Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ελλάδα η αλλού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ελλάδα η αλλού

ποιοι από σας σκέφτεσαι να εγκαταλείψετε την Ελλάδα ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   nikosR1

nikosR1

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/11/2012 - 09:50

εδω και 3 μηνες απολαμβανω την ζωη μου στην Ολλανδια κ το Αμστερνταμ. Ελλαδα πλεον μονο για διακοπες , ετσι οπως τα κανανε.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   alex336

alex336

    iPH Enthousiast

  • 388 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 08/11/2012 - 09:51

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα....μένουμε Ελλάδα....όπου δεν υπάρχουν μέτρα και σταθμά, δουλειές, αξιοπρέπεια, εκβιασμός απο εργοδότες και πάσης φύσεως αφεντικά, κλεψιά, κρατική ανικανότητα.....νοοτροπία του ψεύτη και του πονηρού...μην τα κατονομάζω όλα γιατί θέλω 10 σελίδες +.
Γιατί όμως αγαπητέ μου Έλληνα νομίζεις οτι όλες οι χειρονακτικές εργασίες απαιτούν ''σπαστά'' ελληνικά και μεταναστευτικό δυναμικό?Γιατί δεν πάς να δουλέψεις οικοδομή, υδραυλικός, νταλικέρης, λάντζα, σκούπα, καθαριστής...κτλ κτλ?γιατί νομίζεις οτι η δουλειά είναι ντροπή για να ζήσεις?γιατί νομίζεις οτι όλοι πρέπει να είμαστε με κουστούμι σε γραφείο και με 3000 ευρώ στην τσέπη?

Πας λοιπόν στο εξωτερικό και κάνεις αυτές τις δουλειές και είσαι ευτυχισμένος ενω εδώ το θεωρείς ξεφτίλα...ή τουλάχιστον το θεωρούσες γιατί τώρα που δεν έχεις στον ήλιο μοίρα αρχίζεις και αναθεωρείς...

Καλά κάνεις και πας έξω...γιατί τίποτα πλέον στην Ελλάδα δεν είναι σωστό...Η Ελλάδα ΔΕΝ θέλει να ορθοποδήσει κύριοι και κυρίες....ΔΕΝ θέλει...καταλάβετέ το και χωνέψτε το...είμαστε σε όλα πρωτότυποι παγκοσμίως...στην ηλιθιότητα και στη βαρεμάρα...

Και μη μου λέτε οτι αυτοί που κυβερνάνε μας έφεραν εδω.....τρελαίνομαι να το ακούω...για σκέψου Έλληνα λοιπόν πόσο κλέβεις κάθε μέρα....συντάξεις πεθαμένων, μαιμού επιδόματα, γιατροί με συνταγές τεχνητής γονιμοποίησης σε 80χρονες....

Μείνε εδώ λοιπόν να παλεύεις με το θεριό ή πήγαινε έξω να δουλέψεις με αξιοπρέπεια σε μια δουλειά που εδώ θεωρούσες ''αλβανική''
Σκέψεις που κάνω και εγώ αλλά και που όλοι πρέπει να αναρωτηθούν...

Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω με κανέναν τίποτα

#33   mitridig

mitridig

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/11/2012 - 10:43

αγαπητοί φίλοι, δεν δέχομαι να με βάζουν στο τσουβάλι με όλους τους Ελληνάρες.
Δεν έκλεψα ποτέ, δεν τους ψήφισα ποτέ.
Δουλεύω από 11 χρονών, είμαι 34 ετών, παντρεμένος, δουλεύω στον Ιδιωτικό τομέα βέβαια.
Δεν επιχείρησα ποτέ να μπω στο Δημόσιο, δεν ζήτησα ποτέ ρουσφέτι.
Έχω φύγει από το μπαμπά μου από 21 ετών.
Σε όσους δούλεψα, ήταν περήφανοι που μ'είχαν.
Έχω δουλέψει 2 αλλά και 3 δουλειές ταυτόχρονα.
¨Εχω δουλέψει απο καφετζής, σερβιτόρος, διανομέας, υπάλληλος αποθήκης, γαζωτής, καλτσονάς, γραφίστας κι εγώ δεν θυμάμαι τί αλλο!
Έχω πάρει 2 πτυχία και μάλιστα με δικά μου λεφτά, και τις 2 φορές.
Θα μείνω στην Ελλάδα για πάντα, και θα δουλεύω τα πάντα.

Αυτοί που θα κάνουν ό,τι κάνω και ό,τι έκανα, θα επιζήσουν.
Οι υπόλοιποι θα είναι στο ταμείο ανεργίας ή θα τρώνε το επίδομα του μπαμπά.

#34   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 08/11/2012 - 16:10

Δεν συμφωνω με καποια απο αυτα που γραφετε γιατι πολυ απλα οι κατοχοι ενος πτυχιου αει οταν δεν βρισκουν δουλεια στην ελλαδα αναλογη του πτυχιου τους φευγουν εξω για να βρουν, δηλαδη τι να κανουν να γινουν υδραυλικοι και ηλεκτρολογοι για να δουλεψουν στην Ελλαδα? Οχι

Το λαθος γινεται στον επαγγελματικο προσανατολισμο στα σχολικα χρονια οπου πολλοι μαθητες παιρνουν λαθος δρομο για την δουλεια και τις σπουδες τους και οι γονεις τους τους στελνουν να σπουδασουν κατι κουφο μονο και μονο για να λενε οτι το παιδι σπουδασε, ασχετως αν δεν μπορει να βρει δουλεια. Καλυτερα ενα τετοιο παιδι να γινει τεχνιτης που αμα ειναι εργατικος υπαρχουν δυνατοτητες αξιοπρεπεστατης διαβιωσης. Επειδη ετυχε να εχω κατι μαστορους σπιτι, πολλοι εχουν την δυνατοτητα να εχουν το σπιτι τους, το αυτοκινητο τους, να πηγαινουν τα παιδια τους σε εξωσχολικες δραστηριοτητες κλπ κλπ. Δεν ειναι δηλαδη πειναλες, εχουν μια χαρα ζωη. Αντιθετα με καποιον ο οποιος σπουδασε κατι ακυρο(πχ μεταλλειολογος) και καθεται μεχρι τα 30 του και ζει με τη συνταξη του πατερα του

#35   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2012 - 02:30

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα....μένουμε Ελλάδα....όπου δεν υπάρχουν μέτρα και σταθμά, δουλειές, αξιοπρέπεια, εκβιασμός απο εργοδότες και πάσης φύσεως αφεντικά, κλεψιά, κρατική ανικανότητα.....νοοτροπία του ψεύτη και του πονηρού...μην τα κατονομάζω όλα γιατί θέλω 10 σελίδες +.
Γιατί όμως αγαπητέ μου Έλληνα νομίζεις οτι όλες οι χειρονακτικές εργασίες απαιτούν ''σπαστά'' ελληνικά και μεταναστευτικό δυναμικό?Γιατί δεν πάς να δουλέψεις οικοδομή, υδραυλικός, νταλικέρης, λάντζα, σκούπα, καθαριστής...κτλ κτλ?γιατί νομίζεις οτι η δουλειά είναι ντροπή για να ζήσεις?γιατί νομίζεις οτι όλοι πρέπει να είμαστε με κουστούμι σε γραφείο και με 3000 ευρώ στην τσέπη?

Πας λοιπόν στο εξωτερικό και κάνεις αυτές τις δουλειές και είσαι ευτυχισμένος ενω εδώ το θεωρείς ξεφτίλα...ή τουλάχιστον το θεωρούσες γιατί τώρα που δεν έχεις στον ήλιο μοίρα αρχίζεις και αναθεωρείς...

Καλά κάνεις και πας έξω...γιατί τίποτα πλέον στην Ελλάδα δεν είναι σωστό...Η Ελλάδα ΔΕΝ θέλει να ορθοποδήσει κύριοι και κυρίες....ΔΕΝ θέλει...καταλάβετέ το και χωνέψτε το...είμαστε σε όλα πρωτότυποι παγκοσμίως...στην ηλιθιότητα και στη βαρεμάρα...

Και μη μου λέτε οτι αυτοί που κυβερνάνε μας έφεραν εδω.....τρελαίνομαι να το ακούω...για σκέψου Έλληνα λοιπόν πόσο κλέβεις κάθε μέρα....συντάξεις πεθαμένων, μαιμού επιδόματα, γιατροί με συνταγές τεχνητής γονιμοποίησης σε 80χρονες....

Μείνε εδώ λοιπόν να παλεύεις με το θεριό ή πήγαινε έξω να δουλέψεις με αξιοπρέπεια σε μια δουλειά που εδώ θεωρούσες ''αλβανική''
Σκέψεις που κάνω και εγώ αλλά και που όλοι πρέπει να αναρωτηθούν...

Φιλικά πάντα και χωρίς να έχω με κανέναν τίποτα



πολύ σωστά.... δέκα + να είχα θα σου τα έδινα

#36   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 03:01

Οποιος εχει ηδη κατι δικο του ή ειναι σε μια δουλεια οκ μπορει να το παλεψει. Οσοι ομως τωρα αρχιζουμε την καριερα μας ειναι αδυνατον να κανουμε κατι αξιοπρεπες εδω. Βλεπε κατωτατο μισθο, βλεπε ανεργια στους νεους

Συμφωνώ απόλυτα...αν τώρα ξεκινάς μια πορεια στην ζωή σου καλό είναι να την αρχίσεις κάπου έξω , κάπου που να αξίζει και που η προσπάθειά σου θα εκτιμηθεί - τουλαχιστον έξω ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ θα σου την δώσουν καποια στιγμή κουτσά - στραβά για να δεις αν κάνεις η όχι...εδώ ακόμα και αν είσαι ο καλύτερος και καλά , θα χαθείς μοιραία είτε μέσα στους ανέργους , είτε μέσα στους νέους των 300- 400 ευρώ του αύριο...οποτε οι επιλογές είναι στάνταρ...τα μαζεύεις και γεια σας !!
Γενικά... όποιος μπορεί να φύγει μάλλον θα φύγει τελικά... και θα προσπαθήσει για κάτι καλύτερο που του το στέρησαν εδώ...!!
Αν εχεις μια δικιά σου δουλειά που κάτι κάνει και λίγο κινείτε...μένεις και βλέποντας και κάνοντας...!!

#37   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/12/2012 - 04:23

Λοιπόν να γίνω πιο συγκεκριμένος. Φεύγουν εύκολα αυτοί που πάνε για σπουδές - μεταπτυχιακά και εννοείται ότι δεν τους νοιάζει ότι θα πάνε σε μία ξένη χώρα. Αυτοί που έχουν οικογένειες όμως φεύγουν μόνο αν έχουν κάποιον συγγενή-φίλο που μπορεί να τους βολέψει σ'ένα σπίτι και να τους βρει μία δουλειά. Ξαναλέω ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να μην είχε τίποτα έξω και να τα παράτησε όλα εδώ για να φύγει.


κατι στο αναμεσο γινεται Φανη
ναι μεν μπορει να εχει κατι, αλλα αυτο δεν ειναι τα παντα

φαινεται ευκολο, αλλα ουτε για φοιτητες ειναι κ τοσο
σημαντικο ειναι πως φευγοντας για σπουδες εχεις δεδομενο πως θα εισαι στα μαθηματα σου καποιες ωρες κ θα βρεις καποια στεγη (φοιτητικη εστια ή οτι αλλο)
υπαρχει δηλ, καποια βαση προστατευμενου περιβαλλοντος
δεν φευγει κανενας φοιτητης χυμα να ψαξει τα πανεπιστημια εκει, τι προγραμματα εχουν κτλ
οργανωνεται κατα καποιον τροπο

οργανωνομαι δεν σημαινει επαφιεμαι
ομοιως θα κανει κ ο οικογενειαρχης (ακομη περισσοτερο αν εχει παιδια)

δεν φευγει κανεις τελειως ξεμπαρκος (που πα' ρε Καραμητρο), χρειαζεται καποια βαση
ακομη κ οι Gastarbeiter του '60 εφευγαν με καποιο στηριγμα, συγχωριανος που θα ηταν μαζι στο ταξιδι, που θα τον εβρισκαν εκει... κατι τελος παντων
κατ αρχην στεγαση (εστω οτι μενει σε ξενοδοχειο ή σε καποιο σπιτι)
χρειαζεται καθοδηγηση πως να βρει δουλεια (αν δεν εχει ηδη καποια προταση στα χερια του)
χρειαζεται καθοδηγηση στις μετακινησεις κ στις συννενοησεις του
δηλ, μ αλλα λογια σ αυτην την περιοδο προσαρμογης μπορει καποιος φιλος να βοηθησει
αυτο ομως δεν σημαινει πως υιοθετηθηκε, ή οτι φορτωθηκε
απο εκει κ περα πρεπει να καταφερει ολα τα υπολοιπα (ευρεση σπιτιου, μετακομιση οικοσκευης, σχολεια για τα παιδια, μετακινηση-αυτοκινητο, χαρτια σε διαφορες υπηρεσιες κα)
τιποτε δεν γινεται αυτοματα

κ επειδη δεν φευγουν μονο φοιτητες ή μεταπτυχιακοι, να σας αναφερω
φιλη (παντρεμενη με 3 παιδια- γυμνασιου-δημοτικου-μωρο) εφυγαν οικογενειακα στην Σουηδια πριν 9 μηνες (χωρις να μιλαει κανεις την γλωσσα βεβαια)
φιλοι (ζευγαρι με 2 παιδια γυμνασιου-δημοτικου) εφυγαν στην Τουρκια πριν 4 μηνες με προσυμφωνημενη δουλεια, χρειαστηκε να πανε στην Τουρκια 2 φορες σε 6 μηνες για να ξεκαθαρισουν λεπτομερειες πριν την αναχωρηση τους (ακομη ψαχνουν σπιτι, προσωρινα μενουν σε καποιο που τους εχει παραχωρησει η εταιρια που θα δουλεψουν, η οικοσκευη τους δεν εχει παει ακομη)
γιος φιλου (21, ανυπαντρος) εφυγε στην Ολλανδια, θα ψαξει για δουλεια, για την ωρα φιλοξενειται σε φιλο του
συζυγος φιλης (χωρις παιδια) εφυγε μονος, να δει πως ειναι τα πραγματα στο Ντουμπαϊ πριν 5 μηνες, με προσυμφωνημενη δουλεια, αναλογα τα δεδομενα θα ακολουθησει κ η συζυγος ή οχι
τους ανεφερα γτ κανενας τους δεν βρηκε δουλεια απο φιλο, αλλα απο προηγουμενες επαγγελματικες συνεργασιες

δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα εδω


αγαπω την Ελλαδα που γεννηθηκα κ μεγαλωσα
καποτε το ελεγα με περηφανια
οχι πια
πραγματικα με αυτα που εχουν γινει, το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως αισθανομαι προδωμενη
για να μην πω ξεπουλημενη, απαξιωμενη και .... και .... και .....

δεν θα σκεφτομουν να φυγω αν δεν ειχαν γινει οσα εγιναν
αν εφευγα θα ηταν για 2 λογους: οικονομικη επιβιωση και αξιοπρεπεια

#38   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 06/12/2012 - 08:01

...και θα φύγουμε όλοι? Οι περισσότεροι από αυτούς που φεύγουν έξω έχουν κάτι να τους περιμένει, γι' αυτό και φεύγουν. Ποιος σηκώθηκε, παράτησε τα πάντα εδώ και πήγε έτσι χύμα στο εξωτερικό να ξεκινήσει από το 0? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ!


Εγώ προσωπικά ξέρω έναν. Πήρε γυναίκα και 2 παιδιά, και πήγε Νορβηγία. Ούτε συγγενείς, ούτε φίλοι. Ούτε πτυχία, ούτε σπουδές. Είναι εκεί δυο χρόνια τώρα. Τα παιδιά έχουν εγκληματιστεί πλήρως, πηγαίνουν κανονικά σχολείο. Ο ίδιος ακόμα παλεύει με τη γλώσσα, δουλεύει μεταφορές με τριαξονικό. Πρίν έξι μήνες πήγε σε μια τράπεζα και είπε γειά σας, θέλω ένα δάνειο να πάρω ένα κτήμα να φτιάξω επιχείρηση αγροτουρισμού. Και του το έδωσαν... Μαζί με τη γυναίκα του δουλεύουνε στο κτήμα. Με τα παιδιά πηγαίνει για ψάρεμα, και ασχολούνται με τη τοξοβολία...

#39   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/12/2012 - 11:28

Φεύγω και γω για Los Angeles με το νέο έτος. Η αξιοπρέπεια είναι ωραίο πράγμα.

#40   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 11/12/2012 - 14:43

Φεύγω και γω για Los Angeles με το νέο έτος. Η αξιοπρέπεια είναι ωραίο πράγμα.

Καλη δύναμη φίλε !.Παρε και το CCIE οσο θα εισαι εκει ... Καποια στιγμη αν φτιαξουν τα πράγματα αυτα ειναι σοβαρα assets ...

#41   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:19

Να σαι καλά φίλε μου. Σε ευχαριστώ. Ευτυχώς η εταιρεία έχει ήδη εκφράσει την πρόθεση για την περαιτέρω εκπαίδευση μου.

#42   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 12/12/2012 - 23:30

Ωραιος, καλα να περασεις στις Πολιτειες

#43   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/01/2013 - 01:14

Οσο πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, άλλο τοσο είναι και οι ΗΠΑ... Γεννήθηκα εκεί, μεγάλωσα εκεί, εζησα τα μισά χρόνια μου εκεί. Αλλά προς το παρόν, Ελλάδα και πάλι Ελλάδα.
Για όσους σκεφτεστε μετανάστευση, το think big δεν ισχύει πιά. Και στις ΗΠΑ τα προβλήματα είναι πολλά. Η αρχιεπισκοπή Αμερικής που εδρεύει στην Νέα Υόρκη έχει δεχτεί τα τελευταία χρόνια αιτήματα για βοήθεια απο
Ελληνες που πάνε για δουλεία και μένουν στα παγκάκια... Μιλ´αμε για πάνω απο 30 χιλίαδες...

#44   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/01/2013 - 01:35

Οσο πατρίδα μου είναι η Ελλάδα, άλλο τοσο είναι και οι ΗΠΑ... Γεννήθηκα εκεί, μεγάλωσα εκεί, εζησα τα μισά χρόνια μου εκεί. Αλλά προς το παρόν, Ελλάδα και πάλι Ελλάδα.
Για όσους σκεφτεστε μετανάστευση, το think big δεν ισχύει πιά. Και στις ΗΠΑ τα προβλήματα είναι πολλά. Η αρχιεπισκοπή Αμερικής που εδρεύει στην Νέα Υόρκη έχει δεχτεί τα τελευταία χρόνια αιτήματα για βοήθεια απο
Ελληνες που πάνε για δουλεία και μένουν στα παγκάκια... Μιλ´αμε για πάνω απο 30 χιλίαδες...


Τουλαχιστον καποια αξιοκρατεια υπαρχει.
Αν εισαι καλοσ στη δουλεια σου και δουλευεισ.. πιστευω καποια στιγμη θα βρεισ κατι.
Και ολα αυτα με καποιο σχεδιο. Αν πας ςτσι χύμα με σκοπο παω και βλεπω.. Σιγουρα ειναι και κει δυσκολα.
Εδω αν δεν εχεις βυσμα , δεν λαδωσεις κτλ δεν κανεις τιποτα.
Κατι παει να αλλαξει βεβαια αλλα ακομα δεν εχουμε δει πραξεις

#45   Chico71

Chico71

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:22

Λόγο της δουλειάς μου Ελλάδα και πάλι Ελλάδα. Βέβαια αν δεν είχα την συγκεκριμένη δουλειά θα είχα πάρε την γυναίκα μου αφού παιδιά και υποχρεώσεις δεν έχουμε και θα είχα φύγει εδώ και καιρό!!!!!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες