κάρτα SIM δεν χρειάζεται να αλλάξεις μου λέει ! Αυτά!

Γνώμη μου (ως προγραμματιστής) ειναι οτι δεν χρειάζεται καποιο Update ή κάποια αδειοδότηση απο την Apple γιατι οι συσκευές που έχουμε ειναι Unlocked και αυτο σημαινει ότι μπορούμε να παμε σε καποια αλλη χωρα της Ευρωπης και να βάλουμε την SIM του παρόχου εκεινου που ειναι "αδειοδοτημενος" και να έχουμε 4G ! Άρα εφόσον το 4G δουλεύει στα στικάκια της cosmote και εφόσον το iPhone 5 υποστηρίζει το 4G, μπορούμε να ποιάνουμε 4G χωρίς κανένα προβλημα, φυσικα OOOOΠΟΥ θα ποιανει το 4G μέσα στην Αθήνα!

Και φυσικά μπορεί η Cosmote να λέει ψέμματα για να μαζέψει κόσμο αλλα το ίδιο μπορει να γίνεται και απο την άλλη μεριά με διαφορα δημοσιεύματα που ποιάνονται απο μερικές λέξεις της Apple για να διώξουν κόσμο.
Ολοι οι άνθρωποι για το συμφέρον τους δουλεύουν απλα το θέμα ειναι να καταλάβουμε ποιο αληθεύει.


Edit: Για αποφυγή παρεξηγήσεων...οταν λεω "να διωξουν κοσμο" δεν εννοω απο την Cosmote, μιλάω για τα άρθρα που έχουν κυκλοφορήσει σε όλο τον κόσμο και κατηγορούν την Apple ότι δεν το ήξεραν για την αδειοδότηση κλπ κλπ κλπ.


πεστα ρε φιλε γιατι καποιοι επιμενουν να χωνουν το κεφαλι στο εδαφος κ να νομιζουν οτι κρυβονται...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες