Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Από τις 4 ίντσες του iPhone 5/5S στις 4.7 ίντσες του iPhone 6. Πως θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί ομαλά η μετάβαση;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/04/2014 - 18:51

Το γιατί η Apple πρέπει να κυκλοφορήσει το επόμενης γενιάς iPhone 6 με μεγαλύτερη οθόνη το έχουμε αναλύσει εκτενώς εδώ. Το ότι η οθόνη αυτή θα είναι διαστάσεων 4.7 ιντσών θεωρείται βέβαιο στους κύκλους όλων όσων ασχολούνται με αναλύσεις και προβλέψεις γύρω από τα μελλοντικά προϊόντα της Apple.

 

Πως θα μπορούσε να γίνει η μετάβαση από  τις 4 ίντσες του iPhone 5/5S στις 4.7 ίντσες του iPhone 6;

 

Οι φήμες θέλουν το iPhone 6 να κυκλοφορήσει με Retina οθόνη 4.7 ιντσών, ανάλυσης 1334x750 (326ppi). Όπως και με την περίπτωση της μετάβασης από τις 3.5 ίντσες του iPhone 4/4S στις 4 ίντσες του iPhone 5, έτσι και τώρα αναμένεται να ακολουθηθεί η ίδια τακτική. Τότε η Apple πρότεινε στους developers τη χρήση του AutoLayout κατά το σχεδιασμό των εφαρμογών τους:
 

Auto Layout is a system that lets you lay out your app’s user interface by creating a mathematical description of the relationships between the elements. You define these relationships in terms of constraints either on individual elements, or between sets of elements. Using Auto Layout, you can create a dynamic and versatile interface that responds appropriately to changes in screen size, device orientation, and localization.

Το AutoLayout λοιπόν θα μπορούσε εύκολα να χρησιμοποιηθεί και για την μετάβαση σε ένα iPhone με οθόνη 4.7 ιντσών.
Χρησιμοποιώντας τα υπάρχοντα εικονίδια του iOS 7 σε μία οθόνη 4.7 ιντσών και ανάλυσης 1134x750 θα υπήρχε χώρος για μία επιπλέον σειρά εικονιδίων, όπως βλέπουμε στο mockup που ακολουθεί (via macrumors):

 

iPhone5S-vs-iPhone6.jpg

 

4" Home screen (αριστερά) vs 4.7" Home screen (δεξιά)

 

 

Οι εφαρμογές που δεν θα είναι optimized από την 1η ημέρα για την νέα μεγαλύτερη οθόνη θα μπορούν να χρησιμοποιούν τη γνωστή λειτουργία "letterbox" έως ότου βελτιστοποιηθούν:


iPhone5S-vs-iPhone6-settings.jpg


Mockup by Pi is exactly 3


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 17/04/2014 - 21:18

ενδιαφερον θα εχει να δουμε εαν θα ειναι τα μονα μοντελα που θα παρουσιασει;
θα φυγει τελιως απο τις 4 ιντσες;; εαν γινει ετσι θα αφησει εξω μια αλφα ποσοτητας πελατες που δεν θελουν μεγαλο κινητο (οπως εγω πχ.. 4.7 ειναι απαραδεκτο για μενα για μεγεθος κινητου)
η λογικη λεει οχι αλλα εαν δεν ειναι ετσι η apple δεν βγαζει ΤΟ iphone (αυτο το ενα κινητο) αλλα το iphone 6, 6 4.7" κτλ κτλ...


Τελευταία επεξεργασία από: fitsou, 17/04/2014 - 21:20


#3   Kmphotographer

Kmphotographer

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2014 - 21:40

Ίσως να μην παρουσιάσει άλλο νέο μοντέλο στις 4 ίντσες αλλά ίσως να αναβαθμίσει το ήδη υπάρχον iPhone 5C σε iPhone 5CS και να το έχει για αυτούς που θέλουν 4 ίντσες.

Γενικότερα το 4.7 είναι πολύ καλό μέγεθος. Παίρνω στα χέρια μου galaxy s4 mini της γυναίκας μου και μετά από ένα τέταρτο το iPhone 4 μου φαίνεται μινιατουρα...

Οι 4.7 είναι πραγματικά ένα ιδανικό μέγεθος. Μεγαλύτερο δεν αξίζει... Ένα ακόμα ερώτημα είναι το τι τεχνολογίας οθόνη θα χρησιμοποιηθεί. Ακόμα δεν έχω βρει οθόνη κινητού που είναι σωστά καλιμπραρισμενη. Ούτε στις iOS συσκευές! Αυτό θα ήθελα πάνω από όλα!

#4   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 17/04/2014 - 21:53

εαν ισχυει αυτο ειναι λάθος απο μεριας Apple να λεει επ'εξω, απ'εξω οτι θελει να μπει και σε αυτην την αγορα! Θελει να μπει μονο σε αυτη την αγορα ή πλεον δεν εχει κατι καινουργιο να προσφερει οποτε μεγαλώνει τα κινητα της...

Κακα τα ψεματα μετα Jobs εποχη η εταιρια ολοενα και με απογοητεύει.. (παντα σε προσωπικό επιπεδο μιλαω)



#5   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/04/2014 - 21:58

Το σωστό και πιο λογικό κατ εμε παιδια ειναι να βγάλει 2. Ενα 4.7" και ενα 4" (ή έστω να αφήσει το 5s ή να το αναβαθμίσει με τα ίδια specs που θα εχει και το μεγαλύτερο) οπως συμβαινει με τα iPad mini & air αντίστοιχα.

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 17/04/2014 - 21:58


#6   Mitsakis

Mitsakis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/04/2014 - 22:17

πάντως αν μεγαλώσει η οθόνη ο αντίχειρας θα γίνει κολ*δαχτυλο !!!



#7   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 17/04/2014 - 22:27

Θα υπάρχει σίγουρα τον 1ο καιρό ενα παλιό 4ιντσο (5/5CS) αλλα ελπίζω το 2ο μοντέλο να μην ειναι στις 5,5 αλλά να ειναι η αναβάθμιση του 5S ώστε να έχει και ενα νέας τεχνολογίας high end στις 4 ίντσες! Γιατί προφανώς όλοι δεν θέλουν παντόφλες! Βασικά κάθε χρόνο κάνουμε οτι η apple θα έβγαζα μεγαλύτερο απο τις 4 ίντσες! Μέχρι το Σεπτέμβρη έχουμε!

#8   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 17/04/2014 - 23:05

Ίσως να μην παρουσιάσει άλλο νέο μοντέλο στις 4 ίντσες αλλά ίσως να αναβαθμίσει το ήδη υπάρχον iPhone 5C σε iPhone 5CS και να το έχει για αυτούς που θέλουν 4 ίντσες.

Γενικότερα το 4.7 είναι πολύ καλό μέγεθος. Παίρνω στα χέρια μου galaxy s4 mini της γυναίκας μου και μετά από ένα τέταρτο το iPhone 4 μου φαίνεται μινιατουρα...

Οι 4.7 είναι πραγματικά ένα ιδανικό μέγεθος. Μεγαλύτερο δεν αξίζει... Ένα ακόμα ερώτημα είναι το τι τεχνολογίας οθόνη θα χρησιμοποιηθεί. Ακόμα δεν έχω βρει οθόνη κινητού που είναι σωστά καλιμπραρισμενη. Ούτε στις iOS συσκευές! Αυτό θα ήθελα πάνω από όλα!


Το s4 mini δεν έχει 4,3" οθόνη...;
Για μένα πραγματικά το τέλειο μέγεθος!!!
Το λέω κ θα το ξαναπώ...
Στο υπάρχον σουλουπι άνετα μπορει να βγάλει οθόνη 4,3"...μικρότερα μπεζελ κ μικρότερο home button
Το πόσο εύκολο ειναι δεν μπορώ να ξερω...

#9   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 17/04/2014 - 23:18

Παιδιά να πω και εγώ την γνώμη μου, επειδή είχα/έχω κινητά με 3,5", 4", 4,5", 4,7", 4,8" και 5" οθόνη, πιστεύω ότι το κατάλληλο μέγεθος σε ένα καλόφτιαγμένο κινητό είναι οι 5". Μπορεί άνετα να το χειριστεί κάποιος με ένα χέρι και ειδικά αν είναι fhd τότε τα πράγματα περνάνε σε άλλο επίπεδο.

#10   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 18/04/2014 - 00:35

Προσωπικα θα προτιμουσα να βγαλει μια εκδοση με 4.7 και μια στις 4 ιντζες με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και να τα πουλαει στην ιδια τιμη. Ετσι ο κοσμος θα επιλεγει αναλογα με τις αναγκες του



#11   costef

costef

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2014 - 07:50

Επειδ'η δεν είμαστε όλοι 16ρηδες καλό είναι να αφήσουμε τις προσθήκες γραμμών με τα υπάρχοντα μεγέθη εικονιδίων και απλά να απολαύσουμε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ εικονίδια!



#12   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1.014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/04/2014 - 07:56

Επειδ'η δεν είμαστε όλοι 16ρηδες καλό είναι να αφήσουμε τις προσθήκες γραμμών με τα υπάρχοντα μεγέθη εικονιδίων και απλά να απολαύσουμε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ εικονίδια!

Μεγαλυτερα εικονιδια αποκλειετε... καλυτερα κι ολας μεγαλυτερα κενα....σαν το iPad φαση..να ειναι πιο ξεκουραστο



#13   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2014 - 08:43

Μεγαλυτερα εικονιδια αποκλειετε... καλυτερα κι ολας μεγαλυτερα κενα....σαν το iPad φαση..να ειναι πιο ξεκουραστο

Δηλαδη το UI θα μεινει για 7η χρονια ιδιο???

Ουτε αυτοκινητο δεν κραταω τοσα χρονια!!! ΒΑΡΕΘΗΚΑ!



#14   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 18/04/2014 - 08:59

Δηλαδη το UI θα μεινει για 7η χρονια ιδιο :huh:

Ουτε αυτοκινητο δεν κραταω τοσα χρονια!!! ΒΑΡΕΘΗΚΑ!

 

Μα καλα που ζεις εσυ; Δεν αλλαζεις ηχο κλησης και ταπετσαρια καθε χρονο; :huh:

 

Spoiler


You'll Never Walk Alone


#15   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 18/04/2014 - 09:21

Μα καλα που ζεις εσυ; Δεν αλλαζεις ηχο κλησης και ταπετσαρια καθε χρονο; :huh:

Spoiler


And we added new ringtones too!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες