Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περί LTE δικτύων στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:18

Σε ποσο κόσμο πιστεύετε ότι (θα) απευθύνετε μια τέτοια τεχνολογία;Θε βγάλουν το αρχικό κεφάλαιο;Σε ποσο καιρο θα το βγάλουν;Ποσά κινητά το υποστηρίζουν αυτο εκτός απο iPhone και sg3?
Είναι πολλοί παράμετροι που καθορίζουν αν θα βιαστούν ή όχι,και δε σημαίνει ότι επειδη έκαναν μια επένδυση της τάξης των 170 εκατ.(υπερβολικό το ποσο για μένα) Θα το βάλουν σε ισχύ άμεσα.Τα κόστη συντήρησης είναι υπέρογκα.
Όλες οι εταιρίες έχουν ελλειμματικα και το θεωρώ δύσκολο σε τέτοια εποχή με συνεχή μειωμένα κέρδη να κάνουν ένα τέτοιο άνοιγμα π θα απευθυνετε στο 5% βαριά των συνδέσεων..


Σιγά σιγά όλα τα κινητά θα βγαινουν με 4G.
Εξάλλου όποιος θυμάται όταν πρωτοήρθε το 3G στην Ελλάδα ελάχιστα κινητά το υποστήριζαν (μέσα σε αυτό και το Sharp V903 που ήταν και το πρώτο μου 3G). Ξεκίνησε μόνο στην ΑΘήνα - Θεσσαλονίκη φυσικά και σιγά σιγά επεκτάθηκε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:27

Σιγά σιγά όλα τα κινητά θα βγαινουν με 4G.
Εξάλλου όποιος θυμάται όταν πρωτοήρθε το 3G στην Ελλάδα ελάχιστα κινητά το υποστήριζαν (μέσα σε αυτό και το Sharp V903 που ήταν και το πρώτο μου 3G). Ξεκίνησε μόνο στην ΑΘήνα - Θεσσαλονίκη φυσικά και σιγά σιγά επεκτάθηκε

Ναι βρε...σιγά σιγά θα γίνουν..όπως με το 3G !! H Voda...ανακοίνωσε νέα φουρνιά τετάρτης γενιάς συσκευών...άρα λογικά ξεκινάνε....δειλά δειλά....μέχρι να έχουμε πλήρη κάλυψη και απροβλημάτιστο δίκτυο....θα κάνει πολύ καιρό...χρόνια !! Εδώ δεν έχουν πλήρη κάλυψη στην Σουηδία που ξεκίνησαν χρόνια πριν...τι λέμε τώρα...απλά αρχικά θα κοτσάρουν δυο κεραίες στο σύνταγμα και Αριστοτέλους και βλέπουμε.........!! Ίσα ίσα να πουν ότι κάτι κάνουν...αφοί χρήματα δεν έχουν....θα κάνει καιρό το όλο πράμα...!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/09/2012 - 01:28


#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:28

Για να δούμε και αν θα είναι συμβατό το iPhone 5 πρώτα και μετά βλέπουμε όλα τα άλλα γιατί η LTE σαν τεχνολογία είναι περίεργη δεν σημαίνει ότι αν είσαι στο φάσμα(mhz) θα δουλέψει...
Ας το φτιάξουν πρώτα και βλέπουμε.

Αναρτημένη εικόνα


#19   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:32

Γιαυτό καλύτερα να περιμένουμε λίγο....μην γίνει καμιά @#$%@ , λέμε για την μπάντα 3 - 1800αρα , αλλά δεν είμαστε και 100% σίγουροι....ας περιμένουμε και βλέπουμε.....σύντομα θα ξέρουμε τουλάχιστον την συχνότητα στην Ελλάδα , για όσους βιάζονται να αποκτήσουν 4γ τηλέφωνα !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/09/2012 - 01:33


#20   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:33

Ας είχα εγω παντού στην Ελλάδα 3G γιατι και στην Αθήνα σε πάρα πολλα σημεία δεν εχει και ας αργησει όσα χρόνια θέλει το LTE/4G.

#21   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:37

Ας είχα εγω παντού στην Ελλάδα 3G γιατι και στην Αθήνα σε πάρα πολλα σημεία δεν εχει και ας αργησει όσα χρόνια θέλει το LTE/4G.


Κατι τελειο στην Ελλαδα δεν νομιζω να δουμε ποτε λογω των ορεινων περιοχων kαι της δυσκολιας του εδαφους, των νομων για τις κεραιες, και την ημιμαθεια καποιων κατοικων εδω σχετικα με τις κεραιες

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 16/09/2012 - 01:38


#22   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:40

Βρε εδώ σε πολλά σημεία στην Ελλάδα έχουν επίγειο 2 Mbps ακόμα......πλήρη χρίση απροβλημάτιστη με πλήρη κάλυψη μόνο στο Cuppertino !! Τα δίκτυα είναι μεγάλη υπόθεση και θέλουν πολλά λεφτά !!

Κατι τελειο στην Ελλαδα δεν νομιζω να δουμε ποτε λογω των ορεινων περιοχων kαι της δυσκολιας του εδαφους, των νομων για τις κεραιες, και την ημιμαθεια καποιων κατοικων εδω σχετικα με τις κεραιες

Συμφωνώ παίζει ρόλο και η τοπολογία του χώρου...και αυτό με την ημιμάθεια και το ξερίζωμα από άσχετους κατοίκους...έτσι το κάνουν χειρότερα και για την δικτυακή εξέλιξη αλλά και για την υγεία τους !!

#23   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:41

σας διαβαζω τοση ωρα.... ξεχασατε πωε η Ελλας δεν ειναι πεδιαδα οπως το Κουπερτινο και η καλιφορνια..... Και ξεχασατε στα αστικα κεντρα της Ελλαδος ζει το 77% των κατοικων της! σε αντιθεσει με την Αμερικη που το 47% ζει στα αστικα κεντρα...! ασ λαβουμε υπ οψην μας ολους τους παραγοντες (!) πριν πουμε πως σε πολλα σημεια της Ελλας εχει 2 Mbps επιγειο...!

Τελευταία επεξεργασία από: pontiaras, 16/09/2012 - 01:43


#24   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 01:43

Ντάξει αυτό με τις κεραίες η μισή αλήθεια είναι γιατί:
1)Αν υπάρχει ασθενές σήμα αυξάνετε η ισχύς του σήματος που ουσιαστικά είναι το επιβλαβές σημείο της τεχνολογίας
2) Οι κεραίες εκπέμπουν πολλά W ισχύος και αν είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές υπάρχει πρόβλημα γενικό όπως υπάρχει πρόβλημα και με τις κολώνες υψηλής τάσης...

Αναρτημένη εικόνα


#25   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:01

σας διαβαζω τοση ωρα.... ξεχασατε πωε η Ελλας δεν ειναι πεδιαδα οπως το Κουπερτινο και η καλιφορνια..... Και ξεχασατε στα αστικα κεντρα της Ελλαδος ζει το 77% των κατοικων της! σε αντιθεσει με την Αμερικη που το 47% ζει στα αστικα κεντρα...! ασ λαβουμε υπ οψην μας ολους τους παραγοντες (!) πριν πουμε πως σε πολλα σημεια της Ελλας εχει 2 Mbps επιγειο...!

Αν έχουν λεφτά και θέλουν να σκάψουν για να στήσουν σωστό δίκτυο..όλα γίνονται !! Εδώ και μέσα σε αστικά κέντρα έχουμε περιοχές που έχουν χάλια συγχρονισμό , φταίει ότι δεν έγιναν επένδυσες - συντηρήσεις κτλ...!!
Τώρα για τα βουνά κτλ....απλά δυσκολεύουν το εγχείρημα όχι ότι....παίζουν καθοριστικότατο ρόλο.....και η Καλιφόρνια έχει βουνά δεν είναι επίπεδη πεδιάδα...δεν είναι Νεμπράσκα :) ...και η Νορβηγία και η Ελβετία κτλ...είναι μέσα στα βουνά και σε αυτές τις χώρες μένουν πολλοί εκτός αστικών κέντρων....ΆΛΛΑ έχουν καλύτερα ΔΊΚΤΥΑ...γιατί πέφτουν καλύτερα χρήματα :) !!

#26   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:05

Χειροτερο ειναι να μην υπαρχουν κεραιες και να εκπεμπει full το κινητο.
Βλεπεις κατοικους να παραπονιουνται και να βγαζουν κεραιες και να ζητανε και φουλ σημα βριζοντας την εταιρια απο πανω.

#27   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:06

Ντάξει αυτό με τις κεραίες η μισή αλήθεια είναι γιατί:
1)Αν υπάρχει ασθενές σήμα αυξάνετε η ισχύς του σήματος που ουσιαστικά είναι το επιβλαβές σημείο της τεχνολογίας
2) Οι κεραίες εκπέμπουν πολλά W ισχύος και αν είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές υπάρχει πρόβλημα γενικό όπως υπάρχει πρόβλημα και με τις κολώνες υψηλής τάσης...


Ρε παιδια αυτο το ακουω απο παρα πολλους...δωστε μου μια τεκμηριωμενη επιστημονικη ερευνα που να λεει τις επιπτωσεις.

Τι θα μου πει καποιος οτι εχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο μια μονωμενη κεραια (η και χωρις μονωση σου λεω εγω) και θα μου πεσουν τα μαλλια γιατι ετσι ακουσα τη γιαγια μου να λεει?Η δε θα κανω παιδια γιατι εξασθενει το σπερμα?

Εμενα μου εμαθαν στο πανεπιστημιο οτι οτι διαρρεεται απο ηλεκτρικο ρευμα εκπεμπει και ενα πεδιο-κυμα το οποιο αμα μπορουσαμε να χρωματισουμε δε θα μπορουσαμε ουτε τη μυτη μας να δουμε απο το πληθος και την πυκνοτητα αυτων. Ηταν λαθος ο καθηγητης?

Αποψη μου ειναι οτι η ημιμαθεια....

Να ριξουμε μηπως καμια κεραια στην πυρα???

#28   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:17

Μιλάμε για πυλώνες υψηλής τάσης που μεταφέρονται χιλιάδες W. Τέλεια μόνωση δεν μπορείς να επιτύχεις σε εκατοντάδες Βαττ πόσο μάλλον σε χιλιάδες...
Όπως θα έμαθες λοιπόν στο πανεπιστήμιο σωστά διαρρέονται από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία,όσο πιο ισχυρή η πηγή τόσο ισχυρότερη ακτινοβολία.


Υπάρχουν διάφορες έρευνες κατά καιρούς αλλά έχει επικρατήσει μια έρευνα από το 1989 που είχε γίνει στις ΗΠΑ και αναφέρει κάποιες επιδημιολογικές έρευνες βασισμένες σε τεχνικά χαρακτηριστικά.
http://www.ehow.com/...ower-lines.html

Δεν θα ρίξουμε καμμία κεραία στην πυρά,αντιθέτως θα τις τοποθετούμε εκεί που πρέπει.
Ελπίζω όταν είπες ημιμάθεια να μην αναφερόσουν σε μένα,γιατί στο συγκεκριμένο δεν είμαι ημιμαθής. Σε άλλα σίγουρα.

Αναρτημένη εικόνα


#29   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:17

Αν έχουν λεφτά και θέλουν να σκάψουν για να στήσουν σωστό δίκτυο..όλα γίνονται !! Εδώ και μέσα σε αστικά κέντρα έχουμε περιοχές που έχουν χάλια συγχρονισμό , φταίει ότι δεν έγιναν επένδυσες - συντηρήσεις κτλ...!!
Τώρα για τα βουνά κτλ....απλά δυσκολεύουν το εγχείρημα όχι ότι....παίζουν καθοριστικότατο ρόλο.....και η Καλιφόρνια έχει βουνά δεν είναι επίπεδη πεδιάδα...δεν είναι Νεμπράσκα :) ...και η Νορβηγία και η Ελβετία κτλ...είναι μέσα στα βουνά και σε αυτές τις χώρες μένουν πολλοί εκτός αστικών κέντρων....ΆΛΛΑ έχουν καλύτερα ΔΊΚΤΥΑ...γιατί πέφτουν καλύτερα χρήματα :) !!

δηλαδη συγκρινεις την γεωγραφια της Καλιφορνια της με αυτην της ελλαδας.....? 12 χρονια αμερικη την εμαθα καλα και αλλα 10 ανα τηνΕυρωπη και 10 ελλαδα οτι θα το ακουγα και αυτο.... δινω τα ρεστα μου! what ever dude...! αναλογικα το ποσο που ακουω που αναφερθηκε εδω που δαπανηθηκε απο Βοντα για ελλαδα ειναι αναλογικα με αλλες χωρες/πληθυσμο (πελατες) γεωγραφικα κυβικα χιλιομετρα ειναι ποοοοολυ μεγαλο...! Αλλα και παλι δινω τα ρεστα μου! μαλλον εσυ τα ξερεις καλυτερα...! :lol:

#30   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:23

Ρε παιδια αυτο το ακουω απο παρα πολλους...δωστε μου μια τεκμηριωμενη επιστημονικη ερευνα που να λεει τις επιπτωσεις.

Τι θα μου πει καποιος οτι εχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο μια μονωμενη κεραια (η και χωρις μονωση σου λεω εγω) και θα μου πεσουν τα μαλλια γιατι ετσι ακουσα τη γιαγια μου να λεει?Η δε θα κανω παιδια γιατι εξασθενει το σπερμα?

Εμενα μου εμαθαν στο πανεπιστημιο οτι οτι διαρρεεται απο ηλεκτρικο ρευμα εκπεμπει και ενα πεδιο-κυμα το οποιο αμα μπορουσαμε να χρωματισουμε δε θα μπορουσαμε ουτε τη μυτη μας να δουμε απο το πληθος και την πυκνοτητα αυτων. Ηταν λαθος ο καθηγητης?

Αποψη μου ειναι οτι η ημιμαθεια....

Να ριξουμε μηπως καμια κεραια στην πυρα :huh:

Όταν ένας αγωγός διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα δηλαδη ηλεκτρικά φορτία , δηλαδη ηλεκτρόνια.....τότε δημιουργείται τρισδιάστατο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο , γύρω από αυτόν τον αγωγό , δηλαδη ταυτόχρονα ένα ενοποιημένο ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο !! Μέσα σε αυτό το πεδίο και σε κάθε πεδίο π.χ. βαριτικο κτλ , γιαυτό λέγεται άλλωστε πεδίο , δρα ακτινοβολία στον χώρο του πεδίου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία , η οποία φυσικά και εκπέμπετε προς πάσα κατεύθυνση !! Μπορεί να θεωρηθεί ως ένα κύμα ημιτονοειδές και ταυτόχρονα λόγο δυισμού και ως σωματιδιακής φύσεως κύμα , δηλαδη σωματίδια - κβάντα !! ΑΡΑ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ...θα έβλεπες αν μπορούσαμε να τα χρωματίσουμε όλα αυτά να γίνεται της που....ας !!

δηλαδη συγκρινεις την γεωγραφια της Καλιφορνια της με αυτην της ελλαδας.....? 12 χρονια αμερικη την εμαθα καλα και αλλα 10 ανα τηνΕυρωπη και 10 ελλαδα οτι θα το ακουγα και αυτο.... δινω τα ρεστα μου! what ever dude...! αναλογικα το ποσο που ακουω που αναφερθηκε εδω που δαπανηθηκε απο Βοντα για ελλαδα ειναι αναλογικα με αλλες χωρες/πληθυσμο (πελατες) γεωγραφικα κυβικα χιλιομετρα ειναι ποοοοολυ μεγαλο...! Αλλα και παλι δινω τα ρεστα μου! μαλλον εσυ τα ξερεις καλυτερα...! :lol:

Συγκρίνεις την γεωγραφία της Ελβετίας ή Νορβιγιας - μιλάμε για βουνά...με αυτή της Ελλάδας ?? Αν ο Όλυμπος είναι ποιο δύσκολο εμπόδιο φυσικό για οτιδήποτε...τότε τι να πουν και οι Άλπεις και τα χιλιάδες φιόρδ.....σωστααααααααααα........ :huh:? :huh:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες