Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

O Steve Wozniak θεωρεί ότι η Apple έχει μείνει πίσω στα smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 05:09

Αναρτημένη εικόνα


O Steve Wozniak, συνιδρυτής της Apple, δήλωσε σε συνέντευξή του σε γερμανική ιστοσελίδα (μετάφραση από το Business Week) ότι η Apple έχει μείνει κάπως πίσω στον χώρο των smartphones, επιτρέποντας σε ανταγωνιστές όπως η Samsung να την φτάσουν. «Είμαι περήφανος που έχουμε τόσο πιστούς οπαδούς», ανέφερε ο Woz. «Αλλά αυτή η αφοσίωση δεν είναι δεδομένη, η ανάγκη να έχουμε τα καλύτερα προϊόντα είναι πάντα εκεί. Τωρινά, είμαστε κατά τη γνώμη μου ελαφρώς πίσω στα χαρακτηριστικά στον χώρο των smartphones. Άλλοι μας έχουν φτάσει. Η Samsung είναι μεγάλη ανταγωνίστρια. Αλλά ακριβώς επειδή τωρινά φτιάχνουν καλά προϊόντα».

O Wozniak αναφέρθηκε γενικότερα στην Apple και στο γιατί στέκεται κάθε φορά στην ουρά στα Apple Stores για να αγοράσει νέα προϊόντα. «Το λανσάρισμα ενός νέου προϊόντος είναι για μένα μια μεγάλη, σημαντική συναυλία, στην οποία πρέπει οπωσδήποτε να πας προσωπικά. Είναι ιστορία. Θα μπορούσα, φυσικά, να το παραγγείλω online ή να τηλεφωνήσω στον υπεύθυνο του καταστήματος για να μου κρατήσει ένα από την πίσω πόρτα. Αλλά αυτό θα ήταν τίποτα. Όχι, θα έχω την εμπειρία όπως ο κάθε πελάτης. Αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο. Εάν η Apple έφτιαχνε χάλια προϊόντα δεν θα ήμουν στην γραμμή».

Ως γνωστόν ο Woz δεν μασάει τα λόγια του και έχει προσφέρει και στο παρελθόν κάποια ...περίεργα σχόλια για την Apple. Έχει δηλώσει αρκετές φορές ότι κουβαλάει μαζί του εκτός από iPhones και διάφορες Android συσκευές κατά καιρούς.


[via MacRumors]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2013 - 10:31

επιτελους καποιος λεει την αληθεια....ευγε!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#3   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 10:44

πιστευω ειναι απο τους ποιο αντικειμενικους...και μπραβο του! ποιο παλια ειχε βγει και με s2 ή nexus ( δεν θυμαμαι ακριβως )..

#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/02/2013 - 10:47

Το iOS έχει μείνει πίσω...

#5   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:06

Καλοδεχούμενη η φωνή του Woz και σαν άσκηση πίεσης προς την Apple σε υψηλό επίπεδο.

Οι συσκευές είναι state of the art. Το λογισμικό όμως έχει μείνει αδικαιολόγητα πίσω.

#6   petris22top

petris22top

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:07

εχει απολυτο δικιο και φαινεται...η στροφη σε galaxy s3 δεν ειναι τυχαια..!

#7   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:18

Αυτό που συζητούσα ακόμα και χθες, είναι οτι αν και έχω πάει στη Samsung από την οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, με την Apple με συνδέουν πολλά. Είμαι πολλά χρόνια macuser, από την εποχή που η Apple κοιτούσε το χείλος του γκρεμού και περίμενε πότε θα πέσει, οπότε θα έδινα ακόμα μια ευκαιρία στην εταιρία, αν έβλεπε λίγο πιο πέρα. Η στενοκεφαλιά της είναι αυτή που έδιωξε πολλούς χρήστες και αν δεν αλλάξει αυτό, θα έχει σοβαρό πρόβλημα.

#8   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:23

η αληθεια ειναι οτι μας εχει κερδιζει η apple του 2007 steve jobs πρωτο iPhone...και μετα ακολουθουσαμε λογω της ποιοτητας και της πρωτοποριας διοτι η αληθεια ειναι οτι το πρωτο iphne ηταν ετη φωτος μπροστα...σημερα...δυστυχως ειναι πισω...και δεν με ενδιαφερει που στα benchmark βγαινει πρωτο...
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#9   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:25

η αληθεια ειναι οτι μας εχει κερδιζει η apple του 2007 steve jobs πρωτο iPhone...και μετα ακολουθουσαμε λογω της ποιοτητας και της πρωτοποριας διοτι η αληθεια ειναι οτι το πρωτο iphne ηταν ετη φωτος μπροστα...σημερα...δυστυχως ειναι πισω...και δεν με ενδιαφερει που στα benchmark βγαινει πρωτο...


Ακόμα με τα Qtek θα πάλευα και με τις γραφίδες... Είναι γεγονός οτι το iPhone έκανε μεγάλο μπαμ. Σκεφτείτε οτι τότε το είχε μάθει και η κουτσή Μαρία και το κινητό δεν είχε βγεί εκτός Αμερικής (επίσημα).

#10   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 08/02/2013 - 11:35

επιτελους ενας που λεει την αληθεια. η apple εχει μεινει πισω και σε τεχνικα χαρακτηριστικα κ ακομα πιο πολυ στο ιοs το οποιο ειναι σαν να μην εχει περασει μαι μερα απο το 2009-2010.

#11   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2013 - 12:15

Γεια σου ρε Μάγε του Woz !!! Πολύ τον πάω αυτόν τον τύπο

#12   iandy

iandy

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2013 - 12:31

ναι σιγουρα εχει μεινει πισω αλλα τι περιμενετε? να βγαζει καθε χρονο εντελως καινουργια προιοντα? να βαζει αχρηστες λειτουργιες μεσα μονο και μονο επειδι τα βαζει ο ανταγωνισμος..
το ipod βγηκε το 2001 και παρεμενει απο τα πιο επιθυμητα gadget σχεδον 10 χρονια. Τωρα αν βαζανε στα ipods οτι option εμφανιζοταν στα ανταγωνιστικα mp3 δεν νομιζω να καταφερνω ποτε να διατηρισει την θεση στην κορυφη.
εγω προσωπικα χαρομαι που δεν εχει γινει geek toy και παραμενει να ειναι ευχαριστο και ευκολο στη χρηση.. για μενα το κινητο πρεπει πρωτον να εξεπεριτει να βασικο του σκοπο, οπως το infotaiment (ετσι το λενε νομιζω) ενος αυτοκινητου (δηλαδη) του να διευκολυνει τις μετακινησιες. με το iphone μπορω με τα κουμπια του τιμονιου να διαλεγω τα tracks του υπολογιστη χωρις να καν να βγαζω το κινητο μου απ τη τσεπη.. και μεχρι στιγμης εχω δει κανενα αλλο κινητο να κανει το ιδιο με την ιδια ευκολια...
ελπιζω να συνεχεζει η apple να μας εκπληζει με καινουργαι προιοντα που δεν φανταζομαστε και οχι μια απλη εξελιξει του τρεχον product range

#13   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/02/2013 - 13:04

δεν θα ηθελα να δω 8πυρηνο Iphone... μεχρι 4πυρηνο πιστευω ειναι κομπλε!!αρκει να δουλευουν απροβληματιστα ολα.
οσο αφορα την οθονη! μεχρι 4.2-4.5 inc πιστευω ειναι καλα για την χρηση "κινητου" τηλεφωνου!! προσωπικα βολευομαι και με τα 3.5 αλλα λιγο παραπανω δεν βλαπτει.

βασικο πραγμα ειναι η χρηστικοτητα...και να μεταφερεται με ανεση...κ οχι να θελουμε τσεπες σακια για να τα εχουμε...
κατι τελευταιο... εχει μεινει πισω στον ανταγωνισμο επειδη δεν εχει παει κοντα στους πυρηνες με τα samsung??

#14   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 08/02/2013 - 13:15

δεν θα ηθελα να δω 8πυρηνο Iphone... μεχρι 4πυρηνο πιστευω ειναι κομπλε!!αρκει να δουλευουν απροβληματιστα ολα.
οσο αφορα την οθονη! μεχρι 4.2-4.5 inc πιστευω ειναι καλα για την χρηση "κινητου" τηλεφωνου!! προσωπικα βολευομαι και με τα 3.5 αλλα λιγο παραπανω δεν βλαπτει.

βασικο πραγμα ειναι η χρηστικοτητα...και να μεταφερεται με ανεση...κ οχι να θελουμε τσεπες σακια για να τα εχουμε...
κατι τελευταιο... εχει μεινει πισω στον ανταγωνισμο επειδη δεν εχει παει κοντα στους πυρηνες με τα samsung??


δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση αλλα αν νομιζεις οτι η διαφορα ειναι μονο οι πυρηνες τοτε πρεπει να το ψαξεις καλυτερα...

ο woz πιστευω δεν εννοει οτι η apple εμεινε πισω μονο στο θεμα hw αλλα και στο θεμα OS

#15   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 08/02/2013 - 13:16

Είδη είμαστε με το ...ένα πόδι αλλού....Αντε να δούμε.... :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες