Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Πόση χωρητικότητα σε GB έχει πραγματικά το smartphone σου; Δες ποιες εταιρείες σε "κλέβουν"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:14

Σωστο. Συνηθως οι χακερ μπαινουν απο το slot της καρτας μνημης.

Οχι ποτε δεν εχει γινει exploit πουθενα απο καρτα μνημης, μονο για storage ειναι...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:16

Οχι ποτε δεν εχει γινει exploit πουθενα απο καρτα μνημης, μονο για storage ειναι...

 

Πλακα εκανα. :lol: :D


You'll Never Walk Alone


#18   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:22

5s εχω, οχι s4.

Καλα για δες κ στο κουτι η apple τι γραφει κ πες μου!

Ειπαμε παραεξω να τα λεμε, οχι ομως κ μεταξυ μας... ;)

να τι λεει και διπλα τι λεει και το raid calculator.

 

6dtZ.jpg

 

το s4 δεν εχει το Θεο του.


Τελευταία επεξεργασία από: el3ctronick, 24/01/2014 - 12:22


#19   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:22

Το οτι πλερωνουμε τα 16 γιγα εξτρα για το 32 100+ ευρα δεν ενοχλει κανεναν δηλαδη...



#20   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:25

να τι λεει και διπλα τι λεει και το raid calculator.

 

 

το s4 δεν εχει το Θεο του.

 

Το κουτι της apple σου ειπα να κοιταξεις..


You'll Never Walk Alone


#21   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:28

Το κουτι της apple σου ειπα να κοιταξεις..

64 gb, οτι επρεπε να λεει και οσο ακριβως εχει.το usable ειναι αυτο που επρεπε να ειναι στα 64gb..59gb.


Τελευταία επεξεργασία από: el3ctronick, 24/01/2014 - 12:31


#22   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:29

Το οτι ένα smartphone σου δίνει την δυνατότητα να πληρώσεις extra και να χρησιμοποιήσεις κάρτα μνήμης δεν αναιρεί το γεγονός πως ουσιαστικά παρέχει στον χρήστη την μισή χωρητικοτήτα από αυτήν που διαφημίζει και εσύ πληρώνεις.


Behind the Scenes...

#23   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:32

 πως ουσιαστικά παρέχει στον χρήστη την μισή χωρητικοτήτα από αυτήν που διαφημίζει και εσύ πληρώνεις.

 

Και η apple στην τελικη αλλη μου δινει απο αυτη που διαφημιζει και πληρωνω. Αστο, δε σωζεται...


You'll Never Walk Alone


#24   Amaretos

Amaretos

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:35

Και η apple δεν σου τρωει το μισο σου τρωει το 1/5 so what, πρεπει να ειμαστε ευχαριστημένοι γιατι μας κλέβει λιγότερο απο την Samsung? Και οι 2 κλεφτες ειναι! Ο ενας σε κοροιδευει πιο λιγο απο τον αλλον.



#25   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:40

Και η apple δεν σου τρωει το μισο σου τρωει το 1/5 so what, πρεπει να ειμαστε ευχαριστημένοι γιατι μας κλέβει λιγότερο απο την Samsung? Και οι 2 κλεφτες ειναι! Ο ενας σε κοροιδευει πιο λιγο απο τον αλλον.

η apple όμως κλέβει πιο ωραία μην τα ισοπεδώνουμε όλα ...

Τι να τις κάνεις τις sd cards και κουραφέξαλα...

Δώσε εκεί 1000 ευρουλακια για 59 γίγα μνήμη να το ευχαριστηθείς .

Άκου κει να δώσω 15 εύρω μονο  για μια 32gb sd card .

Δίνω χίλια εύρω και το παίζω και μούρη .

Άντε από εδώ μονό η apple ξέρει και δεν θέλω αντίρρηση ..


Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 24/01/2014 - 12:41

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#26   sp520

sp520

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:sp5201

Δημοσίευση 24/01/2014 - 12:49

Ο Τιτλος επρεπε να ηταν:

Πόση χωρητικότητα σε GB έχει πραγματικά το smartphone σου; Δες ποσο σε "κλέβουν" οι εταιρείες

 

 

Oπως και να εχει ειναι απαραδεκτο απο την οποιαδηποτε εταιρια να σου παρεχει (κατα πολυ) μικροτερο παρεχομενο αποθηκευτικο χωρο απο τον αναγραφομενο.

Δε με ενδιαφερει που θα βαλει το λειτουργικο της. Εγω οταν πληρωνω Χ GB θελω Χ και οχι τετραγωνικη ριζα του Χ για τον αβγδε λογο.

Το μονο που με χαλασε στο 16αρι μου ειναι οτι για να αγορασω 32αρι (καλα μη συζητησω για 64) επρεπε να ληστεψω τραπεζα....
Προς τι η τοσο τραγικη διαφορα τιμης για ενα chip?
Και μη μου πει κανεις οτι με τη μεγαλητερη μνημη υπαρχουν αλλες απαιτησεις στη συσκευη που δικαιολογουν την τραγικη αυξηση της τιμης της.....


Τελευταία επεξεργασία από: sp520, 24/01/2014 - 12:53


#27   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 24/01/2014 - 13:01

Κανένας δεν λέει ψέματα.

Και απορώ γιατί μαλώνετε τσάμπα και βερεσέ..

Υπάρχει εντός της κάθε συσκευής 16αρι τσιπάκι.

Σβήστε όλο το περιεχόμενο... 16αρι θα βρείτε...

Συμβαίνει ο,τι συμβαίνει και με τους σκληρούς δίσκους.. που είναι το περίεργο..

Αλλο αυτό (δηλαδή το ονομαστικό capacity μιας συσκευής) και άλλο το τι μένει, ΑΦΟΥ μπέι το λειτουργικό και τα τσιγκαλίδια..

Ας μου έδινε η αππλε την δυαντότητα να βάλω εξωτερική μνήμη και ας μου έτρωγε και 10 και 20 GB για το λειτουργικό. Αρκεί από την μια να μην χρυσοπλήρωνα την μνήμη και από την άλλη  να μην την έχω διαθέσιμη..

Θέλετε μήπως να δείτε και αλλιώς το τεστ αυτό (έλεος πάντως με τα ετοιματζίδικα δημοσιοσχεσίτικα τεστ);;

Κάντε ένα απλό δικό σας τεστ: Διαιρέστε το κόστος αγοράς του κινητό προς τον ελεύθερο χώρο που σας υπολείπεται.. Δείτε δηλαδή το ευρώ/gb..

Η μήπως αυτή η σύγκριση ΔΕΝ συμφέρει στην αππλε.

 

ΥΓ Είναι βλακωδέστατη και αισχρή η άποψη της αππλε να μην έχει δυνατότηατα το κινητό να βάλει εξτρα κάρτα. το κάνει για λόγους οικονομικούς... αφού την ταχύτητα ΔΕν την θες πχ στα mp3. Ακόμη και ΜΟΝΟ mp3 να άφηνε να βάζουμε σε κάρτα, θα είχε γλιτώσει πόσα χρήματα ο κόσμος..

Ποιός όμως δεν θα κέρδιζε;;; (άλλωστε εάν ήταν έτσι, θα έιχε βάλει κάρτα στα ipod.. )



#28   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 24/01/2014 - 13:02

Καλο θα ήταν να πέρνει extra μνήμη το iPhone και οπως εχει η Sony τις δικές τις τα memory stick pro κλπ κλπ να βγάλει και η apple δικά τις παλι κέρδος θα είχε αν ήθελε κάποιος να κανει επέκταση να είχε αλλη μια θύρα κοντα στην sim να ανοιγει και αυτη η θύρα με το εργαλειακή που σου δίνει και να έπαιρνε κάρτα μέχρι 64GB και οτι ήθελες να έβαζες...

Knowledge Is Power


#29   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/01/2014 - 13:39

Καλο θα ήταν να πέρνει extra μνήμη το iPhone και οπως εχει η Sony τις δικές τις τα memory stick pro κλπ κλπ να βγάλει και η apple δικά τις παλι κέρδος θα είχε αν ήθελε κάποιος να κανει επέκταση να είχε αλλη μια θύρα κοντα στην sim να ανοιγει και αυτη η θύρα με το εργαλειακή που σου δίνει και να έπαιρνε κάρτα μέχρι 64GB και οτι ήθελες να έβαζες...

Έτσι θα πούλαγε μόνο το 16gb μοντέλο! Άσε που οι κάρτες θα είχαν όσο και η διαφορά που πληρώνεις τώρα για τα παραπάνω gb γιατί θα ήταν σούπερ ντούπερ τεχνολογίας και ταχύτητας και μπλα μπλα μπλα και θα έδινες πάλι κανα 100ρι και βάλε για τα 32gb κ.ο.κ


Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#30   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 24/01/2014 - 14:00

Έτσι θα πούλαγε μόνο το 16gb μοντέλο! Άσε που οι κάρτες θα είχαν όσο και η διαφορά που πληρώνεις τώρα για τα παραπάνω gb γιατί θα ήταν σούπερ ντούπερ τεχνολογίας και ταχύτητας και μπλα μπλα μπλα και θα έδινες πάλι κανα 100ρι και βάλε για τα 32gb κ.ο.κ

Να σου πω φίλε μου δεν θα με χάλαγε εμένα βέβαια εγω θα ήμουν εξαίρεση και ίσως απο τις ελάχιστες αλλα για σκέψου θα είχε μόνο 16GB δεν διαφωνώ οτι η τιμή θα ηταν η διάφορα τις κάθε συσκευής/χωρητικότητα αλλα αν σκεφτείς οτι το κινητό το πήρα 550€ από Σκρουτζ και οποτε ειχα λεφτά μου έλεγε 100€ για αλλα 32 η 200€ για αλλα 64 (που δεν νομιζω να ηταν τόσο ακριβά σίγουρα θα έβγαζε και καμία belkin και κλπ εταιρίες) εμένα δεν θα με χάλαγε προσωπικά....απο το να θελω και άλλο χώρο και να πρεπει να παρω εξωτερικούς Bluetooth δίσκους ή να πρεπει να πουλησω το κινητό για να παρω μεγαλύτερη χωρητικότητα....αλλα πάντα αυτη ειναι η δικιά μου σκέψη δεν ξέρω αν συμφωνεί και κάποιος άλλος....με 750€ θα ειχα 64 που για να πάρεις 64 τωρα θέλει 2,5 μισθούς.....

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 24/01/2014 - 14:02

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες