Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Όλες οι φήμες για το iPhone 6, iWatch και τα αναβαθμισμένα iPad, MacBook και Apple TV του 2014


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/04/2014 - 11:11

apple_fall_is_coming_gold_2048.jpg


O αξιόπιστος αναλυτής Ming-Chi Kuo σε νέα του έκθεση παραθέτει το timeline των φετινών κυκλοφοριών για την Apple που σύμφωνα με τον ίδιο αναμένεται να πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου το τρίτο τρίμηνο του 2014 εκτός, ίσως, από κάποια μικρή αναβάθμιση στο iMac το πρώτο μισό του έτους. Πέρα από αυτό όμως αναμένουμε να δούμε από τον Σεπτέμβρη και μετά αναβαθμίσεις στα iPad Air, iPad mini, Apple TV και MacBook καθώς και την κυκλοφορία δύο νέων προϊόντων: iWatch και 4.7-inch iPhone με το φημολογούμενο 5.5-inch iPhone να προγραμματίζεται για το τέλος του 2014 εξαιτίας προβλημάτων στην παραγωγή.

iPhone 6

Το iPhone 6, ή όπως αλλιώς θα λέγεται, θα αλλάξει για πρώτη φορά την τοποθεσία του power button από την κορυφή στο πλαϊνό μέρος. Εάν όντως η συσκευή είναι 4.7 ιντσών μια τέτοια αλλαγή θα είχε νόημα ώστε να εξυπηρετήσει τη λειτουργία ενός χεριού ή και πιθανόν κάποια νέα δυνατότητα.

Το iPhone 6 θα διαθέτει οθόνη Retina 4.7 ιντσών ανάλυσης 1334x750 pixels στα 326 pixels per inch ενώ το μοντέλο με τις 5.5 ίντσες θα διαθέτει ανάλυση 1920x1080 pixels στα 401 ppi. Και οι δύο συσκευές διαθέτουν το ίδιο aspect ratio (16:9) του iPhone 5 έτσι ώστε δεν θα είναι απαραίτητος ο επανασχεδιασμός των εφαρμογών από το μηδέν.

Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά αναμένουμε επεξεργαστή Α8, 1GB RAM, Touch ID, κάμερα 8MP, μικρότερα bezels κατά 10 με 20 τοις εκατό και πάχος στα 6.5 ή 7 χιλιοστά (το iPhone 5S είναι στα 7.6 χιλιοστά). Επίσης, ο Kuo πιστεύει ότι το iPhone 6 θα διαθέτει τσιπ NFC ενώ μόνο τα πιο ακριβά μοντέλα (πχ 64GB 5.5" iPhone 6) θα έρχονται με οθόνη από ζαφείρι εξαιτίας περιορισμών στην παραγωγή αν και η εταιρεία σχεδιάζει την ενσωμάτωση του Touch ID στην οθόνη και θα χρειαστεί το ζαφείρι για να πετύχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

iWatch

Το iWatch θα κυκλοφορήσει σε πολλά χρώματα και δύο διαφορετικά μεγέθη (1.3 και 1.5 ίντσες) με την Apple να δίνει τεράστια έμφαση όπως καταλαβαίνετε στον σχεδιασμό και στην αισθητική πλευρά της συσκευής. Και τα δύο μοντέλα, ωστόσο, θα διαθέτουν εύκαμπτες οθόνες AMOLED με προστασία από ζαφείρι για τις γρατσουνιές και πιθανόν δυνατότητα ασύρματης φόρτισης και χρήση της τεχνολογίας liquid metal. Ο Kuo πιστεύει ότι εκτός από τους διάφορους βιομετρικούς αισθητήρες το iWatch θα συνεργάζεται πλήρως με τα iPhone, iPad και Mac ενώ θα διαθέτει δυνατότητα NFC.

Όσον αφορά την τιμή το iWatch θα κυκλοφορήσει πολλές εκδόσεις που θα κοστολογηθούν διαφορετικά μεταξύ τους. Ως εκ τούτου το πιο ακριβό μοντέλο ενδέχεται να κοστίζει χιλιάδες δολάρια (!). Το ισχυρό χαρτί της Apple και το σημείο της διαφοροποίησης φαίνεται να είναι, πάντως, το design του iWatch.

iPad Air και iPad mini

Φέτος τόσο τα iPad Air όσο και τα iPad mini θα αναβαθμιστούν με νέο επεξεργαστή Α8, κάμερα με αισθητήρα 8MP και τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων Touch ID. Ο Kuo πιστεύει ότι μπορεί να δούμε το Retina iPad mini ακόμα πιο φθηνό ώστε να δοθεί μια μεγαλύτερη ώθηση στις πωλήσεις.

Όσον αφορά το φημολογούμενο iPad 12.9 ιντσών ο Kuo θεωρεί ότι η Apple εργάζεται ακόμα πάνω σε αυτό αλλά δεν θα κυκλοφορήσει το 2014.

Mac

Οι προβλέψεις του Kuo για τα Mac περιλαμβάνουν ένα 12-inch MacBook Air με Retina οθόνη, ακόμα πιο λεπτή κατασκευή, χωρίς ανεμιστήρα και trackpad χωρίς μηχανικό κουμπί που θα αναμένεται να κυκλοφορήσει στα τέλη του 2014. Επίσης, πιστεύει ότι η Apple θα κυκλοφορήσει ένα φθηνότερο iMac που θα βοηθήσει την εταιρεία να ανταγωνιστεί με τις φθηνές προτάσεις ανταγωνιστών όπως η HP και Lenovo. Αυτό το μοντέλο αναμένεται ίσως και μέσα στο καλοκαίρι, ίσως στο WWDC.

Apple TV

Δεν αναμένουμε ούτε φέτος το περιβόητο σετ τηλεόρασης της Apple αλλά ένα αναβαθμισμένο Apple TV με δικό του App Store και τεχνολογία motion control.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/04/2014 - 11:14

παντος αν κανει διαχορισμο σε 4.7 και 5.5 θα ειναι λαθος, δεν θα πρεπει το 5.5 να υπερτερει σε τιποτα απο το 4.7 μονο να εχει μεγαλυτερη οθονη, αν πχ εχει το 5.5 ζαφυρι και το 4.7 οχι θα ειναι βλακεια


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/04/2014 - 11:25

Valsamis δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ ξέρω ότι τον Σεπτέμβρη θα μου τα φάει όλα τα λεφτά η Apple xa xa xa. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#4   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/04/2014 - 11:28

Valsamis δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ ξέρω ότι τον Σεπτέμβρη θα μου τα φάει όλα τα λεφτά η Apple xa xa xa. 

καλα εγω μαζευω απο τοτε που πηρα το 5s xaxax απλα σαν μη φαν των μεγαλων οθονων θα παω στο 4,7 απλα θελω να εχει την ιδια ποιοτητα και κατασκευη και με το 5.5


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#5   iefstratios

iefstratios

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/04/2014 - 12:18

Πολύ καλή συμπύκνωση των πληροφοριών, μπράβο!
Σοκαριστικό, αν δεν αυξήθεί η RAM των iOS συσκεύων. :(

Τελευταία επεξεργασία από: iefstratios, 10/04/2014 - 12:19


#6   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 10/04/2014 - 12:22

παντος αν κανει διαχορισμο σε 4.7 και 5.5 θα ειναι λαθος, δεν θα πρεπει το 5.5 να υπερτερει σε τιποτα απο το 4.7 μονο να εχει μεγαλυτερη οθονη, αν πχ εχει το 5.5 ζαφυρι και το 4.7 οχι θα ειναι βλακεια

Κατ'εμέ πρέπει να παραμείνει εύχρηστο με ένα χέρι. Η λειτουργία Swipe to go back (σε Settings και σε άλλες εφαρμογές), ήδη αφήνει περιθώριο να μείνει η αριστερή πάνω γωνία λιγότερο προσβάσιμη.

Όσο για το διαχωρισμό, ελπίζω να γίνει κάτι αντίστοιχο όπως το iPad Air & mini

 

Valsamis δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ ξέρω ότι τον Σεπτέμβρη θα μου τα φάει όλα τα λεφτά η Apple xa xa xa. 

Όταν είδα και εγώ την είδηση, ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Πολλά τα λεφτά APPLEEEE...!!!



#7   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/04/2014 - 12:38

τωρα που βγηκαμε και στις ξενες αγορες ποιος μας πιανει, λεφτα με το τσουβαλι


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#8   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 10/04/2014 - 13:28

Το δάχτυλο να δω πως θα το κάνουν να φτάνει από άκρη σε άκρη. 😊😊.
Πάντως έτσι και το βγάζει σε 5.5 ίντσες θα ξανά επιστρέψω στην apple.Οπότε αρχίζω και εγώ να μαζεύω από τώρα.

#9   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2014 - 13:47

παιδιά αυτό που ακούγεται για iPad με OSX, ισχύει?



#10   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/04/2014 - 13:56

παιδιά αυτό που ακούγεται για iPad με OSX, ισχύει?

δν εχει ακουστει κατι τετοιο, εχεις καποια πηγη?  βασικα λεγανε πως δεν θελουν το mac os στο ipad, αλλα ολα αυτα ειναι φημες


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#11   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2014 - 14:15

όχι δεν νομίζω να υπάρχει είδηση, απλά θυμάμαι κάποια σχόλια που εγγράφαν οι χρήστες σε διάφορα ιστοσελίδες. 



#12   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/04/2014 - 14:23

Το αλλο που το πάς?? Touch ID στο iPad??? 

 

Απλα για να λένε πως εβαλαν κατι..... Αν το βάλουν όπως ακουγεται...


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 10/04/2014 - 14:23


#13   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 10/04/2014 - 14:36

φήμες φημες φήμες....Αξιόπιστος ερευνητής...Ο πρώην ερευνητής του οικοσύστηματος του iOS k νυν του android...
Έγγραφα στο ντουλάπι του γείτονα του δευτεροξαφερφου της πρώην γκόμενας του Ive...etc
Τίποτα για iΚατσαρόλα να φτιαχνει τις μπάμιες πιο στεγνες δεν έχει πει κανένας....κ αρχίζω να ανησυχώ...
Σε κουβέντα να βρισκόμαστε για το πως θα θέλαμε να είναι κάτι με αυτά που σκέφτονται οοοολοι αυτοί που κ καλά ξέρουν την τελική τους μορφή...

#14   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/04/2014 - 14:45

φήμες φημες φήμες....Αξιόπιστος ερευνητής...Ο πρώην ερευνητής του οικοσύστηματος του iOS k νυν του android...
Έγγραφα στο ντουλάπι του γείτονα του δευτεροξαφερφου της πρώην γκόμενας του Ive...etc
Τίποτα για iΚατσαρόλα να φτιαχνει τις μπάμιες πιο στεγνες δεν έχει πει κανένας....κ αρχίζω να ανησυχώ...
Σε κουβέντα να βρισκόμαστε για το πως θα θέλαμε να είναι κάτι με αυτά που σκέφτονται οοοολοι αυτοί που κ καλά ξέρουν την τελική τους μορφή...

+100000

 

Συμφωνω απολυτα!! Αηδία καταντησε το όλο θεμα....


Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 10/04/2014 - 14:45


#15   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2014 - 21:07

δειτε εδω πως θα ειναι περιπου(οθονη) το iphone 6 4,7


Τελευταία επεξεργασία από: parex, 10/04/2014 - 21:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες