Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σκέψεις για το περιβόητο φθηνότερο iPhone. Πως, πότε, γιατί...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:00

Σε αυτό το σημείο όλοι έχουμε ακούσει ή διαβάσει τις φήμες για την πιθανή κυκλοφορία του περιβόητου φθηνότερου iPhone ή αλλιώς iPhone mini. Θα ήταν ενδιαφέρον να καταθέσουμε τις απόψεις μας πάνω στο θέμα σε κάτι που θεωρώ ότι ενδεχομένως θα αποτελέσει σημαντική αλλαγή στην στρατηγική της Apple.

Ξεκινάω με ορισμένες σκόρπιες σκέψεις των τελευταίων ημερών:

Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι φθηνότερο iPhone δεν σημαίνει απαραίτητα και φθηνό iPhone. Ας μην ξεχνάμε τι έγινε με το iPad mini που το περιμέναμε στα $199 και τελικά κυκλοφόρησε στα $329, μια διόλου ασήμαντη διαφορά, με μικρό, μάλιστα, περιθώριο κέρδους για την Apple σε σχέση με το iPad, κάτι που θα βελτιωθεί, βέβαια, σε μελλοντικές εκδόσεις.

Ένα δεύτερο σημαντικό σημείο είναι ότι υπάρχει ήδη φθηνότερο iPhone: το iPhone 4 προσφέρεται δωρεάν και το iPhone 4S στα $99 με διετές συμβόλαιο. Η τιμή λιανικής διαμορφώνεται αντίστοιχα στα $450 και $549 (source). Δεν μπορώ να φανταστώ ότι το νέο αυτό iPhone θα πέσει κάτω από τα $349 ειδικά όταν το iPod touch 5G ξεκινά από τα $299 (source). Μια πιθανότερη τιμή, μάλιστα, θα ήταν η $399.

Πρακτικά, δηλαδή, δεν υπάρχει λόγος να κυκλοφορήσει ένα iPhone mini όσον αφορά την τιμή αφού ήδη υπάρχει φθηνό iPhone. Δεν υπήρχε λόγος, όμως, και για το iPad mini, αλλά η τιμή του δεν ήταν ουσιαστικά ο λόγος για την κυκλοφορία του. Ο καταναλωτής επιλέγει το iPad mini όχι επειδή είναι φθηνό αλλά εξαιτίας του design και της διαφοράς στη φορητότητα, βάρος και πάχος σε σχέση με το iPad. Εφόσον, λοιπόν, η κυκλοφορία του iPhone mini σε αυτό το σημείο θεωρείται λίγο πολύ δεδομένη θεωρώ ότι όλο αυτό σηματοδοτεί μια αλλαγή στρατηγικής που αντικατοπτρίζεται κυρίως στα υπόλοιπα προϊόντα της Apple: μια «κύρια» συσκευή και μια δεύτερη «mini» που διαφοροποιείται σε ορισμένα χαρακτηριστικά και στην τιμή. Παράδειγμα: το 'iPad με Retina οθόνη' (προσέξτε την ονομασία, η Apple δεν το αποκαλεί πλέον 'new iPad') και το 'iPad mini'. Το 'iPod touch' και τo 'iPod nano'. Το 'MacBook Pro με Retina οθόνη' και το 'MacBook Air'.

Εφόσον βρισκόμαστε ακόμα σε μια μεταβατική περίοδο υπάρχουν και ορισμένες παραφωνίες, όπως το iPad 2 και τα «απλά» MacBook Pro, που με τον καιρό και την βελτίωση της παραγωγής θα εξαφανιστούν αλλά βλέπετε ότι η λογική υπαγορεύει ένα 'iPhone με Retina οθόνη' και ένα 'iPhone mini', ή όπως αλλιώς το ονομάσουν, για να συμπληρωθεί το πακέτο. Για πόσο καιρό άλλωστε η Apple θα χρησιμοποιεί το αριθμητικό σύστημα για το iPhone; Φανταστείτε πόσο άκομψα ακούγονται τα iPhone 7, 8, 9 κτλπ. Γιατί, όμως, να μπει στον κόπο η Apple για μια τέτοια αλλαγή;

Πέρα από την απλότητα, μια ενδεχόμενη ομαλοποίηση στην παραγωγή και marketing (σκεφτείτε ότι ο αγοραστής του iPhone mini δεν θα νιώθει ότι αγοράζει «περσινή συσκευή» όπως συμβαίνει τώρα με τα iPhone 4S και iPhone 4, ανεξάρτητα του πόσο καλές παραμένουν ακόμα και σήμερα) μια σημαντική λεπτομέρεια θεωρώ ότι είναι η εμμονή, ένα χαρακτηριστικό που διέπει τον τρόπο σκέψης και λειτουργίας της εταιρείας. Η παρατήρηση αυτή προέκυψε εξαιτίας του iPad 4 που κυκλοφόρησε έξι μήνες μετά το iPad 3 για ποιον λόγο ουσιαστικά; Την προσθήκη lightning connector και worldwide 4G. Μια κίνηση «εμμονής» ώστε τεχνολογικά τα βασικά προϊόντα της εταιρείας να είναι στο ίδιο επίπεδο*, κάτι που δεν μπορούσε να εφαρμοστεί στα iPhone εξαιτίας της πρότερης στρατηγικής της Apple να κρατά τα προηγούμενα μοντέλα σε κυκλοφορία. Κατά τη γνώμη μου αυτό θα αλλάξει το 2013 με το iPhone mini που θα αντικαταστήσει τα iPhone 4 και iPhone 4S.

Όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του iPhone mini εδώ τα πράγματα περιπλέκονται λίγο περισσότερο μιας και δεν υπάρχουν στοιχεία. Κατά τη γνώμη μου θα διαθέτει Lightning connector, worldwide LTE, Retina οθόνη που η λογική τοποθετεί στις 3.5 ίντσες και κατασκευή από κάποιο πλαστικό.

Μια τελευταία παράμετρος που θα ήθελα να αναφέρω είναι οι φήμες για ανανέωση του iPhone δύο φορές το χρόνο αντί για μία. Δεν νομίζω ότι θα εφαρμοστεί στο iPhone -χωρίς να το αποκλείω βέβαια- αλλά μια πιθανή περίπτωση θα μπορούσε να ήταν η ανανέωση του iPhone τον Ιούνιο και ανανέωση του iPhone mini τον Οκτώβριο ή κάτι παρόμοιο.

Ποια είναι η δική σας άποψη;

*iPad, iPad mini, iPod touch 5, iPod nano διαθέτουν Lightning connector. Τα MacBook Pro με Retina οθόνη και MacBook Air διαθέτουν το MagSafe 2. Αντίθετα, οι 'παραφωνίες' που λέγαμε διαθέτουν το iPad 2 το 30-pin connector και το MacBook Pro το MagSafe αντίστοιχα.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:14

Συμφωνώ μαζί σου στην ανάλυση του τρόπου σκέψης της apple. Τεχνικές προβλέψεις δε μπορώ να κάνω γιατί δεν είμαι ειδικός.

Αυτό που μπορώ να προβλέψω είναι τα 399$ (που νομίζω κάπου το έχω ξαναγράψει). Η μόνη μου "διαφωνία" είναι η retina. Δε το βλέπω να έχει retina, γιατί πρέπει να έχει σημαντική διαφορά από τη ναυαρχίδα.

Όπως και με το mini. Το οποίο δεν έχει retina και σπάει ταμεία (ναι ναι σπάει ταμεία όσο και αν σας εκνευρίζει αυτό μερικούς).

Επίσης δεν το βλέπω μέσα στο 2013. Το 5 πήγε αρκετά καλά. Πιστεύω ότι θα βγάλει ένα 5s μέσα στο 13 και ένα πραγματικό new iphone (που χρειάζεται) μέσα στο 2014. Μαζί θα ρίξει και το mini από δίπλα για να διευρύνει

το μερίδιο των καταναλωτών της.

#3   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:27

Μια σκέψη που κάνω καιρό (και ελπίζω να είμαι σωστός) είναι ότι αυτή η ανανέωση των 6 μηνων που είδαμε στο ipad οφείλεται στο γεγονός ότι το προηγούμενο (ipad 3 + "4g") δεν είχε worldwide υποστήριξει για το LTE , συνεπώς πούλαγε ένα μοντέλο το οποίο δν είχε αγοραστικό κοινό εκτός αμερικής (θα μ πεις κ εγώ το πήρα όπως και πολλοί άλλοι) , έτσι αυτή η αναβάθμιση (βάζοντας κ λίγο καλύτερο επεξεργαστή) είναι το μοντέλο που έπρεπε να μας έχει παρουσιάσει το Μαρτιο του 2012. Για το λόγο που ανέφερα πιστεύω ότι η φημολογούμενη αλλαγη στρατηγικής είναι ένα βιαστικό συμπέρασμα που προκύπτει απο το γεγονός της παρουσίασης ενός "νέου iPad" και τίποτα παραπάνω.
Όπως είπα μακάρι να πέφτω μέσα και να μν είμαστε στην αρχή του τέλους της apple όπως τη γνωρίζουμε.

Τώρα για το new mini iphone (πες το όπως θες) πιστεύω ότι θα δούμε μια αναβάθμιση του 3gs (ίσως με ελαφρά διαφορετικό design ) ώστε να εξασφαλιστεί η χαμηλή τιμή. Retina οθόνη δεν ξέρω αν θα έχει , αλλά πιστεύω ότι θα είναι μια οθόνη χαμηλότερου κόστους , αλλά πολύ καλύτερη από την αντίστοιχη των 3g - 3gs . Τέλος , η ονομασία mini που βάζουμε , δεν πιστεύω ότι θα αφορά στο μέγεθος του κινητού καθεαυτόν (βλ. iPad mino) αλλά στο εύρος τον δυνατοτήτων του.
Συγγνώμη αν κούρασα :-)
Παναγιώτης
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:35

Για 'μενα, είναι σίγουρο πλέον πως θα δούμε τελικά ένα μικρότερο-οικονομικότερο τηλέφωνο. Οι όποιες φήμες μόνο τυχαίες δεν είναι, τις βλέπουμε να γίνονται πράξη.

Η σκέψη βέβαια για "κύρια" - "mini" συσκευή είναι νομίζω η πιο σωστή. Μη ξεχνάμε όμως τον ανταγωνισμό.. Δεν έχει άλλο τρόπο να χτυπήσει όταν οι υπόλοιποι βγάζουν συσκευές "με το κιλό"..

Το τι δεν θα έχει αυτη η συσκευή? Σιγουρα Retina. Θα ακολουθήσει τα βήματα του iPad Mini για να κρατηθεί το κόστος/τιμή σε χαμηλά επίπεδα που θέλουν να πετύχουν.

Για την έλευση πάει για Ιούνιο στο WWDC μαζί με iOS 7..(; ).. Διαφορετικά, μην δούμε ξεχωριστό Event το Μάρτιο και παρουσίαση με iPad 5..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 16/01/2013 - 13:40

Εγώ νομίζω οτι πράγματι εξελίσουν ένα νέο μικρότερο iphone η μορφή και οι δυνατότητες του οποίου ακόμα δέν έχουν αποφασιστεί....μιά και βρισκόμαστε
σε ένα σταυροδρόμι αποφάσεων και εξελίξεων .

Σίγουρα πάντως η apple αλλάζει στρατηγική παραγωγής προιόντων...

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 17:18

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να μην έχει Retina οθόνη το iPhone mini, εφόσον υπάρχει. Για δύο λόγους:

1) πρακτικότητα: ήδη οι περισσότεροι developers γράφουν μόνο για το retina iPhone και το 3GS σίγουρα το χρόνου θα εξαφανιστεί εντελώς (ήδη με το μισο-iOS 6 που και καλά υποστηρίζει πάλι δεν τρέχει αρκετές εφαρμογές). Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για τα ποσοστά αλλά δεν έχει νόημα να βγάλεις μη-Retina οθόνη σε iPhone τώρα.

2) παραγωγή: σε αντίθεση με το iPad mini που είναι εντελώς νέο προϊόν, η Apple ήδη κατασκευάζει Retina οθόνες στις 3.5 ίντσες εδώ και δύο χρόνια έχοντας επιτύχει έναν πολύ καλό ρυθμό παραγωγής και έχοντας μειώσει αρκετά το κόστος. Δεν φαντάζομαι ότι θα γλίτωναν τόσα πολλά λεφτά στις μη Retina οθόνες (τις οποίες μάλιστα δεν φτιάχνουν πλέον, το 3GS δεν πωλείται πια) από το να αντικαταστήσουν το γυαλί με πλαστικό πχ.

Follow me on twitter


#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/01/2013 - 17:29

Πιστεύω πως δεν θα δούμε...Απλά!
Once You Go Mac You Never Go Back

#8   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 19:56

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να μην έχει Retina οθόνη το iPhone mini, εφόσον υπάρχει. Για δύο λόγους:

1) πρακτικότητα: ήδη οι περισσότεροι developers γράφουν μόνο για το retina iPhone και το 3GS σίγουρα το χρόνου θα εξαφανιστεί εντελώς (ήδη με το μισο-iOS 6 που και καλά υποστηρίζει πάλι δεν τρέχει αρκετές εφαρμογές). Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για τα ποσοστά αλλά δεν έχει νόημα να βγάλεις μη-Retina οθόνη σε iPhone τώρα.

2) παραγωγή: σε αντίθεση με το iPad mini που είναι εντελώς νέο προϊόν, η Apple ήδη κατασκευάζει Retina οθόνες στις 3.5 ίντσες εδώ και δύο χρόνια έχοντας επιτύχει έναν πολύ καλό ρυθμό παραγωγής και έχοντας μειώσει αρκετά το κόστος. Δεν φαντάζομαι ότι θα γλίτωναν τόσα πολλά λεφτά στις μη Retina οθόνες (τις οποίες μάλιστα δεν φτιάχνουν πλέον, το 3GS δεν πωλείται πια) από το να αντικαταστήσουν το γυαλί με πλαστικό πχ.


Δεν είναι θέμα κόστους η retina. Είναι καθαρά θέμα marketing..από αυτή την έννοια το είπα εγώ.

#9   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 16/01/2013 - 20:11

Πιστεύω πως δεν θα δούμε...Απλά!

Μαλλον οι 6 πιο σωστες λέξεις στο thread !!!

#10   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 16/01/2013 - 20:15

Παιδιά για ρίξτε μια ματιά εδώ !! το λεει ο ίδιος ο Phil Schiller οτι δεν κατασκευάζει !

http://www.iphonehel...ow-cost-iphone/

Τελευταία επεξεργασία από: iOS, 16/01/2013 - 20:15


#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 20:46

Παιδιά για ρίξτε μια ματιά εδώ !! το λεει ο ίδιος ο Phil Schiller οτι δεν κατασκευάζει !

http://www.iphonehel...ow-cost-iphone/


Οι δηλώσεις του Schiller έχουν ήδη καταρριφθεί
http://www.iphonehel...tory-withdrawn/



Follow me on twitter


#12   costas1984

costas1984

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 16/01/2013 - 21:07

θα φτιαξει ενα ενα μινι στις 3,5" απο πλαστικο με οθονη retina και προσθηκη lte και lighting connector.γνωμη μου αυτη ειναι.αλλιως ποιος οολογς να μην πουλαει το 4 ως φθηνο iphone ριχνοντας την τιμη του?

#13   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 19/01/2013 - 13:29

Ολα αυτά που γράφονται αυτό τον καιρό από δήθεν tech journalists είναι κοτσάνες ολικής. Δεν εχει κανένα νόημα η εταιρία με το 75% των κερδών να βγάλει μια φθηνή συσκευή. Θα είναι όσο φθηνό είναι το iPad mini σε σχέση με το iPad και θα γίνει spec downgrade ανάλογου αυτού που έγινε στο iPad mini <-> iPad. Κατα πάσα πιθανότητα θα δούμε μια συσκευή στις 5 ίντσες με A5X κοντά στα 500$ για να βοηθήσει την Apple να εισχωρήσει στην αγορά της Κίνας oπου η ζήτηση των Phablet είναι τεράστια.

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 19/01/2013 - 13:33


#14   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 19/01/2013 - 22:18

Ολα αυτά που γράφονται αυτό τον καιρό από δήθεν tech journalists είναι κοτσάνες ολικής. Δεν εχει κανένα νόημα η εταιρία με το 75% των κερδών να βγάλει μια φθηνή συσκευή. Θα είναι όσο φθηνό είναι το iPad mini σε σχέση με το iPad και θα γίνει spec downgrade ανάλογου αυτού που έγινε στο iPad mini <-> iPad. Κατα πάσα πιθανότητα θα δούμε μια συσκευή στις 5 ίντσες με A5X κοντά στα 500$ για να βοηθήσει την Apple να εισχωρήσει στην αγορά της Κίνας oπου η ζήτηση των Phablet είναι τεράστια.


Και το ακριβό μοντέλο πόσο θα κάνει? Ένα χιλιάρικο?

#15   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2013 - 23:21

Όταν προσφέρεις το οικοσύστημά σου στα 399 με ή τα 299 με την "ναβαρχίδα" στα +400 το μόνο που πετυχαίνεις είναι να shoot yourself in the leg. Τα profit margins εξαφανίζονται. Δείτε για παράδειγμα πόσα φθηνά samsung κυκλοφορούν και πόσα S3. Προσωπικά ακόμα έχω το Nexus S, την ίδια πρόσβαση έχω στα mail, market, media κλπ. με τις "ναβαρχίδες".

Ο μόνος τρόπος που η apple θα μπεί σε λογική iPhone mini και συνεπώς φθηνού iPhone είναι αν πιστεύει πως παρ'όλο το μειώμενο περιθόριο κέρδους και την μείωση που θα επιφέρει στις πωλησεις του "μεγάλου" iPhone τα κέρδη της θα αυξηθούν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες