Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Πρόβλημα με τον ήχο σε εφαρμογή υπο κατασκευή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/09/2012 - 09:36

Καλησπέρα παιδιά.
Εδώ και λίγο καιρό ετοιμάζω μία εφαρμογή η οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε φάση testing. Το πρόβλημα ποιό είναι; Στον simulator του xcode όλα παίζουν κομπλέ αλλά όταν την έβαλα στο iphone έχω το εξής θέμα. Όταν τελειώνει το παιχνίδι εμφανίζεται μία οθόνη που δείχνει το νικητή και παίζει και ένας ήχος. Όπως είπα στον simulator όλα κομπλέ αλλά στο κινητό ο ήχος ξεκινάει και παίζει πρίν φορτωθεί και εμφανιστεί η οθόνη με τον νικητή. Το σημείο στο οποίο φορτώνεται ο ήχος είναι στην viewDidLoad της τελευταίας οθόνης. Αυτό που θέλω είναι να τελειώσει το viewDidLoad της οθόνης με το νικητή να εμφανιστεί ο οθόνη και μετά να ξεκινήσει να παίζει ο ήχος. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MihalisTsoukalos

MihalisTsoukalos

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Twitter:@mactsouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/09/2012 - 12:33

Μπορείς να απενεργοποιήσεις το debugging και να δοκιμάσεις την release έκδοση στο iPhone.
(συμβαίνει κάποιες φορές η debug έκδοση να τρέχει στον simulator αλλά όχι στην iOS συσκευή)

φιλικά,

#3   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/09/2012 - 12:50

Μα τη release τρέχω στο iphone μου. Στο κινητό είναι που μου κάνει νερά στον simulator όλα παίζουν μια χαρά. Δεν είναι οτι γίνεται κάτι λάθος απλά ο ήχος ξεκινάει και παίζει πριν εμφανιστεί η καινούργια οθόνη.Προφανώς έχει τρέξει ο κώδικας τησ viewDidLoad της καινούργιας οθόνης οπότε παίζει και ο ήχος με αποτέλεσμα ο ήχος να ξεκινάει ένα δευτερόλεπτο πριν εμφανιστεί η καινούργια οθόνη. Έψαξα στο ιντερνετ μήπως υπάρχει καμιά συνάρτηση του στυλ uiviewDidFinishLoading(κάτι σαν την αντίστοιχη για το application) και να βάλω εκεί τον κώδικα για τον ήχο αλλά δεν βρήκα κάτι. Και έλεγα μήπως έχετε καμία ιδέα... ;)

#4   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/09/2012 - 13:08

Δεν έχει κανείς καμία ιδέα εεεε?

#5   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/09/2012 - 23:51

Γιατί δεν αλλάζεις τον ήχον να παίζει στο viewDidAppear του viewController?

Προφανώς στον simulator φορτώνει πιο γρήγορα ο controller και γι' αυτό ο ήχος δεν έχει πρόβλημα, αλλά στο κινητό αργεί παραπάνω....

Γενικά στο viewDidLoad δεν πρέπει να τρέχεις πράγματα που σχετίζονται με το UI, παρά μόνο initialization code...
Τα σχετιζόμενα με το UI τα τρέχεις στα viewDid/viewWillAppear delegate methods

#6   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/09/2012 - 12:05

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την πρότασή σου. θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω για το αν δουλεύει!!!!!

#7   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/09/2012 - 13:50

Η πρότασή σου δούλεψε άψογα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώση που μετέδωσες. Τόσο απλό και όμως δεν το είχα βρεί πουθενά στο internet όσο και όπως και να έψαξα.

#8   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/09/2012 - 13:11

Η πρότασή σου δούλεψε άψογα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώση που μετέδωσες. Τόσο απλό και όμως δεν το είχα βρεί πουθενά στο internet όσο και όπως και να έψαξα.


Θα σου συνιστούσα να ψάχνεις στο stackoverflow ;)

#9   achilleas22

achilleas22

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/09/2012 - 17:48

Έψαξα παντού ακόμα και εκεί αλλά δεν είχα βρεί κάτι. Ίσως δεν το έψαξα με το σωστό τρόπο :D . Πάντος stackoverflow απίστευτο site μου έχει λύσει πολλές απορίες.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες