Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Πόσο συχνά αλλάζετε συσκευή iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πόσο συχνά αλλάζετε συσκευή iPhone (241 μέλη έχουν ψηφίσει)

Πόσο κρατάτε μια συσκευή iPhone;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κύριος παράγοντας που επηρεάζει την αναβάθμιση συσκευής

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 19/11/2017 - 23:55

iPhone 4 (2010- 8/2016) (iOS 5.1.1 jb)
iPhone 6s (8/2016- ....) (iOS 9.3.3 jb)

Η χρήση είναι καθημερινή και χωρίς λοξοδρομησεις (εκτός από ένα Windows phone lumia 920 ως 2ο). Ουδέποτε χρησιμοποίησα android μέχρι σήμερα. Όχι επειδή τα σνόμπαρα, αλλά επειδή ήμουν ευχαριστημένος με αυτό που είχα και δε κοίταξα ποτέ παραδίπλα. Android έχω δει μόνο από φίλους από δω κι από κει. Ήρθε όμως η στιγμή που προχθές μου έδωσαν στη δουλειά ένα huawei p10. 1η μέρα σοκ. Το παραγκώνισα τελειως. 2η μέρα σήμερα έχουμε μια καλύτερη επαφή μπορώ να πω....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 20/11/2017 - 00:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2017 - 00:54

iPhone 4 (2010- 8/2016) (iOS 5.1.1 jb)
iPhone 6s (8/2016- ....) (iOS 9.3.3 jb)

Η χρήση είναι καθημερινή και χωρίς λοξοδρομησεις (εκτός από ένα Windows phone lumia 920 ως 2ο). Ουδέποτε χρησιμοποίησα android μέχρι σήμερα. Όχι επειδή τα σνόμπαρα, αλλά επειδή ήμουν ευχαριστημένος με αυτό που είχα και δε κοίταξα ποτέ παραδίπλα. Android έχω δει μόνο από φίλους από δω κι από κει. Ήρθε όμως η στιγμή που προχθές μου έδωσαν στη δουλειά ένα huawei p10. 1η μέρα σοκ. Το παραγκώνισα τελειως. 2η μέρα σήμερα έχουμε μια καλύτερη επαφή μπορώ να πω....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι όλα θέμα συνήθειας. Το ίδιο λένε και στην αντιπέρα όχθη για το iOS. Βέβαια εδώ που τα λέμε, για ένα πολύ μικρό διάστημα(2 μήνες περίπου) είπα να κάνω τη μετάβαση από iOS σε Android και πήγα και πήρα ένα LG G3......Ακόμα έχω εφιάλτες κάποια βράδια στον ύπνο μου :lol:  :lol:  :lol:  :lol:



#48   kikonec

kikonec

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2017 - 11:36

Άνα 2 χρόνια περίπου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kikonec, 20/11/2017 - 11:37


#49   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 09/02/2018 - 14:54

Όποτε αρχίσουν οι δυσλειτουργίες, ή σταματήσει να με βολεύει!
iPod Touch 1st Gen - iPhone 3G - iPhone 4S - iPhone 7 Plus


Sent from my iPhone using Tapatalk

#50   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1.262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 09/02/2018 - 15:20

iPhone 3G (το κράτησα 2 χρονάκια σχεδόν)

iPhone 4 (1 εξάμηνο το κακόμοιρο)
iPhone 5 (1 χρόνο)
iPhone 5S (1 χρόνο)
iPhone 6, iPhone 6 Plus (το μικρό το κέρδισα και το έδωσα, το άλλο το κράτησα 1 χρόνο και κάτι)
iPhone 6S Plus (5 μήνες)

iPhone 7 Plus (άλλαξα 3, 1 τζετ, 1 ροζ, 1 χρυσό)
iPhone 8 Plus (ούτε 1 μήνα δε το κράτησα το κακόμοιρο)
iPhone X (χαζόμπαμπάς από αρχές Ιανουαρίου)

Ενδιάμεσα βέβαια είχα κάτι galaxy s3,s4,s5,s6,s6 edge plus αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία!



#51   uploading

uploading

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2018 - 15:42

Θεωρώ οτι δεν υπάρχουν τρομερά μεγάλες αλλαγές απο χρόνο σε χρόνο ειδικα αν το "σασί" παραμείνει ίδιο είναι σαν να μην αγοράζεις νέο κινητό. 2-3χρονια λοιπόν


Τελευταία επεξεργασία από: uploading, 09/02/2018 - 15:46


#52   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2018 - 18:31

Θεωρώ οτι δεν υπάρχουν τρομερά μεγάλες αλλαγές απο χρόνο σε χρόνο ειδικα αν το "σασί" παραμείνει ίδιο είναι σαν να μην αγοράζεις νέο κινητό. 2-3χρονια λοιπόν

Ναι αλλά οι εφαρμογές έχουν γίνει τεράστιες και τρομερά ενεργοβόρες. Θέλοντας και μη θα αλλάξεις συσκευή πηγαίνοντας στο νεότερο μοντέλο.



#53   red71

red71

    iPH Addict

  • 693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 09/02/2018 - 19:04

Προσωπικά από το 6 έως το 8 δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά όποτε 6 και όσο αντέξει!!!!

#54   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/02/2018 - 19:19

Ότι έχεις ακόμα το 6 καλά κανεις και το έχεις αλλά μην λέμε και ότι θελουμε δηλαδή ότι ουσιαστική διαφορά δεν έχει το 6 με το 8 γιατί θα τρελαθώ .

#55   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2018 - 19:33

Προσωπικά από το 6 έως το 8 δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά όποτε 6 και όσο αντέξει!!!!


Δεν έχει διαφορά σωστά. Τα χωρίζει η άβυσσος. Όταν το iPhone 6 κάνει να κάνει boot up 1 μιση λεπτό και το 8 σε 20 δευτερόλεπτα ανοίγει. Έφυγα από το iPhone 6 και ο λόγος ήταν ότι έκανε μισή ώρα να ανοίξει εφαρμογές όπως το facebook και το messenger ενώ τώρα ανοίγουν ακαριαία. Δούλεψε το iPhone 8 αν μου επιτρέπεις 3 μέρες μόνο και εκεί θα καταλάβεις τι είναι τις νύχτες που κοιμάσαι να τρώει από 0-1% την επόμενη ημέρα που το 6αρη έτρωγε ένα 8-10% τις νύχτες. Ξέρεις τι είναι να μην κάνει reloading ο safari; Είχα πήξει να ανοίγω σελίδες και καρτέλες στο Safari και να ξεκινάνε τα reloading. Στην κάμερα ουδεμία διαφορά εδώ εάν δεις κάμερα απο το 6 στο 6s πίστεψε με θα δεις το χάος στην ανάλυση(δοκιμασμένο) φαντάσου στο 8αρη

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 09/02/2018 - 19:34


#56   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 09/02/2018 - 19:36

Εγώ εχω το 3G ακόμα. Καμια ουσιαστική διαφορά με το Χ. Κανει τηλέφωνα και εκείνο.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#57   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 09/02/2018 - 20:05

:D η υπογραφη μου απο κατω τα λεει ολα


Τελευταία επεξεργασία από: GARFITO, 09/02/2018 - 20:05

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#58   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/02/2018 - 20:10

Δεν έχει διαφορά σωστά. Τα χωρίζει η άβυσσος. Όταν το iPhone 6 κάνει να κάνει boot up 1 μιση λεπτό και το 8 σε 20 δευτερόλεπτα ανοίγει. Έφυγα από το iPhone 6 και ο λόγος ήταν ότι έκανε μισή ώρα να ανοίξει εφαρμογές όπως το facebook και το messenger ενώ τώρα ανοίγουν ακαριαία. Δούλεψε το iPhone 8 αν μου επιτρέπεις 3 μέρες μόνο και εκεί θα καταλάβεις τι είναι τις νύχτες που κοιμάσαι να τρώει από 0-1% την επόμενη ημέρα που το 6αρη έτρωγε ένα 8-10% τις νύχτες. Ξέρεις τι είναι να μην κάνει reloading ο safari; Είχα πήξει να ανοίγω σελίδες και καρτέλες στο Safari και να ξεκινάνε τα reloading. Στην κάμερα ουδεμία διαφορά εδώ εάν δεις κάμερα απο το 6 στο 6s πίστεψε με θα δεις το χάος στην ανάλυση(δοκιμασμένο) φαντάσου στο 8αρη

Το μέγεθος της διαφοράς εξαρτάται από τη χρήση που κανείς και από το λογισμικό που έχεις.
Με iOS 10 το iPhone 6 είναι αξιοπρεπέστατο.

Σε ότι αφορά την μπαταρία μην ξεχνάς ότι το 8 το έχεις ένα μήνα ενώ το 6 το είχες 3 χρόνια!
Συνεπώς αν απλά ενδιαφέρεσαι για λίγο browsing, Facebook, gps και δε σκαλίζεις όλη μέρα τη συσκευή τότε ναι οι διάφορες μεταξύ του 6 και του 8 είναι μικρές.

#59   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2018 - 16:22

Το μέγεθος της διαφοράς εξαρτάται από τη χρήση που κανείς και από το λογισμικό που έχεις.
Με iOS 10 το iPhone 6 είναι αξιοπρεπέστατο.
Σε ότι αφορά την μπαταρία μην ξεχνάς ότι το 8 το έχεις ένα μήνα ενώ το 6 το είχες 3 χρόνια!
Συνεπώς αν απλά ενδιαφέρεσαι για λίγο browsing, Facebook, gps και δε σκαλίζεις όλη μέρα τη συσκευή τότε ναι οι διάφορες μεταξύ του 6 και του 8 είναι μικρές.

Αν και έχω αλλαγμένη μπαταρία νομίζω πως οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες. Δεν πιστεύω στα benchmark τα θεωρώ χαζομαρούλες προσωπικά. Πιστεύω όμως πως ο Α11 είναι ένας πολύ οικονομικότερος επεξεργαστης από τον Α8. Με την ίδια χρήση και στα 2 στο iphone 8 έχω ένα +30% σε μπαταρία. Έτσι το βλέπω εγώ μπορεί να είναι και στο μυαλό μου επειδή τα έσκασα τα λεφτά ενώ αν τα κρατούσα και δεν αγόραζα να το έβλεπα τελείως αλλιώς το θέμα. Από κει και πέρα νομίζω πως και άλλοι χρήστες που άφησαν τα 6αρια τους και πήγαν στα 8αρια μπορούν θαρρώ να μας πουν και αυτοί τη γνώμη τους. Ίσως να είναι και θέμα επεξεργαστή στο 6αρη, ίσως να ζορίζεται πολύ περισσότερο από τον Α11 σε απαιτητικές εφαρμογές(messenger/facebook/sygic) και για αυτό να καταπίνει τη μπαταρία. Πάντως και από θέμα κάμερας υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά.

#60   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/02/2018 - 16:57

4s,5,5s,6s,X,8 plus


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες